- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Урок английского языка для 8 класса
Силкина Юлия Николаевна
МБОУ СОШ №2 г. Бугуруслан
Учитель английского языка
Урок 30. Если бы да кабы
Цели: активизация пройденной лексики в речи; введение грамматики: условные предложения II и III типа.
Оборудование: записи на доске; карточки.
Ход урока
Организационный момент
We are going to start our lesson with your posters. Then you will learn some new grammar. We will learn to use the Conditionals.
Фонетическая зарядка.
Wishesdon'twashdishes.
If its and ans were pots and pans.
IЕсли бы да кабы, выросли б во pтyгрибы.
Самостоятельнаяработа
____Great Britain
a) ___ United Kingdom of b) ______ Great Britain and c) ______Northern Ireland (d)____UK) occupies the territory of e)____British Isles.
It consists of four main countries which are: a)____England, b)____Scotland, c)____Wales, d) ___ Northern Ireland.
Their capitals are a) ____ London, b) ____ Edinburgh, c) ____Cardiff d)_____Belfast.
a) _____ United Kingdom of b) _____ Great Britain and c) ____Northern Ireland is official name of the state. a)_____UK is an island country.
The two main islands are: a)_____Great Britain to b)____east and c)_____Ireland to d)_____west.
They are separated by a)______Irish Sea.
a)____UK is situated off b)____north-west coast of c)____Europe between d) ____ Atlantic Ocean and e)____North Sea.
It is separated from a)_____European continent by b)____English Channel and c)____Strait of Dover.
The main rivers of a)Great Britain are: b)_____Thames andc)_____Severn.
The largest cities of a)_____Great Britain are b)_____London, c)_____Birmingham, d)_____Glasgow, e)____Manchester, J)_____Bristol, g)______Edinburgh.
Nouns | Verbs |
waste | ... |
... | protect |
... | destroy |
pollution | ... |
damage | ... |
support | … |
introduction | |
Nouns | Adjectives |
national | ... |
environment | ... |
harm | ... |
danger | ... |
ecological | |
attractive |
Речеваяразминка
Say if you agree or disagree with me. To agree say: “You arc perfectly right” and repeat my sentences. To disagree say: “I’m afraid, you’re not right” and correct my sentence.
Записьнадоске:
You are perfectly right.
I’m afraid, you are not right.
Now human beings are killing our planet. (You are perfectly right, Now human beings are killing our planet.)
Many species of animals and birds have disappeared. (You are perfectly right. Many species of animals and birds have disappeared.)
Wildlife is out of danger nowadays. (I’m afraid, you are not right. Wildlife is in danger nowadays.)
All over the world the forests are disappearing. (You are perfectly right. All over the world the forests are disappearing.)
People never destroy forests. (I’m afraid, you are not right. People often destroy forests.)
Human beings throw litter everywhere. (You are perfectly right. Human beings throw litter everywhere.)
People all over the world eat more and more junk food. (You are perfectly right. People all over the world eat more and more junk food.)
Fumes of cars are not dangerous for the environment. (I’m afraid, you are not right. Fumes of cars are very dangerous for the environment.)
The predictions of scientists about the future of our planet are alarming. (You are perfectly right. The predictions of scientists about the future of our planet are alarming.)
Проверка домашнего задания
You see that nowadays there are a lot of ecological problems. You can help to solve them. Show your posters. Explain what you want to say with it.
Физкультминутка
Обучение грамматике
Could you answer the questions on your cards?
Накарточках:
What would happen if people rode bicycles instead of driving cars?
(They don’t ride bicycles instead of cars.)
What would have happened if people hadn’t cut the forests? (They began to do it many years ago.)
What period of time do the actions belong to? (The first action belongs to the present. The second action belongs to the past.)
Did the actions really happen? (No, they didn’t.)
Read more information about such sentences: ex. 20, p. 45. Then complete the rules.
Накарточках:
In Conditional II the action is... The action belongs to the... or the... In Conditional III the action is... The action belongs to the... or the...
Keys: unlikely; present, future; unreal; past.
Mind the use of the verb “to be”.
Let’s have a drill. Start with ex. 21, p. 45. Work in pairs, read and translate the sentences.
Примерный ответ:
Если бы мы вырубали меньше лесов, воздух был бы чище и более свежий.
1agree with it. Every year people cut more and more trees. Fewer trees mean less oxygen in the air.
Если бы мы не загрязняли наши реки и озера, они были бы полны рыбы.
I agree with it. Man has polluted fish’s natural homes.
Если бы мы были умными и острожными, мы бы не жили среди мусора и отходов.
I agree with it. People leave too much litter and waste everywhere. That means we leave animals, birds and ourselves without places to live and to breathe.
Если бы мы посадили больше лесов, мы бы спасли диких животных.
I agree with it. People have left wild animals without their natural homes. We must start planting more trees because they grow slowly.
Если бы мы заботились о нашей планете, у нас не было бы так много проблем, связанных с окружающей средой.
1agree with it. People must stop polluting the planet. If we don’t we will have no air to breathe, no water to drink, no healthy food to eat.
Если бы люди не загрязняли планету, многие виды животных не исчезли бы.
I agree with it. People pollute animals’ natural environment, so some special kinds of animals can’t leave in such conditions and they disappear.
Если бы страны потратили больше денег на научные исследования, ученые решили бы некоторые проблемы окружающей среды.
I agree with it. Governments spend too little money for scientific researches.
Если бы люди больше мечтали о полетах в космос, они бы нашли другую планету, чтобы жить там.
I disagree with it. We don’t need another planet to live on because we will have to adopt. Peoplemustprotecttheirnativeplanet.
Если бы люди не изобрели разные машины и не развивали промышленность, проблемы окружающей среды не возникли бы.
I agree with it. The planet would be saved, but people can’t live without machines and industry that’s why we should have been more careful.
Now change your partners. Agree or disagree with the sentences. Explain your choice.
At home continue working on the Conditional.
Подведение итогов урока
What types of conditional sentences have you learnt? Which of the posters do you like most? Why? The most active students are... Your marks for the lesson...
Домашнее задание
Уч.: упр. 20, стр. 45 (выучить правило); упр. 22, стр. 46; РТ: упр. 1, стр. 26.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/201806-urok-anglijskogo-jazyka-dlja-8-klassa
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Нарушения опорно-двигательного аппарата: организация коррекционно-развивающей работы с обучающимися с НОДА по ФГОС»
- «Организация работы с обучающимися с ОВЗ в практике учителя ОБЖ»
- «Познавательное развитие детей дошкольного возраста в условиях реализации ФГОС ДО»
- «Учитель русского языка и литературы: современные методы и технологии преподавания предмета по ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Основные аспекты реализации программы «Орлята России»
- «Социокультурная адаптация мигрантов»
- Педагогика и методика преподавания астрономии
- Педагогика и методика преподавания физики
- Дополнительное образование детей. Содержание и организация деятельности педагога-организатора
- Тифлопедагогика: учебно-воспитательная работа педагога с детьми с нарушениями зрения
- Теоретические и практические аспекты деятельности по реализации услуг (работ) в сфере молодежной политики
- Сопровождение деятельности детских общественных объединений в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.