Конспект урока по теме :«Употребление прошедшего времени группы Simple»
областное государственное бюджетное
профессиональное образовательное учреждение
«Димитровградский технический колледж»
План-конспект урока от 14.12.2021г.
по учебной дисциплине общего гуманитарного социально-экономического цикла
оУД.02 иностранный язык (английский)
по специальности
21.02.03 Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов
и газонефтехранилищ
Преподаватель: Мокеева О.Е.
г. Димитровград, 2021
Тема урока: «Употребление прошедшего времени группы Simple»
Тип урока: комбинированный урок.
Вид урока: традиционный урок.
Продолжительность занятия: 90 мин.
Цель урока: развитие способности к функционально-адекватному восприятию грамматических правил; закрепление нового грамматического материала по теме и выполнение тренировочных упражнений; обучение студентов умениям использовать полученные теоретические знания на практике; развитие иноязычной коммуникативной компетенции, воспитывать культуру общения, стремление и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе.
Задачи урока:
Образовательные:
изучить грамматический материал по теме “Употребление и образование прошедшего времени группы Simple”;
формировать навык употребления данного времени в речи;
совершенствовать навыки устной и письменной речи.
Воспитательные:
воспитывать толерантность к иноязычной культуре;
воспитывать уважительное отношение к своему речевому партнеру.
Развивающие:
развивать монологическую и диалогическую речь;
развивать общеучебные умения анализировать, сравнивать, делать вывод;
Основные понятия:ThePastSimpleTense, правильные и неправильные глаголы, вспомогательный глагол.
Межпредметные связи: английский язык, русский язык, литература.
Формы работы: Индивидуальная, групповая, фронтальная.
Оборудование: Раздаточный материал: карточки с заданиями, информационные листы с упражнениями по теме урока.
СОДЕРЖАНИЯ ЗАНЯТИЯ
ВРЕМЯ | ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ ПРЕПОДАВАТЕЛЯ | ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ СТУДЕНТА | |
1. ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТ 5 минут | |||
Good morning, boys ! I am glad to see you. How are you today? | |||
Речеваязарядка: What is the date today? What day of the week is it today? What day is it today? Who is absent today? | отвечают на вопросы | ||
2.ПРОВЕРКА ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ 10 минут | |||
Let’s check your homework. Open you copybooks. What was your homework? (Приложение 1) | Записывают слова на карточках | ||
3. ПОВТОРЕНИЕ ИЗУЧЕННОЙ ТЕМЫ 45 минут | |||
Last lesson we began to work on a new theme “ Past Simple”. Today we are going to finish studying of this information. And of course, you see that the theme of our lesson for today is the Past Simple Tense. How do you think what we will do today at the lesson? ( Приложение 2) | Отвечают на вопросы ( парная работа) | ||
Let’s with the revision of some irregular verbs. I’ll say the verb in Russian, you’re to give 2 forms of these verbs. (Приложение 3) . | повторяют спряжение правильных и неправильных глаголов (1, 2 ф) | ||
Look at the board, here you can see some words. Your task is to write the past form of the verbs. | выходят к доске и записывают вторую форму глагола. | ||
Физкультминутка | |||
Now you are going to listen to a story. Your task is to use past simple instead of present simple. I’ll read this text sentence by sentence, you are to correct the tense form. (Приложение 4) | выполняют письменно задание в тетради, затем читают вслух по цепочке. | ||
4.ЗАКРЕПЛЕНИЕ , КОНТРОЛЬУСВОЕНИЯ. 20 минут | |||
Work in pairs.
| выполняют парами задание на карточках | ||
Test | Выполняют тест, меняются работами , взаимопроверка | ||
5. ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ 5 минут | |||
Open your copy-books and write down your home task. Your home work will be to do this exercise. Перепишите следующий текст в прошедшем времени (что рассказала мама). On Tuesday I get up at half past six. I go to the bathroom and wash my hands and face and clean my teeth. Then I dress, go to the kitchen and cook breakfast for my family. At half past seven my son gets up and has breakfast. I have breakfast with my son. My son eats a sandwich and drinks a cup of tea. I don't drink tea. I drink coffee. After Breakfast my son leaves home for school. I don't leave home with my son. On Tuesday I don't work in the morning. I work in the afternoon. In the evening I am at home. My husband and my son are at home, too. We rest in the evening. My son watches TV, my husband reads newspapers and I do some work about the house. At about eleven o'clock we go to bed. | делаютзаписи | ||
6.ИТОГИЗАНЯТИЯ 5 минут | |||
Подведение итогов занятия Yourmarksare… РефлексияDid you like the way we have worked today? Any comments? Have you anyquestions? Stand up, please. I like your work today. You are the smartest pupils! Thank you! The lesson is over. Good bye! | |||
Приложение 1
Hobby
concern
activity
sense
to pass free time
occupation
to surf the Internet
to go in for sport
rabbit
plant
to satisfy
Приложение 2.
Как переводится на русский язык PastSimpleTense?
Когда употребляется это время?
На сколько групп делятся все глаголы по способу образования Past Simple Tense?
Дайте формулу образования PastSimpleTenseправильных глаголов.
ОбразуйтеPast Simple Tense правильныхглаголовto want,to visit.
Как образуется PastSimpleTenseнеправильных глаголов?
С помощью какого вспомогательного глагола образуется вопросительная форма PastSimpleTense?
Где ставится did в вопросительном предложении?
В какой форме ставится в вопросительном предложении основной глагол?
Где ставится did в отрицательном предложении?
На какое место ставится отрицание notв отрицательном предложении?
По каким признакам можно узнать PastSimpleTense?
Чем отличаются вопросительная и отрицательная формы Present иPastSimpleTense?
Приложение 3
be (am, is, are) быть was / were
eat есть ate
begin начинать began
bite кусать bit
bring приносить brought
build строить built
buy покупать bought
catch ловить caught
come приходить came
can мочь could
cut резать cut
do делать did
drink пить drank
Приложение 4.
Представь, что все эти события уже произошли в прошлом. Сделайте необходимые преобразования слов в этих предложениях, употребляя PastSimple. Измените глаголы в скобках. Помните о правильных и неправильных глаголах. Составьте 3 вопросительных предложения к любым предложениям из этого текста. Выполни задание письменно в тетради.:
On Monday we have five lessons. The first lesson is English. At this lesson we write a dictation and do some exercises. Nick goes to the blackboard.
He answers well and gets a "five". Pete does not get a "five" because he does not know his lesson. After the second lesson I go to the canteen. I eat a sandwich and drink a cup of tea. I do not drink milk. After school I do not go home at once. I go to the library and take a book. Then I go home.
Приложение 5.
Put the verb in brackets into Past Simple.
1. I (be) very ill last week.
2. She (sleep) well last night.
3. They (choose) cream paint for the floor and apricot for the walls.
4. They(begin) painting but (find) that the walls were too wet.
5. In two minutes Ann (come) back and helped him.
6. Last night my friend and I (have) some free time.
7. A month ago my uncle (build) a new house in the country.
8. She (go) home an hour ago.
9. We (wake up) late on Sunday.
10. Our students (read) a lot of English books last year.
11. He (take) his son out on Monday evening.
12. The chief (speak) to us about the plan yesterday.
Приложение 6.
PastSimple
1 вариант
Выберите правильную форму глагола
1. He ___ a pupil twenty years ago.
a)is b)was c) were d)will be
2. When I came home, mother already ______ dinner.
a)was cooking b)am cooking c) had cooked d)will be cooking
3. At eight o’clock yesterday I ____ the piano.
a)had been playing b) was playing c) play d) played
4. By six o’clock father ____ home.
a) had come b) were coming c) is coming d) came
5. He _____ a letter for hours when I came.
a) had written b) wrote c) writes d) had been writing
6. What___ you ____ at three yesterday?
a) had done b) was doing c) were doing d) had been doing
7. Nina ____ her birthday last week.
a) celebrated b) will celebrate c) celebrates d) had celebrated
8. When I ____ in, somebody _____the drum.
a) come, was playing b) came, was playing c) came, had played
d) had come, had been playing
9. We _____ for two hours and a half
a) had skated b) were skating c) skated d) had been skating
10. Yesterday I____ the book which I had lost n summer.
a) find b) found c) finds d) had found
2вариант
Выберитеправильнуюформуглагола
1. They _____ a difficult text the day before yesterday.
a) translate b) translates c) translated d) were translating
2. He ____ his bike the whole day yesterday.
a) is repairing b) repaired c) was repairing d) were repairing
3. The boy gave the goats the grass which he ____ from the field.
a) had brought b) brings c) bring d) brought.
4. When father came home we ____ the mushrooms.
a) cooking b) are cooking c) was cooking d) were cooking
5. last night we ____ to a football match.
a) go b) gone c) went d) had been going
6. He _____ a letter for hours when I came.
a) wrote b) had been writing c) writes d) write
7. She _____ the dishes from five till six.
a) had been washing b) had washing c) washed d) will wash
8. Little brother ____ when my mother ____ into the room.
a) was sleeping, came b) is sleeping, comes c) will be sleeping, comes
d) had been sleeping, came
9. I ____ to my friend yesterday.
a) speak b) speaks c) spoke d) will speak
10. What___ you ____ at three yesterday?
a) were doing b) had done c) had been doing d) was doing
Приложение 7
On Tuesday I get up at half past six. I go to the bathroom and wash my hands and face and clean my teeth. Then I dress, go to the kitchen and cook breakfast for my family. At half past seven my son gets up and has breakfast. I have breakfast with my son. My son eats a sandwich and drinks a cup of tea. I don't drink tea. I drink coffee. After Breakfast my son leaves home for school. I don't leave home with my son. On Tuesday I don't work in the morning. I work in the afternoon. In the evening I am at home. My husband and my son are at home, too. We rest in the evening. My son watches TV, my husband reads newspapers and I do some work about the house. At about eleven o'clock we go to bed.
Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.