- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Оказание первой помощи в образовательных учреждениях»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Урок «Бацька гарадоў беларускіх»
Тэма:Навум Гальпяровіч “Бацька гарадоў беларускіх”
Мэта:стварыць умовы для фарміравання чытацкіх уменняў
Задачы: фарміраваць чытацкія ўменні (знаходзіць у апавяданні з дапамогай выбарачнага чытання адказы на пытанні настаўніка, вызначаць персанажаў твора, аўтарскія адносіны да іх); выхоўваць цікавасць да чытання навукова-пазнавальных твораў пра гістарычнае мінулае Айчыны.
Навучальная мэта: планіруецца, што ў канцы ўрока вучні будуць умець знаходзіць у тэксце адказы на пытанні
Ход урока
І. Арганізацыйна-матывацыйны момант
Паглядзіце адзін на аднаго, усміхніцеся і пажадайце адзін аднаму поспехаў у працы.
ІІ. Праверка дамашняга задання
6–8 вучняў выразна чытаюць уголас вершПетрусяБроўкі “Дарагая Беларусь”.
ІІІ. Маўленчая размінка
Прачытайце з націскам на кожным слове.
Дарагая тая хатка, дзе радзіла мяне матка.
ІV. Паведамленне тэмы ўрока
Узнаўленне ведаў, набытых на ўроках “Чалавек і свет (“Мая Радзіма — Беларусь”)” пра Сафійскі сабор у Полацку (рубрыка “Успомніце”, с. 70).
Разважанне вучняў пра магчымы змест апавядання “Бацька гарадоў беларускіх” па загалоўку (рубрыка “Успомніце”).
Сёння мы будзем з вамі старацца размаўляць на роднай мове правільна. Дамовіліся?
V. Работа з апавяданнем Н. Гальпяровіча “Бацька гарадоў беларускіх”
а) Першасны сінтэз:
Рубрыка “Слоўнік”
Чытанне апавядання настаўнікам
Якія факты з прачытанага вам асабліва спадабаліся і запомніліся? Чаму?
Гульня “Перакладчык”
Фізкультхвілінка “Хто лепей пачуе” (выконваюць заданні з закрытымі вачыма)
б) Вызначэнне агульнага эмацыянальнага настрою апавядання (урачысты, заклічны);
в) Аналіз твора і другасны сінтэз:
- Чытанне апавядання вучнямі спачатку ўпаўголаса, потым ланцужком.
Запомніце і назавіце імёны славутых асоб, старажытныя мясціны Полацка, якія апісаныя аўтарам у творы.(Дойлід Іаан, манахіня і асветніца Еўфрасіння Полацкая, князёўна Рагнеда, князь Усяслаў Чарадзей; Сафійскі сабор, рэкі Дзвіна і Палата, Спаса-Еўфрасіннеўская царква, вал, Чырвоны мост.)
Аналітычная гутарка на падставе пытанняў і заданняў 1–6 (с. 74): выбарачнае чытанне, вызначэнне аўтарскіх адносін да сваіх персанажаў, фармуляванне тэмы і галоўнай думкі апавядання. (Паказ патрыятычных адносін празаіка да славутых людзей і мясцін малой радзімы.)
- Чаму апавяданне Навума Гальпяровіча “Бацька гарадоў беларускіх” можна назваць навукова-пазнавальным творам?У чым яно сугучна з творам Янкі Сіпакова “Любая мая Беларусь!”? Паразважайце.(Акрамя ўласных пісьменніцкіх уражанняў і эмоцый, што, безумоўна, надае мастацкасць, прысутнічае і навуковы характар. Абодва творы носяць навукова-пазнавальны, ці навукова-папулярны, характар, напоўнены канкрэтнымі гістарычнымі звесткамі з гісторыі нашай Айчыны.)
-Разгледзьце фрэску, на якой вы бачыце твар Еўфрасінні Полацкай, і рэпрадукцыю карціны Язэпа Драздовіча “Усяслаў Чарадзей пад Гародняй”. Чаму мастакі розных стагоддзяў палічылі вартым паказаць нашчадкам аблічча гэтых славутых асоб? (Напэўна, каб паказаць сучаснікам прыклад, як трэба жыць і служыць на карысць свайму народу і Радзіме.)
Фізкультхвілінка для вачэй
Адпрацоўка выразнага чытання твора па абзацах, пераход да чытання цалкам.
г) Работа ў групах:
1 група: знайдзіце ў тэксце асноўныя паняцці, з якімі мы знаёміліся на ўроку “Чалавек і свет” (князь, Полацкае княства, плямёны)
2 група: прыдумайце 3 пытанні, якія яшчэ не гучалі сёння.
3 група: складзіце схему для гэтага тэксту (у сярэдзіне Полацк, ад яго – стрэлкі:дойлід Іаан, манахіня і асветніца Еўфрасіння Полацкая, князёўна Рагнеда, князь Усяслаў Чарадзей; Сафійскі сабор, рэкі Дзвіна і Палата, Спаса-Еўфрасіннеўская царква, вал, Чырвоны мост)
4 група: пакрытыкуйце аўтара, што вам не спадабалася ў гэтым творы
5 група: пахваліце аўтара, што вам спадабалася ў гэтым творы
6 група: складзіце сінквейн
А цяпер складзем свот-аналіз.
| ||||||||||||||||||||||||||||||
VІ. Актуалізацыя ведаў вучняў.
- З якой мэтай, на вашу думку, такія пісьменнікі, як Навум Гальпяровіч і Янка Сіпакоў, пішуць навукова-пазнавальныя тэксты пра сваю краіну?
VІІ. Падвядзенне вынікаў урока.
Адзнакі за работу на ўроку.
Ⅷ. Рэфлексія
ІХ. Дамашняе заданне. Падрыхтаваць выразнае чытанне апавядання. Выканаць па жаданні “Творчае заданне” на с. 74.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/626347-urok-backa-garado-belaruskih
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Реализация инвариантного модуля «Технологии обработки материалов и пищевых продуктов» учебного предмета «Труд (технология)» по ФГОС»
- «Социокультурная адаптация мигрантов»
- «Охрана здоровья обучающихся: содержание и особенности организации»
- «Организация работы с детьми с ОВЗ раннего и дошкольного возраста»
- «Профессиональная деятельность воспитателя ДОУ в условиях реализации ФГОС»
- «Обучение на дому: особенности организации образовательного процесса»
- Методы и технологии преподавания английского языка в образовательной организации
- Физика и астрономия: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Управленческая деятельность в организации дополнительного образования детей
- Теоретические и практические аспекты оказания экскурсионных услуг
- Педагогика и методика преподавания истории и обществознания
- Содержание деятельности педагога-организатора в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.