Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
11.11.2024

Конспект урока по английскому языку для 11 класса по теме: «Достопримечательности Лондона»

  Мокеева Оксана Владимировна
учитель английского языка
Конспект урока по английскому языку для 11 класса по теме: «Достопримечательности Лондона». Данная методическая разработка может использоваться как на уроке, так и на внеклассном мероприятии по английскому языку

Содержимое разработки

Конспект открытого урока

на тему:«Достопримечательности Лондона»

по предмету «Английский язык»

для учащихся 11 класса

Автор: учитель английского языка

МБОУ «СШ №62», г. Иваново

Мокеева Оксана Владимировна

2023

Тема урока: Достопримечательности Лондона

Цель урока:

  • систематизировать знания учащихся по теме «Достопримечательности Лондона»

  • активизировать знания, умения и навыки в области письменной и устной речи (по теме).

Задачи:

Образовательная:

  • активизировать ранее изученные ЛЕ по теме;

  • познакомить, дать представление о стране изучаемого языка;

  • совершенствовать произносительные навыки учащихся;

  • совершенствовать навыки аудирования;

  • обучение учащихся правильному говорению по теме с использованием ЛЕ, речевых и грамматических структур;

  • научить чтению и анализу карт, схем;

  • активизировать познавательную активность.

Воспитательная:

-развивать культуру речи, взаимоотношения, речевой этикет (т.е. межкультурную компетенцию);

-привить интерес к культуре, традициям, достопримечательностям англоязычных стран;

-воспитание уважения понимания и толерантности к культуре изучаемого языка;

-привить умение работать в коллективе (группе).

Развивающая:

  • развитие коммуникабельности учащихся;

  • умение выделять главное;

  • формирование умения работы с литературой, картами, таблицами, схемами и т.д.

Оборудование:видеопроектор, экран, ноутбук, карта, карточки

План урока:

  • Организационный момент

  • Проверка домашнего задания

  • Фонетическая разминка

  • Объяснение нового материала

  • Закрепление нового материала

  • Домашнее задание

  • Итог урока

Ход урока

  1. Организационный момент

Good morning girls and boys! Sit down, please. How are you? Who is absent today?

(Учащиеся садятся, дежурный по классу сообщает, кто отсутствует на уроке)

  1. Проверка домашнего задания.

Ok. Let’s start our lesson. Today we’ll have a very interesting lesson. The theme of our lesson is “London and its sights”. Who is ready to translate the theme of our lesson for our guests?

(ученик дает перевод темы урока.)

Youarequiteright. А целями нашего урока являются:систематизировать знания учащихся по теме «Достопримечательности Лондона»; активизировать знания, умения и навыки в области письменной и устной речи (по теме).

But first of all, let’s check your homework. By the way what was it?

(студенты сообщают, что им было заданно)

That’s right. So after lesson each of you will give me your notebooks and I will check them. And now four of you will go to the blackboard in order to answer my questions.

Задания для устного опроса:

1. Назвать все виды местоимений и привести по 3 примера на каждую группу местоимений.

2. Назвать все личные местоимения в именительном (общем) и объектном падеже и определить их функции в предложении.

3. Назвать все притяжательные и возвратные местоимения и их функции в предложении.

4. Назвать все вопросительные местоимения и для чего они служат в предложении.

Остальные получат индивидуальное задание на карточках.

(после устного опроса задания с карточек выводятся на экран; ребята озвучивают свои ответы- все вместе их анализируют)

Very good. I think that you really have learned the information about pronouns. At the end of the lesson I’ll tell you your marks.

3. Фонетическая разминка.

Two lessons ago we have spoken with you about the English language, Great Britain and English-speaking countries. Now I want you to remember in what countries is English the official language?

(Great Britain, the USA, Canada, Australia, New Zealand, India)

Ok. But today we speak about Great Britain. Please, try to remember how many names does this country have and what are they?

(“Britain”, “the United Kingdom”, “the UK”, “Great Britain”)

But is Great Britain an island or a continent? And where is she situated?

(The UK of Great Britain and Northern Ireland is situated on the British Isles – a large group of islands lying off north-western coast of Europe and separated from the continent by the English Channel and the North Sea in the east)

You are quite right. But how many parts does the UK consist of? Andwhatarethey?

(Sheconsistsof 4 parts.They are Scotland, England, Wales, and Northern Ireland)

,please, go to the blackboard and show them on the map.

(показывают части Великобритании на карте)

But can you tell us and show the capitals of these parts of the Great Britain?

(England-London; Wales-Cardiff; Northern Ireland-Belfast; Scotland-Edinburgh)

And what are the national symbols of these countries?

(England-Rose; Northern Ireland-Shamrock; Wales-Thistle; Scotland-Daffodil)

4. Объяснение нового материала.

Yes, you had a good job. Today we’ll speak about London. I think London is one of the most beautiful cities in the world.

More than two thousand years ago the early Britons established a settlement on the north bank of the Thames. The site had many advantages. It was defended on two sides by rivers. It lay in the center of the most fertile region. The old Britons gave the town its name, Lyndin, the Romans made it the center of their colony, the Germanic invaders tied to burn and destroy it, the victorious Normans made it the capital of the country. So London is the end product of complex historical events and growth forces. The fort of Londinium, founded by the Romans in the 1st century AD, and the administrative center established at Westminster 1000 years later served as the nuclei for following development in Central London.

At the time of the Roman occupation of Britain in the 1st century AD, London was already a town of considerable importance, in the 2nd century King Alfred made London the capital of his kingdom. After William the Conqueror established himself in England, he began the construction of the Tower of London, intending it as a citadel to overawe the populace. Many Normans settled in London and erected imposing edifices.

Throughout the Middle Ages the development of London was slow and was repeatedly arrested by wars, epidemics and commercial crises. The opening by Queen Elizabeth 1 of the Royal Exchange in 1566 marked the growth of the city expanded it might become too powerful. Queen Elizabeth 1 issued a proclamation prohibiting the construction of any new building within a radius of 4,8 km outside the city gates.

In 1665, during the Great Plague, nearly 70,000 Londoners died of to the disease with a period of a year. The epidemic was followed by the Great Fire of 1666, which destroyed most of the walled section of the city. Because the Rebuilding Act of 1667 stipulated that only stone and brick be used, the new buildings that rose from the ruins bore little resemblance to the wooden dwellings of old London.

During the 19th century many suburbs were incorporated into Greater London, all the bridges in the city were rebuilt in stone, and the streets were furnished first with gas, and later with electric, illumination.

During World War 1 London was the object of frequent raids by German airplanes. The city was heavily bombed during World War 2. About 10,000 persons wee killed. Among the celebrated buildings either damaged or destroyed were the Tower of London, the British Museum, Houses of Parliament, St. Paul’s Cathedral, Buckingham palace, many railway stations also were severely damaged.

After the war, by the end of the 1950s most of the war damage in London was repaired. As a result of the reconstruction the skyline of the city began changing. Tall buildings were built, such as The London Stock Exchange, the General Post Office. Homes, shops, schools and a cultural center were built, and important landmarks were preserved.

Considerable controversy followed the demolition of several historical or architecturally interesting areas sacrificed for the construction of high-rise office and apartment buildings.

Now, please, look at the screen. There you can see a map of London with a great number of places of interest. They are Trafalgar square, Buckingham Palace, the House of Parliament, Westminster Abbey, the Tower of London, Big Ben, St. Paul’s Cathedral and so on.

Last time I asked you to prepare short reports about these sights. Now let’s listen to your reports.

(ученики рассказывают подготовленные доклады)

5.Закрепление нового материала.

Thank you very much for your reports. Today we have known so many interesting and new facts.Now I think it’s high time to consolidate the new material. Let’s play a little bit. Now I’ll read you short texts and you should listen to me very attentively and try to guess about what sight I’m talking.

a. There are many old and new beautiful parks in London. This park is the largest one. It is one of the most popular places of Londoners during the hot summer days. The park is famous for its Speaker's Corner. (Hyde Park.)

b. It was a fortress, a palace, a prison, a mint and the King's Zoo. Now it is a museum. You can see a lot of interesting things in the halls of this building. William the Conqueror built it in the eleventh century. Black ravens live in it. People believe that London will be rich while the ravens live there. (the Tower of London.)

c. It is one of the greatest English churches. It is not far from the Tower of London. The famous English architect Sir Christopher Wren built it in the 17th century after the Great Fire. It is a fine building with many columns and towers. In one of the towers there is one of the largest bells in the world. (St. Paul's Cathedral.)

d. It is more than nine hundred years old. There are many monuments and statues there, many English kings and queens are buried there. It is famous for the Poets’ Corner. It is one of the most famous and beautiful churches in London. This church has two tall towers. (Westminster Abbey.)

e. It is a long grey building with towers. The large clock in one of the towers is known as "Big Ben". You can hear the sound of "Big Ben" every hour in London. The clock and the bell got their names after Sir Benjamin Hall. The members of the British Parliament work in this building, (the Houses of Parliament.)

Now, look at the screen. I’ll show you a part of any interesting place and you must tell me what place it is.

(на экране появляются части достопримечательностей учащиеся отгадывают какая это достопримечательность)

  1. Westminster Abbey

  2. the Tower of London

  3. The Tower Bridge

  4. Buckingham Palace

  5. Hyde Park

  6. Kensington Garden

6.Домашнеезадание.

So our traveling around the world of London is coming to its end. You have a good job. And now I should tell you that your home work is to make a dialogue about any London’s sight.

  1. Итог урока.

At the end I would like to say that I like our lesson very much. Andwhataboutyou?Doyoulikeit?Give you point of view using the following phrases.

-Now I know that….

-I think…is wonderful because…

I want to visit… as…

(объявляются оценки за урок)

Thank you for the lesson. Good buy!

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/590687-konspekt-uroka-po-anglijskomu-jazyku-dlja-11-

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.

 

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Рекомендуем Вам курсы повышения квалификации и переподготовки