Is it easy to be young?
Is it easy to be young?
Открытый урок разработан по теме «Права подростков в Великобритании» по учебнику под ред. КузовлеваВ.П. -10 кл. Учительангл. языкаЛысенкоО.Б.
Входеурокаиспользованыметодыкритическогомышления («Кластер». «Последнее слово», «Инсерт», «Синквейн»)
The theme:What right is right for me?
Темаурока:Какиеправаестьуменя?
Цель урока: к концу урока ученики должны выяснить какие права имеют подростки Великобритании.
Задачи урока:
активизировать словарный запас слов по теме «Подростки, права подростков»
выработка умений употреблять новые лексические единицы в собственных мини-высказываниях.
развивать умение понимать информацию, передаваемого при помощи текста и выражать свое понимание в требуемой форме.
кратко высказываться на заданную тему
Ход урока:
I. Организациякласса.
T. –- What is the weather like today?
-Who is on duty today?
- What day is it today?
- What date is it today?
The aim of our lesson is toclear up what rights do Еnglish teenagers have.
Sub aims:
to practice new vocabulary
to raise students awareness of their rights
(Сообщение целей и задач работы на уроке.)
T.: Everyone has rights, including you.
What rights do you have? It might be useful to do some brainstorming in class. Прием-«Кластер»)

I have the right to
II. Обучение основным коммуникативным навыкам.
1. Обучение чтению. (Просмотровое чтение с извлечением необходимой информации)
T. -To protect children’s rights the United Nations has worked out an international agreement called the United Nations Convention on the Rights of the children. It gives you different rights.
Open your books on page 106 ex. 2. Read the text, pay attention to the words and answer the question:
What are these rights? (reading for specific information)

2. . Обучение говорению и лексической стороне речи
T. What do you think about the rights proclaimed by the UN Convention? I want you to:
Find out the most important rights for you
write down the commentaries
read them and give a chance your mates to discuss
read your own commentary.
Прием для стимулирования размышления после чтения текста. (Прием-«Последнее слово»)
T. What rights didn’t you expect to find in the Convention?
3.. Обучение чтению (Детальное чтение)
T. . Open your books page 107 ex 2(4)
Read how the children’s rights are explained in the Guide to the UN Convention.
Make notes ( Прием-insert)
-had known (знал)
-didn’t know (не знал)
-have the other opinion (у меня другое мнение)
-have question (есть вопросы)

T. -Match the explanation with the article of the Convention. Use the box.

The Convention proclaims the right to…..
Article…says that….
It means that….
the right to….also includes…
T.-Which rights seem most important to you?
III. The sum up. (Итог урока)
T.-At the end of our lesson I want you to answer –Is it easy to be young?
I offer you the method “Cinquain”
(Прием «Синквейн») на слайде
IV. Homework.
T. –Russia joined the UN Convention in 1989.
Your hometask is to answer the What rights do Russian children have?
Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.