- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Героі Вялікай Айчыннай: як Беларусь абараняла Радзіму — урок для 4 класа
Мэта: знаёмства вучняў з пачаткам Вялікай Айчыннай вайны і імёнамі людзей, якія гераічна абаранялі нашу Радзіму.
Задачы:
- забяспечыць засваенне вучнямі звестак пра шматлікія подзвігі, здзейсненыя беларусамі ў гады вайны;
- стварыць умовы для фарміравання ўменняў вылучаць галоўнае ў матэрыяле, ствараць выказванне па плане;
- закласці асновы для фарміравання пачуцця павагі да людзей, якія абаранялі Радзіму ў гады вайны.
Абсталяванне: падручнік, рабочы сшытак, фізічная карта РБ, малюнкі, карткі з заданнямі, прэзентацыя.
Государственное учреждение образования
«Узденская районная гимназия»
Урок по предмету «Человек и мир»
в 4 классе
Учитель начальных классов
Кухаревич Ирина Владимировна
Узда 2020
Тэма: Беларусь у гады Вялікай Айчыннай вайны
Мэта: знаёмства вучняў з пачаткам Вялікай Айчыннай вайны і імёнамі людзей, якія гераічна абаранялі нашу Радзіму.
Задачы:
забяспечыць засваенне вучнямі звестак пра шматлікія подзвігі, здзейсненыя беларусамі ў гады вайны;
стварыць умовы для фарміравання ўменняў вылучаць галоўнае ў матэрыяле, ствараць выказванне па плане;
закласці асновы для фарміравання пачуцця павагі да людзей, якія абаранялі Радзіму ў гады вайны.
Абсталяванне: падручнік, рабочы сшытак, фізічная карта РБ, малюнкі, карткі з заданнямі, прэзентацыя.
Ход урока
Арганізацыйны этап.
Добры дзень! Я ўсіх вітаю,
На ўрок я запрашаю.
Наш урок хай будзе плённым,
І цікавым, і натхнёным!
Поспехаў я вам жадаю,
Калі што – я паспрыяю!
Жадаю вам працаваць на ўроку з добрым настроем. І спадзяюся, што вы будзеце (на дошцы – запіс):
У – уважлівыя
Р – разумныя
О – добразычлівыя
К – кемлівыя
Этап праверкі дамашняга задання.
Тэст
Злучы падзеі з датамі
Кастрычніцкая рэвалюцыя | 1919 г |
Утварэнне БССР | 1922 г |
Узнікненне СССР | 1917 г |
2.Растлумачце скарочаныя назвы
БССР - ______________________________________________
СССР - ______________________________________________
3.Якім чынам рабочыя фабрык і заводаў дапамагалі калгаснікам у 1920-1930-я гг?
а) Накіроўвалі рабочую сілу і тэхніку;
б) пастаўлялі прадукты харчавання і сыравіну.
4. Якія мовы ў 1920 – 1930 – я гг у БССР былі дзяржаўнымі?
а)руская;
б)польская;
в)літоўская;
г)яўрэйская;
д)беларуская.
Ключ:
3.Падрыхтоўка вучняў да работы на асноўным этапе.
На дошцы - малюнкі ваенных падзей (ваенных часоў гісторыі)
Настаўнік задае пытанне і перадае “мікрафон” вучню для адказа.
Настаўнік:
-Што агульнага на гэтых малюнках? (адлюстраваны ваенныя падзеі)
- Ад якіх ворагаў прыходзілася абараняцца нашым продкам у мінулыя часы? (ад крыжакоў)
-Хто такія крыжакі? (нямецкія рыцары, якія рабавалі гарады і вёскі, забіралі людзей у палон)
- Адкуль яны нападалі на беларускія землі?
-Хто ўзначаліў барацьбу з рыцарамі – крыжакамі? (князь Вітаўт: з малых гадоў вучыўся трымаць у руках зброю, сядзець на кані)
-Як называлася бітва, у якой крыжакі былі разбіты? Калі яна адбылася? (Грунвальдская бітва,1410г)
- Чаму беларусы, палякі,літоўцы, рускія і іншыя воіны перамаглі крыжакоў у Грунвальдскай бітве? (Мужнасць і гераізм удзельнікаў бітвы; ваенныя здольнасці Вітаўта; сумеснае выступленне славянскіх народаў супраць крыжакоў)
- Перамогу ў якой вайне святкуе беларускі народ 9 Мая?
(Вялікай Айчыннай вайне)
Пастаноўка задач урока.
Настаўнік:Сёння размова пойдзе аб тым, як савецкія людзі і, найперш за ўсё, жыхары нашай краіны змагаліся з ворагам, каб адстаяць сваю незалежнасць. Даведаемся пра мужнасць і гераізм беларусаў, якія аддалі сваё жыццё ў барацьбе з ворагам. Будзем слухаць, запамінаць, разважаць і рабіць вывады.
План
Пачатак вайны
Абаронцы Радзімы:
Эпіграф:
На свеце існуе слоў вельмі багата,
Але найжахлівей з іх – слова “вайна”(А.Вечар.)
Гучыць аўдыязапіс песні “Священая война” (муз.А.Аляксандрава,сл. В.Лебедева-Кумача).
-Які малюнак мог бы адпавядаць,на вашу думку, гэтай песні? (Многа-многа салдат ідзе па дарозе, многа-многа людзей запісваецца дабравольцамі на фронт…)
-Гэта была вельмі страшная вайна. Наш народ не рыхтаваўся да яе. Пачалася яна нечаканна: па-здрадніцку фашысцкая Германія напала на нашу краіну.
На дошцы запіс:
Германія СССР
Заваяваць увесь свет. Абараніць сваю тэрыторыю.
-Беларусы хацелі жыць у міры, але мірнае жыццё было парушана.
Расказ вучаніцы суправаджаецца паказам малюнкаў на слайдах, адзначыць на карце.
-Ранішнюю цішыню 22 чэрвеня 1941г. разарвалі залпы тысяч гармат. Вайна абарвала мірнае жыццё савецкіх людзей. Першы ўдар ворага прынялі на сябе пагранічнікі і воіны Брэсцкай крэпасці. На горад і на крэпасць абрушыўся агонь варожай артылерыі. З неба пасыпаліся бомбы. На захоп крэпасці Гітлер адводзіў усяго 3 гадзіны. Але план не здзейсніўся. Брэсцкі нешматлікі гарнізон (485 чалавек) змагаўся да апошняга. Гітлераўцы прымянілі сваё новае на той час узбраенне. Звышмагутныя гарматныя ўстаноўкі сістэмы “Тор”пасылалі адзін за адным у бок крэпасці снарады. Нават ворагі не маглі не дзівіцца мужнасці і гераізму абаронцаў крэпасці. У поўным акружэнні, без вады і прадуктаў, пры нястачы боепрыпасаў і медыкаментаў гарнізон змагаўся месяц, адбіваючы па 6-8 атак за дзень.
Работа з тэкстам падручніка. Запаўненне табліцы “Абаронцы Радзімы”
22 чэрвеня 1941г 1941-1945Брэсцкая крэпасць
Настаўнік: Экскурсія ў Брэсцкую крэпасць вельмі асаблівая,не падобная на іншыя: тут зямля, палітая крывёю яе абаронцаў, тут яны навечна засталіся, пакінуўшы пра сябе магутны дух памяці.
Прачытайце з тэкста “Абаронцы Радзімы” 2 абзац с.105
Хто такі Пеця Кацельнікаў? ( падлетак, які дапамагаў параненым, здабываў гранаты і патроны)
Працуем над 3 абзацам тэксту.
Чаму абаронцы, паміраючы, развітваюцца не з роднымі і блізкімі, а са сваёй Радзімай?(Абараняючы Радзіму, салдаты тым самым абараняюць ад ворага свой народ, сваіх родных і блізкіх.)
Пры абароне Брэсцкай крэпасці камандавалі салдатамі і пагранічнікамі А.Кіжаватаў і П.Гаўрылаў. (фотаздымкі)
Прачытайце на с. 106, што адбывалася ў баях пад Оршай?
Карта с.16-17 атласа.
Які подзвіг здзейсніў у час вайны А.Гаравец?( Беларускі лётчык, Курская бітва, 9 вырожых самалётаў)
Хто такі Дзед Талаш? (100 –гадовы партызан і сувязны)
Які геройскі ўчынак здзейсніў Марат Казей? (14 – гадовы юны партызан, апынуўшыся ў акружэнні падарваў сябе гранатай. Піянер – герой, Герой Савецкага Саюза.)Карта с.16-17 атласа.
- Героямі Савецкага Саюза сталі тысячы хлапчукоў і дзяўчынак. Многія –пасмяротна. Сярод іх і Марат Казей, Коля Гойчык, Зіна Партонава і інш.
- А вы,сённяшнія юныя беларусы, павінны вучыцца ў іх мужнасці і любові да сваёй Радзімы.
- Каго яшчэ патрэбна адзначыць як самаадданага партызанскага камандзіра?(Міная Шмырова)
-Які подзвіг здзейсніў К.Заслонаў? (Узначальваў падпольную групу,якая дзейнічала на станцыі Орша, разгарнулі “рэйкавую вайну”)
На працягу ўрока дошка запаўняецца матэрыялам падручніка.
Герой | Подзвіг |
Андрэй Кіжаватаў Пётр Гаўрылаў | Камандавалі пагранічнікамі і салдатамі пры абароне Брэсцкай крэпасці |
Іван Флёраў | Камандаваў батарэяй рэактыўных мінамётаў –“Кацюш” у абарончых баях пад Оршай |
Аляксандр Гаравец | УКурскай бітве лётчык у адным з баёў збіў 9 варожых самалетаў, але загінуў і сам. |
Дзед Талаш | Партызанскі разведчык і сувязны, якому на той час было 100 гадоў. |
Канстанцін Заслонаў | Узначальваў падпольную групу,якая дзейнічала на станцыі Орша, разгарнулі “рэйкавую вайну”. |
Марат Казей | 14 – гадовы юны партызан, апынуўшыся ў акружэнні падарваў сябе гранатай. Піянер – герой, Герой Савецкага Саюза. |
Зіна Партнова Люся Герасіменка Пеця Кацельнікаў | Дзеці збіралі зброю, прыносілі ваду, цёплае адзенне для байцоў,хадзілі ў разведку,працавалі на заводах. Як дарослыя, гінулі за Радзіму. |
Фізкультхвілінка(выкананне рухаў пад мелодыі ваенных гадоў).
7. Этап прымянення ведаў і спосабаў дзеянняў.
Выкананне заданняў у групах
1,2 – воблака герояў
3
– крыжаванка
5 – заданніQR – код, ссылка
4–сінквейн “Што такое вайна?”
(Якая яна? Што робяць людзі? Як мы да яе адносімся? Вынік).
Вайна
Жорсткая, разбуральная.
Абараніць, наступаць, перамагчы.
Мы супраць вайны на зямлі.
Гора.
8.Кантрольна-ацэначны этап
Сёння на ўроку вы працавалі вельмі старанна, актыўна, выконвалі розныя заданні, таму ваша праца і старанні будуць абавязкова ацэнены.
На пачатку ўрока мы з вамі выконвалі тэставае заданне па тэме мінулага ўрока. Падлічыце, колькі балаў вы атрымалі.
За працу на ўроку я дабаўлю 1 бал маім памочнікам, якія рыхтавалі паведамленні(можна дабавіць таксама па 1-2 балы іншым вучням, якія актыўна працавалі напряцягу ўсяго ўрока).
Агучце, калі ласка, вашы адзнакі! Хто атрымаў 10 балаў? Падыміце руку. Хто атрымаў 9? І г.д.
VІІ. Вынік урока.
- Звярніце ўвагу на план нашага ўрока. Ці ўсе пытанні плана мы разгледзілі? Што для вас было незнаёмым?
-Малайцы! На ўроку вы сёння добра працавалі. Адзначце на лесвіцы поспеху свае дасягненні. (Дзеці прымацоўваюць чырвоныя зорачкі)
VІІІ. Рэфлексія.
- Прадоўжыце, калі ласка, фразы:
Вярнуўшыся дамоў, я раскажу…
Мне запомнілася…
Я сёння даведаўся…
Мне было цікава…
Ⅹ. Дамашняе заданне.
Падрыхтаваць паведамленні на тэму “Пачатак вайны” і “Абаронцы Радзімы”
Дадатак
Самааддана змагаліся з гітлераўцамі і франтавікі. Упершыню пад Оршай капітанІван Флёраў камандаваў батарэяй рэактыўных мінамётаў –“кацюш”. Пад Магілевам, на Буйніцкім полі, адбылося грандыёзнае танкавае сражэнне; адначасова ў ім удзельнічала больш за 100 танкаў.
УКурскай бітве лётчык Аляксандр Гарвец у адным з баёў збіў 9 варожых самалетаў, але загінуў і сам. Яму было прысвоена званне Героя Савецкага Саюза пасмяротна.
-Канстанцін Заслонаў (байцы звалі яго дзядзька Касця) узначальваў падпольную групу,якая дзейнічала на станцыі Орша. Пасля арганізацыі партызанскага атрада заслонаўцы разгарнулі так званую “рэйкавую вайну”. Заслонаў загінуў у час бою з фашыстамі. Яму было прысвоена зване Героя Савецкага Саюза пасмяротна.
На барацьбу з ворагам падняўся і стары, і малы. Напрыклад, партызанскім разведчыкам і сувязным стаў дзед Талаш,якому на той час было 100 гадоў.
Васіль Іванавіч Талаш(1844-1946гг.).
У 75-гадавым узросце ён арганізаваў і ўзначаліў партызанскі атрад колькасцю 300 чалавек, які змагаўся супраць польскіх войскаў у 1919-1920гг.
Дзеці ж збіралі зброю, цёплае адзенне для байцоў,хадзілі ў разведку,працавалі на заводах, выступалі з канцэртамі ў шпіталях перад параненымі. І таксама,як дарослыя, гінулі за Радзіму.
Крыжаванка

Пагранічнікі якой крэпасці прынялі першы ўдар ворага?
Мужна змагаліся салдаты маёра Пятра …..
Лётчык Аляксандр …..у адным з паветраных баёў збіў 9 варожых самалётаў.
Камандаваў батарэяй рэактыўных мінамётаў “кацюш” капітан Іван…….
У баях пад горадам ….. Флёраў камандаваў батарэяй “кацюш”
Атрадам, які разгарнуў “рэйкавую вайну” ка мандаваў Канстанцін……..
На палаючым самалёце ўрэзаўся ў гушчу калоны нямецкіх танкаў ……
Партызанскі разведчык, стогадовы Дзед ……
Ссылка з заданнямі да ўрока “Вялікая Айчынная вайна”
Заданне “Воблака герояў”

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/447894-urok-v-4-klasse
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Логопедия: теория и технологии работы с обучающимися с ОВЗ»
- «Профилактика и коррекция девиантного поведения обучающихся в работе социального педагога»
- «Организация адаптивной физической культуры для детей с различными типами нарушений»
- «Организация работы с обучающимися с ОВЗ в практике учителя химии»
- «Содержание и методы преподавания учебного предмета «Математика» по ФГОС НОО»
- «Методы и технологии обучения студентов в профессиональных образовательных организациях по ФГОС СПО»
- Содержание и методы работы музыкального руководителя в дошкольной образовательной организации
- Педагогика и методика преподавания истории
- Теория и методика преподавания математики в образовательных организациях
- Теория и методика преподавания истории в общеобразовательной организации
- Наставничество и организационно-методическое сопровождение профессиональной деятельности педагогических работников
- Социальная педагогика: воспитание и социализация детей в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.