- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Урок английского языка в 9 классе «Образование в Великобритании и России»
Цель: повторить и обобщить пройденный материал по теме.
Задачи:
Образовательные:
Развитие монологической речи
Практиковать в чтении текста и аудировании.
Закрепление навыков работы по тексту ( ответы на вопросы, пересказ и т.д.)
Закрепление правил английской грамматики ( предлоги, видовременные формы глагола, оборот there is/ there are)
Воспитательные:
Развитие интереса учащихся к образовательной системе, уважения к учителю
Познавательные:
Продолжить знакомство с системами образования в России и Великобритании
Ход урока
Good morning dear children and our guests. Today we are having a lesson on the topic “Educational system in Great Britain and in Russia”, about your school and teachers.
Let’s start our lesson.
1. Listen to the poem and call the names of the lessons.
Lessons
You learnt such lots of things at school
And new ones every day.
I think the names of some of them
Are very hard to say.
Writing is an easy thing
But if you’re using ink,
Remember not to make a blot,
Dictation’s hard I think.
If people say Arithmetic
Is hard, I don’t agree:
For if you know your tables, it’s
As plain as ABC.
Geography’s about the world,
It’s interesting for me,
Because I like to hear about
The lands across the sea.
Geography is very nice,
But History is better,
And composition teaches us
How to write a letter.
But reading is the best of all,
For reading’s like a key
That open many, many doors;
It opens books for me.
Now tell us please, what lessons did you have in the first form?
2.Read and translate the proverbs and sayings.
Begin, please.
It’s never too late to learn.
Learning is the eye of the mind.
A little knowledge is a dangerous thing.
Soon learnt, soon forgotten.
Live and learn.
Men learn while they teach.
If all good people were clever and all clever people were good, the world would be nicer than ever.
Thanks a lot.
3. Now let’s remember the words on the topic “School”. You should say them by turns.
And now your task is to make your own sentences with these words.
You have many subjects at your timetable. I’ll describe some lessons and you are to name them. Be attentive!
At this lesson you read English texts, speak, ask and answer questions, translate sentences from Russian into English and vice versa. (English)
At this lesson you draw and paint. You have papers and pencils, a brush and an eraser. (Art)
At this lesson you do sums, count, do subtraction, multiplication, learn fractions, decimals, division of figures. Maths)
At this lesson you read, write tests, dictations, compositions, do exercises. You speak Russian. ( Russian)
At this lesson you don’t read and write. You run, jump in the Gym. (Sport)
Listen and guess which school do children go?
The children are there from 9 o’clock till 4 o’clock in the afternoon. Here the babies play, have lunch and sleep. (nursery school)
First the children draw, sing, read there. Then they can learn to write. They have history, Geography, Nature study, Art and Music, Physical education on the timetable. (primary school)
The children start learning languages, Chemistry, Maths. (secondary school
6.Explain in English:
- primary education
- nursery school
- secondary education
7. The next task is to listen to the statements and tell if they are true or false.
British schools start in September.
All British children finish school at 4:00 p.m.
Russian students start school at 8:00 a.m. every weekend.
Russian schoolchildren don’t wear school uniforms.
There are 4 school terms in Britain.
There aren’t after- school clubs in Britain.
Pupils in GB go to school 6 days a week.
Most children don’t go to nursery school before they start school.
8. OK. I see you know much enough about the educational system in our country and in Great Britain. Let’s go on. Now you should answer my questions.
Is education necessary to be successful in life?
What are the three stages of education in GB?
What is the age for compulsory secondary education?
Can children in GB leave school at 16?
Do children have classes in summer?
What have you learned about different types of secondary education in Great Britain?
Why do children go to school?
What is a school?
Do you like school?
In what subjects are you doing well?
What do you do at breaks?
9. Now it’s time to translate sentences from Russian into English.
a) Какую оценку вы получили за изложение?
б) Мальчик хорошо отвечал и учитель поставил ему пять.
в) У неё хорошие оценки по всем предметам.
г) Мой брат любит математику, физику и химию, а я люблю литературу и географию.
д) На прошлой неделе у нас была контрольная. Я получила три.
е) На уроках английского языка мы читаем, отвечаем на вопросы, делаем устные и письменные упражнения.
ж) Если вы хотите избавиться от ваших ошибок, вы должны больше работать.
з) Сделайте упражнение 3 устно, а 7 и 8 письменно.
и) Я сделала много ошибок и учитель поставила мне неудовлетворительную оценку.
к) Не опаздывай.
л) Давай пойдем в столовую.
10. Now I want you to tell us about
a) Educational system in Great Britain
b) Educational system in Russia.
c) Tell about life at school in Britain.
Look at the board. Here we have a letter from British pupil. Read it, please and then do the test afterwards.
Dear friend,
I want to tell you about my school. My name is Henry White. I’m twelve. I go to school in Greentown, a small town near London, where I live. I’m in the seventh form.
School starts at nine o’clock in the morning. We have three lessons of forty minutes in the morning. After the third lesson we have a break of an hour and a half for dinner. I take a packed lunch. My friends don’t take their packed lunch, they go to our school dining-room.
We come to school after the dinner break at half past one. Then we have three lessons with a break of ten minutes after the second lesson. During the breaks we play or walk on the school playground.
School ends at ten minutes past four. Some children stay at school after lessons for clubs: music, drawing and other. We don’t go to school on Saturday and on Sunday.
Tuesday is not a good day for me at school. We have Maths and French. They are not my favourite subjects. We also learn English, History, Geography, Physics, Biology, Physical Education, Music and Arts. I like History and P.E. a lot.
That is all for today. I hope to hear from you soon.
Yours, Henry.
Test.
Henry lives in …
London
a small town
a village
Henry is … years old.
10
11
12
Usually Henry has got … lessons.
three
five
six
… is not a good day for him.
Tuesday
Thursday
Friday
Henry’s favorite subjects are …
History and Maths
Biology and P.E.
History and P.E.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/163556-urok-anglijskogo-jazyka-v-9-klasse-obrazovani
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Методика организации инклюзивного процесса в дошкольном образовательном учреждении для детей с ОВЗ»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Сопровождение обучающихся с расстройствами аутистического спектра и ранним детским аутизмом в образовательной организации»
- «Организация деятельности школьного театра»
- «Инструктаж по технике безопасности для обучающихся: особенности организации и проведения»
- «Особенности организации социально-педагогической деятельности в образовательном учреждении»
- Методист образовательной организации: основы педагогической и методической деятельности
- Русский язык и литература: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Информатика: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Теория и методика преподавания основ безопасности жизнедеятельности
- Учитель-методист в образовательной организации. Содержание методического сопровождения реализации общеобразовательных программ
- Основы управления дошкольной образовательной организацией

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.