Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
07.06.2017

Урок в 7 классе «Доска почёта»

Гурьева Елена Алексеевна
учитель английского языка
Данный урок входит в учебный курс английского языка в 7 классе, авторы Кузовлев В.П., Лапа Н.М., соответствует календарно-тематическому планированию рабочей программы в 7 «А» классе и является одним из уроков раздела «Мои достижения»
Тема: Доска почета

Содержимое разработки

Гурьева Елена Алексеевна

МКОУ «СОШИ №19 г.Сарапул»

Учитель английского языка

Тема урока: Доска почета.

Цель: Формирование лексических навыков говорения.

Задачи:

- развивать воображение, учить распределять внимание;

- формировать потребности и способности;

- совершенствовать навыки монологической и диалогической речи;

Речевой материал: aboardoffame (доска почета); лексический материал раздела “Whatareyougoodat?” (в чем ты хорош)

Оборудование: компьютер, проектор, листы бумаги, задания на карточках.

План урока:

1. Орг. момент.

2. Тема и цели урока.

3. Фонетическая и речевая зарядка.

4. Организация проектной деятельности.What is the Board of Fame? Whom can you see on it?

Работанадпонятием “The Board of fame”. What does the Board of Fame mean?

5. Работа с текстом

6. Защита проектов.

7.Подведениеитоговурока.

Приветствие.

Hello! Hi! How do you do?

Good morning dear pupils. Nice to see you!

Hello! Hi! How do you do?

Good morning dear teacher? Nice to see you!

-Thank you. Sit down, please.

Речеваяразминка

-What date is it today?

- Who is absent today?

- Where is he / she?

-How are you today?

-What is the weather like today?

Фонетическая зарядка

I want to start our lesson with the proverb. Look at the blackboard, please.

read the proverb, please.

- Never put of till tomorrow what you can do today.

- Can you translate it?

- OK. So you can find the Russian equivalent of this proverb.

Не откладывай на завтра то, что можешь сделать сегодня

Утро вечера мудренее.

Добро сделанное сегодня, завтра обернется счастьем.

Ответы детей:

I think the translation of this proverb is …

- Do you follow this proverb?

- Yes, I do. / No, I don’t.

- Read this proverb one by one, please.

- You behave yourself wisely when you try to do all things on time. It is very good. If you will follow this proverb, you’ll have a chance to be on the board of fame.

- What is the theme of our lesson?

So the theme of our lesson today is The Board of Fame.

But what does the Board of Fame mean?

In order to answer the question, we will play game. On the tables you have sheets of paper. Your task is to write one expression which is associates with the Board of Fame.

Сделать в виде игры снежный ком, ассоциации с выражением boardoffame.

1 ученик выходит к доске, читает свое выражение, переводит.

2 ученик читает свое выражение и одноклассника и тд.

Let’s make conclusion.

Conclusion: So, on the board of fame you can see people who have achieved much in their life. Who works much and hard. Who is the best in any activities.

Do you agree with this statement?

Is there a Board of Fame in our school?

Do you want to be on the board of fame?

What should you do to be there?

Ответыдетей

Let’s make Relaxation. Stand up, please.

Sit down, please those, who want to be a top sportsman

Sit down, please those, who want to have only excellent marks

Sit down, please those, who want to win the competition

Sit down, please those, who want to achieve your ambitions

Sit down, please those, who want to set a record

Sit down, please those, who want to be an ace pupil

Sit down, please those, who want to be on the board of fame

Работа с текстом. Чтение и перевод.

There are texts on your tables. Let’s read and translate this text.

Ted is a great boy. He is brave. We can trust him. If we need help he is always there. He is good at math. But he is not a good pupil. He does his homework only sometimes. He does not like reading books. Books are boring for him. Julia is a good pupil. She always does her homework. She is helpful. She never boasts. But she is very talkative. Mandy is pretty. But she gossips about classmates. She likes reading books. They are interesting for her. But she does not do her homework every day.

Well done! Thank you.

We have known a lot of information about Ted, Julia and Mandy, their good and bad qualities.

ВКЛЮЧИТЬ ЭКРАН

Open your exercise-books, please. Write down the date and the theme. And answer the questions after the text.

Устные высказывания.

What do you think, who will be on the board of fame. Why?

P.I think Julia will be on the board of fame, because she has more good qualities.

- Прослушать ответы (ОЦЕНИТЬ)

Собрать листочки

Anddothetest.

- Lets check it with the screen.

Выполнить тест по тексту. Взаимопроверка с экраном.

Представление и защита проектов. PresentingProjects.

-Children! You have already made projects and now you will protect them.

Несколько человек выполняют дома проект в виде презентации, некоторые в виде проекта. На уроке 2-4 чел защищают проект.

Оценивание.

Подведение итогов урока.

What have you learnt on this lesson? What is the Board of fame?

(Оn the board of fame we can see people/ students who are the best in something and who have achieved much.)

-What should you do to be on the Board of Fame?

-We should develop our skills and abilities.

-We should work hard.

-We should take part in different activities: sport, art, music, school subjects Olympiads and so on.

1) What date is it today?

2) Who is absent today?

3) Where is he / she?

4) How are you today?

5) What is the weather like today?

6) Do you follow this proverb?

7) But what does the Board of Fame mean?

Do you agree with this statement?

Is there a Board of Fame in our school?

Do you want to be on the board of fame?

What should you do to be there? ( I should …)

What should you do to be on the Board of Fame?

Ted is a great boy. He is brave. We can trust (доверять) him. If we need help he is always there. He is good at math. But he is not a good pupil. He does his homework only sometimes. He does not like reading books. Books are boring for him. Julia is a good pupil. She always does her homework. She is helpful. She never boasts (нехвастается). But she is very talkative. Mandy is pretty. But she gossips (сплетничать) about classmates. She likes reading books. They are interesting for her. But she does not do her homework every day.

Ответьтенавопрос:

What do you think, who will be on the board of fame. Why?

I think … will be on the board of fame, because she ….

Test

The children’s names are … .

a) Nick, Ted, Mandy b) Ted, Julia, Mandy c) Tom, Julia, Nick

Ted is … .

a) great, brave, helpful b)talkative, great, brave c) brave, helpful, clever

He … reading books.

a) likes b)like c)does not like

Julia is a … .

good, helpful, talkative b) brave, helpful, clever c) great, good, helpful

Mandy … about classmates.

a) beat b)gossips c)like

Mandy likes … .

reading books b) singing c)dancing

She … her home work every day.

a) does b)do c)does not do

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/260736-urok-v-7-klasse-doska-pochjota

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.

 

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Рекомендуем Вам курсы повышения квалификации и переподготовки