- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Открытый урок-конференция «Роль английского языка в современном мире»
Нетрадиционные формы урока английского языка и приёмы работы с применением информационных технологий вызывают у детей наибольший интерес: приближают речевую деятельность к естественным нормам, способствуют отработке языкового материала, обеспечивают практическую направленность обучения. Подобная смена привычной обстановки целесообразна, поскольку она создает атмосферу праздника при подведении итогов проделанной работы, снимает психический барьер, возникающий в традиционных условиях из-за боязни совершить ошибку. Нетрадиционные формы урока иностранного языка осуществляются при обязательном участии всех учеников группы/класса, а также реализуются с непременным использованием информационных технологий.Участие в конференции повышает интерес учащихся к английскому языку, у них появляется стремление улучшить свои знания по предмету.
Открытый урок-конференция английского языка
в 8 классе.
Учитель английского языка Зейдина Наталья Федоровна, высшая категория.
Тема урока: «Роль английского языка в современном мире».
Цель: обучить учащихся высказываться по теме с помощью ролевой игры.
Задачи:
- поддерживать интерес учащихся к предмету, теме;
- сформировать представление о взаимосвязанности исторических и культурных аспектов;
- учить сравнивать и обобщать, делать выводы.
Оснащение урока: учебники английского языка К.И.Кауфман, М.Ю. учебники английского языка «Happy English.ru», политическая карта мира, презентация, ноутбук.
Подготовка к уроку: все ученики получили роли – историки, переводчики, бизнесмен, студенты, журналист и т.д., приготовили бэджики, искали информацию по теме.
Ход урока – конференции:
1.Организационный момент.
2.Вступительноесловоучителя.
Today we are going to speak about the role of the English language in the world. The English language is now the first language of about 350 million people, the native language of 12 nations and official language of 33 nations. That means that one in every seven people in the world speaks English.
The English language has become the «new Latin», the lingua franca, of the century. In terms of scientific know-how and technological development, one must know English to be a part of the twentieth century. In this context it is not difficult to see why in Italy, for example, English is a must for many technical jobs. In China, English is the chief foreign language learned at school.
At present no other language on earth is better suited to play the role of the world language.
Why English? Why is English so popular? What are the reasons for its popularity?
Now we are going to have some kind of a conference. You all have roles and are going to tell your opinion.
3. Ролевая игра.
Канадский журналист, он же ведущий, должен написать статью на тему «Почему английский язык так популярен?». Он собрал пресс-конференцию, чтобы обсудить этот вопрос.
Dear ladies and gentlemen! I am very glad to see you at our conference.
Let us introduce each other. This is Mr. Bamridge an English historian.
This is Mr. Brown, a German historian.
This is Mr. Belov, a Russia translator.
This is Mr. Brinks, a rich American businessman.
These are Mr. Swarup, Mr. Black and Miss Alina, Indian students.
And I am Mr. Forbes, a Canadian journalist.
I am very grad to meet you.
I have to write an article about the English language and I’d like to know what people from different countries think about it.
So today we are going to speak about “Why is English so popular?” and to listen to different opinions.
Please, who will start?
Mr. Brinks, please.
Mr. Brinks -
I think that English is so popular because it is the language of America.
The world has to understand America because it is one of the biggest and strongest countries in the world. Everybody wants to do business with America.
Mr. Forbes -
Will you illustrate your position?
Mr. Brinks -
- Six out of ten richest people in the world are Americans.
- The whole world eats in American restaurants: McDonalds, Burger King and Pizza Hut.
- The whole world wears American jeans such as Levis.
- Hollywood is the biggest film producer in the world .The most popular films in the world are American.
- The dollar is the most popular currency (валюта) in the word.
- The USA is the world leader in science and technology.
Mr. Forbes -
I see. I’m afraid that’s wrong. I don’t think so. Let’s listen to Mr. Belov.
Mr. Belov -
I think that English is so popular because it is very easy, and I can prove it.
Let’s compare English with Russian, for example.
Plurals are easier. You just have to add an – (e) s in the end.
Compare: Tables, books, trees - Столы,книги, столы.
Genders are simpler. In English we use «she» for women, «he» for men and all other words are «it». In Russian we have tree (it), table (he), book (she), room (she). It is very difficult.
English words don’t change so much.
I read this book every day. – Ячитаюэтукнигукаждыйдень.
You read this book every day. – Тычитаешьэтукнигукаждыйдень.
We read this book every day. – Мычитаемэтукнигукаждыйдень.
They read this book every day. – Оничитаютэтукнигукаждыйдень.
He (she) reads this book every day. – Он (Она) читаетэтукнигукаждыйдень.
You read this book every day. – Вычитаетеэтукнигукаждыйдень.
So, as you see, English is not a difficult language.
Mr. Forbes - Thank you Mr. Belov. That’s very true.
Mr. Bamridge -
Could I say something here?
Mr. Forbes - Please, Mr. Bamridge.
Mr. Bamridge -
I think that English is so popular because it has words from other languages. It is like many European languages and that’s why people can learn it easily.
A lot of English words are like German. The grammar is also very similar.
Compare: Meine Freudin ist neun Jahre alt. (German) – My friend is nine years old. (English)
Wir gehen in die Schule. (German) – We go to school. (English).fruit,
Sie ist interesant. (German) – She is interesting (English)
There are a lot of Scandinavian words in English: cake, call, egg, get, give, score, skin, skirt, sky, take, they, want, window, husband and so on. There are Latin words: street, kitchen, cup, cheese, wine, wall, paper and there are French words such as country, religion, prince, princess, mirror,
male, female, adventure, question, special and so on.
Mr. Forbes - Thank you Mr.Bamridge. You are right.
Mr. Brown - May I add?
Mr. Forbes - Please, Mr. Brown.
Mr. Brown -
I agree with Mr.Bamridge. But I’d like to add some facts from the history. You know, in fact English is a Germanic language. The Anglo-Saxons contributed to the formation of the English most of all. English grammar is still very similar to German. That is true. There are also a lot of French words in English from when William Duke of Normandy became the King of England in 1066. You can find a lot of Scandinavian words in English too. They came from the times when the Vikings raided Britain. The English alphabet came from Latin. Christian monks, who spoke Latin, brought it to England from Ireland.
It is very strange, but the Celtic language didn’t contribute many words to modern English. We can only find Celtic words in the names of places and rivers such as: Dover, Avon, Kent and the Thames, for example.
Mr. Forbes - Thank you Mr. Brown. It is really interesting.
Students from India, what is your point of view? Mr. Swarup, Mr. Black and Miss Alina.
Mr. Swarup -
I think English is so popular because the United Kingdom used to have a big empire. The British had colonies all over the world and all people in the colonies have to speak English. The beginning of the British Empire was in 1583 when Queen Elizabeth I sent her ships to explore new lands and continents. The expeditions were always successful. More and more land became the part of the British Empire. At the time Doctor Dee, the Queen’s magician and astrologer, said the famous words British Empire. He was right. Britain has the largest empire in the world. People said about it: The sun never sets on the British Empire. It was true: the empire was so big that it was always daylight in some part of it. Its territories were on every continent and ocean.
Miss Alina-
By the beginning of the 20th century the British Empire had a population of 400-500 million people (about a quarter of the world’s population at that time), and covered about 30 million square kilometers. Some of the countries the used to be British colonies or territories are: the USA, Canada, Australia, New Zealand, India, and large parts of Africa, the Caribbean, the Far East, the Middle East and some islands in Europe. (Shows on the map).
Mr. Forbes-
Thank you. Now I know what to write in my article.
4.Заключительноесловоучителя.
English became the international language. The knowledge of English is important and useful.
English is so widespread that it has become the standard language for all kinds of international communications. At present, 75% of the world’s mail is in English, 60% of the world’s telephone calls are made in English, 60% of the world’s radio stations broadcast in English and more than half of the world’s periodicals are printed in English.
English is also the language of businesspeople, pilots and air traffic controllers, diplomats and politicians, sportspeople, scientists, doctors and students. Beyond a doubt, English is now the world’s top tongue.
English language plays a great role not only in the world but in our lives too. (приложение 1)
If you knowEnglish – youwill be able (учитель называет и на презентации открывается строчка)
to find a good job
to earn a lot of money
to become a politician
to watch films in original
to read books in original
to go on holiday abroad
to travel everywhere in the world
to make friends with people of different countries
to communicate with people of different countries
to get access to the Internet
So, we must study English!
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/243064-otkrytyj-urok-konferencija-rol-anglijskogo-ja
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Функциональная грамотность обучающихся: содержание и технология развития в образовательной деятельности»
- «Социальная реабилитация лиц, освобождённых из мест лишения свободы»
- «Содержательные и методические основы преподавания курса «Семьеведение»
- «Содержание изменений, внесенных во ФГОС начального общего, основного общего и среднего общего образования»
- «Современные подходы к преподаванию математики в условиях реализации ФГОС ООО»
- «Особенности подготовки обучающихся к итоговому сочинению (изложению)»
- Учитель-логопед в образовательной организации. Коррекция речевых нарушений у младших школьников
- Организация методической работы в образовательной организации
- Организация работы классного руководителя в образовательной организации
- Реализация физического воспитания. Особенности организации адаптивной физической культуры для обучающихся с ОВЗ
- Педагогика и методика преподавания физики
- Мировая художественная культура: теория и методика преподавания в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.