- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Квадратные корни и действительные числа
Міністерство освіти і науки України
Систематизація та корекція знань з теми:
«Квадратні корені та дійсні числа».
Відкритий урок з алгебри в 8-А класі
Попружна Наталія Іванівна
учитель математики
Дяківської гімназії Антрацитівського району Луганської області
2006
Тема.Систематизація та корекція знань з теми «Квадратні корені та дійсні числа».
Мета. Закріпити і систематизувати знання з теми «Квадратні корені та дійсні числа»;
розвивати практичні навички знаходження квадратних коренів, розв’язування найпростіших квадратних рівнянь;
розвивати інтерес до математики, логічне та творче мислення;
виховувати товариськість, почуття само-і взаємоповаги, толерантність, вміння працювати в групах, вміння коректувати власні дії та адекватно оцінювати свої можливості, обирати найбільш раціональний шлях розв’язання вправи.
План уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Усний рахунок.
ІV. Історичні відомості.
V. Фронтальне опитування.
VІ. Актуалізація опорних знань
VІІ. Робота в групах: «Кольорові кульки».
VІІІ. Весела хвилинка.
ІХ. Аукціон задач.
Х. Підсумок уроку: «Знайди помилку».
ХІ. Виставлення оцінок.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційний момент.
Багато хто з людей думає, що за гроші в нашому житті можна купити все. Таких людей можна лише пожаліти. Та в дечому вони праві. В сучасному житті гроші дійсно відіграють дуже важливу роль. Ось чому нам треба вміти їх заробляти. Цим ми з вами на сьогоднішньому уроці і займемось. Протягом уроку ви будете заробляти гроші, розв’язуючи вправи. Та гроші не звичайні, а математичні: мати. І наприкінці уроку я зроблю протизаконну дію: продам вам оцінки. Отож, все в ваших руках!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з Вами проведемо підсумковий урок на тему «Квадратні корені та дійсні числа». Ми узагальнимо та систематизуємо наші знання та навички, доведемо самі собі, що ми знаємо і вміємо дуже багато. Протягом уроку нам доведеться працювати як самостійно так і в групах. Отже ми маємо змогу показати всі наші таланти і можливості. Ми доведемо нашим гостям, що математика може бути цікавою і веселою наукою, яку ми з вами любимо й шануємо.
ІІІ. Усний рахунок.
Але перш ніж знаходити корені, повторимо таблицю множення, правила додавання та віднімання, властивості раціональних чисел. Порахуємо усно. За кожну правильну відповідь ви отримаєте 1 мат.
(Учням пропонуються картки з завданнями)
122
132
142
152
162
172
182
192
202
252
112
12
102
72
82
92
42
12
32
22
102
ІV. Історичні відомості.
Видатний внесок в математику Піфагора пов'язаний з виключно важливою проблемою. Це було відкриття того факту, що цілих чисел 1, 2, 3 ... недостатньо для математичних побудов навіть в таких примітивних формах, які були відомі у той час. Це здалося йому принизливим і жахливим, оскільки раніше він з переконаністю пророка проповідував, що всю природу, весь всесвіт, все на світі можна звести до дискретного набору цілих чисел і тлумачити в термінах цілих чисел. Одна єдина математична суперечність миттєво зруйнувала дискретну філософію, математику і метафізику Піфагора. Але, не в приклад іншим ученим, він врешті-решт визнав свою поразку — після тривалої відчайдушної боротьби проти відкриття, яке заперечувало символ його віри.
Ось що завдало страшного удару теорії Піфагора: неможливо знайти два таких цілих числа, щоб квадрат одного з них був удвічі більше квадрата іншого. Це можна довести за допомогою надзвичайних простих міркувань, доступних будь-якому, хто вивчав алгебру хоч би декілька тижнів (Нехай а2 = 2b2. Без обмеження спільності можна припустити, що цілі числа а і b не мають спільних дільників, окрім одиниці (якби вони існували, можна було б провести скорочення). Якщо а— непарне число, ми відразу ж приходимо до суперечності, оскільки 2b2 парно. Якщо а парно і рівне 2с, тоді 4с2 = 2b2, або 2с2 = b2, так що і b повинне бути парним, звідки витікає, що а і b мають загального дільника 2, а це суперечить припущенню ).
Піфагор дійсно знайшов камінь спотикання в геометрії: відношення сторони квадрата до його діагоналі не може виражатися у вигляді відношення двох цілих чисел. Це твердження еквівалентне тільки що приведеному твердженню про квадрати цілих чисел. Вживаючи іншу мову, ми можемо сказати, що корінь квадратний з числа 2 ірраціональний, тобто не є ні цілим числом, ні відношенням двох цілих чисел. Так, навіть просте геометричне поняття діагоналі квадрата підірвала могутність чисел 1, 2, 3 ... і перекинуло філософію Піфагора. Ми легко можемо побудувати діагональ геометрично, але ми не зможемо зміряти її за допомогою кінцевого числа кроків. Ця неможливість неминуче приводить до появи ірраціональних чисел і нескінченних процесів в математиці
Про квадратні корені
Здавна поряд із знаходженням площі квадрата за відомою довжиною його сторони доводилось розв’язувати і обернену задачу: «Якою мав бути сторона квадрата, щоб його площа дорівнювала а?» Таку задачу вміли розв'язувати ще 4 тис. років тому вавілонські вчені. Вони складали таблиці квадратів чисел і квадратних коренів з чисел.
В
авілоняни використовували метод наближеного добування квадратного кореня, який полягав ось в чому. Нехай а— якесь число (мається на увазі натуральне число), що не є повним квадратом. Подамо ау вигляді суми b2+ с2десдосить мале порівняно з b2. Тоді
Наприклад, коли а=112, то √112= √102+12≈10 + 12/20 = 10,6. Перевірка показує, що 10,62= 112,36.
Зазначений метод добування квадратного кореня докладно описав старогрецький вчений Герон Александрійський (І ст. н. є.).
В епоху Відродження європейські математики позначали корінь латинським словом Radix(корінь), а потім скорочено буквою R(звідси пішов термін «радикал», яким прийнято називати знак кореня). Деякі німецькі математикиXVст. для позначення квадратного кореня користувались точкою. Цю точку ставили перед числом, з якого потрібно добути корінь. Пізніше замість точки почали ставити ромбик ♦, згодом знак Vі над виразом, з якого добувається корінь, проводили риску. Потім знак V і риску почали з'єднувати. Такі записи трапляються в «Геометрії» Декарта і «Загальній арифметиці» Ньютона. Сучасний запис кореня з'явився в книзі «Посібник алгебри» французького математика М. Ролля (1652—1719).
V. Фронтальне опитування.
Кожна відповідь оцінюється 1 МАТ.
1. Які числа ви знаєте. Наведіть приклади.
[ Цілі, дробові, натуральні, додатні, від’ємні, раціональні, ірраціональні]
2. Які числа називаються цілими. Якою буквою позначається множина цілих чисел?
[Z]
3. Які числа називаються раціональними. Якою буквою позначається множина цих чисел?
[Раціональні числа – це цілі і дробові, додатні і від’ємні числа, це число, що можна подати у вигляді частки двох чисел. Q ]
4. В якому вигляді можна подати кожне раціональне число?
[Будь-яке раціональне число можна подати у вигляді нескінченого періодичного десяткового дробу ]
5. Чи існують числа, відмінні від раціональних. А коли є – як вони називаються?
[Число, що можна подати у вигляді нескінченного неперіодичного дробу називаються ірраціональними.]
6. Які числа називаються дійсними? Якою буквою позначається множина дійсних чисел?
[Дійсні числа – це множина раціональних і ірраціональних чисел разом. R]
7. Про яку множину дійсних чисел ми ще не згадали? Якою буквою її позначають. Чи має ця множина найменше число? А найбільше?
[Множина натуральних чисел.N]
На дошці вивішується схема.
VІ. Актуалізація опорних знань.
Учням пропонується «пробігтися сходами», кожна команда-ряд – зі своєї сторони. Третя команда –ряд виконує в цей час завдання на аркуші: вправа «Зроби сам і передай іншому».
На дошці.
√52*24 | ||||||||||||
√(-15)2 | √(-17)2 | |||||||||||
√1 7/9 | √10 6/25 | |||||||||||
√25/81 | √36/49 | |||||||||||
√64*49 | √64*81 | |||||||||||
√121 | √144 | |||||||||||
√1 | √0 |
На аркуші:
√4
√225
√25 * 36
√81/100
√2 14/25
√(-19)2
√6234
VІІ. Робота в групах: «Кольорові кульки».
Кожній крупі пропонується набір завдань у вигляді кольорових кульок. Кожному кольору відповідає певна буква. Необхідно якомога швидше розв’язати завдання та розташувати кульки у порядку зростання відповідей. Потім кожній кульці поставити у відповідність букву і прочитати слово. Завдання закінчується в той момент, коли якась команда розв’язує свій приклад. За 1 правильну відповідь 1 МАТ
Завдання:
√1=1 …………..С √36 = 6 Т √2500 = 50 Н √х=12 144 Ь √8 * √50 = 20 П 3 √52 = 15 Е √852 - 752 = 40 І СТЕПІНЬ | √10000=100……..М √25 = 5 И √3600 = 60 Т √у=18 324 А √3 * √12 = 6 С 4 √0,14 = 0,04 С √822 - 182 = 80 Е СИСТЕМА | √0,01 = 0,1……….А √49 = 7 Е √1600 = 40 Р √в = 15 225 А √2 * √8 = 4 Л √(-5)2 = 5 Г √8,22 -1,82 = 8 Б АЛГЕБРА |
VІІІ. Весела хвилинка.
1. У кожному з чотирьох кутів кімнати сидить кіт. Проти кожного ота сидять три коти. Скільки всього котів в кімнаті?
2. У клітці сидять три кролі. Троє дівчаток попросили дати їм по одному кролю. Прохання їх задовольнили, кожній дали кроля. Та однак у клітці залишився один кріль. Як це могло статися?
3. Двоє пішли – п’ять грибів знайшли. Четверо підуть – чи багато знайдуть?
4. Уяви собі, що ти машиніст паровоза, що веде состав з Києва до Москви. Всього в поїзді 13 вагонів. Обслуговує його бригада з 30 чоловік. Начальникові поїзда 46 років. Кочегар на 3 роки старший за машиніста. Скільки років машиністові поїзда?
З Києва до Москви вийшов пасажирський поїзд зі швидкістю 50 км/год. Одночасно з Москви до Києва вийшов швидкий поїзд зі швидкістю 60 км/год. Через 10 годин вони зустрілися. Який з цих поїздів буде далі від Москви в момент їх зустрічі.
ІХ. Аукціон задач.
Кожній групі пропонується набір задач різного рівня і відповідно вартості. Учні за бажанням обирають собі задачу. Задача може виконуватися як самостійно так і групою. Але якщо задача розв’язується колективно, то її вартість розподіляється між всіма учасниками. Учням потрібно за певний час заробити якомога більше грошей.
Перевірка завдання здійснюється самостійно за допомогою відповіді, що знаходиться в конверті.
Наприкінці роботи кожен учень підраховує кількість грошей, що він заробив протягом уроку.
1 МАТ | 2 МАТ | 3 МАТ |
√ 8100 | √1 57/64 | √√625 |
√64 * 100 | √0,0025 | √625 * √0,09 - √484 : √400 |
√25/49 | √36 * √0,04 | √(3Х – 2 )= 0 |
√8 * √50 | (√Х ) - 64 =0 | (√Х )+ 10 = 0 |
√42 | √52 - 42 | √ 21,82 – 18,22 |
3√25 | (√3 - √5)2 | √ (2-√5)2 |
√0,04 | √(-5)2 - √12 | √Х2 = 5 |
Х. Підсумок уроку: «Знайди помилку».
Наш урок майже добіг кінця. Ми з вами багато повторили, розв’язали цікаві приклади. Але не всі учні вміють так старанно працювати, як в вашому класі. Ось вам витяг з роботи учня, який гадав, що корні бувають тільки у дерев. Поясніть які були допущені помилки. Це дасть вам можливість додатково заробити гроші.
√ (-15)2 = -15.
√16+25= √16 + √ 25 = 4 + 5 = 9.
√(2 -√5)2 = !2-√5! = 2-√5.
ХІ. Виставлення оцінок.
А тепер найприємніший момент. Починаються ринкові відносини. Зараз я відкриваю крамницю оцінок. Ви можете придбати за ваші гроші будь яку оцінку. Можливо у когось вистачить грошей на 12, а хтось захоче купити дві «6». Отож наш розпродаж починається. Ставайте до черги.
Учні купують оцінки у відповідності 1 бал = 1 МАТ.
Сертифікати на оцінки
СЕРТИФІКАТ на 1 балів | СЕРТИФІКАТ на 2 балів | СЕРТИФІКАТ на 3 балів |
СЕРТИФІКАТ на 4 балів | СЕРТИФІКАТ на 5 балів | СЕРТИФІКАТ на 6 балів |
СЕРТИФІКАТ на 7 балів | СЕРТИФІКАТ на 8 балів | СЕРТИФІКАТ на 9 балів |
СЕРТИФІКАТ на 10 балів | СЕРТИФІКАТ на 11 балів | СЕРТИФІКАТ на 12 балів |
3
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/20865-kvadratnye-korni-i-dejstvitelnye-chisla
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «ОГЭ по русскому языку: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся в соответствии с ФГОС»
- «Преподавание английского языка в начальной школе в соответствии с требованиями ФГОС НОО от 2021 года»
- «Реализация инклюзивного процесса для детей с ОВЗ в дополнительном образовании»
- «Учитель-логопед: содержание и методы коррекционной работы с обучающимися школьного возраста»
- «Руководитель ДОО: принципы и подходы к управлению дошкольной образовательной организацией»
- «Содержание деятельности руководителя профессиональной образовательной организации в соответствии с профессиональным стандартом»
- Мировая художественная культура: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Методика организации образовательного процесса в начальном общем образовании
- Педагогическое образование: теория и методика преподавания информатики
- Содержание деятельности педагога-организатора в образовательной организации
- Сопровождение деятельности детских общественных объединений в образовательной организации
- Методика организации учебно-производственного процесса

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.