Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
27.10.2020

Family Ties

Отрощенко Екатерина Николаевна
учитель английского языка
План-конспект урока по теме Family Ties.
Тема: Семейные взаимоотношения. Family Ties

Цель: дать лексику по теме; освоение во всех видах речевой деятельности знакомых и новых лексических единиц по теме «Семья»; развивать навыки чтения, аудирования, говорения и письма; воспитывать интерес к изучаемому языку.

Содержимое разработки

Урок 1 a

Тема: Семейные взаимоотношения. Family Ties

Цель: дать лексику по теме; освоение во всех видах речевой деятельности знакомых и новых лексических единиц по теме «Семья»; развивать навыки чтения, аудирования, говорения и письма; воспитывать интерес к изучаемому языку.

ХОД УРОКА

I Организация класса.

Приветствие:Good morning, students? How are you today? I hope you are fine.

Отметка в журнале об отсутствующих.

- I want to listen to report of pupil on duty.

II Актуализация опорных знаний.

Фонетическая зарядка.

Well said. Press bell. Get better.

Very well, then. Well, I never.

He’s telling me he isn’t ready yet.

1) – I can’t come before Wednesday.

- Before when?

2) – You met him on the tenth of September.

- You met him when?

3) – I shall never help him again.

- Never is a very dangerous word to say.

Речевая разминка.

(Звучит музыка к упр. 1, с. 10)

T. Close your eyes and listen to the music. Think of your family at home on a cold snowy, winter Sunday evening. What can you see, hear, smell? How does it make you feel?

Предполагаемые ответы.

I see my whole family sitting on the sofa in front of the TV. The house is warm and comfortable. The Windows are frosty. We're watching a movie. And I feel like we're so good together.

Outside the Blizzard. I hear her howling. But the house is warm. The whole family. There's a crackling fire in the oven. Mom's cooking. Dad reads the newspaper. I'm watching television. And we're so good together!

III Постановка цели и задач урока. Мотивацияучебнойдеятельностиучащихся.

T. What do you think we'll talk about in class? It is correct about families and family relations in different countries of the world. Our task is the study of new vocabulary, search-reading text.

IV Первичное усвоение новых знаний.

Упр.2

T. Read the text on pp. 10-11 and answer the questions. Which person/people...

1 explains that their behaviour can affect their family's reputation? - Takumi (Japan)

2 say that people have high regard for the older generation in their countries? - Cheung (China), Aalia (Jordan), Takumi (Japan)

3 doesn't have any siblings? - Cheung (China), Natasha (Russia)

4 won't choose their own husband/wife? - Aalia (Jordan)

5 don't live with both parents? - Thomas (England)

6 wishes they could see a member of their family more? - Natasha (Russia)

Упр.3

T. Listen and read the text again. Match the words in bold in the text to their meaning.

idea, seniors, customs, boring, walk, help, scheme, become less, mother's, is the most important thing, continue to be, ranking, comply with, no brother or sisters, good reputation

Ответ

cultural traditions – customs (культурныетрадиции:обычаи)

policy – scheme (политика:план)

honour - good reputation (честь:хорошаярепутация)

elders – seniors (старшие)

only child - no brothers or sisters (единственный ребенок: нет братьев или сестер)

dull – boring (скучный)

dropped - become less (статьменьше)

takes priority - is the most important thing (приоритет:самаяважнаячасть)

stroll – walk (прогулка)

remain - continue to be (продолжитьбыть)

maternal - mother's (материнский)

hierarchy – ranking (вышестоящий)

concept – idea (концепция:идея)

support – help (поддержка:помощь)

obey - comply with (подчиняться)

T. Now look at exercise 4A. What you must perform the task?

Упр.4a

Write the male/female equivalent.

1 stepfather ....., stepmother(мачеха)

2 brother-in-law ......., sister-in-law (невестка)

3 nephew ....., niece (племянница)

4 half-sister......., half-brother (сводныйбрат)

5 mother-in-law.........., father-in-law (тесть)

6 grandson ............, granddaughter (внучка)

7 great-grandfather............., great-grandmother (прабабушка)

8 ex-husband .............., ex-wife (бывшаяжена)

9 widow............, widower (вдовец)

10 twin sister .............. twin brother (брат-близнец)

VПервичнаяпроверкапонимания.

T. Write five family names on a piece of paper. Swap papers. Find out how your partner is related to each person.

Ученики задают вопросы друг другу и отвечают. For example:

Who’s Vladimir?

He’s my uncle. He’s a student at the technical University.

Упр.5 T. Complete the sentences with the words in brackets. Check in the Word List.(Работа а малых группах)

Weren't the ............... (marriage) vows beautiful at Anna and Nick's ................

(wedding)? (wedding/marriage)

There are just four people from my…………… (immediate) family, but more than twenty in my……………….( extended) extended family. (extended/ immediate)

My ………………. (old) grandmother lives in a little …………………(elderly) cottage. (old/elderly)

My ………………(relations), who came to the family celebration, spanned three (generations)! (generations/ relations)

Some ……………. (relatives) of ours recently gave us a photo album full of pictures of our ……………… (ancestors). (ancestors/relatives)

A ………….. (nuclear) family consists of father, mother and children, whereas the ……………… (single parent) family consists of one parent and children.(single parent/ nuclear)

VI Первичное закрепление.

Упр.6 (Работа в малых группах)

T. Fill in: engaged, married, divorced, separated, single, get, widow, foster, stepmother, in-laws.

1 My sister is ....... to be ............ to a wonderful man.

2 When she .............. from her husband, she moved to her parents' house.

3 It's difficult to be a ............ parent.

4 Her parents didn't ............. on well so they decided to get ............. .

5 Mrs Hams' husband died four years ago and she hasn't married again. She's a ............ .

6 When his parents were both killed in a car accident, he was placed with ........... parents.

7 These are my husband's parents. They're my ............ .

8 When her mother died, her father got married to another woman. Her............. looked after her well.

Ответ

1 engaged, married (помолвлен,женат)

2 separated (разведен)

3 single (холост)

4 get, divorced (разведен)

5 widow (вдова)

6 foster (приемный)

7 in-laws (родственники после свадьбы)

8 stepmother (мачеха)

Упр.7

T. Answer the questions. Use your answers to tell your partner about your family.

Who's in your immediate/extended family?

How do you get on with your family members?

What family cultural traditions are there in your country?

What is important in your family?

What does family mean to you?

VII Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению.

T. Use your answers in Ex. 7 to write a short text about your family for the "Teens" magazine. (60-80 words)

VIIIРефлексия (подведениеитоговзанятия)

Dear children! Today at the lesson you have enriched your vocabulary with new words on the topic "Family", learned about family traditions in different countries, talked about their families. I hope you will learn a lot from this lesson. You were very active today and received well-deserved marks. Lesson's over. Good bye!

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/425068-family-ties

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.
