Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).
Участие подтверждается официальными документами
  • Приказ Приказ о проведении
  • Положение Положение
  • Протокол Выписка из Протокола
  • Диплом Диплом победителя
  • Инновации Диплом за инновационную деятельность
  • Благодарность Благодарность
20.08.2025

Конспект урока "Why do people like travelling"

Хренкова Екатерина Анатольевна
МБОУ " Красномайская СОШ имени С.Ф. Ушакова"
Конкурсная работа

Хренкова Екатерина Анатольевна,

учитель английского языка

первой категории

МБОУ «Красномайская средняя общеобразовательная школа имени С.Ф. Ушакова»
Вышневолоцкого района Тверскойобласти

«Why do people like travelling?»

Конспект урока по английскому языку в 8 классе

ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ КАРТА УРОКА

Тип урока: обобщающий, с применением ИКТ технологий

Оборудование: учебник -УМК 8кл Spotlight, компьютер ,презентация Microsoft Power Point, платформа –Wordwall, сеть интернет, раздаточный материал.

Цель урока:

Формирование лексических и грамматических речевых навыков.

Формирование коммуникативных умений говорения, чтения, письма.

Формирование ключевых языковых компетенций на уроке английского языка.

Задачи урока:

Практическая
– промотировать навыки УУД в развитии умений решения коммуникативной задачи с различной степенью сложности.
Образовательная
– активизировать и совершенствовать актуальный словарный запас обучающихся по изученной теме.
Воспитательные
– развивать настойчивость и умение преодолевать трудности для достижения намеченной цели;
– активизировать познавательную инициативу обучающихся и формировать их социальную компетентность. 
Развивающие
– содействовать установлению в сознании ребенка устойчивых связей между накопленным и новым опытом познавательной и практической деятельности;
– формировать и развивать учебно-организационные умения и навыки (взаимоконтроль, самостоятельная работа, коллективная деятельность);
– развивать способность к рефлексии, как важнейшей составляющей умения учиться.  

Форма урока: урок решения практических задач. Фронтальная, индивидуальная, и парная формы работы.

Планируемые результаты:
- знают лексический материал по теме и используют его в решении коммуникативной задачи;

- умеют вести диалог с партнером и преодолевать трудности для достижения намеченной цели;

- владеют навыками самоанализа и самооценки своей деятельности.

Этапы урока

Содержание урока

ИКТ поддержка

Деятельность учителя

Деятельность учеников

1.

Организационный этап

Приветствиеучащихся

Hello! Nice to see you! How is it going? What date is it today?

Приветствиеучителя.

Ss’ answers. It couldn’t’t be better!/It could be better.

2.

Постановка цели и задач урока.

Учитель помогает учащимся сформулировать тему урока и цель.

  1. Учитель задает учащимся вопросы по теме..

Let’s have a look at the screen. What are we going to talk about? Guess, please

Today we continue to talk about travelling and we’re going to sum it up by emphasizing the key points.

Do you like travelling?

Why do you enjoy travelling?

What activities do you enjoy doing while on holiday?

Формулируют цели и задачи урока. Отвечают на вопросы.

Ssanswers :

1)Travelling

-gives you chance to escape from your routine and recharge your batteries;

-can be a great way to relax and unwind;

-broadens your horizons;

-can be a great way to explore new places and different cultures

Travelling overseas can improve your language skills.

2)While on holiday, I enjoy visiting local markets and buying souvenirs

Слайды

2-3

3.

Актуализация знаний.

1) Учитель предлагает учащимся актуализировать владение лексикой по теме и соотнести слово со значением, рассказать о преимуществах и недостатках различных видов путешествий.

There is a wide range of holidays and travel options. Let’s revise them and match the words to their meanings.

What are the advantages and disadvantages of camping/glamping/package holiday/hitchhiking? What’s your favourite type of holiday?

Well done!

Учащиеся выполняют задание. Отвечают на вопросы учителя.

Ss’ answers.

Camping - the activity of staying in a tent on holiday.(+you can enjoy your rest in nature/ there is a lot of peace and quiet but there a lot of annoying mosquitoes)

Hitchhiking- a way of travelling by asking for free rides in other people’s cars, by standing at the side of the road and trying to get passing cars to stop.(+ it’s adventurous but at the same time it’s dangerous)

Backpacking -travelling on holiday carrying your equipment and clothes in a backpack.(+it is cheap, but your backpack can be heavy to carry, it is physically demanding)

Package holiday - it is a convenient way to travel. Things like flights, hotels, and activities are all-inclusive and are usually organised by a travel agency. (+you don’t have to plan everything yourself, but it is less adventurous)

Solo travelling -travelling and exploring new places without a group.(+you can explore different places at your own pace, but sometimes you might feel lonely)

Glamping- It is a comfortable outdoor experience with luxurious amenities that don’t usually come with traditional camping. Staying in stylish tents, cabins, or tree - houses creates a unique and cosy atmosphere. (+ you can be close to nature and enjoy household amenities but it can be expensive)

Wordwall

https://wordwall.net/resource/86257304/types-of-holidays

См. Приложение 2.

4.

Актуализация знаний.

Взаимоконтроль

Учитель раздает учащимся рабочие листы и предлагает составить словосочетания из слов, проверить и оценить друг друга.

What ways of travelling do you know? (by sea, by land, by air)

While travelling people choose different means of transport.

How can people travel?

Now let’s check how you remember the collocations. On your worksheets you have an exercise where you should Complete each group of collocations with one word from the box.

You have 3 minutes to do this task.

Time is up.

Now swap your worksheets with your partner and check them for mistakes.

If there are no mistakes, you give your partner a high grade, if there is one mistake – a good grade, if there’re two or three mistakes – an average grade, if you have more than three mistakes, you have failed your task.

The answers you can see on the smartboard.

Учащиеся работают самостоятельно над словосочетаниями. После выполнения задания осуществляют взаимоконтроль

Ssanswers.

People can travel by car/bus/train/plane…..

Слайды

4-7

5.

Закрепление и применение знаний и умений в новых ситуациях.

Учитель организует работу с предложениями по теме в группах.

People like travelling by different means of transport.

What about you?

Who likes travelling by car/by train/by plane?(Учащиеся делятся на группы в зависимости от их предпочтений)

Now we have three 3 groups (2 students in each group –advantages/disadvantages)

Your task is two divide these sentences into two groups: advantages and disadvantages. (см. Приложение3)

And the rest of the class will do the task on their worksheets. Ex 2. Your task is to complete the table or the sentences with such adjectives as…….

To get an average grade complete the table only with adjectives/

to get a good/high grade complete the sentences.

You have 5 minutes to do this task.

Time is up. Who will be the first?

Well, what are the advantages (disadvantages) of travelling by…?

1.Учащиеся обсуждают преимущества и недостатки путешествий различными видами транспорта. Представляют свои ответы классу.

Ss’ answers.

A notable benefit of travelling by …………is that……..

The main drawback of travelling by……….is that……

На доске

6.

Развитие навыков аудирования.

Учитель предлагает учащимся посмотреть видео и выполнить задание True/False/NotStated

Travelling gives us an opportunity to learn about different cultures and traditions.

Now you are going to travel to Barcelona.

Find ex 3 on your worksheets, please.

You are going to watch a video and decide if these sentences are true, false or not stated.

You have one minute to read these sentences.

You will watch this video twice.

Let’s watch the video and do the task.

(Video 5)

  1. Decide if these sentences are true (T), false (F) or NS (not stated).

1. You see all of the following:

-a jazz band

-people dancing

-a clown

- a woman performing magic

- a man selling art

- a shop selling flowers

2. All the speakers like the Ramblas.

3. All the speakers are from Barcelona.

4. Some speakers are from Argentina

I’ll check your answers later.

Answer only one question, please.

Listening comprehension.

1. What is the Ramblas?

-a village

-a street

-a city

1 Учащиеся смотрят видеозапись дважды и выполняют задание.

Слайды

8-9.

Video 5 “Barcelena’s Street Life” Outcomes Elementaryhttps://yandex.ru/video/preview/7878893411269086317

7.

Развитие навыков диалогической речи, грамматических навыков при построении вопросов.

Учитель предлагает учащимся взять друг у друга интервью по изученно теме.

Let’s sum it up and carry out an interview. You will have to make up questions using the following task. Mind the word order. Work in pairs. You have 5 minutes to do this task.

  1. Ask your partner why people enjoy travelling;

  2. Ask your partner why people prefer to travel abroad;

  3. Ask your partner what season is the best for travelling;

  4. Ask your partner what place he/she would like to go to and why.

Учащиеся, используя задание-стимул, берут друг у друга интервью.

Слайд 10

8.

Развитие монологического высказывания.

Учитель предлагает учащимся, опираясь на пункты плана, составить небольшое высказывание по теме “Travelling. Different means of transport”

Time is up. What can you tell us about travelling using these sentences as a plan? Youarewelcome!

Superb!Goodjob!

Ответы учащихся.

Слайд 10

7

Домашнее задание.

Объясняетдомашнеезадание.

Now I give you a mind map that helps you to revise the material. Also, it can help you to do your homework. (см.Приложения 4 -5)

At home you are to prepare a talk on travelling.

  1. You are going to give a talk about travelling. (grade –“4”/”5”)

Remember to say:

- what students usually do during summer holidays;

- what means of transport is your favourite and why;

- what places in Russia you would like to visit;

- what your attitude to travelling is.

  1. Replace the Russian words by suitable English equivalents. (grade “3”)

1. Most people enjoy travelling because it’s a great way toзарядитьсяэнергией and escape from the stress of daily life.

2. Travelling can help расширитькругозор.

3.Youcanрасслабиться и отдохнуть.

4. Travelling by car is great because you can остановиться,когдазахочешьand take photos.

5. Sometimes journeys can be утомительнымиинапряженными.

6. Travelling abroad allows you to улучшитьсвоиязыковыенавыки by practising with native speakers.

7. I’d like to go to the Maldives because it’s my мечта. I want to нырятьсмаскойand see the coral reefs.

8. I want to делатьфотографии and swim in the sea every day.

Записывают домашнее.

Задают вопросы.

Слайды11-13

8

Рефлексия.

1.Учитель предлагает учащимся проанализировать прошедший урок и оценить свою работу.

Let’s call it a day! Thank you for your hard work!

Now I want you to share your feelings and emotions about the lesson.

Share your feelings and emotions about the lesson using the following idioms.

I have a bright spirit

I am a muddle head

I haven’t a clue

I fell on deaf ears

I listened with half an ear

I use my brains

1.Учащиеся проводят рефлексию своей деятельности на уроке.

Слайд14-15

An additional exercise (Just in case, for example, if 5 minutes are left) Слайд 16-17

You know, our region and town is popular with tourists. Visiting our town a tourist can ask you some questions about the best places.

Let’s look at these questions.

Developing conversations.

When we want to know good places to do things, we often ask

Where is the best place to…..?

To suggest places, we often say

Try + the name of a place.

Match the questions (1-5) to the suggestions (a-e).

1. Where is the best place to eat?

2. Where is the best place to stay?

3. Where is the best place to go shopping?

4. Where is the best place to get some exercise?

5. Where is the best place to go cycling?

A.Try the Islands in the centre of our town. There are bike lanes. It’s very safe.

B.Try the Chicken House. It has a really nice atmosphere. The food is great as well.

C. Try the Volochanin Fitness Centre. They have a good gym.

D. It depends what style you want. F. Try the Beryozka. The rooms are nice. It’s not very expensive.

Приложение 1.

Name__________ Class____

WORKSHEET

1.Complete each group of collocations with one word from the box.

car bike flight taxi train bus

1. The - ‘s delayed /book my - / miss my - / - FR09 to Rome

2.Rent a – /get in the-/park the - / my - broke down/ go in the-

3.Catch a -/get the 8.20 - /a direct - /miss my –/ pick me up from the – station

4.Have a mountain - /ride a - /lock my - /fell off my –/someone stole my –

5. Get the - /the 235 - /get off the - /wait at the - stop/the -es run all night

6. The – driver charged too much/get a -/stop a - /the - driver took a long route

2. Complete the table with the following adjectives: heavy, fastest, convenient, tiring, dangerous, expensive, and comfortable, uncomfortable.

Grade -“3”

Means of transport

Advantages

Disadvantages

A CAR

Means of transport

Advantages

Disadvantages

A TRAIN

Means of transport

Advantages

Disadvantages

A PLANE

Complete the sentences with the following adjectives: heavy, fastest, convenient, tiring, dangerous, expensive, and comfortable, uncomfortable.

Grade -“4”/”5”

Means of transport

Advantages

Disadvantages

A CAR

Travelling by car is very________. You can stop wherever you want –for a rest, for food or just to look at the view.

Travelling by car can be ________because petrol can cost a lot of money.

Cars often get stuck in _____traffic.

Means of transport

Advantages

Disadvantages

A TRAIN

Travelling by train is_________. You can enjoy beautiful landscapes.

Travelling long distances can be _____ and____________

Means of transport

Advantages

Disadvantages

A PLANE

Travelling by plane is the ______way to travel long distances.

It is the most _____and_____ way of travelling.

Tickets can be ________

3. Watch the video and decide if these sentences are true (T), false (F) or not stated (NS)

1. You see all of the following:

-a jazz band

-people dancing

-a clown

- a woman performing magic

- a man selling art

- a shop selling flowers

2. All the speakers like the Ramblas.

3.All the speakers are from Barcelona.

4. Some speakers are from Argentina.

4. Now you are going to carry out an interview. Work in pairs. Ask and answer. Mind the word order.

1. Ask your partner why people enjoy travelling;

2. Ask your partner why people prefer to travel abroad;

3. Ask your partner what season is the best for travelling;

4. Ask your partner what place he/she would like to go to and why.

Share your feelings and emotions about the lesson using the following idioms.

I have a bright spirit

I am a muddle head

I haven’t a clue

I fell on deaf ears

I listened with half an ear

I use my brains

Приложение 2.

Приложение 3.

  1. It is the fastest way to travel long distances.

  2. You can relax and enjoy the flight.

  3. It is the most dangerous and expensive way of travelling.

  4. It’s expensive to run a car.

  5. It is comfortable; you can walk around or go to the dining car for something to eat.

  6. The seats are big and there is a lot of legroom, so you can stretch out.

  7. Long journeys can become tiring and uncomfortable

  8. It’s very convenient. It gives you freedom.

  9. You can stop wherever you want and enjoy beautiful landscapes.

  10. You don’t have to worry about heavy traffic.

  11. They are good for the environment.

  12. It can break down in the middle of nowhere.

  13. You can get stuck in heavy traffic.

  14. You don’t have to buy a ticket.

Приложение 4.

Приложение 5.

  1. You are going to give a talk about travelling.

Remember to say:

- what students usually do during summer holidays;

- what means of transport is your favourite and why;

- what places in Russia you would like to visit;

- what your attitude to travelling is.

  1. Replace the Russian words by suitable English equivalents.

  1. Most people enjoy travelling because it’s a great way to зарядитьсяэнергией and escape from the stress of daily life.

  2. Travelling can help расширитькругозор.

  3. Youcan расслабиться и отдохнуть.

  4. Travelling by car is great because you can остановиться,когдазахочешьand take photos.

  5. Sometimes journeys can be утомительнымиинапряженными.

  6. Travelling abroad allows you to улучшитьсвоиязыковыенавыки by practising with native speakers.

  7. I’d like to go to the Maldives because it’s my мечта. I want to нырятьсмаскойand see the coral reefs.

  8. I want to делатьфотографииand swim in the sea every day.

Список использованной литературы:

  1. «Английский в фокусе. Spotlight. 8 класс».  Авторы: Ваулина Юлия Евгеньевна, Дули Дженни, Подоляко Ольга Евгеньевна, Эванс Вирджиния. – М.: Просвещение, 2020.


Использованные дополнительные материалы:

  1. ОГЭ/ English Vocabulary. Авторы: Манукова А.З., Орлова С.А. – М: Издательство АСТ, 2024.

Интернет – источники:
1.Интеллектуальная карта - личный кабинет на сайте https://www.mindmeister.com/app/home

2.Wordwallhttps://wordwall.net/resource/86257304/types-of-holidays

3.Video 5 “Barcelona’s Street Life” Outcomes Elementaryhttps://yandex.ru/video/preview/7878893411269086317

4. Cambridge Dictionaryhttps://dictionary.cambridge.org/

5. Oxford Learner’s Dictionary https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

 Источники иллюстраций:

1.Картинка «Земной шар» -https://yandex.ru/images/search?from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fst2.depositphotos.com%2F3725083%2F5485%2Fi%2F950%2Fdepositphotos_54856347-stock-photo-travel-the-world-monumentconcept.jpg&lr=141344&pos=30&rpt=simage&text=travelling

2. Картинка «Интервью» - https://yandex.ru/images/search?from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fjrnlst.ru%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fshutterstock_2005325384.png&lr=141344&ogl_url=https%3A%2F%2Fjrnlst.ru%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F03%2Fshutterstock_2005325384.png&p=3&pos=9&rlt_url=https%3A%2F%2Fstatic.tildacdn.com%2Ftild3733-6362-4738-b331-656632636637%2FGroup_3497_2.png&rpt=simage&text=interview

3. Картинка «Мальчик в наушниках»- https://yandex.ru/images/search?from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fimg.freepik.com%2Fpremium-vector%2Flistening-to-music_7814-34.jpg%3Fw%3D2000&lr=141344&pos=53&rpt=simage&text=%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D1%87%D0%B8%D0%BA%20%D1%81%D0%BB%D1%83%D1%88%D0%B0%D0%B5%D1%82%20%D0%BC%D1%83%D0%B7%D1%8B%D0%BA%D1%83

4. Картинка «Человек с большим ухом»-

https://yandex.ru/images/search?from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fpapik.pro%2Fuploads%2Fposts%2F2023-03%2F1678803473_papik-pro-p-bolshie-ushi-risunok-8.jpg&lr=141344&pos=1&rpt=simage&text=%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA%20%D1%81%20%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%88%D0%B8%D0%BC%20%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BC%20%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%81%D0%BB%D1%83%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%B5%D1%82

5. Картинка «Паника» –

https://yandex.ru/images/search?from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fsun9-45.userapi.com%2Fimpg%2F8KxBmRwM5FmQYi7_LsRfziPMBnkSXkUsBkxvpg%2FHmivQVpgbE0.jpg%3Fsize%3D768x768%26quality%3D95%26sign%3Dc849f7369c9281fa70b770fdc74a2f8f%26c_uniq_tag%3DE0TS-E8BUCo3-AGqEEc1mc5ATSYYcjMr8PwmPPRfsGE%26type%3Dalbum&lr=141344&p=1&pos=18&rpt=simage&text=%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA%20%D1%80%D0%B2%D1%83%D1%89%D0%B8%D0%B9%20%D0%BD%D0%B0%20%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%B5%20%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%81%D1%8B

6. Картинки из личного архива.

Свидетельство участника экспертного совета жюри

Свидетельство можно заказать сразу, как Вы оставите не менее 3 объективных комментариев в этом разделе сайта.

У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.

Вам также может понравиться