Сценарий занятия кружка «Юный переводчик»

Учитель: Гаврилова Н.Ю.

Классы: 8–11

Тема: Устройство на работу

Задачи:

1. Активизация лексических навыков по теме;

2. Развитие навыков говорения и аудирования;

3. Знакомство с элементами профессиональной этики переводчика;

4. Поддержание мотивации к изучению иностранного языка.

Ход занятия

1) Организационный момент.

- Good morning, my dear! Glad to see you at our extra class “Young translators & interpreters”. We have guests at our today’s class. Welcome them and let’s start.

- We will start with a warming up – a part of your homework. (фразы и предложения для перевода – текстовые и звучащие)

  • responsibility
  • сохранять спокойствие
  • работа с неполным раб. днем
  • vocation
  • save up for
  • гибкий рабочий график
  • apply for a job
  • antisocial working hours
  • коммуникабельность
  • initial trial period
  • applicant
  • work experience
  • fill in an application form
  • familiar with...
  • решить проблему
  • responsible for
  • reference
  • work under pressure

- All these phrases are related to the topic we have just finished in our Spotlight book – module 3. Do you remember its theme?

- Right you are.

2) Questions:

- Do you have a job?

- Would you like to get a job?

- Where can you find a part-time job?

- What salary do you expect to get?

- What would you spend your money on?

3) Видео – «…In the UK»

Let’s find out some information about jobs for teens in the UK. While watching it, do the task on the sheets of paper. Read through them now. Ready to watch?

· Смотрят видео.

· Выполняют задание по видео.

As we have found out, such interviews are very useful for both sides. Let’s think: what question do you expect to hear at an interview? <их варианты вопросов на стикерах>

4) Основное видео:

Let’s watch the main video for today’s class - a video of such a job interview. Notice some more questions. Put them down. And notice how the boy answers them. Then we’ll take roles of both sides plus the role of an interpreter. <просмотр>

Работа после просмотра по обзорным вопросам.

- Will Ed get this job?

- What previous working experience does Ed have?

- What is Ed’s dream?

5) Ролевая игра

5.1. Подготовительный этап

Now you take parts of a manager, of this young boy and manager’s interpreter. While you are getting ready, we are going to think of our own answers to the questions in our job interview. <смотрим фрагменты вопросов, дети предлагают свои варианты ответов>

5.2. микро-диалоги

You have also made up your variants of the question that can be heard at a job interview. Ask and answer your questions.

5.3. Выступление в ролевой игре: две группы по 3 человека.

Thank you very much – you are like real managers, applicants and interpreters!... I hope your applicants will get the job.

6) Заключительный этап

· Перевод юмористичных картинок:

- Of course, we can’t do without something humorous and unserious in the end. I would like you to make the best translation of this funny pictures about job interviews.

· Подведение итогов, задание на следующий раз (видео №3 – просмотр дома, выполнение заданий по видео).