- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Красный мак и Георгиевская лента
Красный мак и Георгиевская лента
Цель занятия | научить учащихся рассказывать о Красном маке и Георгиевской ленте, обсуждать проблемы сохранения мира, создать условия для проявления индивидуальности и познавательной активности ученика. |
Задачи занятия | научить учащихся: - предоставлять информацию по изучаемой тематике в устной и письменной форме; - понимать основное содержание услышанной информации; - использовать в речи фразы по теме «Красный мак и Георгиевская лента» и общаться в ситуациях, связанных с проблемами сохранения мира; - работать в сотрудничестве. |
Ожидаемые учебные результаты: | |
Личностные | -формирование осознанного, уважительного и доброжелательного отношения к другому человеку, его мнению; - формирование чувства гордости за воинские подвиги предков; - формирование готовности и способности вести диалог с другими людьми и достигать в нём взаимопонимания; - формирование правильного отношения к проблемам сохранения мира. |
Метапредметные | формирование коммуникативных умений общения и сотрудничества со сверстниками (работа в парах и группах); - формирование навыка использования личного опыта для аргументации; - формирование умений работать с нелинейными текстами (лексико-грамматическими таблицами). |
Предметные | - формирование и развитие коммуникативных умений в говорении, аудировании и чтении по теме «Красный мак и Георгиевская лента»; - расширение словарного запаса по изучаемой теме; -повторениеправилиспользования Preset Simple, Past Simple, Future Simple; - развитие произносительных навыков на основе ранее изученных и новых слов и фраз по теме «Красный мак и Георгиевская лента». |
Ход занятия
11 ноября. Звук приземляющегося самолета. Группа российских учащихся прибывает в Великобританию. Диалогвзонетаможенногоконтроля:
Customs officer: Welcome to the UK. Where are you from?
Russian pupil: Russia.
Customs officer: Are you travelling alone?
Russian pupil: No, I am not. I’m travelling with my classmates and my teacher.
Customs officer: What is the purpose of your visit?
Russian pupil: I want to see London and learn English.
Customs officer: Where are you going to stay?
Russian pupil: In London with a British family.
Customs officer: Have a good time in the UK.
Russian pupil: Thank you.
Группу российских учащихся встречают школьники из Великобритании:
- Good afternoon!
- Hello!
- What’s your name?
- My name is Sasha.
- Nice to meet you, Sasha. I’m William.
- Nice to meet you too! William, where are you from?
- I’m from Great Britain.
- I have always wanted to visit the UK.
- It is an amazing country. You should come!
- How old are you, William?
- I'm 12.
- What is your favourite subject?
- My favourite subject is Maths. And you?
- Oh, me too. (My favourite subject is PE)
- Are you on Facebook?
- Yes, I am.
- What's your username?
- Let me write it down for you.
-Thanks
Учащимся предлагают присесть. Школьник из России интересуется Красным маком, прикрепленным к одежде школьника из Великобритании.
Russian pupil: What does this flower symbolize?
Школьники из Великобритании представляют историю Красного мака:
Pupil1:We will tell you about our symbol of memory!
If you find yourself in England in November, you will certainly pay attention to the fact that many Britons wear red paper poppies on their chests.
Pupil 2: On this day veterans with all residents of Britain as well as guests of the country lay flowers and wreaths on the steps of the Cenotaph. At 11 am people stop talking for 2 minutes.
Pupil 3: Even well known figures and serious politicians appear in public with paper flowers on lapels. At this time, poppies are distributed on the streets as a symbol of memory of the dead soldiers in the First World War. You ask: Why red poppies?
Pupil 4: At the end of 1914, the territories of northern France and Flanders were trampled, while the First World War was already raging in the heart of Europe. Everything was destroyed. And only persistent poppy flowers made their way through the trampled soil. The true value to the poppy flowers as a symbol of memory of the fallen soldiers was given by Canadian surgeon John McCray, who has written the poem «In Flanders fields». Let`s listen to it!
Pupil 5:
In Flanders Fields
In Flanders fields the poppies blow
Between the crosses, row on row,
That mark our place; and in the sky
The larks, still bravely singing, fly
Scarce heard amid the guns below.
We are the Dead. Short days ago
We lived, felt dawn, saw sunset glow,
Loved, and were loved, and now we lie
In Flanders fields.
Take up our quarrel with the foe:
To you from failing hands we throw
The torch; be yours to hold it high.
If ye break faith with us who die
We shall not sleep, though poppies grow
In Flanders fields.
Russian pupil: We have such symbol in Russia too.
Школьники из России рассказывают историю Георгиевской ленты (одевают костюмы):
1: There are many legends about it, we will tell you one of them.
2: This happened a long time ago. The legend is called "Saint George and The Dragon". There was one City and just outside the City there was a large smelly pond where a dragon lived. Whenever the dragon breathed on a person or an animal, they died and he threatened to kill every citizen.
1: The people had no choice but to come to terms with the dragon. They agreed to give him one person every month, so long as he left the others alone and unharmed for the rest of the time.
3: But how were they to decide which person to sacrifice?
1: The king decreed:
King: The names of every citizen should be scratched onto pieces of pottery, and kept in a great urn. Each month, one of the names will be drawn out of the urn, and that person will be given to the dragon.
2: One day, the name of the princess was shaken out of the urn.
King: “Oh, My dear, I shall never see your wedding day.”
3: The day has arrived, she must meet her fate!
(появляетсяГеоргий)
George: Why is such a beautiful young woman looking so sad on her wedding day?
3: Because according to the law, she must this day marry the dragon who lives in that lake, and her wedding gift shall be death.”
George: Let me slay the dragon.
1: But nobody has stood a fighting chance against such as plague-breathing lizard.
2:George drew out his sword and slew the dragon. Then the people knew that from then on they could live safe and unharmed.
RussianTeacher: A rider on a horse in silver armor and a red robe. He has a spear in his hand. This is George the Victorious. The rider strikes the black Serpent with his spear. (выполняютупражнениенаповторениелексики).
RussianTeacher:What does George the Victorious symbolize?
Students: light, good, courage, victory, remembrance.
RussianTeacher:What does this black Serpent symbolize?
RussianStudents:The Serpent is evil, failure, defeat.
(учащиеся распределяют слова по соответствующим группам на доске)
RussianTeacher:Choose a strip of color that, in your opinion, can symbolize evil, failure, defeat.
Children:(make their choice)
RussianTeacher: Choose a strip of color that, in your opinion, can symbolize joy, kindness, light, victory ....
Children:(make their choice)
(The screen shows "St. George's ribbon")
Russian Teacher: Like the poppies worn in Great Britain, the Georgian ribbon is worn to commemorate Victory Day.The motto that goes with it is - "We remember, we are proud!"
English Teacher:What does Victory Day mean for Russia?
Рассказ школьников из России:
Victory Day in Russia is a national holiday that is held on the 9th of May. It officially marks the day when World War the second ended in 1945.
The main reason for the celebration is to remember the people who died or took part in the war in different ways.
On the 9th of May, people lay flowers on graves, veterans march in parades wearing their medals.
Andthousands of people gather inRussia’s Red Square to join the annual VictoryDayParade and to mark the anniversary of the official capitulation of Nazi Germany in 1945.
English Teacher: You’ve told each other a lot about these special days in your countries. Now let us revise the most important facts. Taketheseenvelopes and do thetask. You are to jointhetwopartsof the sentences. Work in your groups.
For the English:
Victory Day iscelebratedon | 9th May |
The military parade is | the important part of the celebration of 9th May |
There is a tradition | to lay wreaths to the Tomb of the Unknown Soldier. |
The ribbon of Saint George is | a patriotic symbol |
People stop talking all over Russia for 60 minutes | at 18.55 |
For the Russians:
World War I ended on | 11th November |
At 11 am people | c. stop talking all over Britain for two minutes. |
Old war veterans lay wreaths on | the steps of the Cenotaph |
The Poppy | is the symbol of Remembrance Day |
Memorial services | take place all over Britain. |
Russian Teacher:What will you tell your family about Remembrance Day and Victory Day when you come back home?
Школьники получают лексико-грамматические таблицы для составления рассказов о памятных днях (упражнение на закрепление изученного языкового материала; повторяют информацию, полученную друг от друга)
What will you tell your family about Victory Day when you come back home?
When does this special day take place? | 1.каждый год 9 мая 2. в мае 3. в начале мая | 1. each year on 9th May | 2. in May | 3. at the beginning of May |
What event does this holiday commemorate? | 1.день, когда война закончилась в 1945 году 2.миллионы людей, погибших в Великой Отечественной войне 3.триумф России во Второй мировой войне | 1.the day when the war ended in 1945 | 2. millions of people who lost their lives in the Great Patriotic War | 3. Russia’s triumph in World War II |
Whatcommemorativeevents are held in Russia on this day? | 1.военные парады (самый зрелищный на Красной площади в Москве). 2. специальные концерты 3.минутамолчания | 1. Military parades (the most spectacular one in Moscow’s Red Square). | 2.special concerts | 3.minute of silence |
Why do people wear the ribbon of Saint George | 1.военный символ 2. патриотический символ 3. знак поминовения и памяти | 1. a military symbol | 2. a patriotic symbol | 3.a sign of commemoration and remembrance |
What will you tell your family about Remembrance Day when you come back home?
When does this special day take place? | 1.каждый год 11 ноября 2. в ноябре 3. в начале ноября | 1. each year on 11th November | 2. in November | 3. at the beginning of November |
What event does this holiday commemorate? | 1. день, когда Первая мировая война закончилась в 1918 году 2. миллионы людей, погибших в Первой мировой войне 3.миллионы, которые умерли за свою страну. | 1.the day when World War I ended in 1918 | 2. millions of people who lost their lives in World War I | 3.the millions who died for their country. |
Whatcommemorativeevents are held in Great Britain on this day? | 1. специальная служба уКенотафа 2. специальные концерты 3.двухминутная тишина | 1. a special service at the Cenotaph | 2.special concerts | 3.a two- minute silence |
English pupil: I know for Russians it's a very special day, but it was a victory for the whole world, and I'm wearing this ribbon to show my immense respect to those who made it happen.
English Teacher: Peace along with courage is eternal that’s why we are speaking about them today. All children should live in peace. Let’s write letters to our future generations about our symbols of remembrance and ask them to do their best to save peace on our planet.
Школьники получают лексико-грамматические таблицы для составления писем будущим поколениям (упражнение на закрепление изученного языкового материала).
English Teacher: Let's read your letters. …(читают свои письма). We’ll put your letters into thesecapsulesand they will be kept in the foyer|ˈfɔɪeɪ| of our school.
Russian Teacher: Thank you for your hospitality, but we must go home. Good bye.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/320184-krasnyj-mak-i-georgievskaja-lenta
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Психолого-педагогические аспекты работы с младшими школьниками»
- «Особенности подготовки обучающихся к ОГЭ в условиях реализации ФГОС ООО»
- «Управленческая деятельность руководителя общеобразовательной организации»
- «Организация коррекционно-развивающей среды в обучении и воспитании детей с ОВЗ по ФГОС»
- «Преподавание истории и кубановедения по ФГОС ООО и ФГОС СОО: содержание, методы и технологии»
- «Социальная работа с военнослужащими и членами их семей»
- Теория и методика преподавания музыки в образовательных учреждениях
- Дополнительное образование детей. Содержание и организация деятельности педагога-организатора
- Управление специальной (коррекционной) образовательной организацией
- Методист образовательной организации: основы педагогической и методической деятельности
- Педагогика и методика начального образования
- Профессиональная деятельность музыкального руководителя дошкольной образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.