- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Гарифулла Курмангалиев
Күні:08.10.14ж
Сыныбы:4 «А», «Ә», «Б», «В».
Тақырыбы:Әнін көкке қалықтатқан – Ғарифолла Құрманғалиев
Мақсаты:Ғарифолла Құрманғалиев шығармашылығы туралы білімдерін арттыру.
Міндеттері:
а) Ғарифолла Құрманғалиев шығармашылығы туралы білімдерін арттыру.
б)Ән тыңдау арқылы түсініп талдау қабілеттерін дамыту;
в) Өнерсүйгіштікке тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Әдісі: Аралас.
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесіп, сыныпты түгелдеу.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аударып, сабақтың ерекшелігі мен мақсатын таныстыру. 4. Пәнге деген қызығушылығын,зейінін қалыптастыру.
II.Үй тапсырмасы.1– Жаппас Қаламбаевтың шығармашылығы туралы не білдіңдер ?
2- Қандай талантты қобызшылардан дәріс алды?
3- Кәзіргі таңда осыЖаппас Қаламбаевқа ұқсайтын күйші-қобызшылар бар ма?4-Өнері кімнен дарыған?
Ән тыңдау: «Әдемі қыз» Әміре Қашаубаевтың орындауында.
Талдау:
а) Бұл ән қалай орындалды?
ә) Ән көбіне қандай ұлттық аспаптарда орындалады?
б) Әннің мазмұны қалай айтылды?
III. Жаңа сабақ.Әнін көкке қалықтатқан – Ғарифолла Құрманғалиев(1909-1993)
Көрнекті әнші (тенор), композитор, Республика мәдениетіне еңбек сіңірген қайраткер, Қазақстанның Халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты Құрманғалиев Ғарифолла 1909 жылы Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Ақкөл ауылында дүниеге келген. 4 жасында әкесінен, одан кейін анасынан ерте айрылған Ғарифолла Құрманғалиев немере ағалары Ғұбайдолла мен Хамидолланың қолында тәрбиеленеді. Әншілік өнерге бейімділігі бала кезінен байқалды. 10 жасынан домбыра тартып ән сала бастайды. Өзі туып-өскен өңірдің мақтанышы Мұхит Мерәліұлының өнерін бойына сіңіруге ниет қылып, оның туыстары Шынтас пен Шайхыға жолығады, ән үйренеді. Ақтөбе, Орынбор, Атырау, Орал өңірлеріне Мұхит әндерін насихаттайды.
Құрманғалиев Ғарифолла 1928 жылы ауылдық Кеңестің хатшысы, одан соң бригадир, ұжымшар басқармасының төрағасы болды.
1934 жылы Алматыда өткен Бүкілқазақстандық халық өнерпаздарының І слетіне қатысып, сол жерде Қазақтың музыкалық драма театрына (қазіргі Опера және балет театры) қабылданған. Ол театр құрамында жүріп Е.Брусиловскийдің «Ер Тарғын», «Айман-Шолпан», «Қыз Жібек», М.Төлебаевтың «Біржан-Сара», А.Жұбанов пен Л.Хамидидің «Абай» операларында күрделі партиялар мен Елемес, Сақан, Жарас, Шеге, Естай, Нарымбет секілді образдарды шебер сомдады. Сондай-ақ, өзі де әндер шығарды. Олар: «Ақжайық», «Сүйген жар», «Нұржамал», «Жан еркем», «Аққу», «Сүйемін, туған өлкем» т.б.
Ғ.Құрманғалиев ән сапарымен төрткүл дүниенің талай елдерінде болып, сан-сан сахналардан ұлттық музыкалық салт-дәстүріміздің байлығын паш етті.
1967 жылдан бастап өмірінің соңына дейін Республикалық өнер және цирк студиясында ұстаздық етті, талантты әншілердің бірнеше буынын тәрбиелеп шығарды. Олардың қатарында
Оның отандық мәдениетке сіңірген орасан зор еңбегі әлденеше мәртемемлекеттік марапаттармен бағаланды. «Қызыл жұлдыз», «Еңбек Қызыл ту ордендерімен, бірнеше медальмен марапатталған.
Ән тыңдау: «Нұржамал», «Жан еркем», «Аққу», «Сүйемін, туған өлкем»
Ән талдау:
1. Әннің мазмұны қандай екен?
2. Құрлысы қандай?
Әннің әуенімен жұмыс
Әннің екпіні қандай екен?
Музыкамен қосылып орындау
ІV. Нота сауатымен жұмыс.
Ән жаттау: «Туған жер» .
V. Сабақты қорытындылау.
Ғарифолла Құрманғалиев кім?
Қандай әндері бар екен?
Өнері кімнен дарыған?
Кімнің әндерін таратушы?
VI. Бағалау.
Оқушылардың сабаққа қатысуы мен тапсырмаларды орындауын ескере отырып бағалаймын.
VII. Үй тапсырмасы. Ұлы композитордың өміріне байланысты шығармашылық жұмыс жасау.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/237874-garifulla-kurmangaliev
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Современное занятие в системе дополнительного образования детей»
- «Современные технологии социального обслуживания населения»
- «Технология ТРИЗ в работе с детьми дошкольного возраста»
- «Основы охраны труда»
- «Творческая деятельность обучающихся в дополнительном образовании»
- «Основы реабилитационной работы в социальной сфере»
- Теория и методика преподавания истории и обществознания
- Теоретические и практические аспекты деятельности по реализации услуг (работ) в сфере молодежной политики
- Педагогика и методика преподавания истории и кубановедения
- Содержание и организация профессиональной деятельности по присмотру и уходу за детьми
- Педагогика и методика преподавания химии
- Содержание профессиональной деятельности старшего вожатого образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.