Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).
Повышение квалификации

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
28.09.2017

Разработка урока по английскому языку "Дом. Милый дом"

Ибрагимова Светлана Мансуровна
учитель английского языка
Конспект урока урока по английскому языку "Дом. Милый дом"

Содержимое разработки

Методическая разработка к открытому уроку по теме “Home,sweethome

по английскому языку в 11 классе

( по учебнику “Spotlight” для 11 класса, авторы О. Афанасьева, Д.Дули, И.В.Михеева, В.Эванс)

Цели урока:

Обучающая:

Расширить кругозор учащихся по теме « Дом. Среда обитания»;

Закрепить лексику по теме;

Развивать навыки устной речи, письменной речи (написание письма с предложениями).

Развивающая цель:

Развитие фонематического слуха учащихся;

Развитие умения аудировать речь учителя и речь одноклассников;

Развитие внимания учащихся.

Воспитательная цель:

Воспитывать чувство привязанности к родным местам и ответственности за будущее края;

Развивать навыки культуры общения.

Оснащение урока: компьютер, мультимедийный проектор, презентация по теме , раздаточный материал.

План урока:

Оргмомент. Приветствие учителя.

Просмотр видеоролика “Whatawonderfulworld” « Города мира».Сообщение цели урока.

Фонзарядка по теме « Дом». Отработка основной лексики урока.

Речевая зарядка по теме.

Просмотр видеоролика по теме “ Britishhome”( из серии “BritainOnWindows”)

Обсуждение просмотренного ролика.

Составление письма с предложениями и рекомендациями.

Рефлексия.

Ход урока:

Оргмомент. Приветствие учителя.

Просмотр видеоролика по теме « Города мира»( на музыку песни « Whatawonderfulworld” Л. Армстронга)

Сообщение целей урока:

Howdoyoulikethevideo?Itswonderful,isntit?Andthecitiesarereallybeautiful,arentthey? The dwellers of the cities can really be proud of them. The buildings, the residential areas, the monuments, squares, cathedrals, fountains- everything attracts the viewers’ attention.

Millions of people live and work there and call them their home, their motherland. I hope now you ‘ll tell me the theme of our lesson today? - “home, sweet home”. Yes, we’re going to speak about the place where we live and compare it to ah English home, what it is like, how we can improve it and even dare to make our suggestions to our local council about how to make our place more attractive.

To start with, let’s remember some very nice expressions to be used today.

Фонзарядка. Отработка лексики урока.

Речеваязарядкапотеме « Дом».(см.«Приложение» 1)

Do you live in a little country house or do you have a flat in a block of flats?

What is your house like? How many rooms are there ? What rooms are they?

What is there in front of the house and behind it?

What is “ home” for you?

Now can you summarise what have been said and make a short story about your house?

T: I see that all of you value the house where you live, the place, which you call your home. And what about the Britains? What do you know about their houses? What else would you like to know? Please write three questions about what you want to know .

And now I suggest that we watch a short video and may be you’ll find answers to your questions.

Просмотр видеоролика по теме “Britishhomes”.Обсуждение фильма. Вопросно-ответные упражнения ( см. «Приложение» 2)

T: Imagine you have just returned from a trip to Great Britain. Use the information in the film and in the text on page 95 to give a two-minute talk about British houses. Don’t forget to mention their

Types location characteristics cost

8. T: Well, I see that you like the way English people live. No doubt, they have got some “weak points”, too. As for us, we do understand that the situation in our streets , in our towns leave much to be desired: dirty streets, a lot of litter, very little greenery…. What can we do to improve the situation? Imagine we are writing a letter to our local council on the problems of our village. What would you suggest to improve in order to encourage more young professionals to stay here? (см. « Приложение» 3)

9. Writing a common letter to the local council.

T: I hope the local council will hear you and they will find an opportunity and money to somehow improve the situation here. But let’s not forget : many things depend on the residents of our village. We shouldn’t stay indifferent to what is going on here, be involved in everything what can make life in Ishaki more attractive to families.

10. T: Unfortunately, our lesson is coming to its end and I’d like to know what you think of it. Here is a flower in my hand. It has seven petals. You must take one of them, turn it over and finish the sentences:

I have learned

some information about English homes

It was interesting

to work at the lesson

I understood that

we must keep our village clean together

Now I can

write a letter to authorities

I am surprised

how clean and neat English houses are

The lesson taught me

to love my countryside

I am going

to take part in subbotnics

T: Well, thank you all for work. You were active , clever and friendly. Now the lesson is over . See you later! ( Marks and homework if necessary)

Открытый урок по теме “ Home,sweethome” (Приложения, Раздаточный материал)

Do you remember the words ?( Речевая зарядка)

Live in a country house

Жить в деревне

Live in a block of flats

Жить в многоквартирном доме

Have a house with all modern conveniences

Дом со всеми удобствами

Household appliances

Домашние приборы

Living –room, dining room, bedroom, kitchen

An attic, a cellar(a basement)

Чердак, подвал

The exteriors are like works of art

Внешне – это произведение искусства

Steep slate roof, stained glass panels in doors

Острая крыша из шифера, витражное стекло

Iron railings

Железная ограда

Mortgage

Заём, ссуда

Upstairs, downstairs

Наверху , внизу

Answer the questions, please( Речеваязарядка)

1) Do you live in a detached house or in a block of flats?

2) What’s your house like? How many rooms are there? What are they?

3) What is there in front of the house ? What’s behind the house?

4) What is “home “for you?

Britishhomes”(Обсуждение просмотренного видеоролика)

-What types of houses do the English live in?

-What does a typical English house look like?

-Each member of the family has got his own room, hasn’t he?

-Do you think they buy their houses with a mortgage?

- What’s their most favourite room in the house?

- Is the British house much different from your house? Would you like to live in such a

house?

Writingaletter (Написание совместного письма)

What is the aim of your letter?

Would you like to improve the situation in your area?

What do you think are the main problems here?( a shortage of housing, bad facilities, poor public transport network, lack of playgrounds for children, dirty streets and litter, few trees and no flower-beds)

What can be done to improve the situation?(to build new apartment blocks, to demolish run-down buildings, to improve public transport, to open a well- stocked library, a chemist’s, to create playgrounds for children, to repair the old houses, to plant more trees, to make living more attractive to young families)

4


Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/269703-razrabotka-uroka-po-anglijskomu-jazyku-dom-mi

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.
