Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
13.06.2017

Optical illusions

Разработка открытого урока в 9 классе по теме «Optical illusions»

Содержимое разработки

Конспект открытого урока в 9 классе по теме "Optical illusions."

Цели урока:

Образовательные:

введение новой лексики, учить употреблять тематическую

лексику в беседе и кратких высказываниях; ознакомление с грамматической

структурой «модальные глаголы

Воспитательные:

способствовать эстетическому воспитанию, расширению

кругозора учащихся ,способствовать формированию умения высказывать свое мнение по поводу прочитанного, услышанного.

Развивающие:

развивать навыки самостоятельной работы, самоконтроля. Способствовать развитию памяти, внимания, мышления, воображения, языковой догадки.

Ход урока:

1.Приветствие

2.Сообщение темы и цели урока

3.Усвоение новых знаний

4. Проверка понимания учащимися нового материала

5.Закрепление нового материала

6.Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению

Ход урока:

п/п

Этап урока и его метод. задача

Содержание

(деятельность учителя)

Деятельность учеников

Режим работы

1

Приветствие

Сообщение цели урока и темы

Good morning, students. I am happy to see you. How are you doing? Let’s start our lesson.

Today we are going to talk about amazing things which happen around us but we not always notice them. So I want you to look at the screen

What can you see in this picture?

How many things can you see?

Different numbers of things, rught? Can you explain why?

What about the colours of the picture?

What about the background of this picture.

What methods and ways were used by the author to play such tricks with our eyes?

: It allows us to see objects in three dimensions even though they are in the picture is only two dimensional. So what do you think is the topic of our lesson. You’ll see several variants of it. Choose the best one.

The underwater world.

Methods of painting.

Optical illusions.

In the world there are people who watch our world more attentively, take an interest in these things. Besides they have bright and vivid imagination to create images which make bigger impression on us and they show people real objects in surprising and unusual ways.

What are they?

-Fine, thanks.

- Greeting guests

-pupils say what they see

The images are large.

-They are in the foreground.

- The images are accurate and clear, real and bright.

The colours are mostly white, green, blue with different shades of blue colour.

First it seems that the background is water, seaweed and other sea-plants but if we look at this picture more properly we begin to distinguish images of other things.

Representation main images in the foreground.

Using contrasting colours.

Using different combinations of light, shade.

Optical illusions.

Ps: Artists, photographers, designers and etc

Teacher-P1

Teacher-P 2

Teacher-Pupil 1

Teacher-Pupil 2

Введение нового материала

Now look at Ex 1 on p 48. Look at the pictures. In this Ex you are to look at the optical illusions and answer the questions.

Let us do Ex 2 and answer the question Why do we not always see the things as they really are. We are to read the text to check. First listen to the text and fill in the gaps using phrases from ex 2b.

1 d

2 f

3 a

4 b

5 e

Введение новой лексики

Look at the following words related to the mind.

Fantasy

Imagination

Shadow

Reflection

Mind

Illusion

imagination

In Ex 3 you are going to choose the correct words. I give you 2 min.

1 fantasy

2 reflection

3 mind

4 brain

4.Illusion

5.Imagination

Введение граммат. материала

Making assumptions.

Must/can't + infinitive without to

= we are sure

about sth:

This picture must be very old

.( I'm

sure it's very old) It can't be an original. (I'm sure

it isn't an original)

May + infinitive without to

= we aren't sure

about sth:

This picture may be expensive.

( I'm

not sure if it's expensive; it's possible)

ppЗакрепление

Look at ex 4 b. Look at the painting and choose the correct word.

Good and now look at the slide. You are to choose the right word (ck 23)

1may

Must

Must

May

Can not

may

can’t/

may

can’t be

must

may

When describing pictures , describe them as fully as you can. You should mention:

style

subject

location

season

wea

what is in the foreground/background

colours

feelings

Let`s read the text Ex 5. And answer the questions.

Is the description detailed?

What is mentioned about tje people?

The place?

The colours?

The style?

Yes, it is

They are a group of field workers collecting grapes.

The place is in the open countryside

The colours are natural shades of green, red andblue.

The picture is realistic.

And now please work in groups by 3.

Which picture was more difficult to describe?

The second one. Because we can see no objects, only lines, spots different colours. We can only say about out thoughts, assuptions, feelings, atmosphere and etc.

The painting style of this picture is abstract art. We didn’t talk about this style and it will be your homework to find information about it on the Net and prepare a project for the next lesson.

T: Your descriptions are vivid and bright and aren’t similar even though they are about the same paintings. It’s normal when we have a different opinion about something. We are just seeing things in a different way. It’s because seeing is a complicated process.

We are going to find out how this process happens. Our task is to complete the text and then be ready to share our opinion about the topic.

Дом зад

WB ex 3,4

Подведениеитогов

Today we have talked about optical illusions, about the world around us and I am sure you will be more attentive to the things around you.

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/260989-optical-illusions

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.

 

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Рекомендуем Вам курсы повышения квалификации и переподготовки