- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Конспект урока по английскому языку по теме «Holidays»
КОНСПЕКТ УРОК АПО ТЕМЕ “HOLIDAYS” 8 КЛАССЕ
(УМК авт. Кузавлев В.П)
Цели и задачи урока
Развивающий аспект:
развивать коммуникативные навыки учащихся;
учить детей делать презентации творческих проектов;
проводить интерактивный опрос;
обрабатывать полученные данные;
Воспитательный аспект:
воспитывать ;
показать .
Учебный аспект:
активировать изученную лексику по теме “Holidays”;
развивать у учащихся умение творчески использовать усвоенный материал в новых ситуациях общения.
Сопутствующие задачи:
скрытый контроль развития речевых умений;
Тип урока: урок коммуникативно-ориентированного обучения.
Методы: интерактивный, словесный, наглядный, практический.
Оборудование и оснащение урока:
таблицы
дидактический раздаточный материал: карточки-задания;
Ход урока
I Вступление (3-5 мин)
T: – Good morning, everybody! I’m very glad to see you at today’s lesson. How are you?
P1: – I’m fine, thanks. And how are you?
T: – I’m fine too. Thank you. (2-3 students).
T: – Today we’ll speak on the topic “Holidays”, we’ll work with computer.
Last lessons we’ve learned some holidays and traditions. Please tell what Russian holidays you’ve learned… (ученики дают ответы на вопросы учителя, режимT- P 1, P 2 , P 3,….
But first of all you should answer my questions:
Do you celebrate any holidays?
What popular holidays do you know?
P1: Christmas, New year’s day, Mother’s day, Easter, St. Valentine’s Day, …
What is your favorite holiday?
What is your favorite holiday?
With whom do you usually spend your holiday?
Now, please, speak about the most popular and interesting American, Russian and British holidays? The most popular holidays in your family)…
What holiday is celebrated on the 31st of December?
Ученики отвечают
2. (Презентация 1) Рассказ ученика по презентации(4-5 мин)
New year’s day
Questions (вопросы по своему сообщению одноклассникам задает ученик)
When do people usually celebrate New Year's Day?
Is it a popular holiday?
What do people do on New Year's Day?
Do you like New Year's Day?
Etc.
3. (Презентация 2) Рассказ ученика по презентации (3-5 мин)
1. Christmas
2. Agreeordisagree (один ученик говорит /зачитывает предложения)
The British celebrate Christmas on the 31st of December.
Christmas is a national holiday in Great Britain.
The British usually present flowers and chocolates to their friends on Christmas .
Christmas is a religious holiday.
The British send postcards to their friends onChristmas .
The British dye eggs on Christmas .
The most popular presents on Christmas a religious book.
Children in Great Britain make costumes of ghosts on Christmas
Etc.
4. (Презентация 3) Рассказ ученика по презентации (3-5 мин)
1. Easter
2. Easter puzzle
B | B | N | K | V | F | U | N | N | Y |
A | U | B | U | N | N | Y | N | F | A |
S | N | S | S | P | R | I | N | G | J |
K | N | P | Q | T | I | B | B | A | R |
E | Y | R | E | R | E | T | S | A | E |
T | D | I | E | G | G | S | E | R | T |
B | A | N | J | Y | G | T | H | V | C |
E | A | S | T | E | R | S | M | W | S |
5. (Презентация 4) Рассказ ученика по презентации (3-5 мин)
1. Halloween
2. Halloweencrossword (ученик заранее составляет кроссворд по теме Halloween )
Across:
1. Pumpkins which look like faces are …
3. People give children a ...: sweets and fruits.
4. One of the traditional Halloween colours is …..
7 . scare + y = ...
8. If people don’t give a treat, the children will play a .... on them
10. Children like celebrating .... in autumn
Down:
2. Children celebrate Halloween on the 31 st of ......
5. Skeletons, ...,witches are the most popular costumes on Halloween
6. It's a symbol of Halloween
9. One of the most popular costume on Halloween is a ... cat
Answers
1.JACK-O-LANTERN
2. OCTOBER
3. TREAT
4. ORANGE
5. GHOST
6. PUMPKIN
7. SCARY
8. TRICK
9. BLACK
10. HALLOWEEN
Т: Do you know that Halloween is celebrated in the United States more than in Europe?
Приложение 1 (текст) (5 мин- 7 мин)
Карточка с текстом дается 3 группам ребят (класс разделить на 3 группы), вставить пропущенные слова и прочитать текст по цепочке читают предложения )
Halloween is an…1. English holiday of joke. It is the last night in October. Halloween began more than 2000 years ago among the Celtic people of Britain and France. Now many Englishmen like to celebrate Halloween. It is a popular American holiday too. For example, in New York old and young take part in Halloween festivals.
There are many legends about Halloween. The people 2……3…. masks of the…. 4….and….5…., because they say …6…..and witches come out on Halloween. The witch has ……7….and her favourite ….8….is a black cat.
On the 31st of October many English and American children like to have parties. They dress up as witches, ghosts, ….9….., devils, vampires or anything scary. They also dress in a costume as cats, ….10…, clowns, TV characters. They take pumpkins and big paper bags and go along the streets and knock at the doors of the houses. Children ask the traditional questions …..11…..On Halloween English and American boys and girls eat, sing, dance and play funny games. They always enjoy Halloween parties a lot.
One of the Halloween’s symbols is a lantern made of pumpkin. Children like to make …12....out of big orange or yellow pumpkins. They cut out the eyes, nose and mouth and put a lighted candle inside the lantern.
(witches ,wear , old, pet ,ghosts, scary, a broomstick , goblins , pirates ,wizards, lanterns ,“Trick or treat?”)
6. St. Valentine’s Day (Презентация 5)(3мин- 5 мин)
1.Показпрезентации St. Valentine’s Day (1)
2. Соотнесите слова Matchthewords (по презентации ученики соотносят слова, связанные с темой выступления) (2 мин)
4. Doyouknowthestoryof St.Valentine’sDay (ученики должны составить рассказ поSt.Valentine’sDay по разрезанным предложениям, ученикиcначала работают в парах, затем всем классом составляют один текст) (3 мин)
Text:
1.
St. Valentine’s Day
has roots
in several legends.
2.
Cupid
the Roman god of love
is one of the earliest popular symbols of the day.
3.
Valentine
was a Christian priest
who lived in Rome
4.
On February 14
he
was killed
5.
He married couples contrary
to the laws of the Roman Empire.
St. Valentine’s Day is
now a day
for sweethearts.
7.
Most people send
sentimental greeting cards
to their sweethearts
5.
T: Now, let’s make your greeting cards and write down the wishes to your friends
Ученики вырезают маленькие открытки в форме сердец и пишут поздравленияBemyValentine!(5- 6 мин) .
Ученики отправляют открытки –валентинки в почтовый ящик
III.Заключение.
Today we have remembered some holidays and have learned their history, symbols. And let’s check up what you’ve learned at the lessons ( 2мин)
2. 3. 4.
5. 6. 7.
Match the holiday with the picture (соотнестисловаскартинками)
A.Christmas
B . Easter
C. Valentine’s Day
D. St. Patrick’s Day
E. New Year’s Day
F. Halloween
G. Mother’s day
Answers:
G 2. F 3. E 4 B 5 A 6. D 7. C
10. Look at the sentences in your cards and match the holidays and their description (соотнестичастипредложений)(3мин)
1.April 1st is a day when… 2.New Year’s Eve is a night when… 3Easter is a religious holiday when… 4.St. Valentine’s day is a holiday when… 5.Christmas is a religious holiday when… | a) people have parties and stay up until midnight to see the new year in b) people play tricks on friends. c) people send postcards to their sweethearts d) people have parties, light candles and give each other gifts. e) many people have gathering eating dyed eggs, paskha and kulich. |
Answers:
1.b, 2. a, 3.e, 4.c, 5. D
Подведение итогов урока.(2 мин)
Домашнее задание (по карточкам)по теме «Праздники»( 2мин )
Приложение №1
Вставь пропущенные слова (ответ)
HALLOWEEN (ответ)
Halloween is an old English holiday of joke.It is the last night in October. Halloween began more than 2 000 years ago among the Celtic people of Britain and France. Now many Englishmen like to celebrate Halloween. It is a popular American holiday too. For example, in New York old and young take part in Halloween festivals.
There are many legends about Halloween. The people wearscary masks of the witches and wizards, because they say ghosts and witches come out on Halloween. The witch has a broomstick and her favourite pet is a black cat.
On the 31st of October many English and American children like to have parties. They dress up as witches, ghosts, goblins,devils, vampires or anything scary. They also dress in a costume as cats,pirates,clowns, TV characters. They take pumpkins and big paper bags and go along the streets and knock at the doors of the houses. Children ask the traditional questions“Trick or treat?” On Halloween English and American boys and girls eat, sing, dance and play funny games. They always enjoy Halloween parties a lot.
One of the Halloween’s symbols is a lantern made of pumpkin. Children like to make lanterns out of big orange or yellow pumpkins. They cut out the eyes, nose and mouth and put a lighted candle inside the lantern.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/245028-konspekt-uroka-po-anglijskomu-jazyku-po-teme-
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Организация образовательного процесса по предмету «Технология» в соответствии с ФГОС ООО от 2021 года»
- «Среднее профессиональное образование: содержание и методы работы преподавателя по ФГОС СПО»
- «Основы управления персоналом»
- «Современные подходы к преподаванию иностранного языка (немецкого языка) в условиях реализации ФГОС ООО»
- «Охрана здоровья обучающихся. Правовая основа оказания первой медицинской помощи»
- «Формы устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей»
- Организация учебно-воспитательной работы с обучающимися в группе продленного дня
- Деятельность няни в рамках социального обслуживания населения: теоретические и практические основы
- Организация инклюзивного образовательного процесса для обучающихся с ограниченными возможностями здоровья
- Учитель-методист в образовательной организации. Содержание методического сопровождения реализации общеобразовательных программ
- Социально-педагогическая деятельность в образовательной организации
- Управление в социальной сфере: обеспечение эффективной деятельности организации социального обслуживания

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.