- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Внеклассное мероприятие по английскому языку Тема: Праздники (Рождество)
Внеклассное мероприятие по английскому языку
Тема: Праздники (Рождество)
Цели:
1. Знакомство учащихся с традициями Рождества и особенностями его проведения в Великобритании.
2. Развитие способности к оценке фактов, планировании своего высказывания, обобщению и анализу информации по теме «Праздники».
3. Воспитание уважительного отношения к традициям англоязычной культуры и более глубокое осмысление культуры своей страны, умение работать в коллективе.
Оборудование: костюмы, компьютер, проектор, магнитофон, аудиокассеты, раздаточный материал для конкурса.
Структура:
1. Вводная часть - постановка цели, представление участников.
2. Информационная часть.
3. Театральная постановка сказки «Золушка».
4. Игра-импровизация со зрителями.
Ход мероприятия.
Teacher: The stockings are hung,
The carols are being sung.
My heart is filled with joy,
Along with every girl and boy.
It’s really hard to go to sleep,
You want to go and have a peep.
And, when you are finally in bed,
Visions of Christmas dance in your head.
Dear children and guests! On the 25th of December people celebrate Christmas – a beautiful holiday, which is loved by children and adults; when everything is decorated with lights and toys; when we see Christmas trees everywhere; when people buy presents and cook special food, send cards and have parties! And we’ll celebrate this holiday now!
I want to introduce our guests and my helper – Little Red Riding Hood! She will help me.
Hello! Glad to see you! I haven’t seen you for a long time! Where have you been?
L.R.R.H.: I visited my Granny to wish her Marry Christmas. And on my way back I met Santa Claus. He gave me a letter for you. Here it is.
Teacher: Dear boys and girls! Please, take my presents. Don’t forget that Christmas is a holiday when you can give presents to your friends, parents and teachers and all people you want. Do it, please! Be happy! Help your parents! Be kind to your classmates! Marry Christmas!
L.R.R.H. (Красная Шапочка читает письмо с информацией о Рождестве со слайдовой презентацией)
Teacher: Thank you, Santa Claus, for your present! And the pupils of our school have prepared the Christmas present for everybody in this hall. You know, the Christmas Eve is the time when we dream about our future, family, friends and we hope to be happy next year. This fairy-tale is a dream – the dream which has come true.
A fairy-tale “Cinderella”
Scene I
There will be a ball
In the king’s palace!
Well, I know all, but where is? Where is my dress?
And my
And my?
Why can’t you find anything when I ask?
Oh, it’s not a difficult task. Your dress is here, your dresses are there.
Do you also want to go to the ball?
I can’t dream of the ball at all.
Of course, you have much work to do. You must think about it, too.
First, you must mend my socks, clean the spoons, the knives and the forks.
Oh, yes, I’ll do everything, don’t worry…
Oh, mum, be quick! Let’s hurry!
Scene II
(Cinderella sings a song and does her work)
-Why are you crying, dear child, why? Please, don’t cry!
- I can’t go to the ball, because my dress is dirty and old.
- I know you are beautiful and kind my dear. I want to help you, please, look here! One, two, three…
- Oh, what do I see! A dress and shoes for me… Thank you. You are so kind! I’m happy now. It’s really fine!
- But at 12 o’clock you must be at home, dear. Or you dress will disappear!
- Oh, yes, it’s clear!
Scene III
The ball is on! Please dance and play! We want to have a happy holiday!
Who is that girl? She is so nice and smart… May I dance with you? Let’s start! You are a dream of my heart!
It’s 12 o’clock! I have to run. Good-bye, I really had a great fun!
Where have you run, the dream of my life? I want to dance with you all night!
Scene IV
A beautiful lady was at the ball. We really don’t know her at all. The prince wants to marry her as you know…
We know you were at the ball! Please, try on this glass shoe!
It’s too small!
It’s small for me, too!
But look at my daughter. She has small feet. Come here my dear and, please, take it!
But she didn’t go to the ball! She is Cinderella and that’s all!
I want to try it on, mum. Besides I have another one!
You were that wonderful lady, I see! Oh, Cinderella, pardon me!
And me
And me
Best wishes to you, my dear! I know you weren’t happy here. Pardon me too, but what could I do?
I’m so happy today, don’t cry! I forgive all of you, good-bye!
New things to learn!
New friends to meet!
New songs to sing!
New books to read!
New things to see!
New things to here New things to do
In this New Year!
(участники исполняют песню “JingleBells”)
The end.
Teacher:Thank our children for such a wonderful present. And now it’s time to have fun. I need two persons to take part in our competition. (Два участника соревнования должны соединить части Санта Клауса при помощи скотча. Затем рассказать на английском языке, какой Санта Клаус у них получился. За участие они получают медали в виде Санта Клауса)
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Специфика организации образовательного процесса в условиях распространения COVID-19»
- «Современные методы обучения»
- «Технологии музейного экскурсоведения»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Профессиональная деятельность старшего вожатого образовательной организации»
- «Дистанционное обучение в дополнительном образовании детей: особенности организации занятий»
- Психологическое консультирование и оказание психологической помощи
- Организация и содержание деятельности младшего воспитателя в дошкольном образовательном учреждении
- Реализация физического воспитания. Особенности организации адаптивной физической культуры для обучающихся с ОВЗ
- Педагогика и методика преподавания биологии в образовательной организации
- Профессиональная деятельность методиста дошкольной образовательной организации
- Педагог-библиотекарь в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.