- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Формирование основ финансовой грамотности дошкольников в соответствии с ФГОС ДО»
- «Патриотическое воспитание в детском саду»
- «Федеральная образовательная программа начального общего образования»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- Курс-практикум «Цифровой арсенал учителя»
- Курс-практикум «Мастерская вовлечения: геймификация и инновации в обучении»
- «Обеспечение безопасности экскурсионного обслуживания»
- «ОГЭ 2026 по русскому языку: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
- «ОГЭ 2026 по литературе: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
- «ОГЭ 2026 по информатике: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Механикалық қозғалыс
Сабақ: | Мектеп:№1.Хромтау орта мектебі | ||||||
Күні: | Мұғалімнің есімі:Нурмаханова Ж.К. | ||||||
Сынып:7 А | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Тақырыбы:Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы.Санақ жүйесі | |||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) | 7.2.1.1-келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру | ||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | ||||||
Қозғалыс,материалдық нүкте,траектория,жол,орын ауыстыру, санақ жүйесіне өмірден мысал келтіреді | |||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||||
Тақырыпқа сәйкес мысал келтіреді,түсіндіреді | |||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||
Қозғалысқа тән сипаттамаларды біледі.Санақ жүйесіне сипаттама береді | |||||||
Бағалау критерийлері | Берілген физикалық терминдердің мағынасын түсіндіреді. Өмірден мысал келтере алады | ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушы орындай алады: Оқыған ақпаратты өз сөзімен баяндайды Мәтін бойынша өздігінен талдау жасап,ондағы негізгі мәселені түсіндіріп бере алады Дәйекті ой қорытынды жасайды | ||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | |||||||
Қозғалыс, материалдық нүкте,орынауыстыру,жол,траектория | |||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктері: | |||||||
Талқылауға арналған тармақтар: | |||||||
Механикалық қозғалыс,траектория, жол, орынауыстыру, санақ жүйесі | |||||||
Сіз неліктен .....екенін айта аласыз ба? | |||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: траектория,орынауыстыру,механикалық | |||||||
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамында өмір сүре отырып, Мәңгілік Ел идеясын жүзеге асыру, оқушыны еңбек етуге және еңбек өнімдерін арттыруға үйрету | ||||||
Алдыңғы оқу | Жол, орынауыстыру, нүкте,қозғалыс туралы түсінік бар | ||||||
Жоспар | |||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||
Сабақ басы Жаттығу-3мин Топқа бөлу- 2 мин Ұқсасын тап-2мин | Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен сәлемдесу. «Қозғалыс» Психологиялық тренинг өткізеді. Оқушылар шеңберге тұрып келесі оқушының бас әрпінен келетін сол жақсы сөз айтып, сөйтіп сабақты басталады. Қолпаштап, қуаныш сезімдерін білдіреді. 2.Топқа бөлу«Мозаика » әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.«Жол, автокөлік және саяхатшы» суреттерін құрастыру арқылы топқа бөлінеді. 3.«Ұқсастық тап!» Сабақ тақырыбын анықтау үшін төмендегі суреттерді көрсетемін. Сұрақтар қоямын:1. Суреттерде ұқсастық бар ма? не ортақ бәріне? «ББҮ» кестесі «ББҮ» әдісін қолдану арқылы қозғалыс, жол, орынауыстыру ж/е т.б туралы не білетіндерін анықтайды, өз белгендерін бағалайды «ББҮ» кестесінің 1,2 бөлігін оқушылар толтырады. Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын қоямын. | Мозаикалар, | |||||
Сабақ ортасы «ББҮ» кестесі- 3мин Джиксо- 15мин | 1.тапсырма: Мәтінмен жұмыс.Жаңа білім.(жеке,жұптық және топтық жұмыс) Мәтінмен жұмыс жасау үшін «Джиксо» әдісін қолданамын, әдісті түсіндіремін. Оқушылар 1,2,3-ке саналып, сәйкесінше сол оқушыларға тақырыптан мәтін бөліп беріледі. Әркім өз бөлігін оқып, 1,2,3 топта талқылайды. Бірлер бірінші топта, екілер екінші топта , үштер үшінші топта талқылайды, өз тобына қайтып келеді . Жеребе арқылы тақырып мазмұнының бөліктерін таңдап алып, таныстырылым жасайды. Бағалау: 2.тапсырма:Есеп шығару әрбір оқушы орындайды, жұптасып тексереді, топта талқылайды №1.Төмендегі суретте кейбір денелердің қозғалыс траекториясы көрсетілген. Қай траектория: Айдың Жермен салыстырғандағы қозғалыс траекториясына, лифттің қозғалысына, араның ұшуына және газ бөлшектерінің қозғалысына сәйкес келеді? Бағалау: | ||||||
критерий | Дескриптор | ұпай |
Сурет бойынша | - Айдың Жерге қатысты қозғалыс траекториясын анықтайды; - араның қозғалыс траекториясын анықтайды; - лифттің қозғалыс траекториясын анықтайды; | 1 1 1 |
3-тапсырма.Деңгейлік есептер
А1.Мына денелер: метро экскалаторында тұрған адам,төмпешікпен секірген шаңғышы жермен салыстырғанда түзу сызықпен қозғала ма,әлде қисық сызықпен қозғалама?
Дискриптор:
Білім алушы-түзу сызықпен және қисық сызықпен қозғалатынын анықтайды.
В.1.Біз:А)таксиге; В)ұшаққа; С)параходқа
Не үшін ақша төлейміз:
Жол үшін бе,әлде орын ауыстыру үшін бе?
Дискриптор:
Білім алушы-жүрген жолы үшін екенін анықтайды
С1.Мектеп пен үйдің арасы А)300 м; В)200 м;С)400 м
оқушы мектепке барып,үйге қайта келгенде барлығы қанша жол жүрді?Орын ауыстыру ұзындығы неге тең және оқушыны материялық нүкте деп алуға бола ма?
Дискриптор:Жүрген жол мен орын ауыстыруды анықтайды және оқушыны материялық нүкте деп алуға болатынын біледі.
Бағалау: «Бесжұлдыз»арқылы: А деңгейі: Сары жұлдыз
В деңгейі : Жасыл жұлдыз
С деңгейі; Қызыл жұлдыз
Суреттер.
ББҮкесте
Оқулық
Рефлексия
Оқушылар «ББҮ» кестесінің 3 бөліктерін толтырады.
Кері байланыс: «Екі жұлдыз,бір тілек»
ББҮ
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
А оқушыларына арналған есепте әртүрлі денелердің орынауыстыру траекториясын анықтайды, В оқушыларына ситиуацияға байланысты есеп беремін, С оқушысына жол мен орынауыстыруды анықтау тапсырамын
«ББҮ» кестесі, өзара бағалау, «Бесжұлдыз», дескриптор, «Екі жұлдыз,бір тілек»
Физика кабинетінде техникалық қауіпсіздік ережелерін қайталу.
Сергіту арқылы дене жаттығулары орындалады
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/281772-mehanikaly-ozalys
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Федеральная адаптированная образовательная программа начального общего образования для обучающихся с ограниченными возможностями здоровья»
- «Особенности организации образовательного процесса с применением педагогических технологий и методов обучения по ФГОС»
- «Содержание и структура предмета биологии в современной школе»
- «Технологии социальной работы с выпускниками всех форм попечительства»
- «Адаптированные образовательные программы: разработка и реализация в соответствии с ФГОС СПО»
- «STEM-образование для детей дошкольного возраста в условиях реализации ФГОС ДО»
- История и обществознание: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Основы менеджмента в образовательной организации
- Педагогика и методика преподавания физической культуры
- Социальное обслуживание населения: основы и базовые технологии социальной работы
- Физическая культура и специфика организации адаптивной физической культуры для обучающихся с ОВЗ
- Менеджмент в дополнительном образовании детей

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.