- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Разработка урока «Политика России и США»
1. Познавательный аспект – знакомство с политическим устройством Российской Федерации, Соединённых штатов Америки, Великобритании.
2. Развивающий аспект - развитие способности к сравнению, формулированию выводов, развитие догадки по аналогии с родным языком.
3. Воспитательный аспект – формирование демократических представлений о политическом устройстве государства.
4. Учебный аспект – формирование лексических навыков говорения и чтения;
«Политические системы стран – Российской Федерации, Соединённых Штатов Америки и Великобритании».
УМК В.П.Кузовлев “English 10-11”.
Цели урока:
Познавательный аспект – знакомство с политическим устройством Российской Федерации, Соединённых штатов Америки, Великобритании.
Развивающий аспект - развитие способности к сравнению, формулированию выводов, развитие догадки по аналогии с родным языком.
Воспитательный аспект – формирование демократических представлений о политическом устройстве государства.
Учебный аспект – формирование лексических навыков говорения и чтения;
сопутствующая задача – развитие умения воспринимать на слух информацию в деталях.
Задачи урока:
1. Формировать лексические навыки говорения.
2. Совершенствовать навыки монологической речи.
3. Совершенствовать навыки диалогической речи.
4. Практиковать учащихся в умении задавать вопросы на английском языке и отвечать на вопросы одноклассников.
5. Развить навыки аудирования (восприятия иноязычной речи на слух).
6. Развивать умение работать в парах и группах.
Средства обучения:
Компоненты УМК – учебник, аудиодиск.
Музыкальный центр.
Мультимедийный проектор.
Наглядно-иллюстративный материал.
Используемые методы и технологии:
Технология метода проектов.
Компьютерная технология (использование мультимедийной доски).
Иллюстративный метод.
Ход урока:
Организационный момент. В начале урока звучат гимны Российской Федерации, США, Великобритании.
: Good afternoon! I m happy to see you! We have begun our lesson with the national anthem of different countries. The life of citizens depends on the political system of the state. I’ m sure that every citizens has to know everything about it. That’s why our theme today is “Political systems of the world”. Today we will talk about the main parts of different political systems. Youwillbedividedintothreegroups.
(В классе заранее сформированы три творческие группы, каждая из которой представляет свою страну):
The first group will be politicians from the Russia.
The second group will be politicians from the USA.
The third will be politicians from the United Kingdom.
(На столы групп ставят флаги стран).
Фонетическая зарядка:
: Repeatafterme, please:
[t] – state, minister, constitution, political, politician, government, system;
[r] – democracy, country, represent, majority, the Prime-minister, Congress;
[w] – branch of power, win, powerful.
Речевая зарядка (работа по повторению политических терминов со всеми учащимися):
: Politics is a word that makes us think of different people and activities involved in it. Which words can illustrated the “Political systems and institutions?” (вопросповторяетсяучителемнесколькораз,покауучащихсяестьвариантыответов):
Pupil 1: a monarchy, constitutional monarchy parliamentary democracy, a presidential republic, a federal republic
Pupil 2: Parliament, the House of Commons, the House of Lords, the Cabinet, Congress, the House of Representatives;
Pupil 3: the Senate, the President's Administration, the Supreme Court;
Pupil 4: the Federal Assembly, the Duma;
Pupil 5: the Federation Council, the Government of the Russian Federation, the Constitutional Court.
Teacher: Which words that illustrated the “Political activities?” (вопрос повторяется учителем несколько раз, пока у учащихся есть варианты ответов):
Pupil 6: to revise a bill, to appoint the Prime Minister, to appoint ministers, to determine government policies;
Pupil 7: to make laws, to coordinate government departments, to discuss political problems; Pupil 8:to form the Shadow Cabinet, to form the Cabinet, to examine bills;
Teacher: Which words can illustrated the “People involved in politics” (вопросповторяетсяучителемнесколькораз,покауучащихсяестьвариантыответов):
Pupil 9: a President, a Prime Minister, the Chairman of the Government, a Senator, a Representative;
Pupil 10: a queen, a king, MPs (members of Parliament), a deputy, a minister, a secretary.
Повторение лексических единиц на базе интернациональных слов.
Teacher: Whether we like it or not but politics is part of our lives. It is everywhere: in newspapers, on the radio and on TV. When we listen to a politician who speaks English we can understand some words without translation. Which word do you know?
Pupil 1: a minister
Pupil 2: a cabinet
Pupil 3: a department
Pupil 4: a constitution
Pupil 5:a Prime Minister
Pupil 6: to coordinate
Pupil 7: to control
Pupil 8: political
Pupil 9: a president
Pupil 10: a monarch
Pupil 1: a policy
Pupil 2: democratic
Pupil 3: Duma
Pupil 4: an opposition
Pupil 5:ceremonial
Pupil 6: a Parliament
Pupil 7: a politician
Проверка домашнего задания.
Совершенствование навыков монологической речи (учащиеся защищают свои творческие проекты).
Teacher: Your main task was to prepair the projects. Now, please, protect your project. You must go to the blackboard and talk about “The Political Systems of your country”.
Group 1 (Russia) представляет свой проект (показ презентации) Group 2 (Great Britain): представляет свой проект (защита плаката) Group 3 (the USA): представляет свой проект (показ презентации)
6. Совершенствование навыков диалогической речи: (работа учащихся в режиме ученик1 → ученик2, ученик3 → ученик4 и т.д.).
: Now, therepresentativesofthegroup “Russia” askquestionsabouttheircountryandyoumustanswerthem (представители группы «Россия» задают вопросы о политическом устройстве своей страны, остальные отвечают):
Pupil 1: Who guarantees the basic rights of the people?
Pupil 2: The President.
Pupil 3: Who elects the members of the Federal Assembly?
Pupil 4: The people.
Pupil 5: Who appoints the Chairman of the Government?
Pupil 6: The President.
Pupil 7: Who approves the Chairman of the Government?
Pupil 8: The Duma.
Pupil 9: Who elects the President?
Pupil 10: The people.
Pupil 1: Who can dissolve the Duma?
Pupil 2: The President.
Pupil 3: Who can declare laws unconstitutional?
Pupil 4: TheConstitutionalCourt.
: Now, therepresentativesofthegroup “GreatBritain” askquestionsabouttheircountryandyoumustanswerthem (представители группы «Великобритания» задают вопросы о политическом устройстве своей страны, остальные отвечают):
Pupil 1: Does the government represent the legislative branch of power?
Pupil 2: No, the government doesn’t represent the legislative branch of power. The government represents the executive branch of power.
Pupil 3: Does the Queen votes on the bills?
Pupil 4: No, the Queen doesn’t vote on the bills. The Queen signs the bills.
Pupil 5: Does the House of Lords has the power to delay bills for one year?
Pupil 6: Yes, the House of Lords has the power to delay bills for one year.
Pupil 7: Does the Cabinet Ministers revise bills from Parliament?
Pupil 8: No, the Cabinet Ministers doesn’t revise bills from Parliament. The Cabinet is responsible for government policies.
Pupil 9: Does the Cabinet coordinate the work of the government departments?
Pupil 10: Yes, the Cabinet coordinates the work of the government departments.
: Now, the representatives of the group “The USA” ask questions about their country and you must answer them (представителигруппы «США»задаютвопросыополитическомустройствесвоейстраны,остальныеотвечают):
Pupil 1: Is the President separate from Congress?
Pupil 2: Yes, the President separate from Congress.
Pupil 3: Who becomes President?
Pupil 4: The person who is elected directly by the people becomes President.
Pupil 5: Who is responsible for the departments?
Pupil 6: Secretaries are responsible for the departments.
Pupil 7: How many houses are there in the USA Congress?
Pupil 8: The Congress of the United States is composed of two houses: the Senate and the House of Representatives.
Pupil 9: How many members of Senate are there?
Pupil 10: There are one hundred members.
Pupil 1: Who is the head of the executive branch in the USA?
Pupil 2: The President.
Pupil 3: Can the people of the USA exercise their power through their representatives?
Pupil 4: Yes, the people of the USA can exercise their power through their representatives.
Teacher: Thankyou.
Формирование навыковаудирования (аудиозапись к уроку).
Teacher: Now we will listen to the texts about the political systems of Great Britain, USA and Russian Federation. After listening the text you will fill in the table the facts from the text:
Текстдляаудирования:
(Britain is a parliamentary democracy with a constitutional monarch. Queen Elizabeth II is the head of state now but she has no real power. In law the queen is the head of the executive branch and a part of the legislative branch but in fact her role is mostly ceremonial. She acts on the advice of her ministers. In Britain it is Parliament that has the power. Parliament makes laws. It is made up of the House of Lords and the House of Commons. The Commons control the executive branch and discuss most important political problems. The Prime Minister chooses Cabinet and non-cabinet ministers. They are all collectively responsible for government, the executive branch, and individually responsible for their departments.
The United States of America is a presidential republic. So, the President is the head of state there. But the President is elected directly by the people and he is not a member of the American parliament, Congress. Congress, the legislative branch of the federal government, is made up of the Senate and the House of Representatives. The President and his Administration represent the executive branch of the federal government.
The Russian Federation (Russia) is a presidential republic. The President is the head of state and is elected directly by the people. In fact he has much power. The President can even dissolve the Duma if it doesn't agree with his suggestions three times running. The President has his Administration but it is not part of the Federal Government. The President is involved in the work of the legislative and executive branches. The Federal Assembly represents the legislative branch of power. The Federal Government represents the executive branch of power. The President appoints its head, the Chairman of the Government but the Duma must approve his appointment).
| GreatBritain
| The USA | Russia |
Politicalsystem |
|
|
|
Theheadofstate |
|
|
|
Thelegeslativebranch |
|
|
|
Theexecutivebranch |
|
|
|
The head of the executive |
|
|
|
Teacher: Now you must go to the blackboard and complete the right information in the table (учащиесяпоочередивыходяткдоскеизаполняюттаблицу).
| GreatBritain
| The USA | Russia |
Politicalsystem | ConstitutionalMonarchy, parliamentaryDemocracy
| Presidential (Federation) Republic | Presidential (Federation) Republic |
Theheadofstate | Queen
| President | President |
Thelegeslativebranch | Parliament
| Congress | FederalAssembly |
Theexecutivebranch | TheGovernment
| ThePresidency | FederalGovernment |
The head of the executive | PrimeMinister
| President | President |
11. Обобщение материала, изученного на уроке (английский язык)
Teacher: Nowlet’sspeakaboutthepoliticalsystemsofBritain,TheUSAandRussia (учащиесядополняюттаблицунадоскесведениямиоРоссии. На предыдущих уроках были заполнены разделы о Британии и США.)
Учитель: ПереключитесьнаУпражнение 4:
Political system –
The head of state –
The legislative branch –
The executive branch –
The head of the executive –
---------------------------------------------------------------------------
a parliamentary monarchy, a presidential republic, the monarch, the President, Parliament, Congress,
the Federal Assembly, the Administration, the President, the Prime Minister, the Chairman of the Government, ministers, the Duma, the Government, the Administration.
Развитие умения переводить (с русского языка на английский)
Teacher: Translate my sentences from Russian into English:
Субъекты Российской Федерации имеют свои собственные институты власти.
Pupil1: Subjects of the Russian Federation have their own institutions of power.
Teacher: Глава государства в Британии не избирается прямым голосованием.
Pupil2: The Head of the State is not elected directly in Britain.
Teacher: Президент и члены Конгресса избираются народом в США.
Pupil3:The President and the members of Congress are elected in the USA.
Обобщение учебного материала.
Teacher: Try to guess the political terms using their definitions (заданиенаписанонадоске):
To elect (2) 1. a person who has the right to vote
An election (3) 2. to choose somebody to vote
An elector (1) 3. choosing or selection by vote
Pupil 1: To elect – to choose somebody to vote;
Pupil 2: An election – choosing or selection by vote;
upil 3: An elector – a person who has the right to vote.
Teacher: Look at these posters, please. (На доске постеры с информацией о прошедших выборах в Калининском районе):
: Do you know what campaing was last Sunday?
Pupil 1: There was the election last Sunday.
Teacher: Who are the voters registered by?
Pupil 2: The voters registered by local election commission.
What does the election commission do?
Pupil 3: The election commission counts ballots.
Who won in the election?
Pupil 4: V. Rakitin.
Thank you. You are the real citizens of our country and our Kalininsky Region.
Объяснение домашнего задания.
Teacher: At home you’ll read the text about the political system of Australia and answer the questions; ex.2.1), 2) p.64.
Итоги урока. Комментирование оценок.
Teacher: We revised all the information about the political systems of different countries. I hope, you feel positive emotions after the lesson. You were very active and worked hard.Thankyouforthelesson.
Политическое устройство России (интегрированный урок: английский язык и информатика), 10-й класс
Разделы: Иностранные языки
Цели и задачи урока.
Познавательный аспект:
знакомство с политическим устройством Российской Федерации;
осознание учащимися возможности использования компьютера в практической деятельности.
Развивающий аспект:
развитие умения понимать схемы;
совершенствование навыков работы с фрагментами текста (удаление, копирование, перемещение).
Воспитательный аспект:
осознание реалий родной культуры;
воспитание культуры оформления печатных работ.
Учебный аспект:
формирование лексических навыков чтения;
формирование навыка добавления в текст графического объекта и управления его параметрами.
Сопутствующая задача:
развитие умения воспринимать на слух информацию на английском языке в деталях.
Оборудование урока.
На доске: схема политического устройства России, сравнительная таблица политического устройства Британии, США, России, лексика по теме, государственные символы России: флаг и герб, таблицы: “Алгоритм копирования/ перемещения фрагментов текста”, “Алгоритм добавления рисунка”, “Алгоритм управления параметрами рисунка”, образцы добавления рисунков в текст, фотографии правительственных зданий.
В компьютерах учащихся тексты упражнений.
В компьютере учителя звуковая запись текста.
План урока.
1.Организационный этап.
2. Объявление цели урока.
3. Фонетическая зарядка (английский язык)
4. Речевая зарядка. (английский язык)
5. Контроль домашнего задания по английскому языку (стр.48 упр.1.)
Контроль умения удалять фрагменты текста (информатика)
6. Развитие умения воспринимать на слух информацию на английском языке (в деталях). Проверка умения перемещать фрагменты текста, используя возможности редактора
7. Чтение с общим охватом содержания.
8. Объяснение нового материала по информатике.
9. Домашнее задание по информатике.
10. Закрепление грамматического материала (употребление модального глагола shall в официальных документах). Контроль умения копировать фрагменты текста.
11. Обобщение материала, изученного на уроке (английский язык)
12. Домашнее задание по английскому языку.
13. Подведение итогов урока
14. Рефлексия деятельности учащихся на уроке.
Ходурока
1.Организационныйэтап.
Teacher: Good morning, boys and girls. Glad to see you again.
Учитель: Здравствуйте.
2. Объявление цели урока.
Учитель: На сегодняшнем уроке вам придется применить знания английского языка и умение обработки текста на компьютере. За урок вы получите две оценки: по информатике и по иностранному языку. В ходе урока я буду проверять ваши умения работы с фрагментами текста.
И сегодня же вы научитесь вставлять в текст рисунки и выполнять их преобразование.
Teacher: We have already learnt about the political systems of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Today we shall speak about the political system of our country and about some articles of the Constitution of the Russian Federation as we had such a holiday not long ago.
3.Фонетическаязарядка (английскийязык).
Teacher: First look at the blackboard and pronounce the words you will need this lesson:
To guarantee
To dissolve
A council
An assembly
Basic
A chairman
A deputy
What do these words mean?
Учащиеся дают перевод слов.
4. Речевая зарядка. (английскийязык).
Teacher: What political system does the Russian Federation represent according to the Constitution?
Pupil 1: The Russian Federation is a presidential republic.
Teacher: Right you are. And what are the official symbols of our country?
Pupil 2: The official symbols of our country are the emblem, the flag and the anthem.
Teacher: What is the emblem of Russia?
Pupil 3: The emblem of Russia is a double-headed eagle.
Teacher: What is the flag of Russia?
Pupil 4: It is a three-colored flag: red, blue and white.
Teacher: What non-official symbols of Russia do you know?
Pupil 5, 6, 7…:Matreshka, valenki, blini, Red Square, the wooden buildings in Kizhi, the Hermitage, the brown bear, etc.
5. Контроль домашнего задания по английскому языку (стр.48 упр.1.)
Teacher: For our lesson you were to study and understand the scheme of the political system of the Russian Federation. If necessary you were to consult your parents and your teacher of History. Let’scheckyourworkbymeansofcomputing.
Контрольуменияудалятьфрагментытекста
Учитель: На рабочих столах ваших компьютеров открыты текстовые документы, с которыми вы будете работать. Переключитесь на “Упражнение1”. Из двух предложений удалите одно ненужное.
“Упражнение1”:
Choosetherightvariant:
The President guarantees the basic rights of the people.
The Chairman of the Government guarantees the basic rights of the people.
The Federal Government elects the members of the Federal Assembly.
ThepeopleelectthemembersoftheFederalAssembly.
The President appoints the Chairman of the Government.
The Federal Assembly appoints the Chairman of the Government.
The Duma approves the Chairman of the Government.
The Constitutional Court approves the Chairman of the Government.
The Federal Assembly elects the President.
The citizens of Russia elect the President.
The President can dissolve the Duma.
The Chairman of the Government can dissolve the Duma.
The Supreme Court can declare laws unconstitutional.
The Constitutional Court can declare laws unconstitutional.
The President can veto laws passed by the Federal Assembly.
The Chairman of the Government can veto laws passed by the Federal Government.
_______________
false
6. Развитие умения воспринимать на слух информацию на английском языке в деталях.
Teacher: Have you finished? Good. Now listen to the tape twice. There is some information about the political system of Russia. Check the exercise you have just done. If a sentence is not correct put the word false near it.
Проверка умения перемещать фрагменты текста, используя возможности редактора
Учитель: Проверьте свою работу, прослушав текст. Если вы оставили в тексте неверное предложение, то напротив поставьте слово false. Оно находится в конце текста под чертой и выделено зеленым цветом. Выполните упражнение, используя буфер обмена.
Прослушивание текста в аудиозаписи дважды:
The Russian Federation (Russia) is a presidential republic. The President is the head of state and is elected directly by the people. In fact he has much power. The President can even dissolve the Duma if it doesn’t agree with his suggestions three times running. The President has his Administration but it is not part of the Federal Government. The President is involved in the work of the legislative and executive branches.
The Federal Assembly represents the legislative branch of power. It is made up of the two houses: the Federation Council and the Duma, which make laws. The President can veto laws passed by the Federal Assembly But the Federal Assembly can pass laws over the President’s veto by a two-thirds majority.
The Federal Government represents the executive branch of power. The President appoints its head, the Chairman of the Government but the Duma must approve his appointment.
The Supreme Court represents the judicial branch of power.
The Constitutional Court has the right to declare actions of the President, the Federal Assembly and the Federal Government unconstitutional.
Учащиеся выполняют в “Упражнении 1” вторую часть задания.
7. Чтение с общим охватом содержания.
Учитель: А теперь переключитесь на “Упражнение 2”:
Text 1:This magnificent building belongs to the Federal Government. The Chairman and the ministers responsible for different departments of the Government of the Russian Federation work there. It is situated on the Krasnopresnenskaya Street.
Text 2: This building is the former Senate. Nowadays the President and his administration work there. It is the place where foreign delegations have their meetings with the President of our country. It impresses the visitors by the beauty of its rooms.
Teacher: First, look at the blackboard. There are two photos there - “рис.1”, “рис.2”. What buildings are there on the photos? Read the texts and match each of them with the corresponding photo.
8. Объяснение нового материала по информатике (с опорой на наглядное пособие)
Учитель: Итак, вы определили, что первому тексту соответствует “Фото 1”, второму – “Фото 2”.
Рассмотрим алгоритм добавления к тексту рисунка.
установить курсор на предполагаемое место рисунка;
дать команду Вставка / Рисунок / Из файла…
выбрать файл;
дать команду Вставить
Согласно этому алгоритму в “Упражнении 2” добавьте в начало каждого текста соответствующие рисунки.
2. Изменить размер рисунков можно так же, как вы это делали в графическом редакторе. Только выделяется рисунок щелчком мыши. Уменьшите размер первого рисунка.
3. Для того чтобы управлять параметрами рисунка необходимо:
– выделить его;
– дать команду Формат / Рисунок.
На вкладке Рисунок можно выполнить обрезку рисунка, если необходимо, чтобы он был виден не весь. Здесь же можно изменить яркость и контрастность изображения.
Переключитесь на вкладку Положение, где можно выбрать способ обтекания рисунка текстом: рисунок в тексте, вокруг рамки, по контуру, за текстом, перед текстом и положение рисунка: по левому краю, по центру, по правому краю, другое.
Автоматически добавляется рисунок с расположением “в тексте”.
Установите для “Фото 1”
обтекание рисунка вокруг рамки и расположение
по левому краю;
Какие изменения произошли в этом тексте?
(Ученики делают вывод, что теперь текст располагается рядом с рисунком)
расположение по правому краю;
по центру;
расположение рисунка за текстом;
Переключитесь на вкладку Размер.
Обратите внимание на то, как при уменьшении высоты меняется ширина и масштаб, если выставлен флажок в окне Сохранить пропорции.
Переключитесь на вкладку Цвета и линии. Самостоятельно рассмотрите содержимое этой страницы и изобразите вокруг первого рисунка рамку, соответствующую его содержанию и цветовой гамме.
Расположите тексты и рисунки по своему вкусу.
9. Домашнее задание по информатике
У вас на партах приготовлено индивидуальное домашнее задание. Прочитайте его. Используя ножницы и клей, выполните работу редактора, добавив рисунок в текст указанным образом.
Текст должен обтекать рисунок справа.
10. Закрепление грамматического материала: употребление модального глагола shall в официальных документах.
А теперь переключитесь на “Упражнение 3”:
The Constitution of the Russian Federation that was adopted on December 12, 1993 establishes (устанавливает) the basic rights.
Article 24
No one shall inform about the private life of any person.
Article 26
Every citizen have the right to use his or her native language; freely choose any language for communication, education or other purposes.
Article 32
All citizens enjoy the right to take part in ruling the country directly or through their representatives.
Article 38
The state protect maternity (материнство), childhood and a family.
Article 41
Everyone have the right to free medical service.
Article 43
Everyone have the right to education.
Article 48
Everyone enjoy the right to a qualified judicial help.
Teacher: At the previous lesson you got acquainted with the usage of the modal verb shall in the official documents. Correct the following sentences according to the rule. Use the first sentence as an example.
Контроль умения копировать фрагменты текста
Учитель: Слово shall вы возьмете из первого предложения и вставите его в остальных предложениях. Приэтомопределите,копироватьиливырезатьэтослово.
Teacher: Read and translate the Articles of the Constitution of our country.
(несколько учащихся зачитывают и переводят статьи Конституции Российской Федерации)
11. Обобщение материала, изученного на уроке (английский язык)
Teacher: Nowlet’sspeakaboutthepoliticalsystemsofBritain,TheUSAandRussia (учащиесядополняюттаблицунадоскесведениямиоРоссии. На предыдущих уроках были заполнены разделы о Британии и США.)
Учитель: ПереключитесьнаУпражнение 4:
Political system –
The head of state –
The legislative branch –
The executive branch –
The head of the executive –
---------------------------------------------------------------------------
a parliamentary monarchy, a presidential republic, the monarch, the President, Parliament, Congress,
the Federal Assembly, the Administration, the President, the Prime Minister, the Chairman of the Government, ministers, the Duma, the Government, the Administration.
Слова, данные под чертой, поставьте в нужном месте.
12. Домашнее задание по английскому языку.
Teacher: We have learnt much about the political systems of the countries, but we haven’t spoken about the politicians. Must a politician be kind? We shall discuss it. Do exercise 6.1) on page 23 in your Activity books and read the text on page 54 in your textbooks. It will help you in our discussion.
13.Подведениеитоговурока
Teacher: Thank you for being industrious at the lesson. Each of you will have a mark after I have checked your works.
Выставление оценок по информатике.
14. Рефлексия деятельности учащихся на уроке
Учитель: Оцените свою деятельность на уроке:
– какой вид работы вам понравился больше всего;
– что у вас получалось легко, а что вызывало затруднения.
– трудно ли было концентрировать свое внимание на двух аспектах одновременно: правильность выполнения работы по английскому языку и по информатике.
До свидания.
Good-bye.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/346785-razrabotka-uroka-politika-rossii-i-ssha
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Преподавание немецкого языка по ФГОС ООО и ФГОС СОО: содержание, методы и технологии»
- «Основы безопасности и защиты Родины: особенности организации современного урока»
- «Технологии работы с детьми с ОВЗ»
- «ОГЭ 2026 по информатике: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
- «Профилактика профессионального выгорания работников сферы социального обслуживания»
- «Учитель-логопед: содержание и методы коррекционной работы с обучающимися школьного возраста»
- Воспитательная деятельность в образовательной организации
- Педагогика и методика преподавания истории и кубановедения
- Секретарь учебной части. Делопроизводство в образовательной организации
- Логопедическая работа при нарушениях речи у детей дошкольного возраста
- Обучение детей с ограниченными возможностями здоровья в общеобразовательной организации
- Социально-психологическое сопровождение и психологическая помощь населению

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.