- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Оказание первой помощи в образовательных учреждениях»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Environmental Issues
Starlight 10 Module 4
Цели:
1. Создать условия для развития речевых навыков.
2. Развивать навыки аудирования, способности к сравнению и сопоставлению, к репродуктивным и продуктивным речевым действиям.
3. Развивать навыки информационной культуры.
Задачи:
1. Развивать навыки аудирования.
2. Развивать навыки и умения монологической и диалогической речи.
3. Развивать грамматические навыки.
Оснащение: мультимедийный проектор, компьютер, интерактивная доска.
План урока:
Организационный момент.
Постановка целей урока.
Лексическая зарядка.
Активизация лексических навыков.
Чтение текста с полным пониманием.
Развитие навыков аудирования, говорения,грамматических.
Рефлексия
Оценки.
Theme: Environmental issues.
Ход урока
Teacher:
Today we are going to discuss the problems of environmental issues.
Do you agree that the problem of environment is urgent nowadays?
So today we are going to discuss it.
I. Warm up.
At home you read about advantages and disadvantages of space travel in your Starlight 10 workbooksexercise 2 on p. 56
1) Before discussing the story let’s look through the vocabulary you came across in this text.
– First look at these words and find synonyms and draw lines.
toll | (damage) |
– Read the word-combinations and explain them in English.
health conscious
armed with recipes
was getting acne
referred me to the nutritionist
weight gain
high in fat
low in goodness
a balanced diet
blood tests reveal
to improve rundown system
nutritious meals
to become addicted to
to be taken aback
II. Reading.
Now let’s discuss the story by doing the task given in your workbooks. Don’t forget to prove your choice and read the lines from the text of exercise 1 on pages 18 -19 items 1–7.
Key: 1 C – lines 1,2;
2 A – lines 11, 12, 14–16;
3 C – lines 20, 21;
4 D – lines 31–33;
5 C – lines 42, 43
6 B – lines 50–52;
7 C – lines 57–60.
What conclusion did the young man make?(lines 60–64)
III. Watching and listening (video).
Now I’d like to offer you a video clip “Nutritional health” about raw food, listen and be ready to answer the questions after it:
– What are the benefits of raw food?
(– raw food isn’t processed, no chemicals are added;
– your body doesn’t absorb as many calories as it does from cooked food;
– rich in fiber, it is good to maintain volume;
– vitamins are not destroyed.)
–What are the problems with raw food?
(– lack of protein=how to get enough protein;
how to eat grains)
IV. Grammar – word-formation.
In your Starlight 10 student’s book you’ve got some more information about vegetarians. But you are supposed not only to read the exercise 8 on page 39, you are given the task to form proper words from the given ones to fill in the gaps. And you are welcome to use groups of words to choose from.
Key (1)-immoral;
2) – consumption;
3) – healthy;
4) – completely;
5) – products;
6) – admirable;
7) – dieticians;
8) – absence;
9) – strongly;
10) – daily.
1 – What reason(s) to become a vegetarian are mentioned in this piece of information?
(– eating meat is immoral
– eating meat is neither necessary nor healthy)
2 – What’s typical for vegans?
(– they don’t have animal or dairy products;
– they avoid leather goods)
3 – Why do dieticians express concern?
(– vegans don’t get all nutrients they need so they should take vitamin and calcium supplements)
V.Speaking.
So we’ve learnt some viewpoints on food and how it influences our health. Will you exchange your opinions on this matter.
On the board there are expressions of Social English, use them while speaking and don’t forget about your active vocabulary.
(pupils express their opinion on food and its influence on people’s health using new vocabulary and expressions of social English.)
VI. Watching for getting information.
Practically nobody doubts that fruit and vegetables are very useful for our health. And scientists have discovered how useful each of them is. In the next video you’ll be given such information about some of them.
Your task is to find out which fruit or vegetables are able to strengthen your bones or are useful for your eyesight.
(The first slide with the task for the video “Be healthy (100 tips…)” (giving cards to pupils with their task)
Watchingthe video “Be Healthy. 100tips…)
Checking up the task
VI. Conclusion.
So now you know much about environmental problems and ways of solving them.
Thank you very much.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/160023-environmental-issues
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Особенности логопедической работы с детьми с СДВГ»
- «Технология развития критического мышления в образовательном процессе в соответствии с ФГОС»
- «Соблюдение требований ФОП ДО и ФАОП ДО для обучающихся с ОВЗ: организация учебно-воспитательной работы с детьми дошкольного возраста по ФГОС ДО»
- «Содержание и методы обучения музыке в соответствии с ФГОС НОО и ФГОС ООО»
- «Инклюзия в дополнительном образовании: специфика работы с детьми с интеллектуальными нарушениями»
- «Адаптация детей-мигрантов к образовательной среде»
- Педагогика и методика преподавания физики и астрономии
- Организация деятельности советника директора по воспитанию
- Преподавание в организации среднего профессионального образования
- Дополнительное образование детей. Содержание и организация деятельности педагога-организатора
- Учитель-методист в образовательной организации. Содержание методического сопровождения реализации общеобразовательных программ
- Теория и методика преподавания географии в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.