Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).
Повышение квалификации

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
12.12.2022

Разработка урока английского языка в 5 классе на тему «Времена года»

Исрапилова Зарема Вахитовна
учитель английского языка
Разработка урока английского языка в 5 классе на тему «Времена года»
УМК: Spotlight, авторы Ю.Е. Ваулина, В. Эванс и др..
Цель: Ознакомить с новой лексикой по теме «Weather». Тренировать учащихся в аудировании и чтении с целью полного понимания информации. Практиковать употреблении Present Simple Tense (настоящего неопределенного времени).

Содержимое разработки

Разработка урока английского языка в 5 классе

УМК: Spotlight, авторы Ю.Е. Ваулина, В. Эванс и др.

Тема: Времена года. Погода.

Цель:  Ознакомить с новой лексикой по теме «Weather». Тренировать учащихся в аудировании и чтении с целью полного понимания информации. Практиковать употреблении  Present Simple Tense (настоящего неопределенного времени). Учить вести диалог в речевой ситуации “Talking about the weather”, а также рассказывать о временах года и погоде. Повторить и активизировать лексический материал темы в устной и письменной речи.

Оборудование:  проектор, презентация , тематические иллюстрации, карточки с заданиями, рисунки учащихся.

Ход урока

I. Подготовка к восприятию иноязычной речи.

1. Организационный момент:

a) Приветствие. T- Cl

T: Good morning ! I am glad to see you, my friends. Sit down, please. Let’s start our today’s lesson. Are you ready for the lesson? Tell me, please

- How are you today?

Ps: I am well! I am fine! I am OK! I am all right! Not so bad! And how are you?

T. I’m fine too, thank you. Today we have an unusual lesson. Many guests are visiting our lesson. Dear guests, we are glad to see you in our English lesson.

  1. Объявление темы и цели урока

T: Now, look at the screen. How do think what is the topic of today’s lesson? Today we are going to speak about different seasons and weather. We’ll practice our skills in speaking and reading, listening and writing, making up the dialogues, reciting poems. I wish you to be calm and to work well.

T: By the end of the lesson you’ll be able to talk about seasons, weather, you’ll read the letter and do some tasks, repeat the Present Simple Tense (using the 3rd person singular and plural), words on the topic and do many other interesting things.

Look at the blackboard and read the motto of our lesson:

We should be thankful together

Whatever the weather

  1. Введение в иноязычную атмосферу

a) Фонетическая зарядка

T: As a rule, we’ll begin our lesson with phonetic drills. Now, let’s improve our pronunciation. Pay attention on the sounds [w] ,[ ] : Listen to me and repeat

[ ] the, mother, together

[w] white, wall, well, weather

1.Работаслексикойпотеме «Seasons»

T: Let's remember the names of the seasons and months!

  1. Listen and repeat. ( page 86)

  2. Answer the questions

  • How many seasons are there in a year?

  • How many months are there in a season?

  • How many months are there in a year?

  • What season is it now?

  • What month is it now?

  1. Match the sentences to the pictures.

  1. It’s not very cold. It isn’t raining at the moment but sometimes it rains.

  2. It’s very cold and it’s snowing.

  1. It’s very hot and the sun is shining.

  2. It’s warm and the sun is shining.

II. Основная часть урока.

  1. Проверка домашнего задания

T: Let’s check your home task. What was your home task ?

P: Make up sentences about seasons. (3).

For today you prepared different exercises: some of you – found the poems about the seasons; another pupils found the riddles. During our lesson I listen you.

  1. Активизация и отработка лексического материала.

Vocabulary Practice.

T: You know, pupils, that each season has its weather and it can be very different. Look at the screen try to guess the meanings of the words.

a). Find the weather words.

foggy – туманный,

stormy- бурный,

windy – ветреный

cloudy – облачный

The weather can be __________

b). Match seasons and the words meaning the weather.

Shape1

1. winter sunny warm snowy rainy windy

2. spring stormy, foggy, hot, cold, cool, frosty

3. summer

4. autumn

c). Find the odd words

1. Frosty, cold, snowy, warm

2. Rainy, stormy, foggy, sunny

3. Spring, autumn, winter, sky

4. wind, hot, snow, rain

5. season, warm, cool, cold

d)Make up sentences.Shape2

The weather is winter

sShape3 pring

iShape4 n summer

aShape5 utumn

Развитие навыков аудирования с целью получения информации.

Т. And now we are going to play the Game "True or False"

1. There are a lot of flowers in summer+

2. Winter comes after spring.

3. School begins in autumn.+

4. There are a lot of fruit and vegetables in winter,-

5. February is the shortest month in a year.+

6. It often snows in summer.-

7. It is rainy in autumn.+

8. Birds come back in summer.-

9. It is hot in summer.+

10. Leaves are yellow in spring.-

4.Физкультминутка

5.Развитиенавыковчтения.

T: We continue to speak with you about the weather. We’ve got a letter from an English schoolgirl. She writes about the weather in her place. She is fond of drawings and she draws pictures in it. So, please, read the letter and put in the words instead pictures. We’ll read one after another and translate.

Hello boys and girls,

My name is Ann. It is day – off today. It is very Shape6  in the morning. And my friends and I go to play in the yard. It is warm. But soon many dark appear in the sky. It is Shape7 and Shape8 . We run home quickly. But after dinner the weather changes again. There are no in the sky. It isn’t Shape9  . It is Shape10  again. We are very happy and enjoy the weather.Shape11Shape12

T: We’ve read the text and now be ready to do the following task.Find the right variant.

  1. In the morning the weather is_c___

  1. Rainy

  2. Frosty

  3. Sunny

  1. Ann and her friends go to play _b____

  1. In the street

  2. In the yard

  3. In the park

  1. The weather is__b__ .

  1. Hot

  2. Warm

  3. Cool

  1. When do the weather change again __a___

a). after dinner

b). in the morning

c) in the evening

5. Ann and her friends are__b____

a) sad

b) happy

c) glad

7. Повторение грамматического материала (Present Simple Tense)

T: For our further work we have to revise grammar “Present Simple Tense ” using the 3rd person singular and plural and do some exercises. Now, please, repeat the tense.

на доске схема Present Simple Tense )

Use the words in brackets in a proper form.

It often (to snow) in winter.

The sun (to shine) brightly in summer.

Ann usually (to wear) bright dresses in spring.

Boys (to play) football in warm seasons on the football field.

They ( to live) in the South

Choose the right variant

It often snow/ snows in winter.

The sun shine / shines brightly in summer.

Ann usually wear / wears bright dresses in spring.

Boys play/ plays football in warm seasons on the football field.

They live/lives in the South

Check yourself.

It often snows in winter.

The sun shines brightly in summer.

Ann usually wears bright dresses in spring.

Boys play football in warm seasons on the football field.

They live in the South



8. Активизация изученного материала по теме «Времена года». Game “Guess, what season is it”

T: I see that you are tired. Let’s have a little rest. Some pupils prepared you interesting riddles about seasons and you try to guess them. Listen carefully.

The wind is blowing,
The snow is falling.
When all is white,
Short day and long night. (Winter)

The trees are green

Blue sky is seen

White winters days gone away

The world looks new and gay ( spring)

The sun is shining

The flowers are blooming

The sky is blue

The rains are few (summer)

Yellow red and green and brown

See the little leaves come down

Dancing dancing in the breeze

Falling falling from the trees (autumn)

  1. Развитие умений диалогической речи.

T: Now we’ll have a practice in making dialogues. We’ll tried to talk about the today’s weather. Look at screen. You have some phrases which help you to make a short conversation.

What’s the weather like today?

  • It’s awful! It’s lovely/beautiful day!

  • It’s terrible! It’s warm!

  • It’s freezing! It’s very hot!

  • It’s cold! It’s sunny!

Examples of dialogues

Lilya : Hi, Alexey! How are you?

Alexey: Hello, Lilya! I’m all right, thank you. What about you?

Lilya: I’m fine, thanks. It’s a nice day today, isn’t it?

Alexey : Yes, the sun is shining brightly and there is no wind. The sky is blue. It’s warm

Lilya: I like sunny weather.

Edik: Hi, Vicky! How are you?

Vicky: Hello, Edik! I’m all right, thank you. What about you?

Edik: I am fine, thank you. What is the weather like today?

Vicky: It’s terrible. It rains all the time. The sky is grey. It’s windy and cloudy. It’s very cool. Put your raincoat on and take your umbrella.

Edik: Oh, I don’t like such weather. Thank you for your advice.

  1. Развитие умений монологеской речи

T: We have spoken a lot about seasons today. I hope you know much about seasons of the year. What is your favourite season? Tell about it, using plan.

Complete the sentences

  1. My favourite season is___________

  2. (winter, spring, autumn, summer) months are ___________

  3. It is (rainy, snowy, foggy….) in__________

  4. It’s (cold, cool, warm, hot) in_________

  5. The weather is (fine, awful …..) in_____________

  6. The days are (long, short), the nights are (long, short)_______

  7. I like (winter, spring, summer, autumn) because __________

III. Заключительная часть урока.

  1. Подведение итогов урока

T: Dear friends! Our today’s lesson is coming to it’s end. It’s time to say good bye. We’ve done much at the lesson. We read the text, listened the riddles, did different exercises, recited poems, talk about seasons, months and weather. Did you like the lesson?

And I hope you have understood that everything is good in each seasons, All of them are beautiful.

  1. Домашнее задание.

T: Your task is to write the composition “My favourite season”, using plan.

  1. Рефлексия «Now I know…» (ученики говорят о том что они узнали на уроке): about season, about weather. «Now I can…»: talk about seasons, guess the riddles about the season, talk about the weather, tell about my favourite seasons.

  2. Оценивание работы на уроке.

T: You’ve worked well today. You all get good and excellent marks.

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/517191-razrabotka-uroka-anglijskogo-jazyka-v-5-klass

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.
