- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Формирование основ финансовой грамотности дошкольников в соответствии с ФГОС ДО»
- «Патриотическое воспитание в детском саду»
- «Федеральная образовательная программа начального общего образования»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Мәтін теру ережесі,мәтін бойымен жылыжту
Сабақтың тақырыбы:Мәтінді теру ережесі,мәтін бойымен жылжыту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылырады WordPad мәтіндік редакторымен таныстару және сол мәтіндік редакторды пайдалана отырып,құжатқа мәтін жазуды үйрету.
Дамытушылық: Оқушыларды осы тақырыпты пайдалана отырып,мәтінді қатесіз жазу шеберлігіне баулу.
Тәрбиелілік:Оқушыларды ұқыптылыққа,жинақылыққа, әдептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгендеу,сынып тазалығын текерсу,оқшылардың назарын сабаққа аудару.
Сынып: 5гКүні:16.02.2017
Сабақтың тақырыбы:Мәтінді теру ережесі,мәтін бойымен жылжыту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушылырады WordPad мәтіндік редакторымен таныстару және сол мәтіндік редакторды пайдалана отырып,құжатқа мәтін жазуды үйрету.
Дамытушылық: Оқушыларды осы тақырыпты пайдалана отырып,мәтінді қатесіз жазу шеберлігіне баулу.
Тәрбиелілік:Оқушыларды ұқыптылыққа,жинақылыққа, әдептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгендеу,сынып тазалығын текерсу,оқшылардың назарын сабаққа аудару.
II.Үй тапсырмасын тексеру: «Өткенді пысықтау»
WordPad мәтіндік редактрын қалай іске қосамыз?
Мәтіндік редатор дегеніміз не?
Мәтіннің негізгі элементтерін ата?
Мәтіндік курсор деп нені айтамыз?
Мәтіндік редактордың ең кішкентай бірлігі?
Бос орын( пробел) қай уақытта пайдаланылады?
Абзацтың қандай қасиеттерін білесіңде?
Мәтіндік редакторда «сөз» деп нені айтамыз?
III. Жаңа сабақ:
Сонымен балалар WordPad мәтіндік редакторында жұмыс істеуді одан әрі жалғастыратын боламыз. Олай болса мәтін терудің ережелеріне тоқталсақ:
Бас әріпті немесе символды жоғары регисторден енгізу үшін Shift пернесін басып,жібермей ұстап тұру керек.
Егер бас әріппен бірнеше сөз енгізу керек болса Caps Lock пернесін пайдалану керек.
Рим цифрларын енгізу үшін латынша бас әріптер қолданылады.
Дефис бос орынсыз қойылады.
Бір бос орын сөздердің арасына және тыныс белгілерінен кейін қойылады.
Ұзын сызықша алдына да,соңынада бос орынмен қойылады.
Тырнақшаларға немесе жақшаларға алып жазылған сөздер олардан бос орынмен ажыратылмайды.
Enter пернесін абзацтың соңында басады. Жолдарды тасымалдау автоматты түрде жүзеге асады.
Мәтін бойынша жылжыту:
Курсорды мәтін бойынша стрелкалармен,Home(жолдың басына),End (жолдың соңына),Page Up, Page Down (бір бетке жоғары немесе төмен) пернелерімен жылжытуға болады. Түзетуге жататындар: мәтін прагменттерін жою,қосу,жылжыту,көшіру,іздеу және алмастыру.Мәтінді ерекшелеу үшін пернетақта мен тышқанды қолданған қолайлы.
Мәтінді пернетақтаның көмегімен көшіруді қарастырамыз. Ол үшін:
Мәтін блогын көшіру үшін, алдымен оны маустың көмегімен белгілеп алып “Ctrl+С” пернесін басып тұрып, оны іліп алып қажетті орынға “Ctrl+V” апару керек.
IV. Компьютерде тәжірибелік жұмыс.
Олай болса балалар бүгінгі тақырып бойынша мәтін терудің ережелерін ескере отырып мына суретке үш сөйлем құрастырыңдар.
V.Тапсырмалар: Жұмбақ
1. Батырманы басасың, Қажетіңді ашасың. (Enter)
2.Біріңғай бас әріптерге немесе кіші әріптерге ауыстыратын батырма (Caps lock)
3.Мәліметті сұраған,Экранға шығарған. (Монитор)
4.Келесі жолға өту батырмасы(Enter)
5.Компьютермен енеді,Қағазға басып береді.(Принтер)
6. Бас әріппен жазу үшін қай батырманы басу керек? (Shift)
7.Бұтақ орнында мың бір инесі,Компьютер жаны мекені (Кактус)
8. Мәтіндегі символды өшіру үшін қолданатын батырмаларды тап.(Delete)
9.Жұртты өзіне қаратқанАқпаратты сақтап, таратқан. (Тасымалдаушы дискілер)
10.Әуе сазды беретін
Ол да керек құрылғы,
Дыбыс шықса тосыннан
Бәрің соған бұрылдың. (Калонка)
11.Бар нәрсеге жетік,
Миы күшті тетік
Ол арқылы сөйлесіп,
Кетесің шетелге де өтіп (Компьютер)
12.Әдетте үнсіз тұрамын
Белгі берсең ұғамын,
Жазуы бар қағаздың
Құралы боп шығамын (Принтер)
VI.Бекіту сұрақтары:
Мәтін бойынша жолдың басына қандай пернелермен жыжытуға болады?
Мәтін бойынша бір бетке төмен қандай пернелермен жылжытуға болады?
Мәтін бойынша бір бетке жоғары қандай пернелермен жылжытуға болады?
Қандай пернені абзацтың соңына басады?
Мәтін бойынша жолдың соңында қандай пернелермен жылжытуға болады?
Бас әріппен бірнеше сөз енгізу үшін қандай перне қолданылады?
Бас әріпте немесе символды енгізу үшін қандай перне қолданылады?
Сабақта жеткен жетістіктері мен кемшіліктеріне тоқтала отырып,бүгінгі сабаққа қысқаша шолу жасау арқылы сабақты қортындылау.Сабаққа қатысып отырған оқушыларды бағалау.
VII.Бағалау:
Үй тапсырмасы: §20 тақырыпты оқу,оқулықтан тест тапсырмаларын орындап келу. «Менің мектебім» атты тақырыпта шығарма жазу, WordPad-та мәтін теру.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/246951-mtin-teru-erezhesimtin-bojymen-zhylyzhtu
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Цифровая грамотность специалистов социальной сферы»
- «Педагогическая деятельность в контексте ФГОС НОО и профессионального стандарта»
- «Творческая деятельность обучающихся»
- «Основная образовательная программа среднего основного образования: требования и особенности проектирования»
- «Конфликты в образовательной среде»
- «Содержание и методы обучения младших школьников в условиях реализации ФГОС НОО от 2021 года»
- Педагогика и методика дошкольного образования
- Методист дошкольной образовательной организации. Педагогика и методика дошкольного образования
- Педагогика и методика преподавания музыки в начальной и основной школе
- Методы и технологии преподавания английского языка в образовательной организации
- Деятельность няни в рамках социального обслуживания населения: теоретические и практические основы
- Музыка: теория и методика преподавания в образовательных организациях

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.