- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Формирование основ финансовой грамотности дошкольников в соответствии с ФГОС ДО»
- «Патриотическое воспитание в детском саду»
- «Федеральная образовательная программа начального общего образования»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Теоретические и практические аспекты работы с детьми с расстройствами аутистического спектра»
- «Использование системы альтернативной и дополнительной коммуникации в работе с детьми с ОВЗ»
- Курс-практикум «Профессиональная устойчивость и энергия педагога»
- Курс-практикум «Цифровой арсенал учителя»
- Курс-практикум «Мастерская вовлечения: геймификация и инновации в обучении»
- «Обеспечение безопасности экскурсионного обслуживания»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Стихійні лиха
Урок підготувала учитель початкових класів Донецької загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів № 41 Федоренко Олена Володимирівна
Мета.Закріпити в дітей уявлення про грозу, бурю, землетрус, повінь.Розвивати вміння правильно поводитися під час стихійних лих.Виховувати витримку, самодисциплінованість і організованість.
Обладнання: фотографії, малюнки.
Перебіг уроку.
Організація класу.
Увага! Увага
Всім! Всім! Всім!
Завітав день незвичайний
У наш шкільний веселий дім!
Бо цивільна оборона –
Це не жарти, діти!
Треба нам багато знати,
А ще більше вміти.
Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про стихійні лиха. Ви навчитесь поводитися під час надзвичайних ситуацій. Адже від того, як кожний розуміє можливі наслідки аварій, стихійних лих, знає правила поведінки в таких умовах, набагато залежить благополучний порятунок і мінімум людських і матеріальних втрат в екстремальних ситуаціях. Порядок, висока дисципліна і самовладання - найкраща гарантія зменшення людських втрат. Не повинно бути ніякої паніки!
Робота над матеріалом уроку.
1.Поняття стихійне лихо.
Погода- це стан атмосфери у даній місцевості у даний час. Погода постійно змінюється. При різких змінах погоди можуть виникнути стихійні лиха: урагани, бурі, смерчі, снігові замети, лавини, повені, зсуви, землетруси, шторми, пожежі, селі.
Таким чином, стихійні лиха - це явища природи, які виникають раптово і призводять до порушення нормального життя, а іноді й до загибелі людей. Викликані вони діями нічим не стримуваних сил природи, що не підкоряються впливу людини: повінь, ураган, землетрус та ін.
Робота в групах.
Ми з вами поділились на групи. Кожна група підготувала нам повідомлення про якесь стихійне лихо, яке може трапитись на Україні. Тож давайте послухаємо повідомлення груп.
І група.Гроза - це грім і блискавка з дощем або градом. Під час грози зазвичай буває ще й сильний вітер.Гроза часто буває влітку. Коли на землі спека - від калюж іде пара, вона піднімається вгору й утворює хмари. Ми вчили це на уроці природознавства. Кожна хмарка несе - електрозаряд. Вітер їх по небу гонить. Як зіткнеться хмарка з хмаркою, бачимо ми блиск, а потім чуємо тріск - грім. як треба поводитись під час грози. *10 липня 2000 року у Донецьку під час грози сталася трагедія.
Блискавка вдарила в дерево, під яким від дощу заховалося четверо
дітей. Двоє хлопчиків ( 10 та 11 років ) вбило на місці, ще двох ( 13 та
19 років ) у дуже тяжкому стані відвезли до реанімації.
Дії під час грози
Не виходити з дому, зачинити вікна, двері і димоходи, подбати, щоб не було протягу, який може привернути кульову блискавку.
Вимкнути електроприлади.
ІІ групаБуря – вітер великої руйнівної сили, який дме тривалий час. Бурю ще називають буревієм. Великої шкоди завдає буревій людині й природі: руйнує будівлі, лінії електропередач, ламає дерева.
У нашій місцевості часто виникають при сухій погоді і сильних вітрах пильні бурі або їх ще називають у нас „чорні бурі”. Тривалість пилових бур коливається від чверті години до кількох діб. Бувають ще смерчі. Смерч -це вихор, що піднімає стовпом воду, пісок. Він виникає під час грози.
Інше стихійне лихо - ураган.
Ураган- це вітер великої руйнівної сили, який дме тривалий час.
На морі урагани викликають великі хвилі висотою 10 - 12м і більше, пошкоджують та руйнують кораблі, а на суші - руйнують будинки, ламають і виривають з корінням дерева, перекидають лінії електропередач, пошкоджують транспортні комунікації і мости. Урагани та штормові вітри зимою можуть піднімати у повітря великі маси снігу і викликати снігові бурі, що призводять до снігових заносів, зупинки руху автомобільного транспорту, порушення систем водо -, газо -, електропостачання та зв’язку.
Справка. Від ураганних вітрів небувалої сили і гігантських хвиль, що обрушились 13 листопада 1970 року на прибережні райони Східного Пакистану, постраждало біля 10 мільйонів чоловік. У тому числі багато загинуло.
Сучасні методи прогнозування погоди дозволяють за декілька годин і навіть діб попередити населення про наближення урагану.
Учень.
Оподходе урагана Васпредупредят заранее.
Ни минуты не теряйте,
Срочно меры принимайте:
С крыш, балконов всё снимите,
Все предметы со двора
В помещенье занесите.
Торопитесь, дел гора!
Что нельзя вовнутрь внести,
Привяжите, закрепите,
Ворота замком заприте,
Не забудьте завести
Лошадей, коров, баранов
Быстро в хлев, в курятник - птиц,
Всех укрыть от урагана,
Всех упрятать, всех спасти!
И не ждите вихрей первых,
Укрывайтесь быстро в дом, закрывайте плотно двери
И заприте их замком.
Ураган застал вне дома
- В здании укройтесь прочном:
В магазин, аптеку, кроме
Строек, труб, каналов сточных.
Дії під час бурі
Не виходь без дозволу старших з приміщень.
В полі відійди від поодиноких дерев.
ІІІ групаЗемлетрус–це коливання земної поверхні, що виникають унаслідок
підземних поштовхів величезної сили. Землетруси здебільшого виникають у гірській місцевості. Під час слабкого землетрусу в будинках дзенькотить посуд, розгойдуються люстри, хитаються меблі… Під час сильних –
пошкоджуються будинки: руйнуються дахи, обвалюються стелі,
тріскаються стіни Продовжуватись землетруси можуть від декількох секунд до декількох діб. Вони наносять великі збитки і забирають тисячі людей.
Справка. 21 червня 1990 року на півночі Ірану загинуло більше 50 тисяч чоловік і біля 1 млн. чоловік отримали травми і залишились без житла в результаті землетрусу.
По зміні характерних властивостей землі, а також по незвичайній поведінці живих організмів перед землетрусом, вченим часто вдається попередити про землетрус. В цьому допомагають їм також спостереження з космічних супутників.
Незвичайна поведінка тварин напередодні землетрусу виявляється в тому, що, наприклад, кішки залишають населені пункти та переносять кошенят на луки, а птахи у клітках за 10 - 15 хвилин до початку землетрусу починають літати; перед поштовхом чути незвичайні крики птахів; домашні тварини у хлівах впадають у паніку тощо.
Як же діяти при землетрусі?
Якщо стало раніше відомо про землетрус - людей з зони землетрусу евакуюють. Коли ж землетрус почався раптово при знаходженні в одноповерховому будинку необхідно негайно залишити приміщення. У багатоповерхових будинках поштовхи краще всього перечекати у квартирі, стоячи у дверних отворах або біля опорної колони, далі від вікон. Як тільки стихнуть перші поштовхи, необхідно швидко залишити приміщення. Опускатись слід сходами, так як ліфт може заклинити. На вулиці слід як можна швидше відійти від будинку на відстань, що дорівнює його висоті. У напрямку сквера, широкої вулиці, спортивного майданчика, незабудованої
ділянки території. Треба бути особливо організованим, уникати паніки, якщо землетрус застав у театрі, магазині, громадському транспорті.
Дії під час землетрусу
При перебуванні у будинку негайно вийти з нього. Ліфтом
користуватися не можна, він може зупинитися між поверхами.
На вулиці швидко відійти від будинку, стовпів, огорож.
ІV група Повінь– це розлиття річок при розтаванні снігу, льоду або тривалих дощів і злив. Найчастіше повені бувають у тих селах і містах, які розміщені на берегах річок.
Вода при цьому виходить із берегів і затоплює все навколо. Як правило, повінь прогнозується і населення оповіщається по радіо, телебаченню. Комісія по боротьбі з повінню повідомляє місця розгортання збірних евакопунктів, строки явки на них. В зонах можливого затоплення тимчасово припиняють роботу школи та дошкільні заклади. Дітей перевозять в безпечні місця. Щойно була повінь у Києві.
Якщо повінь розвивається повільно і є час, прийміть міри для рятування майна та матеріальних цінностей : перенесіть їх у безпечне місце, а самі займіть верхні поверхи (горища), дахи будівель. Евакуація населення у цьому випадку буде здійснюватись на човнах, катерах, плотах та інших плаваючих засобах.
Якщо повінь застала вас у лісі, полі необхідно зайняти більш підвищене місце, вилізти на дерево. Потрапивши у воду, скиньте з себе важкий одяг і взуття, пливіть до найближчого незатопленого місця не проти течії, а під кутом до неї, використовуючи будь - які підручні плаваючі засоби, що допомагають триматись на воді: бочки, колоди, щити, автопокришки тощо і чекайте допомоги. При загрозі затоплення виходьте на горбки.
Справка. У 1978 році в Індії внаслідок повені залишилися без домівки 45 мільйонів людей.
*30 квітня 1991 року під час повені у Бангладеш загинуло 500 тис.
чоловік.
Дії під час повені
Чітко виконуй вказівки дорослих.
- отримавши попередження про затоплення, необхідно терміново вийти в небезпечне місце – на височину (попередньо відключивши воду, газ, електроприлади);
- якщо повінь розвивається повільно, необхідно перенести майно в небезпечне місце, а самому зайняти верхні поверхи (горища), дахи будівель;
- для того, щоб залишити місця затоплення, можна скористатися човнами, катерами та всім тим, що здатне утримати людину на воді (колоди, бочки, автомобільні камери тощо);
- коли людина опинилася у воді, їй необхідно скинути важкий одяг та взуття, скористатись плаваючими засобами.
Vгрупа.Снігові заноси.
Взимку бувають тривалі снігопади з вітром - заметіль ). Унаслідок тривалих снігопадів з’являються снігові заноси. Вони викликають різні порушення транспортного зв’язку, пошкодження електричних ліній, ліній радіопередач. При цьому трапляються випадки обмороження частин тіла, замерзання людей. Тому під час снігопадів треба старатися не виходити з дому, а якщо снігопад застав у дорозі, необхідно зупинити автомобіль. Однак не покидати його. Тим паче, не слід намагатись дійти пішки до населеного пункту. Щоб не опинитися під снігом, потрібно його розгрібати, бажано вивісити яскраву тканину, що буде орієнтиром для пошукової групи.
ІV. Закріплення нового матеріалу
1. Розгадування кросворду:
1. Явище, при якому вода виходить з берегів річок і затоплює все
навколо. ( Повінь )
2. Раптові струси земної поверхні. ( Землетрус )
3. Тривалий снігопад з вітром. ( Заметіль )
4. Ситуація в природі, коли більше місяця немає дощу. ( Посуха )
5. Сильний тривалий вітер. ( Буря )
6. Наслідок небезпечної гри дітей з вогнем чи сірниками. ( Пожежа )
7. Явище природи, яке відбувається внаслідок сильного вітру і
снігопаду. ( Хуртовина )
2.Інсценування казки.
По радіо повідомили, що скоро почнеться буря. Та, незважаючи на це, Незнайко пішов у двір гратися. Раптом налетів вітер великої руйнівної сили, який дме тривалий час.
-Діти, як називається такий вітер? (Буря)
Незнайко злякався і побіг щодуху в рідкий лісок, який знаходився поруч на горбочку.
Правильно він зробив чи ні? (Ні)
А як треба було вчинити? (Не виходити з приміщення. А якщо буря застане в полі, відійти від дерев. Ховатися в балці, рові. Лягти на дно і закрити голову руками.)
Так. Але він же був Незнайком . Того й не знав, як треба робити. Він ледве тримався на ногах , бо вітер ставав все сильніше. На горбочку з переляку Незнайко гірко заплакав. На його щастя , з землі виліз Гномик і потягнув його в свою нірку. Там Незнайко й перечекав бурю. А коли вона скінчилася, він знову почав весело бігати і стрибати. Та ось почалася гроза. Незнайко вирішив купатися у річці, адже все одно вже змок під дощем. Вдарив грім, з’явилася блискавка.
Діти, а як ви думаєте, можна купатися в річці під час грози?
(Ні. Можна одержати серйозну травму, якщо блискавка вдарить у водойму.)
Незнайко вискочив з річки і побіг під величезне дерево щоб сховатися.
Чи правильно він вчинив? ( Не можна ховатися під високими деревами.)
А чому?
( Бо вони притягують блискавку).
Сидить Незнайко під деревом. Думає: „ Був би я зараз вдома, увімкнув би телевізор, дивився б мультик та праскою сушив би свій мокрий одяг. От було б здорово.”
Діти, чи можна так робити ?
(Ні. Під час грози треба вимкнути всі електроприлади).
Зовсім змерз Незнайко. А гроза стає ще сильнішою. Побіг Незнайко до скирти і зарився в неї.
Чи правильно на цей раз він зробив?
( Не можна під час грози зариватися в скирту.)
На щастя, біди не трапилося. Г роза пройшла і Незнайко пішов додому. По дорозі він натрапив на якусь незвичайну школу, де вела урок мудра Сова. Незнайко попросив дозволу послухати, про що йтиме мова.
Автор. В школі лісовій
Іде урок.
І сидять звірята тихо - тихо.
А розповіда їм Мудрая Сова про стихійні лиха:
Сова. Сьогодні в лісі нашому, малята,
Панують тиша й лад, нема стихії,
А стихія це:
(відповіді „учнів”) гроза, буря, злива, град.
Це землетрус, затоплення, буран.
Сова. Наносять всім стихії стільки шкоди й ран.
Знайте ж, як поводитись в грозову годину.
Бо блискавка може вбити й людину.
Під час грози купатись....(не можна)
Під одиноке дерево ховатися...(не смій)
Сховайся краще в ...(балці чи канаві)
І на місцях відкритих ...(ти не стій)
Коли шумить гроза ...( позачиняй всі вікна)
А металеві речі...(краще не чіпай),
(Нікуди не біжи, перечекай грозу удома),
А вийде сонце -...( знов іди гуляй).
Баран. Про грозу нам зрозуміло, ( автор - пробекав Баран)
Не могли б ви розповісти ще й про ураган?
Сова.
У природі, діти, вітер мов великий пан.
Якщо дме він дуже сильно -...( це й є ураган).
Ведмідь.
Я знаю, що може він тривать годину, може й кілька днів,
Лисиця.
Може зливи принести нам, бурі снігові.
Жаба.
Він в повітря підіймає землю, пил, покрівлі,
Може він стовпи зламати, зруйнувать будівлі.
Сова.
Якщо надворі ураган - сидіть вдома тихо,
Хто не слухає порад, тому буде лихо.
Автор. Підняв лапку несміливо Зайчик - боягуз :
Заєць. Мама мені говорила щось про землетрус.
Сова. І про це мені відомо, (Автор. Сова мовила стиха) Розповім я вам, малята, як він виника.
Ви сидите собі спокійно у своїй норі,
Раптом щось розпочалось у земній корі.
Почала ваша нора трястись, колихатись,
Так сильно, що на лапках не можна втриматись.
Вже попадали дерева, рвуться проводи .
Й вам тікати, друзі, в нірках не сидіть.
Якщо ж чомусь залишились ви в норі заваленій,
То вам краще постояти у віконній прогалині.
Коли вже вас порятує служба рятувальна,
Йдучи з дому - усе вимкніть,
І все буде гарно.
Ось і закінчився наш урок.
Незнайкові дуже сподобався урок. Тепер він буде вести себе в небезпечних ситуаціях правильно. А ви, діти?
4. Психологічне розвантаження.
Грицева лічилка.
Не вмикай на кухні газ - Раз,
Не клади в запіч дрова - Два,
В лісі сірників не три - Три,
Не лишай вогонь в квартирі - Чотири,
Не лягай при свічці спать - П’ять
Іскра впала на підлогу - погасіть - Шість,
Зачиніть вікно, коли в небі грім - Сім,
У грозу під деревом не стійте в лісі - Вісім,
Сірником не забавляйся знічев’я - Дев’ять,
Пам’ятайте всі, про що в лічилці йдеться - Десять
V.Підсумок уроку.
-Так про що ми сьогодні говорили на уроці?
А хто спричиняє стихійні лиха? (природа)
-Чи може людина запобігти стихійним природним лихам? (Ні)
Так, на жаль, людина безсила перед природою. Вона навчилась керувати космічними супутниками, атомом, комп’ютерами, але зупинити стихійні явища природи людина не в змозі. Вона може лише правильно поводитися під час стихійного лиха і допомогти у цьому іншим. Треба при цьому пам’ятати прислів’я: „ Не той пропав, хто в біду попав, а той пропав, хто духом занепав.”
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/50729-stihijni-liha
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Сюжетно-ролевые игры в обучении и воспитании дошкольников»
- «Особенности работы педагога с обучающимися с РАС»
- «Особенности работы по адаптации пятиклассников к обучению в основной школе»
- «Содержание профессиональной деятельности школьного учителя-логопеда»
- «Особенности социально-педагогической деятельности»
- «Учебно-воспитательная работа со школьниками в соответствии с ФГОС»
- Содержание деятельности педагога-организатора в образовательной организации
- Деятельность няни в рамках социального обслуживания населения: теоретические и практические основы
- Изобразительное искусство и педагогическая деятельность в образовательных организациях
- Профессиональная деятельность специалиста в области охраны труда: теоретические и практические аспекты
- Методика организации образовательного процесса в начальном общем образовании
- Тьюторское сопровождение в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.