МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА ОТКРЫТОГО УРОКА "ОПИСАНИЕ КУКЛЫ" (3 КЛАСС)
План-конспектурока
поанглийскомуязыкупотеме:"The description of my favourite doll".
Цель: Формирование навыка устной речи (диалог, монолог) через описание куклы с использованием новой лексики по теме "Части тела".
Задачи:
1. Ввести новую лексику по теме "Partsofthebody" (Части тела);
2. Использовать изученную лексику в конструкции с hasgot.
Тип урока: урок изучения нового материала
ФОПД:фронтальная, парная, индивидуальная
Методы: объяснительно-иллюстративный, частично-поисковый, репродуктивный, аудио-визуальный
Используемые технологии: технология коммуникативного обучения, здоровье-сберегающая технология.
Подход: коммуникативный, коммуникативно-когнитивный, деятельностный, компетентностный подход.
Формы контроля: устный опрос
Средства обучения:УМК Английский язык. 3 кл.: учебник (часть 1) для общеобразовательных организаций и школ с углубленным изучением английского языка в 2 ч. И. Н. Верещагина, Т. А. Притыкина в 2 ч. – 6-е изд., видео (песня для физзарядки), презентация (картинки, упражнения), учебник.
Оборудование: интерактивная доска (слайды, видео)
Участники: учащиеся начальной школы
Ход урока
I. Организационный момент и приветствие.(1 мин)
- Good afternoon, my dears. I'm glad to see you. Sit down, please. Let's get started!
II. Фонетическаязарядка (1 мин)
- Look at the screen. What do you think we are going to revise?
- Sounds! (Students' answers).
- That's right! Sounds, of course. Please, pronounce them all together, as usual.
[j] [θ]
[ju:] [ð]
[ʒ]
[dʒ]
[ʃ]
[tʃ]
[ŋ]
[ʌ]-[ɑː] [ɑɪ] - [eɪ] -[ɔɪ]
[ɒ] - [ɔː] [ɪə] - [eə] -[uə]
[ɪ] - [ɪː] [au]
[u] - [uː] [ˈaɪə]
[æ] - [e] [juə]
[ɜː] - [ə:]
Now, read the transcriptions one by one.
[teɪl] [ˈfɪŋgə]
[ʃɔːt] [təʊ]
[nek] [fiːt]
[aɪ] [leg]
[nəʊz] [ˈʃəʊldə]
[heə] [hænd]
[lɒŋ] [maʊθ]
[trʌŋk] [feɪs]
[ˈkʌlə] [ɑːm]
Very good. Well done!
III. Речевая зарядка. (2 мин)
На экране учитель выводит картинку из учебника с животными (стр.120) и задает вопросы.
- Now, listen to me and answer my questions.
- What animal has got a long tail?
- (I think) A crocodile has got a long tail.
- Has a bear got a long tail?
- No, it hasn’t. / Yes, it has.
- Goodjob!
IV. Объявление темы урока. (Учащиеся догадываются о теме урока сами, слушая и отвечая на наводящие вопросы учителя).(3 мин)
- Well, my dears. Look what I have. What is it?
- A doll!(Students' answers).
- Correct, it's a doll. Is it nice?
-Yes, it is.(Student's answers).
- Would you like to know her name? Her name is Jane.
- What has Jane got?(A teacher shows some known parts of the body of the doll)
- It's a head. It's a neck. (Students' answers).
- That's right. So, what are we going to talk about today, then?
- About a doll and her parts of the body. (Students' answers).
- Great. So, the topic of our lesson is ……."The description of the doll". (A teacher pays children's attention to the blackboard).
V. Введениеновойлексики. (4 мин)
a mouth, an arm, a hand, a leg, a foot-feet, an ear, left, right.

- Pay attention to the doll again. Look at her part of the body and repeat after me.
It is a mouth.
- A mouth!(Students' answers), etc.
Look at the screen and try to read and learn the spelling of the word.(Учитель выводит слово на экране, произносит и просит снова повторить).
VI. Первичное закрепление новой лексики. (7 мин)
а) На интерактивном экране кукла с облачками и слова в столбик, ребята должны перетянуть.
- Our Jane is missing without us. Let's work with her again. Your task is to match the part of the body with the correct word. What part of the body is it?
- ….., come to the blackboard. What is it?
- A leg!, etc. (Students' answers).
-That's right! Brilliant students.
по очереди выходят к доске
б) Учитель выводит на экран снова фото куклы с подписанными частями тела, но в словах пропущены буквы. Ребятапоочередиподходятивписываютпопамяти.
- But now I want to check your memory up, how you remember the spelling of the words. So, the first word is ... (arm). Who knows what letter is missed?
Kirill, come here and fill in the letter.
VII.Физкультминутка. (1,5 мин)
- Are you tired my dears?
- Yes, we are.(Students' answers).
- Let's do some physical exercises, than. Who wants to do the exercises with the classmates? Ok, Maxim. Come here, stand in front of the class and show the exercises.
Ordinal numbers song
Let's exercise to the ordinal numbers
Let'sexercisetothebestyoucan
Getup,workout!
Stayinshape
Do our exercises from first to tenth
First exercise, stretch your arms left and right
Second exercise, stretch your legs
Third exercise, twist your body
Fourth exercise, walk in place
Fifth exercise, bob elbows back
Excellent!(says the Teacher)
VIII. Активизация новой лексики. (17мин)
a) Making up word combinations with new words. (прилагательное + существительное)
Учитель выводит на экран фото героев мультфильмов и просит назвать части тела.
- Look at our hero. What ears has he got?, etc.
- Big ears.(Students' answers).
b) Making up sentences. (Работа в парах 4 min).
Учитель выводит на экран образец диалога, ребята в парах отрабатывают. Говорят о кукле.
- Now I want you to work in pairs. Look at the doll and make up a dialogue. You can see the example on the screen.
S1: The doll has got eyes (ears, nose, hair, arm, leg). (представленыкартинки)
S2: What eyes has the doll got?
S1: The doll has got big blue eyes.
You have got 3 minutes.
- Are you ready?
ответыдетей (3-4 мин)
с) Making up a text. Describing a doll using the example. (2min)
На экране текст-образец. Вместо слов - картинки. Ребята по очереди составляют предложения.
You are so clever, children. And our final task for today is to make a story about our doll Jane. Your task is to complete the sentences. Are you ready?
This is... (name). She is ... (nice). She has got ... (long hair). She has got ... (big blue eyes), a (left eye) and a (right eye). She has got two ... (ears), a left ear and a right ear. She has got two ... (legs), a left leg and a right leg. She has got two ... (feet), a left foot and a right foot.
IX. Рефлексия. (1 мин)
- What have you learnt today?
- Did you like the lesson? (Ребята выбирают смайлики)
Yourhomework:…..
You have been so….. today! Thank you for the lesson, good bye.
Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.