План-конспект урока.
Design Studio “Image”. Студия дизайна «Имидж».
Цели урока:
- развитие умения решать поставленную коммуникативную задачу, используя свои знания и подручные материалы;
- формирование регулятивных навыков: умение ставить цель, планировать ход работы, достигать поставленной цели совместными усилиями;
- способствовать воспитанию взаимосотрудничества и взаимопомощи, умения работать в команде;
- способствовать раскрытию творческого потенциала учащихся через вовлечение их в проектную деятельность.
Задачи:
· Обобщить и систематизировать материал по теме «Школа», «Одежда»;
· Актуализировать речевую структуру I am wearing / He is wearing;
· Организовать работу групп над поставленной задачей.
Оборудование:
Презентация, листы для рисования, бэйджики с ролями, фломастеры и карандаши.
План работы:
Организационный момент. Приветствие учителя и учащихся.
Ввод в ситуацию. Распределение ролей.
Постановка цели работы студии и каждой группы.
Планирование работы.
Работа в группах.
Презентация выполненных проектов.
Подведение итогов и рефлексия.
Ход мероприятия:
Teacher: Good morning, girls.
Good morning, boys.
I’m glad to see you.
How are you?
Student: Good morning, our teacher.
Good morning, our friends.
We’re glad to see you.
We are fine, thanks.
T.: Today we are in a design studio Image. (Slide 1) I am a director. And you are our managers. This is a secretary. Please, choose roles in a group: a leader, a time-manager, an artist, and a speaker.
Students divide roles and take badges.
T.: We’ve got an e-mail from the head master of school number 10. Look and read a letter. (Slide 2)
T.: What is the e-mail about?
S.: It is about … (school uniform)
T.: What is our task?
S.: We must … (design a school uniform)
Let’s find out the history of the school uniform. Watch a video and … (Slide 3)
T.: What is important about school uniform?
S.: (age, colour, for boys / girls, material, style, casual / holiday)
T.: Before making a project let’s revise the clothes we know. (Slide 4) Look and match parts of clothes.
T.: Now we repeat the structure: I am wearing (Slide 5)
What is she wearing? (Slide 6-9)
She’s wearing …
What are they wearing?
They are wearing….
T.: So your task is to design a school uniform. Two students draw and colour, two students describe the uniform. You’ve got 10 minutes.
(photos of different uniforms)
Now it`s time for you to present your works.
S.: ex. Our uniform is for young children about 7-9 years old. It’s a jacket, a shirt, a skirt for girls and trousers for boys. Look. She is wearing a yellow shirt and a blue jacket. He is wearing black trousers and black shoes. You can wear a tie too. It is everyday clothes.
Our secretary will send the projects to the headmaster of school 10.
(If there are guests they can vote for the most interesting design.)
Our work is over. You are very good managers. I like your projects very much.
You’ve got cards on your desk show your mood. (happy, calm, bad)
Goodbye, everybody.
Goodbye, our teacher.
Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.