Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
07.09.2018

Урок английского языка в 7 классе по теме «Nothing is forever»

Екатерина Минаева
учитель английского языка
Урок английского языка в 7 классе по теме «Nothing is forever»

Содержимое разработки

Уроканглийскогоязыкав 7 классе

The theme: «Nothing is forever»

Тема: «Ничто не вечно (Проблемы экологии и защиты окружающей среды)»

Цель: совершенствование навыков, умений устной речи.

Задачи:

учебные: 1)формирование навыков и умений всех видов речевой деятельности: умение работать с новой лексикой, аудировать и читать незнакомый текст с извлечением нужной информации, использовать ситуацию, изложенную в текстах для: а) оценки полученной информации, б)установки причинно-следственной связи.

2)обсуждать проблемы по данной теме;

3)ознакомление с правилом словообразования отглагольных существительных (глагол + tion = существительное), “Thedefinitearticle «THE»”, а также повторение повелительного наклонения

развивающие: 1)формирование творческих способностей учащихся путем использования различных методов работы, способствующих их творческой активизации;

2)вовлечение школьников в активную речевую деятельность на уроке путем использования современных средств обучения и различных организационных форм работы;

3)развитие способностей к выражению своего отношения к окружающей среде и экологии;

4) развивать у детей познавательную активность;

5) Умение работать в группе и самостоятельно.

воспитательные: продолжение ориентирования учащихся на разумную, экологически обоснованную деятельность, способствующую рациональному использованию и охране окружающей природной среды.

Ход урока.

1. Организационный момент. Введение в атмосферу иноязычной речи.(3 мин)

Teacher:Hello, boys and girls, glad to see you, sit down, please. what date is it today?

Pupil: Today is the 29th of October

T: What is the weather like today?

P: The weather is cool (cold, warm, rainy, sunny).

2.Речеваязарядка.

T.: I have a nice tongue twister for you. It is about the weather. First of all just listen to me, then listen and repeat after me.(Предварительнонужнообъяснитьигрусловвскороговорке.)

Whether the weather be fine (Будетлипогодахорошей)

Or whether the weather be not. (Или нет.)

Whether the weather be cold (Будетлипогодахолодной)

Or whether the weather be hot. (Илинет.)

We will walk together. (Мыбудемгулятьвместе.)

Whatever the weather (Какой бы ни была погода,)

Whether we like it or not. (Нравится ли нам это или нет.)

3. Основная часть урока.

3.1 Языковая практика и аудирование.

At home you’ve read the song about nature. Did you guess who is speaking in the first verse, in the second, the third, the forth and the refrain?

T. - Who wants to answer?

P1 – The environment is speaking in the first verse

P2 – The plants are speaking in the second verse

P3 - The water is speaking in the third verse

P4 – The animals are speaking in the forth verse

P5 – The people are speaking in the refrain

T. – That’s right!

T:And now let’s sing this song. (ученики поют песню хором).

T:Verygood.Please, choose the name of this song:

Today and tomorrow”

Oceans, forest and animals.”

Nothing is forever”

Please, stop”

T:So, the theme of our lesson is “Nothing is forever”.

Pupils can you guess about what we are going to talk today?

We are going to speak about nature, animals, plants, the atmosphere. We’ll speak about its role in our lives. We’ll name the ecological problems and discuss them. Pay attention to the poem on the blackboard. Read it.

If you want the life be cool,

Like a full of colour picture,

Don’t forget one golden rule:

………………………………..

We'll find the ending to this poem.

3.2 Лексико-фонетическаязарядка.

T: But firstlet’s repeat the words of our topic. Read one by one.

Nature, environment, ecology, ecological, air, water, forest, river, the sky, ocean, animal, to breathe, clean, dirty, plant, sun, to plant, deforestation,

to pollute, polluted, pollution, to protect, protection, to keep, rule, atmosphere, toxins, dangerous, in danger, chemicals, Earth, to kill, to burn, to bury, litter, to drop, to save, world,dynamite,plastic, glass.

Т:Divide the words into three columns: adjectives, verbs, nouns.

P: Выбирают и зачитывают.

ПрилагательныеWhatecological (….) canbe?

Глаголы- Make up the new words from the verbs.

Существительные- Our grammar rule for today is “The definite article «THE»”, -определенныйартикль «THE».

Некоторыесловаизнашейтемыотносятсякэтомуправилу: the environment, the atmosphere, the world, the sun, the sky, the Earth. Почему? Потому, что они являются единственными в своем роде. Артикль the употребляется с предметами и понятиями, которые являются единственными в своем роде.

А такие названия планет как Mars[mα:z],Venus[`vi:nǝs]andJupiter[`dƷu:pitǝ]употребляются без артикля.

3.3 Open your books on page 63. Do ex.2 in your books. Take your pencils, please, and write articles the, a or no article.

moon goes round …sun.

forests and … oceans are a part of … environment.

If you look at …sky in the morning, you can sometimes see …moon.

The people of … world must help the animals.

Earth is the biggest planet in … universe.

Let’s check the exercise. Nastya, read the first sentence ,will you?

_______,please. And now___________? Good boys and girls.

Now let’s turn to our theme again.

You know that some people can do nature a great harm, can’t they? Let’s watch a video about ecological problems. While watching the film, pay attention to the ecological problems. Be very attentively. )

3.4 Video

3.5 Discussion

T.:The problem of relations between man and nature is becoming more and more important. What ecological problems can you name?

Here you can see a fish bone. Use your imagination. It can represent the whole world. The body of the fish represents the ecological problems(air pollution, land pollution, water pollution, destruction of natural resources, deforestation, endangered species), the tail is for the reasons of this problems(factories, cars, transport, trash, poisonous chemicals). And the last part is the head. Here we’ll write the main reason of all ecological problems (man). Let’s complete this fish bone.

What problems of our planet do you know? 2)Give some facts proving that: ( поочерединазывают)

P1 – Water pollution

P2 – Air pollution

P3 – Animals’ problems

P4- Deforestation

P5- Destruction of natural resources

P6- Littering

2)Give some facts proving that:

P1 – Rivers are dead. There are Less fish in the rivers as a result. We can’t drink this water. The seas are in danger too. They are filled with toxins and chemicals.

P2 – Factories emit tons of chemicals. They are the main reason for the greenhouse effect and acid rains.

P3 – The fish in the river is dead. Everyyear the population of animals is getting less and less.There are a lot of animals in the Red Book.

P4- There are a lot of tins and paper plates all other the place.

There are much litter in the forests and parks.

3.6Диалогическая речь(инсценировка сказки).

What is the main reason for all these problems? We’ll get to know when we see the sketch.

Author: Once there was a wise old man. He could answer any questions in the world. Everybody knew about him. One day two boys wanted to fool that old man.

Boy1: I’m going to fool that old man. I have a good idea! Let’s catch a bird; go to the old man and say, “We are holding something in our hands. Is it alive or is it dead?

Boy2: That’s great! If he says, “Dead”, we’ll let the bird fly, and if he says, “Alive”, we’ll kill it.

Author: They caught a bird and they carried it to the old man

Boy1: Good morning. We know you can answer any questions in the world.

The old man: Yeeeer. What do you want to know?

Boy2: We are holding something in our hands. Is it alive or is it dead?

Author: And the wise old man looked at the young people and smiled.

The old man: Everything is in your hands,” he said.

Answer my question- Who is the main reason of all ecological problems?

Of course, it is a man!

Here we’ll write the main reason of all ecological problems (man).

It’s really true everything is in our hands. We can to save or to kill everything. What way will you choose?

P: We must save our planet!

T:So, how can you help the environment? How can you protect the world around us?

I know that nowadays many people take care of animals and plants. Do you know such people? Do you know the organization which takes care of animals and plants? One of them is Greenpeace. Look at the screen and read the text. You have a piece of paper. Take it, have a look. Fill in the gaps. Listen to the text very attentively.

3.7Повторение словообразования – tion.

Use a noun from a verb from the following: inform, situate, protect, pollute, organize. Mind the rule about word-building- the suffix -tion

Greenpeace

Our … works on the … of the environment.

We fight against water and air … .

Are you unhappy with the ecological … in you region?

Send us some … about it and we’ll try to help.

What do the members of Greenpeace do?

They protect the environment.

They fight against water pollution.

They fight against air pollution.

They save animals and plants

What must all of you do to protect the nature? Now you say what will you do for the Earth and future generations?

А теперь, ребята, давайте вернёмся к началу нашего урока. Вспомним слова, написанные на доске. (Дети читают). И попробуйте сейчас предложить свои варианты окончания этого четверостишия, обсудите их так же в группах и запишите на листе бумаги. Варианты ответов:

Учитель английского языка обсуждает с ребятами варианты - все одобряются и принимаются, прикрепляются поочерёдно к доске. (Открывается слайд с рифмованным ответом - читается на английском языке). Loveournature!Think about nature! Don’t destroy our nature!

T: The last line is: Be careful with nature!

What must all of you do to protect the nature? Now you say what will you do for the Earth and future generations?

3.8. Создание творческого проекта «Экологическое дерево»

T: How can you help the environment? Every student takes the tree leaf and writes a motto for people. Use Imperative Mood and the words of our lesson. Collect all your tree leaves and make a poster an ECOLOGICAL TREE. So, let’s start!

For example:

Don`t pollute rivers!

Protect our planet!

Don`t ignore the problems of environmental pollution!

Love animals, plants and people!

Don`t drop litter! Use bins of litter!

Pollution of nature is global danger!

Don`t cut down trees!

Don`t kill animals!

Turn off lights and water!

Don’t leave campfire!

Don’t wash your car in the river.

From now on I hope everyone in this classroom will be more environmentally friendly. Well done, pupils.

4.Итоги урока, самооценка, домашнее задание.

T: The main reason of all the ecological problems is a man. We, the future generation, understand that everything is in our hands: we can kill and we can save the nature. It all depends on us. Remember about it when you drop litter on the street, make a forest fire, when your parents wash a car in the river or kill fish with dynamite.

Do you know pupils from our school take part in the ecological program “Eco- Schools/ Green Flag”? Do you want to join this school club? What ways of solving ecological problems can you offer to this organization?

Write down your home task. Ex. 3,4,5 p. 67-68 in your book. Be ready to discuss ecological problems in England and in Russia. The lesson is over. Thank you for your effort. Your works were excellent today and you get excellent marks. Good bye.

Do you like your work at the lesson? Choose one of the rounds. You know: a green round – your brilliant work, a yellow round – your good work, a red round – your bad work. Show me your round… I see all green rounds! I`m proud of you! Super!

Thank you, the lesson is over. See you next time!

Приложение

Task 1: Read the words:

Nature, environment, ecology, ecological, air, water, forest, river, sky, ocean, animal, to breathe, clean, dirty, plant, sun, to plant, deforestation, to pollute, polluted, to protect, to keep, rule, atmosphere, toxins, dangerous, in danger, chemicals, Earth, to kill, to burn, to bury, litter, to drop, to save, world, dynamite, plastic, glass.

Divide the words into three columns: adjectives, verbs, nouns.

adjectives

Verbs

Nouns

Task 2: Write articles “the”,” a” or “no article”.

moon goes round …sun.

forests and … oceans are a part of … environment.

If you look at …sky in the morning, you can sometimes see …moon.

The people of … world must help the animals.

Earth is the biggest planet in … universe.

Task 3: Fill in the gaps, using a noun derived from a verb from the following: inform, situate, protect, pollute, and organize. Mind the rule about word-building- the suffix -tion

Greenpeace

Our … works on the … of the environment.

We fight against water and air … .

Are you unhappy with the ecological … in you region?

Send us some … about it and we’ll try to help.

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.

 

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Рекомендуем Вам курсы повышения квалификации и переподготовки