- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Формирование основ финансовой грамотности дошкольников в соответствии с ФГОС ДО»
- «Патриотическое воспитание в детском саду»
- «Федеральная образовательная программа начального общего образования»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- Курс-практикум «Цифровой арсенал учителя»
- Курс-практикум «Мастерская вовлечения: геймификация и инновации в обучении»
- «Обеспечение безопасности экскурсионного обслуживания»
- «ОГЭ 2026 по русскому языку: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
- «ОГЭ 2026 по литературе: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
- «ОГЭ 2026 по информатике: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Жандандырылған графика
V тарау. Талқылау және Программалау Мектеп: №31 ЖОББМ
Күні: Сынып: 5
Пәні: Информатика Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Жандандырылған графика
Сабақтың оқу мақсаттары 5.3.3.1 - тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch)
Сабақтың мақсаты • Жанды графика туралы білім алады, блоктармен жұмыс жасауды үйренеді
• Айнымалылармен жұмыс істеуді үйренеді.
• Оқушылар таралу және цикл командаларынан құралған бағдарлама құрылымын сипаттай алады.
Күтілетін нәтижелер:
Барлық оқушылар: Жандандырылған графика ұғымын түсінеді, жұмыс жасау алгоритмін құра алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Айнымалылар пайдалана отырып, өздері сюжет құрады
Кейбір оқушылар: Бағдарламалау ортаның қосымша операторларын пайдалана отырып өз жобасын құрады.
Тілдік
мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология:
Спрайт, айнымалы, алгоритм, блок-схема, анимация
(Лого, Scratch)
Бағалау критерийі • Бағдарлама арқылы құрылатын жобаның алгоритмін құру.
• Орындалатын алгоритмнің соңғы нәтижесін және Scratch ойын ортасының негізгі нысаналарын анықтайды.
• Айнымалыларды пайдаланып, бағдарлама кодын құра алады.
Құндылықтарды дарыту Құндылықтарға баулу арқылы жанды графика құруда шығармашалық және сын тұрғысынан, жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болуғ баулу.
Пәнаралық байланыстар Дүние тану, ағылшын тілі, математика.
Бастапқы білім Графикалық редакторлармен жұмыс жасау дағдысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың басы
5 мин
Психологиялық дайындық
3 мин
Мағынаны тану
15 мин
Қызықты ақпарат.
3мин
Тапсырмалар
10 мин
Қорытынды
Сұрақ - жауап
7 мин
Сабақтың соңы
Рефлексия
3 мин
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Сабақ басында оқушылармен:
-сәлемдесу.
-түгендеу
- топқа бөлу.
Психологиялық дайындық
«Достық тілек»
Әр оқушы өздерінің досына достық тілектерін білдіреді.
Үй тапсырмасын тексеру
«Жаңғақ» әдісі
Топқа бөліну.
«Адомдар мен молекулалар» әдісі.
Атомдар 3 молекуладан тұрады дегенде 3-3-тен топқа бөліне қалу керек. Сол кезде 3 оқушыдан бірігетін топ құрады.
1-топ-«Монитор»
2-топ-«Жүйелікблок»
3-топ -«Пернетақта».
Әр топ өздерінің топтарының аттарымен таныстырып , қандай мағына беретіндігін айтып өтеді.
Scratch-анимациялық ертегілер,ойындар мен модельдерді құрастыруға арналған жаңа программалау ортасы.
Нысанға бағытталған программала ортасында негізделген сценраий түрлі түсті және әртүрлі пішіндегі блоктардан құралған командалардан құрастырылаы.
Лого тілін программалау негіздерін оқыту үшін пайдаланылады.Бұл тілдің өзіне ға
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: V тарау. Талқылау және Программалау | Мектеп: №31 ЖОББМ Күні: Сынып: 5 | ||||
Пәні:Информатика | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтыңтақырыбы | Жандандырылған графика | ||||
Сабақтыңоқу мақсаттары | 5.3.3.1 - тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch) | ||||
Сабақтыңмақсаты | Жанды графика туралы білім алады, блоктармен жұмыс жасауды үйренеді Айнымалылармен жұмыс істеуді үйренеді. Оқушылар таралу және цикл командаларынан құралған бағдарлама құрылымын сипаттай алады. | ||||
Күтілетін нәтижелер: | |||||
Барлық оқушылар: | Жандандырылған графика ұғымын түсінеді, жұмыс жасау алгоритмін құра алады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: | Айнымалылар пайдалана отырып, өздері сюжет құрады | ||||
Кейбір оқушылар: | Бағдарламалау ортаның қосымша операторларын пайдалана отырып өз жобасын құрады. | ||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Спрайт, айнымалы, алгоритм, блок-схема, анимация (Лого, Scratch) | ||||
Бағалау критерийі | Бағдарлама арқылы құрылатын жобаның алгоритмін құру. Орындалатын алгоритмнің соңғы нәтижесін және Scratch ойын ортасының негізгі нысаналарын анықтайды. Айнымалыларды пайдаланып, бағдарлама кодын құра алады. | ||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарға баулу арқылы жанды графика құруда шығармашалық және сын тұрғысынан, жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болуғ баулу. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Дүние тану, ағылшын тілі, математика. | ||||
Бастапқы білім | Графикалық редакторлармен жұмыс жасау дағдысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтың басы 5 мин Психологиялық дайындық 3 мин Мағынаны тану 15 мин Қызықты ақпарат. 3мин Тапсырмалар 10 мин Қорытынды Сұрақ - жауап 7 мин Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Сабақ басында оқушылармен: -сәлемдесу. -түгендеу - топқа бөлу. Психологиялық дайындық «Достық тілек» Әр оқушы өздерінің досына достық тілектерін білдіреді. Үй тапсырмасын тексеру «Жаңғақ» әдісі Топқа бөліну. «Адомдар мен молекулалар» әдісі. Атомдар 3 молекуладан тұрады дегенде 3-3-тен топқа бөліне қалу керек. Сол кезде 3 оқушыдан бірігетін топ құрады. 1-топ-«Монитор» Әр топ өздерінің топтарының аттарымен таныстырып , қандай мағына беретіндігін айтып өтеді. Scratch-анимациялық ертегілер,ойындар мен модельдерді құрастыруға арналған жаңа программалау ортасы. Нысанға бағытталған программала ортасында негізделген сценраий түрлі түсті және әртүрлі пішіндегі блоктардан құралған командалардан құрастырылаы. Лого тілін программалау негіздерін оқыту үшін пайдаланылады.Бұл тілдің өзіне ғана тән өзгешелігі- тасбақа деп аталатын нысанды қолданатындығында.ЭЕМ екінші буынын әзірлеп, енгізу кезеңінде пайда болған.ЭЕМ- нің үшінші буыны әмбебап алгоритдік тілдерді жасаудың жаңа тәсілін ойлап тапқан. ЛЕГО КОНСТРУКТОРЫ Scratch 1.4 нұсқасы 2009 жылдың 2 шілдесінде шығарылған. 2.0 нұсқасы 2013 жылдың 9 мамырында шықты. Программаны жұмыс үстеліндегітаңбашасын екі рет шертіп, іске қосамыз. Алғаш қосылғанда терезе интерфейсі пайда болды. Ортаның тілін ауыстыру -мәзір жолағы - Нысандар орындайтын әрекеттер қатары -Сприптілерді таңдау блогы -Спрайт Терезеде мысықтың суреті тұр. Ол ортаның кейіпкері -СПРАЙТ. Scratch- ортасында күрделі программалар мен ойындарды жазуға жетерлік өзінің арнайы командалар блогы мен функциялар бар. Программа терезесін үш бөлікке бөлуге болады. 1- бөлік: Негізгі жұмыс алаңы (сахна) 2-бөлік: Скриптілерді таңдау блогы 3-бөлік: Скриптілер облысы. Әр бөлік: жоғары және төменгі бөлімдерден тұрады.Мәзір жолындағы ғаламшардың белгісіншерту арқылы программа ортасының тілін ауыстыруға болады.Скриптілерді таңдау блогының жоғарғы бөлімі түрлі түсті он скрипт таңдау батырмаларынан, ал төменгі жағы скриптілерді таңдау бөлігінен тұрады. Үшінші бөлік жоғарыда айтып кеткендей таңдалған скриптілерді орналастыру облысы. Практикалық тұрғыда жүйені басқару экранның жоғарғы бөлігіндегі мәзір жолы мен батырмаларға негізделген. Программа жасыл жалаушаны басқанда іске қосылады, қызыл батырманы басқнда тоқтайды. Ж обаны сақтау үшін мәзір қатарынан Файл (Қалай сақтаймыз) Сохранить как командасын орындаймыз. Арнайы атау береміз. Файлдың кеңейтілімі Scratch 1.4 нұсқасында-.sb 2.0 нұсқасында - .sb2. Қызықты ақпарат! Лого-алғашқы программалау тілі.1967 жылы Массачусетс технологиялық институтының жасанды зерде лабороториясының директоры Сеймур Пейпер (1928-2016) инженер Идит Харельмен және басқа әріптестерімен бірлесе отырып, балаларға тиімді әрі тез меңгере алатын программа ойлап тапты. Ол тіл ЛОГО деп аталып кетті. Сеймур Пейперт математик, программалаушы, псхолог және педагог болған. | ||||
Атауы | Ерекшелігі |
Лего конструкторы | |
Scratch программасы |
Айырмашылығын тап
Лего конструкторы мен программа блоктарын салыстырып, ұқсастығын сипаттаңдар.
Ұқсастығы
Сөйлемді толықтырыңдар.
Scratch-... мен ойындар және модельдерді құрастыруға арналған жаңа программалау ортасы.
... визуалды бейнелер мен дыбыс секілді спрайттың құрамдас бөлігі болып табылады.
... балаларға программалау негіздерін оқыту үшін пайдаланады.
Жұппен талқылап келесі сұрақтарға жауап беріңіз:
Программадан қанша айнымалы?
Олар қалай аталады?
Айнымалының мәні неге тең?
Бірнеше сөздің арасына қалай «бос орын» қоямыз?
Е кі жұлдыз ,бір тілек.
Ресурстар
Интерактивті
тақта
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Тапсырма
-Қосымша шарттарды қолдана отырып, бағдарламаны өзгертіп көріңіз?
-«Информатиканы кім оқытады» тапсырмасы.
Жеке жүмыс
-тапсырмаларды жеке –жеке орындау, кітап сұрақтарына жауап беру,
-алгоримді сөз түрінде сыныпқа айту, тармақталған алгоримтдерді қолдана отырып, ойын түрінде скрипт құрастыру
Денсаулық сақтау технологиялары.
-Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
-Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/400733-zhandandyrylan-grafika
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Организация образовательного процесса для обучающихся с расстройствами аутистического спектра по ФГОС»
- «Специалист по работе с семьей: аспекты профессиональной деятельности»
- «Современное занятие в системе дополнительного образования детей»
- «Применение технологий искусственного интеллекта в современном образовательном процессе»
- «Школьный театр: организация деятельности в соответствии с требованиями ФГОС»
- «Социальная поддержка и помощь несовершеннолетним и семьям, находящимся в социально опасном положении»
- Теория и методика преподавания географии в образовательной организации
- Музыкальное развитие и воспитание в дошкольном образовании
- Педагогика и методика преподавания истории и обществознания
- Педагогика и методика преподавания изобразительного искусства
- Обучение детей с ограниченными возможностями здоровья в общеобразовательной организации
- Деятельность няни в рамках социального обслуживания населения: теоретические и практические основы

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.