- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Разработка урока по теме «Mass media»
План-конспект урока английского языка в 9 классе
Тема: «Massmedia»
Тип урока – обобщение и систематизация знаний.
Цель: Обобщение и систематизация знаний по теме, совершенствование навыков монологической речи.
Задачи урока
Образовательный аспект:
---расширять кругозор учащихся;
---формировать практические умения и навыки иноязычной речевой деятельности.
Развивающий аспект:
--- развивать мышление, логику, воображение, внимание;
---развивать навыки аудирования, совершенствовать лексические навыки;
---систематизировать грамматический материал по теме «Пассивный залог».
Воспитательный аспект:
---формировать мотивацию к изучению английского языка;
---воспитывать чувство коллективизма, умение работать в паре и группе.
Оборудование: ИКТ, карточки с заданиями.
Ход урока
I. Начальный этап:
1. Орг.момент. приветствие. Good afternoon, children! I am glad to see you. How are you? I am fine, too. Sit down.
Ход урока.
1.Приветствие. Создание атмосферы иноязычного общения.
-Good morning, students! How are you? Let us start. The topic of our lesson is “Mass Media in our life”. It’s no wonder that the 21st century is regarded as information age. The mass media actually rule the world and play a very important role in our lives. The press, the radio, the Internet and television inform us of what is going on in the world and give us wonderful possibilities for education and entertainment.
2.Речевая разминка.
To begin with, let us practice some words referring to our topic, name and write them on the blackboard, please.
--- транслировать по телевидению
--- текущие новости
---представлять новости
---принять участие в викторине
---жестокость на экране
---угроза свободе
---грубые шутки
---портить зрение
---прерывать речь
---сделать музыку погромче
---выключить радио
II. Основной этап:
1.Просмотр презентации (мини-проект учащихся):
And now let’s watch the presentation about mass media to know what kind of information they provide us with.
Презентациястекстом:
Mass Media consists of printed production, television, radio and the Internet. Mass Media provides us with necessary information on things and events happening worldwide 24 hours a day. And it also helps us to spend our leisure time. Its history begins with the first printed Chinese newspaper in 868 A.D. Europe saw its first book in 1453 when Johannes Guttenberg invented the printed press.
The influence of mass media is doubtless, but it has some benefits as well as drawbacks.
The very first benefit is information. Nowadays the information can be useful for people. It is very important for everyone because there are lots of things happening every minute in the world which can affect our professional and private life. And it makes news accessible: just turn on the TV or look through news sites and you will be kept currently informed.
Another useful purpose is education. Many people gain knowledge from the Internet and TV programmes. It is an easy and affordable day to cultivate intelligence.
And what about drawbacks? One shouldn’t rely on everything the newspapers say. Misrepresentations and bare-faced lie easily take place and misinform millions of people. Mass media can also manipulate the minds of the audiences.
Today we witness the influence of various sources of mass media on youth. Tons of meaningless TV-shows, glossy magazines and social networks steal young people’s time that could be spend on beneficial and healthy activities. They lose their own opinion and have nothing to say except the ideas heard from others.
To my mind we can’t imagine our lives without mass media. It is silly to avoid it as we can use its advantages. Though we should be careful and filter all information we get. I do my best to stay informed about the latest events and I am fond of searching in the Internet.Mass Media is a part of my life.
2.Беседа о средствах массовой информации в форме «интервью» (учительзадаётвопросыклассу).
Students, what does each type of media provide us with? Answer the questions, please.
- What kind of mass media do you prefer?
- Do you use it for entertainment or education?
- Where do you usually get news from?
- Can we believe in everything written in newspapers?
- What source of information helps you in studying?
3.Монологи о любимом источнике информации (проверка д.з.).
Well, your home task was to prepare a small report about your favorite source of information.
4.Деление на команды и обсуждение позитивных и негативных сторон каждого вида средств массовой информации.
And now let us divide into some groups and discuss what benefits and disadvantages every kind of mass media has. (учащиеся получают карточки с названиями вида Mass media, которые они должны обсудить).
5.Выполнение упражнений на закрепление лексики и грамматики по теме.
And now let us do some lexical and grammar exercises. I’d like you to match the words and their definitions.
a) Television b)Newspaper c) Advertisement d) Quiz e) Tabloid f) Talk show g) The Internet h) Handbook i) Radio j) Music programme k) Soap opera l) Sports news m) Encyclopedia | 1)A small book giving useful facts 2)A book giving information about everything 3)A TV or radio programme or an article giving information about sports competitions 4)The process of sending and receiving messages through the air 5)A serial about relationships between people especially about love usually with a happy end 6)A way to communicate with your partner who might be a thousand miles away using the computer 7)A TV programme where people discuss different problems expressing their opinions 8)Broadcasting programmes for people to watch on their television sets 9)A set of questions on different subjects to be asked 10)A paper printed and sold usually daily or weekly with news, advertisements 11)A newspaper with rather small pages, many pictures and little serious news 12)A short film or a short article which gives us information about an object and makes us buy it 13)A programme which gives us information about the modern trends of music and lets us listen to it |
6. Динамическая пауза. Проводится дежурным учеником.
Hands on your hips, hands on your knees,
Put them behind you if you please.
Touch your shoulders, touch your nose,
Touch your ears, touch your toes.
Raise your hands high in the air,
At your sides, on your hair.
Raise your hands as before
While you clap: one, two, three, four.
7.Выполнение грамматических упражнений на пассивный залог.
And now I will ask you to do some grammar exercises. They are connected with the passive voice.
. Перепишите предложения из активного залога в пассивный
1. Nobody has used this room for ages.
2.We will give you the keys tomorrow.
3.Someone is interviewing Dr Johnson at the moment.
4.By the time I arrived, someone had already opened all your letters.
5.We usually talk briefly about the problems of the family at dinner time.
8. Выберите правильный вариант (Active or passive)
1. This theatre … (build) over 100 years ago.
a. had been built
b. has been built
c. was built
2. Is your car still for sale? — No. It … already (sell).
a. has been sold
b. had been sold
c. was sold
3. Sometimes mistakes … (make).
a. are made
b. are being made.
c. have been made
4. For the past few days I (work) in Jack’s office, as my own … (decorate).
a. have been working/ is being decorated
b. worked/ decorated
c. am worked/ is being decorated.
5. While my friend … (talk) to me, his wallet .. (steal).
a. was being talked/ was being stolen
b. was talking/ was stolen
c. talked/stole
6. Where is your friend Bob? — - I don’t know. He … (not/ seen) recently.
a. hasn’t seen
b. didn’t see
c. hasn’t been seen
7. If someone … (report) you to the police, you … (make) to pay a big fine.
a. reports/ will be made
b. will report/ will make
c. is reported/ will be made
8. Professor … ( give) another lecture at the same time next week.
a. will have been given
b. will be given
c. will give
9. Look at the dust in here! It … (look) as if this room (not/clean) … for a month.
a. is looked/ hasn’t cleaned
b. looks/ hasn’t been cleaned
c. has looked/ isn’t cleaned
10. The door … (open) and a young lady … (come in). It should be admitted that the door … (open) by herself.
a. opened/ came in/ was opened
b. was opened/ came in/ was opened
c. opened/ came in/ opened
III. Заключительный этап:
1. Подведение итогов урока. Ok. The time is over.You are well done! I see that you understood and remembered this unit.
2. Оценка деятельности учащихся. I`ll give you… Your mark is …
3. Домашнее задание. Your homework will be Ex.3 p.93. It`s writing task. You should complain the table. Compare the mass media in Great Britain and Russia.
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Подготовка обучающихся к ЕГЭ 2025 по обществознанию в условиях реализации ФГОС»
- «Специфика организации работы ДОУ в период эпидемии коронавирусной инфекции»
- «Нормативно-правовое обеспечение деятельности школьного учителя-логопеда»
- «Особенности реализации ФГОС НОО и ФГОС ООО от 2021 года в общеобразовательной организации»
- «Основы управления персоналом»
- «Основы реабилитационной работы в социальной сфере»
- Управленческая деятельность в организации дополнительного образования детей
- Социальное обслуживание населения: основы и базовые технологии социальной работы
- Учитель-наставник. Организационно-методическое сопровождение профессиональной деятельности педагогов
- История и кубановедение: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Физическая культура. Педагогическая деятельность по проектированию и реализации образовательного процесса
- Подготовка детей к обучению в школе: содержание и организация работы с детьми

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.