- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
- «Риторические аспекты профессиональной коммуникативной деятельности современного педагога»
- «Игровые пособия для работы с детьми дошкольного возраста (палочки Кюизенера, блоки Дьенеша, круги Луллия, ментальные карты Бьюзена)»
- «Обучение английскому языку детей дошкольного возраста»
- «ИКТ-компетентность современного педагога»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
План-конспект урока английского языка «It's fun to help people»
Машаргина Наталья Алексеевна, учитель английского языка МБОУ «Гимназия №6», г. Алатырь
Темаурока:“It’s fun to help people”
к учебнику В.П. Кузовлева “English –5”
Тип урока: урок тренировки лексических и грамматических навыков.
Цели:
Образовательная:
активизация лексики по теме «Помощь людям»;
развитие грамматических навыков: - тренировка употребления в речи настоящего совершенного времени (ThePresentPerfectTense);
развитие навыков диалогической речи.
Развивающая:
развитие умений сотрудничать в процессе работы на уроке;
развитие памяти, внимания, творческих способностей, расширение кругозора детей.
Воспитательная:
формирование уважительного отношения к своим обязанностям и труду других людей
воспитание потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи.
Задачи:
- Активизировать лексику по теме.
- Тренировать использование в речи грамматического материала “Настоящее совершенное время».
- Развивать навыки диалогической речи.
Учебные пособия и оборудование:
УМК «English 5” В.П. Кузовлев, Н.М. Лапа, компьютер, мультимедийный проектор, экран, раздаточный материал.
ХОД УРОКА:
Оргмомент.
-Goodmorning!
How are you today? I’m glad that you are all fine!
What date is it? What day is it?
Now let’s begin.
Today is Friday, the last day on this week. You have done a lot of interesting things this week. How can you tell your foreign friend about the important things? What tense should we use?
Фоноречеваязарядка. Pay attention to the following sounds.
[i:] sweep, leaves, clean, meal, bee, tea
[] paths, month, bath, thank
[] this, that, weather, together
[wo:] wash, water, walk, what, was
[o:] bought, brought, thought
Let’s remember the words we need today to speak about the useful activities:
to do the shopping
to pick up garbage
to collect secondhand books
to sweep paths
to rake leaves
to wash off graffiti
to water flowers
to sew soft toys
to help elderly and lonely people
-read the words one by one
- translate the words from English into Russian
- name the activity
Now I want you to match the words from the two columns to make up word combinations.
to pick up | tricks |
to sweep | the windows |
to rake | soft toys |
to sew | garbage |
to do | food |
to help | leaves |
to clean | paths |
to buy | the shopping |
to do | elderly and lonely people |
How can we help
small children? elderly people?
your neighbourhood?
Answer my questions.
Do you often help your parents?
Do you wash the dishes?
Do you clean your room?
Do you pick up garbage near the house?
Do you water flowers in summer?
Do you rake leaves in autumn?
Do you sometimes do the shopping?
Do you help elderly and lonely people?
What do you think about these activities? Do you think it’s important to help elderly and lonely people? Do you think it’s interesting to pick up garbage? Express your opinion.
I think it’s important to help elderly and lonely people.
I don’t think it’s interesting to pick up garbage.
Основной этап урока. Тренировка в употреблении Настоящего Совершенного Времени.
It’s very important to help our relatives and other people. What tense should we use when we speak about the importance of our actions?Какое время мы должны использовать, когда мы говорим о действиях, которые мы уже совершили, и нам не важно, когда произошло действие, а важен результат этого действия в настоящем.
ThePresentPerfectTense.
Напомнить образование Настоящего Совершенного Времени.
What verbs do you see here? Can you divide them into three groups?
Helped, cleaned, raked, watered, washed, skated, picked, collected, played, wanted, stopped, visited, cooked, walked.
Now let’s read them together.
And of course, we have to remember the three forms of irregular verbs. Let’s revise them.
Will you read the words together?
write-wrote-written
eat-ate-eaten
run-ran-run
do-did-done
swim-swam-swum
sing-sang-sung
teach-taught-taught
buy-bought-bought
bring-brought-brought
sweep-swept-swept
have-had-had
come-came-come
go-went-gone
see-saw-seen
be-was/were-been
Fill in the forms.
Test on irregular verbs.
Meet the Parkers – an English family. The girl’s grandmother is coming to visit them. Find what the children have done that is important now, and what they did in the past.
The girls have done their homework.
They visited their Granny last summer.
Ally has cooked breakfast.
Alice has swept the paths.
Alice and Ally went shopping together yesterday.
The girls have bought a tasty cake.
The parkers have done a lot about the house. What have they done?
Match the action and the result.
The house is clean. | The farther has swept the paths. |
The windows in the house are clean, too. | The Parkers have bought a lot of food. |
The meal is ready. | The girls have sewed a new toy as a present for Granny. |
There are no leaves on the paths. | The mother has cooked some tasty meal. |
There is a lot of food in the fridge. | Alice has washed the dishes. |
There are no dirty dishes. | The mother has cleaned the house. |
The flowers in the garden are fresh and nice. | Alice and Ally have cleaned the windows. |
They have got a present for Granny. | Alice has watered flowers in the garden. |
This is a page from your diary. Say what you have done and what you haven’t done.
THINGS TO DO! Do my homework. * Pick up garbage near the house. Write a letter to Granny. * Clean my room. * Swim in the pool. Wash the dishes. Help Dad in the garden. * Walk the dog. * Read the book. |
Choose the right word.
I have did/done my homework.
Shehaven’t/hasn’t bought food today.
Whereyou have/have you travelled this year?
Has/have you visited your Granny this week?
The children have sweep/swept the paths.
I have went/gone to the swimming pool this week.
My father has/have taught me to ride a bike.
Have you be/been to London?
A minute for rest.
You’ll watch a part from a famous Disney’s cartoon “Snow White and seven dwarfs”. You’ll have a rest, but then be ready to answer my questions.
What has Snow White done?
What have the animals done to help Snow White? (They have washed the dishes, swept the floor, and watered the flowers.)
Who has done the washing?
Have the squirrels swept the floor well?
Формирование навыков диалогической речи.
Мыговорилисвамиотом,чтовАнглииестьдетскиеорганизации,которыеоказываютпомощьлюдям,которыевнейнуждаются.
Let’s imagine that some of you are reporters and should take an interview for a school newspaper. You will get a card with a task and in two minutes you should prepare the interview. Don’t forget the conversation rules.
You will get a card with a task and in two minutes you should prepare the interview. Don’t forget the conversation rules.
Card 1. Whom/ you/ help? Mr. Elson What /you/ do? Buy food |
Card 2. Whom/ you/ help? Mrs. Elson What/ you/ do? Sweep the paths |
Card 3. Whom/ you/ help? Mr. Green What/ you/ do? Pick up garbage near the house. |
Card 4. Whom/ you/ help? Mr. Brown What/ you/ do? Clean the house. |
Card 5. Whom/ you/ help? Children in the hospital. What/ you/ do? Sew soft toys. |
Card 6. Whom/ you/ help? Children in the hospital. What/ you/ do? Do tricks, read books. |
Is it important to help people? I think it is. You also have done many important things this week. Will you make a short report at home?
Подведение итогов. Рефлексия.
What have we done at the lesson today?
We have practiced ……
We have learnt ….
It was difficult to …….
It was interesting …….
You have worked hard today. Thank you for your work.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/324635-plan-konspekt-uroka-anglijskogo-jazyka-its-fu
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Учитель математики: современные методы и технологии преподавания предмета по ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Особенности обучения предмету «Литература» в условиях реализации ФГОС ООО в соответствии с изменениями 2024 года»
- «Меры по предотвращению суицидальных рисков в школьной среде»
- «Изменения во ФГОС СОО: содержание приказа Минпросвещения России № 732 от 12 августа 2022 года»
- «Содержание требований ФОП ООО, ФОП СОО и ФАООП УО: организация образовательного процесса обучающихся по ФГОС»
- «Специфика работы воспитателя ДОО с детьми раннего возраста: основные направления развития и воспитания»
- Музыка: теория и методика преподавания в образовательных организациях
- Педагог-психолог дошкольной образовательной организации. Содержание и организация профессиональной деятельности
- Теория и методика преподавания математики в образовательных организациях
- Современные технологии социального обслуживания населения
- Физическая культура и специфика организации адаптивной физической культуры для обучающихся с ОВЗ
- Педагогика и методика преподавания русского языка и литературы

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.