- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
- «Особенности логопедической работы с детьми с СДВГ»
- «Психологическое сопровождение детей и подростков с СДВГ»
- «Дошкольник с СДВГ: особенности работы с гиперактивными детьми»
- «Специфика обучения и воспитания школьников с СДВГ»
- «Дети и подростки с СДВГ: особенности обучения, воспитания и психологической поддержки»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Сулы ертіндідегі қышқылдардың, сілтілердің және тұздардың электролиттік диссоциациялануы
Мерзімі______________
Cыныбы _9 «А» - «В»_
Сабақтың тақырыбы: Сулы ертіндідегі қышқылдардың, сілтілердің және тұздардың
электролиттік диссоциациялануы.
Сабақтың мақсаты.
Білімділік: оқушыларға қышқылдардың, сілтілердің және тұздардың
судағы ерітінділерде диссоциациялануы туралы түсініктер беру.
Дамытушылық: оқушылардың диссоциациялану реакцияларын
жаплпы ережелерді сақтай отырып жаза алау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі:аралас сабақ
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап,СТО элементін пайдалану
Сабақтың пән аралық байланысы: Фихзика, Математика.
Сабақтың көрнекілігі: сызба-нұсқа, карточкалар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ. Үйге тапсырмасын сұрау
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
ІV. Бекіту
V. Үйге тапсырмасын беру
І. Ұйымдастыру бөлімі
І. Амандасу. Сабаққа әзірлеу. Түгелдеу, Сабақ мақсатымен ж\әжоспарымен таныстыру.
ІІ. Үйге тапсырмасын сұрау.
Диссоциация дегеніміз не?
Электролитке және бейэлектролитке қандай заттар жатады?
Күшті электролиттер дегеніміз не, мысал келтір.
Әлсіз электролиттер дегеніміз не, мысал келтір. Осы сұрақтарды қамти отырып сабақ сұралады.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Қышкылдар. Мысалы, азот қышқылы-ның диссоциациялану
HNO3+ Н2О↔NO3-+ Н3О+ қыс. HNO3↔NO3 +H+
Мысалы, күкірт кышқылының диссоциациялануы екі сатыда жүреді:
H2 SO4 ↔Н++ HSO4- HSO-4↔Н++ SO42-
Демек,қышқылдардиссоциациялангандасудағыерітіндідеН+иондарыменкышкылқалдықтарыныңиондарытүзіледі.СондықтанқышқылдардыңжалпыортақкасиеттеріосыН+ионыарқылысипатталады.Осы (Н30+)ионыиндикатордыңтүсінөзгертеді.
Электролиттікдиссоциацияланутүрғысынан-
кышқылдардегеніміз— сулыерітіндідедиссоциацияланганкездекатионретіндетексутекиондарын (дәлірек , Н30+)бөліпшығаратынкүрделізаттар.
* Қышқыпанионынқышқыпқалдығыдепатайды.
Негіздер.ЕрігішнегіздерсудаерігендедегидроксидиондарыОН-түзіледі.Мысалы:NaOH ↔Na+ + OH"
Са(ОН)2 ↔ (СаОН)+ + ОН
Са(ОН)+ ↔ Са2+ + 20Н-
Сондықтан барлык негіздерге тән ортақ қасиет осы ОН" анионына байланысты (осы ОН" иондары индикатордың түсін өзгертеді).
негіздердегеніміз— сулы ерітіндіде диссоциацияланган кезде анион ретінде тек қана гидроксид иондарын бөліп шыгаратып күрделі заттар.
суды бір жағынан қыщқыл ретінде, екінші жағынан негіз ретінде кярастыруға болады. Ол диссоциацияланғанда катион ретінде оксоний (сутек) ионы, анион ретінде гидроксид ионы түзіледі:
он-н\еН2О↔ Н+ + ОН-
Су молекуласы диссоциацияланғанда түзілетін сутек иондары мен гидроксид иондарының шамалары бірдей. Сондыктан су кышқылдыц да, негіздің де қасиетін көрсетеді. Индикаторға бейтарап.
Түздар. металл катиондарына және қышқыл қалдықтарының аниондарына ыдырайды:
Ca(NO3)2 ↔Са2+ + 2NO3-;Na2SO4 ↔2Na+ + SO42-
орта тұздар дегеніміз— сулы ерітіндіде оң зарядталган металл катиондарын және теріс зарядталган қышқыл қалдықтарыныц аниондарын беле диссоциацияланатын күрделі заттар.
Қышкыл түздардың диссоциациялануы сатылап жүреді:
KHSO4↔ К+ + HSO4- ; HSO4-↔н+ + so42-
екі саты KHSO4↔ К+ + Н+ + SO42-
Қышқыл тұздар дегеніміз— сулы ерітіндіде оң зарядталган Металл мен сутек катиондарын және теріс зарлдталган қышқыл қалдықтарының аниондарын бөле диссоциацияланатын кирделі заттар
ІV. Бекіту.
Қышқылдардың диссоциациялануы дегеніміз не?
Тұздардың диссоциациялануы дегеніміз не?
Негіздердің диссоциациялануы дегеніміз не?
Төменде келтірілген электролиттердін ішінен сулы ерітіндіде катион ретінде сутек түзетіндерін бөліп көрсетіңдер: Са(ОН)2, H2SO4, CuSO4, HNO3.
Мына заттардың: LiOH, CuSO4, Cu(NO3)2, H2SO4 электролиттік диссоциациялану теңдеулерін жазыңдар.
Формулалары мынадай: CaІ2, NaNO3, A1C13, Mg(NO3)2 тұздар кандай иондарға ыдырайды?
Мына кышкылдардың: H2SO4, H2SO3, H3PO4,H2S сулы ерітілдіде сатылап диссоциациялану теңдеулерін жазьщдар.
Төменде көрсетілген электролиттердің қандай иондарға диссоциацияланатынын көреетіцдер:
НС1, HBr. HNO3, NaOH, КОН, Ca(OH)2, NaCl, AL,(SO4)3, KNO3.
V. Үйге тапсырмасын беру
§ 8. жаттығу 1-5. 30 бет.
§ 6. жаттығу 40-41 бет.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/50472-suly-ertindidegi-yshyldardy-siltilerdi-zh
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Особенности организации образовательного процесса для обучающихся подросткового и юношеского возраста»
- «Современная библиотека: инновационные формы взаимодействия с читателями»
- «Социальный педагог в ДОУ: содержание и методы работы с детьми дошкольного возраста»
- «Специфика организации образовательного процесса в условиях распространения COVID-19»
- «Применение ИКТ в дошкольном образовании в соответствии с ФГОС ДО»
- «Обеспечение психологической безопасности в образовательной организации»
- Теория и методика преподавания основ безопасности жизнедеятельности
- Педагогика и методика преподавания биологии в образовательной организации
- Тифлопедагогика: обучение и воспитание детей с нарушениями зрения
- Содержание деятельности педагога-организатора в образовательной организации
- Управление дошкольной образовательной организацией
- Содержание деятельности по охране труда и обеспечению безопасности условий на рабочих местах

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.