- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Открытое внеклассное мероприятие «В мире юмора Марка Твена»
Государственное казённое общеобразовательное учреждение
Владимирской области
кадетская школа-интернат «Кадетский корпус» имени Д.М.Пожарского
в ЗАТО г. Радужный
Открытое мероприятие
по английскому языку
для учащихся 7-х классов
«В мире юмора Марка Твена»
подготовили учителя английского языка
Шуралёва П.Ю. и Бутусова Н.А.
ЗАТО г. Радужный
2012 год
Цели мероприятия:
познакомить учащихся с творчеством американского писателя Марка Твена;
активизировать познавательную деятельность учащихся, дать им возможность оценить свой уровень владения английским языком, применить знания и умения в новой ситуации;
развить интерес к американской литературе;
совершенствование навыков устной речи;
развитие артистических способностей учащихся.
Оборудование:
компьютер
проектор
доска или экран
презентация о жизни и творчестве Марка Твена
аудиозаписи с музыкой в стиле «кантри»
декорации и костюмы для инсценировок
Подготовительный этап:
разучивание слов, организация репетиций
подготовка декораций и костюмов
перевод текста и выражений на русский язык
подготовка презентации и оформление кроссворда
Ход мероприятия:
1.Вступительноеслово.
Teacher:Good afternoon, dear friends. We have gathered together to talk about Mark Twain. We are sure that everybody knows this famous American writer and his famous characters: Tom Sawyer, Huckleberry Finn and others. Mark Twain’s birthday was some days ago, on the 30th of November. During our party you’ll learn when he was born, what his real name was and other facts about this humorist. Now,let’sbeginourparty.
( Добрый день, дорогие друзья! Мы сегодня собрались, чтобы поговорить о Марке Твене. Уверены, что каждый знает этого знаменитого американского писателя и его известных персонажей Тома Сойера, Геккельберри Финна и других. День рождения писателя был несколько дней назад, 30-го ноября. Во время нашей встречи вы узнаете, в каком году он родился, какое было его настоящее имя и другие факты биографии этого знаменитого юмориста. Итак, давайте начнем нашу встречу.)
2. Знакомство с биографией Марка Твена.
Teacher:Mark Twain is one of America’s most famous authors. He wrote many books, including The Adventures of Tom Sawyer andThe Adventures of Huckleberry Finn, and many humorous stories. Mark Twain’s own life was interesting enough to be a book.
(Учащиеся зачитывают наизусть факты о жизни писателя по-английски и переводят их на русский язык (см. приложение 1). Затем в качестве наглядного подкрепления идет презентация на экране.)
3. Драматизация.
Teacher: Not everyone knows English well but all can understand the language of theatre. So, we offer you some scenes from the works of Mark Twain.
По очереди показываются 6 драматических постановок по произведениям Марка Твена (см. приложение 3). При смене декораций и подготовке артистов звучит фоновая музыка.
4. Афоризмы Марка Твена.
Teacher: Mark Twain was one of the important figures in American literary history. He was not only a great writer; he was also a famous humorist, a brilliant journalist and a novelist who used laughter to fight against the tyrannies that seek to take away man’s freedom. HereareMarkTwain’sfamousaphorisms.
(Учащимся в качестве домашнего задания были предложены афоризмы Марка Твена. Нужно было их выразительно прочитать и перевести на русский язык.) (см. приложение 2).
5. Кроссворд.
Teacher: Now let’s sum up all the information you have learnt and refreshed today. Dothecrossword.
(С целью закрепления и обобщения материала о жизни и творчестве Марка Твена учащимся предлагается разгадать кроссворд на английском языке).
Down:
1. The boyfriend’s name of Tom Sawyer (Finn)
2. The style of the book “The Adventures of Tom Sawyer” (Adventure)
3. What kind of book is the book “The Adventures of Tom Sawyer”? (novel)
5. On what river was M. Twain born? (Mississippi)
6. What is Tom’s surname? (Sawyer)
7. The real name of M. Twain? (Samuel)
Across:
4. In what month was M. Twain born? (November)
8. The nationality of M. Twain? (American)
9. What was M. Twain? (writer)
10. The aunt’s name of Tom Sawyer (Polly)
11. With whom did the Pauper change his clothes? (Prince)
F | A | N | ||||||
I | D | O | ||||||
N | V | V | ||||||
N | O | V | E | M | B | E | R | |
N | I | L | ||||||
T | S | |||||||
S | U | S | S | |||||
A | M | E | R | I | C | A | N | |
W | E | S | M | |||||
Y | S | U | ||||||
E | W | R | I | T | E | R | ||
R | P | O | L | L | Y | |||
P | ||||||||
P | R | I | N | C | E | |||
6. Подведение итогов. Рефлексия.
Teacher: We are glad that today we have had an opportunity to talk about Mark Twain, an outstanding American writer. We hope that you’ve liked our drama scenes. What scene have you enjoyed best? We thank our young actors and you for coming. You are welcome!
( Мы рады, что сегодня мы поговорили о Марке Твене, выдающемся американском писателе. Мы надеемся, что вам понравились наши драматические постановки. А какая сценка вам понравилась больше всего? Мы благодарим наших молодых артистов и вас за то, что пришли.)
Приложение 1.
Mark Twain.
Mark Twain was born in 1835 in the state of Missouri, near the Mississippi River. He came from a poor family. His father died when he was twelve, so he had to leave school. While he was still a boy, he worked as a riverboat pilot. He steered boats up and down the long Mississippi River.
The Civil War, which started in 1861, made travelling on the Mississippi impossible. Twain then went to Nevada. There he worked on a newspaper. In 1864 he went to California to find gold. Twain did not have much luck as a gold miner. He left California to travel in Europe. Twain wrote a book about his trips around Europe.
But the most important influence on Twain and his books was the Mississippi River. When Twain finally settled down, he lived in a house with a porch that looked like the deck of a riverboat. In fact, even the name Mark Twain comes from the Mississippi. Mark Twain’s real name was Samuel Clemens. When he worked as a river-pilot he had to measure the depth of the Mississippi and used to say the words which sounded like “Mark Twain”. This meant the water was twelve feet deep. When Samuel Clemens began to write he chose for himself the name of Mark Twain.
Mark Twain became famous for his humorous stories about life of common American people. Both adults and children enjoy Mark Twain’s books. His mocking humour is based on the common sense of plain people whom the author always described with warmth of human understanding and sympathy. His best works are: “The Adventure of Tom Sawyer”(1876), “The Adventure of Huckleberry Finn”(1884), “The Prince and the Pauper” (1882), “A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court” (1889).
Mark Twain died on the 21 of April 1910. But his works are still loved all over the world.
Приложение 2.
MarkTwain’sFamousAphorisms.
The human race has one really effective weapon, and that is laughter.
Man is the only animal that blushes – or needs to.
Truth is the most valuable thing we have. Let us economize it.
Let us be thankful for the fools. But for them the rest of us could not succeed.
A lie can travel halfway around the world while the truth is putting on its shoes.
Always do right. This will gratify some people and astonish the rest.
An Englishman is a person who does things because they have been done before. An American is a person who does things because they haven’t been done before.
Be careful about reading health books. You may die of a misprint.
If you tell the truth you don’t have to remember anything.
It is better to deserve honours and not to have them than to have them and not to deserve them.
It is better to keep your mouth closed and let people think you are fool than to open it and remove all doubt.
Знаменитые афоризмы Марка Твена.
(предлагаемый перевод)
Человеческая раса имеет одно очень эффективное оружие, и это смех.
Человек – единственное животное, которое краснеет, и которому это действительно нужно.
Правда – единственная ценная вещь, которая у нас есть. Давайте будем её экономить.
Давайте поблагодарим глупых. Не будь их, остальным было бы трудно добиться успеха.
Ложь может обойти полсвета, пока правда только обувает свои туфли.
Всегда поступайте правильно. Это позволит удовлетворить некоторых людей и удивить остальных.
Англичанин – это человек, который делает что-то, потому что так делали раньше. Американец – это тот, кто делает что-то, потому что так никогда не делали.
Будьте внимательны, когда читаете книги о здоровье: опечатка может стоить вам жизни.
Если вы скажете правду, вам не придётся ничего вспоминать.
Лучше заслужить почести и не иметь их, чем иметь почести, но не заслужить их.
Лучше молчать и показаться дураком, чем заговорить и развеять все сомнения.
Приложение 3
Scene 1
Aunt Polly: Tom! Tom! Tom! Where is the boy? Tom?!
Tom:HereIam.(Лицо Тома перепачкано вареньем).
Aunt Polly:Oh, you have been to that closet. What were you doing there?
Tom: Nothing.
Aunt Polly: Nothing! Look at your hands. (Том смотрит на свои руки).And look at your mouth. What is that?
Tom: I don’t know, aunt.
Aunt Polly: Well, I know. It’sjam,that’swhatitis.(Указывая на прут, лежащий на полу).Tom,handmethatswitch!
Tom: Oh, look behind you, aunt!
Тетя Полли оглядывается. Том убегает.
Тетя Полли замирает в удивлении, затем хохочет.
Scene 2
Двор. Забор. Скамейка. Участвуют тетя Полли, Билли. Бен и Том.
Aunt Polly: Tom, go whitewash the fence.
Tom: Oh, auntie, I can’t. I’ll do it …tomorrow.
Aunt Polly: Whitewash the fence, I say. (Ставит ведро. кисть. уходит.)
Ben:Whatareyoudoing?(В руке у Бена яблоко.)
Tom: I am whitewashing the fence!
Ben: Do you want to say you like it?
Tom: Of course, I do. Does a boy whitewash a fence every day?
Томпродолжаетбелитьзабор.
Ben: Tom, let me whitewash a little!
Tom: I can’t. Jim wanted to do it. But aunt Polly did not let him.
Ben: Tom, do let me! I’ll give you my apple.
Tom: Apple?! Well, all right.
Billy: Hello, boys! What are you doing here?
Ben: Tom and I are whitewashing the fence.
Billy: You don’t think it is interesting, do you?
Ben: We do! Jim wanted to do it, but aunt Polly didn’t let him.
Billy: Let me whitewash a little!
Ben:No,Iwon’t.
Начинают бороться.
Tom: Stop that! Now it’s your turn to whitewash, Billy.
Билли работает. Приходит тетя Полли.
Aunt Polly: Well, it’s all done! You are a good boy, Tom. You can work when you want to. Now, you may go and play.
Tom and the boys: Hurrah! Lets run to the river.
Boys: Hurrah!
Scene 3
Комната. На кровати Том.
Участвуют Том, Сид, тетя Поли.
Tom: I don’t want to go to school. What can I do to stay at home? Oh! My tooth is loose. That’s wonderful! No, it won’t do. Aunt Polly will pull it out. Oh, what a wonderful idea came to me! (Том снова ложится и начинает плакать громче и громче.) Sid!Sid!
Sid: What has happened, Tom? Tom! Say, Tom! Tom! What has happened to you?
Tom: Oh, Sid! I am dying. I am not angry with you.
Sid: Oh, Tom! You are not dying! Don’t!
Tom: I am not angry with you. I am not angry with aunt Polly. Tell her so. And, Sid, give my cat with one eye to the new girl at school and tell her …
Sid: Oh, aunt Polly, come! Tom is dying!
Aunt Polly: Dying!
Sid: Yes, come quickly!
Aunt Polly: Don’t say so! You, Tom, Tom! What has happened to you, my boy?
Tom: Oh, auntie, look at my right hand! It is red and hot.
Polly: Oh, Tom, stop that nonsense! And get up!
Tom: But, auntie, it is so hot, that I have forgotten my tooth.
Polly: Your tooth? And what has happened to your tooth?
Tom: It’s loose.
Polly: Open your mouth. Well, you are right. Your tooth is loose. Sid, bring me some thread.
Tom: Oh, please, dear auntie, don’t pull it out. It is all right now.
(Тетя привязывает нитку. Возня. Тетя Полли закрывает собой Тома.) Oh, oh! Oh, my tooth was all right. But I did not want to go to school.
Polly: Oh, Tom, so all this is because you don’t want to go to school. You want to go fishing. Tom, Tom, I love you so dearly, and you … Now, get up quickly and get ready to go to school!
Звучит музыка.
Scene 4
The King and the Painter
Действующиелица: a story teller, a king, a painter.
Story-teller: There was a king who thought that he could paint very well. His pictures were bad, but the people to whom he showed them were afraid of the king. They all said that they liked his pictures very much.
One day the king showed his pictures to a great painter who lived in his country and asked:
King: I want to know what you think of my pictures. Do you like them? Am I a good painter or not?
Painter: My King, I think that your pictures are bad, and that you will never be a good painter.
Story-teller: The king was very angry and sent the painter to prison. After 2 years the king wanted to see the painter again.
King: I was angry with you, because you didn’t like my pictures. Now I forgot all about it. You are a free man again, and I am your friend.
Story-teller: For many hours the king talked with the painter and even asked him for dinner. After dinner the king showed his pictures to the painter and asked:
King: Well, how do you like them now?
Story-teller: The painter didn’t answer anything. He turned to the soldier, who was standing near him and said:
Painter: Take me back to prison.
Scene 5
Действующиелица:a young farmer, his mother, his father
and his wife.
Story-teller: Once upon a time, a very long time ago, there lived a young farmer (выходитфермер)with his old father and mother (подрукувыходятродители)and his wife (выходитжена). They didn’t know anything about many things which we have in our houses today. They were very poor, so once the young farmer decided to go and look for work (наплечеуфермерарюкзак,родныепровожаютего). He was lucky and after a time he came home with rich presents for everybody. (Входят фермер с сумкой и его родственники. Фермер всех обнимает и вытаскивает из сумки подарки.)
Young farmer: Here is a present for you, Mother (даеткошелек). Andthisisforyou,Father (даетшапку).This is for you, my dear Wife (даетшелковоеплатье).Bсехором:Thank you, my dear son!
Thank you, my dear son! Thank you, my dear husband!
Mother: Now, let’s go and have a dinner.
Все уходят. Коробка остается на столе.
(Входит жена).
Wife: I am so happy! And what else is there in this box? My husband says he has some more presents for us. (Открывает коробку, достает вещи и вдруг отступает в ужасе).Oh,goodHeavens!My husband has brought a beautiful girl! He does not love me any more!(Плачет).
Входитотец.
Father: Now, now, don’t cry. Perhaps you’re wrong. Let me have a look at that girl. (Смотритвкоробку). But there is no girl here at all! It’s a man in the box! Not very young, but quite strong and handsome. Stop crying, my dear! (Успокаиваетеё)ю
Входитмать.
Mother: What has happened here? My daughter, why are your eyes so red? Were you crying?
Father: Yes, she was, but for no reason. Our son has brought a handsome old man with him, and our daughter thought it was a girl. Ha-ha-ha!
Mother: A man? What a man? Where?
Father: Here, in this box.
Mother: Let me see him (смотритвкоробку). Oh, but it isn’t a amn! It is an old and a rather ugly woman!
Father: Woman? Let me look again! (смотритвкоробку). A man, of course, it’s a man!
Mother: Let me see! (смотрит) A woman! Do you think I can’t tell a man from a woman?
Начинают кричать:It’aaman!
It’s a woman!
Wife: Let me look now! (Начинаетплакать).Oh, you are wrong! It’s a girl, so young and beautiful! Oh, dear!
Входитфермер.
Farmer: What’s all this noise about?
Ониспорят:A handsome man!
An ugly old woman!
A pretty young girl!
Farmer: Oh, I see what it is (вытаскиваетзеркало).Oh, you silly people! It’s a looking glass.
Scene 6
A Journey with Mark Twain.
Марк Твен и его друг покупают билеты в кассе.
Mark Twain’s friend: Mark, I have lost my money. Pay please my train fare for me.
Mark Twain: But I haven’t enough money to pay both your fare and mine.
Mark Twain’s friend: That’s too bad. What shall I do then?
Mark Twain: I’ll tell you what we can do. We can get on the train and when the conductor asks the passengers for the tickets, you can get under my seat.
Сцена в поезде. Кондуктор проверяет билеты. Друг Марка Твена лежит под стулом. Марк Твен дает два билета - за себя и за своего друга.
Conductor: Your tickets, please.
Mark Twain: My friend is a very strange man. When he travels on a train, he doesn’t like to sit on the seat. He prefers to lie on the floor under the seat.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/117939-otkrytoe-vneklassnoe-meroprijatie-v-mire-jumo
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Обеспечение безопасности экскурсионного обслуживания»
- «Требования ФОП НОО и ФАООП УО: организация обучения и воспитания младших школьников в соответствии с ФГОС»
- «Организация образовательного процесса в соответствии с ФГОС СОО: преподавание истории и обществознания»
- «Подготовка к ЕГЭ по истории в условиях реализации ФГОС: содержание экзамена и технологии работы с обучающимися»
- «Преподавание кубановедения по ФГОС ООО и ФГОС СОО: содержание, методы и технологии»
- «Содержание изменений, внесенных во ФГОС начального общего, основного общего и среднего общего образования»
- Педагогика и методика преподавания истории
- Ведение педагогической деятельности в образовательной организации
- Педагогическое образование: тьюторское сопровождение обучающихся
- Педагогика дополнительного образования: теория и методика работы с детьми
- Педагогика и методика преподавания физики и астрономии
- Теория и методика преподавания математики в образовательных организациях

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.