- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
План-конспект урока по технологии
Технология.8 -сынып. Өткізілетін мерзімі:
Сабақтың тақырыбы :Cәукеле тігу.Сәукеленің жаңаша үлгілері.
Сабақтың мақсаты :
Білімділік: Компьтерді үйрену. Оқушыларға сәукеле туралы түсінік беру. Сәукеле тігуді үйрету. Сәукеленің жанама үлгілерімен таныстыру, оқушыларға қазақтың ұлттық баскиімі туралы білім беру.
Дамытушылық: Оқушының ой – қиялын дамытып, компьютерде өздерінің қиялдарын сызбалап, бейнелеу, іскерлікке баулу. Қолөнердің бір саласы киім технологиясы туралы білім, білік дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Ұлттық киімдерге байланысты салт-дәстүрлер мен ырымдарды сақтауға, ұқыптылыққа, әдемілікке тәрбиелеу. Қолөнер бұйымын жасап шығару. Сәукелелер тігіп үйрену, үлгісін дайындау, білімді жетілдіру.
Көрнекілігі: бас киім түрлері, сәукеле үлгісі, сызбалар
Құралдар: компьютер, фото суреттер, қызыл мата, қайшы, қатырма қағаз, желім, үкі
Әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: математика, бейнелеу өнері,
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
а) оқушыларды түгелдеу
ә) сабаққа дайындығын тексеру
ІІ. Үй тапсырмасы.
- Ұлттық киімдердің қандай түрлері бар?
Оқушылардың ұлттық киімдер туралы жасаған бүктемелеріне шолу жасау
Оқушыларды сөзжұмбақ арқылы жаңа тақырыппен таныстыру
1. Мата түрі
2. Көркем сөзінің синонимі
3. Тымаққа тағылатын нәрсе
4. Ер адамдардың ұлттық киімі
5. Тымақ бөлігі
6. Ұлттық киім
7. Әжелер киетін ұлттық бас киім
ІІІ. Жаңа сабақ: Сәукеле тігу.
Әйелдерге арналған ұлттық бас киім түрлері өте көп. Оларға: сәукеле, тақия, кимешек, бөрік тағы басқалар жатады.
Сәукеле –қыздардың ұзату тойында киетін сәнді, әшекейлі бас киімі. Сәукеле алтын, күміс, асыл тастармен әшекейленіп, зермен, жібек жіппен кестеленеді. Төбесіне үкі тағылып, жерге дейін төгілген ақ желек жабылады.
Сәукеле бас киім ғана емес, қазақ халқының сән –салтанатының, салт-дәстүрінің, мәдениеті мен шеберліктің озық үлгісі, өнер туындысымен қатар киелі деп есеп-телген.
Сәукеле биік, дөңгелек төбе жағына қарай жіңішкере береді. Ол тәж, төбе, құлақ-бау, және артқыбау деген негізгі бөліктерден тұрады. Жоғарғы жағына үкі таға-ды. Ата –бабамыз сәукелені әшекейлеуге күмістен салынатын өрнектер және жы-лан бас бейнесінің магиялық қасиеті бар деп есептеген. Күміс тазалықты білдірсе, жылан басы тіл –көзден сақтайды деп түсінген.
Жұмыстың орындалу реті:
Компьтерде презентацияны ашып өздері ұнатқан сәуелеге сызба дайындайды. 2-3 ұлттық киімдегі фото суреттерді орнату керек. Оқушыларға сәукеле туралы түсінік беру. Сәукеле тігуді үйрету. Сәукеленің жанама үлгілерімен таныстыру, оқушыларға қазақтың ұлттық баскиімі туралы білім беру.
1.Сәукеленің конус тәрізді екенін ескеріп, оның биіктігі мен диаметрін анықтай-мыз. Биіктігін 20см, диаметрін 46 см деп алып, компьютер бетіне сәукеле піші-нін түсіреміз. Қатты қағазды түсірілген сызық бойынша слайд жасаймыз. Қатты қағаздан жасап алған конусымыз сәукеленің негізі болады.
Оқушының ой – қиялын дамытып, компьютерде өздерінің қиялдарын сызбалап, бейнелей отыра қызықтырып, іскерлікке баулу. Қолөнердің бір саласы киім технологиясы туралы білім, білік дағдыларын қалыптастыру.
2. Қиып алынған сәукеленің қалып үлгісін қызыл түсті мата бетіне орналастыру үлгісін слайдқа көшіреміз. Жиегінен тігіске 1 см-дей қалдырып, бормен сызамыз.Сызық матаны қиып алу үшін жасалады.
Жұмыс барысында ұлттық киімдерге байланысты салт-дәстүрлер мен ырымдарды сақтауға, ұқыптылыққа, әдемілікке тәрбиелеу.Қолөнер бұйымын жасап шығару. Сәукелелер тігіп үйрену, үлгісін дайындау, білімді жетілдіру.
4.Сәукеленің төменгі бөлігінің жиегіне биіктігі 3см мақта желімдейміз.
5.Ақ түсті тоқыма жіптен шашақ жасап, үкісі ретінде сәукеленің төбесіне қадай-мыз.
1.Сәукеленің конус тәрізді екенін ескеріп, оның биіктігі мен диаметрін анықтай-мыз. Биіктігін 20см, диаметрін 46 см деп алып, қатты қағаз бетіне сәукеле піші-нін түсіреміз. Қатты қағазды түсірілген сызық бойынша қиып желімдейміз. Қатты қағаздан жасап алған конусымыз сәукеленің негізі болады.
2. Қиып алынған сәукеленің қалып үлгісін қызыл түсті мата бетіне орналастыра-мыз. Жиегінен тігіске 1 см-дей қалдырып, бормен сызамыз.Сызық бойынша ма-таны қиып аламыз.
3.Қиып алынған матаның теріс бетінен көктеп тігеміз. Сонан кейін оң бетіне ау-дарып, сәукеленің қатты қағаздан жасалған негізіне кигіземіз.
4.Сәукеленің төменгі бөлігінің жиегіне биіктігі 3см мақта желімдейміз.
5.Ақ түсті тоқыма жіптен шашақ жасап, үкісі ретінде сәукеленің төбесіне қадай-мыз.
Қауіпсіздік ережесін сақтау.
Компьютерде отырғанда тоққа қол сұқпау.
Қатырма қағазды қиғанда саусақтарыңды абайла.
Көзің талса жаттығу жаса.
Оқушылардың жұмыстарына бақылау жасау, слайдтарын жасалған сәукелелерді нөмірлеп барлығын бір үстелге орналастыру. Оқушылар өздеріне ұнаған сәукеле нөмірін қағазға жазып, алады. Бір-бірінің слайдтарын көріп қазға ұнаған сәукеле иесінің аттарын жазып, дауысқа саламыз. Дауыстарды санаймыз, қай нөмірлі сәуке-ле көп дауыс жинаса, сол сәукеленің иесі үздік деп саналады.
ІV. Сабақты бекіту.
1) Әйелдердің қандай ұлттық бас киімдері бар?
2) Сәукелені кім киеді?
3) Сәукелені қалай әшекейлейміз?
V. Бағалау
VІ. Қорытындылау.
VІІ. Үйге тапсырма: Ұлттық бас киімдерден бүктеме жасап келу.
Технология. 8 -сынып. Өткізілетін мерзімі:
Сабақтың тақырыбы :Cәукеле тігу.Сәукеленің жаңаша үлгілері.
Сабақтың мақсаты :
Білімділік: Компьтерді үйрену. Оқушыларға сәукеле туралы түсінік беру. Сәукеле тігуді үйрету. Сәукеленің жанама үлгілерімен таныстыру, оқушыларға қазақтың ұлттық баскиімі туралы білім беру.
Дамытушылық: Оқушының ой – қиялын дамытып, компьютерде өздерінің қиялдарын сызбалап, бейнелеу, іскерлікке баулу. Қолөнердің бір саласы киім технологиясы туралы білім, білік дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Ұлттық киімдерге байланысты салт-дәстүрлер мен ырымдарды сақтауға, ұқыптылыққа, әдемілікке тәрбиелеу. Қолөнер бұйымын жасап шығару. Сәукелелер тігіп үйрену, үлгісін дайындау, білімді жетілдіру.
Көрнекілігі: бас киім түрлері, сәукеле үлгісі, сызбалар
Құралдар: компьютер, фото суреттер, қызыл мата, қайшы, қатырма қағаз, желім, үкі
Әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: математика, бейнелеу өнері,
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
а) оқушыларды түгелдеу
ә) сабаққа дайындығын тексеру
ІІ. Үй тапсырмасы.
- Ұлттық киімдердің қандай түрлері бар?
Оқушылардың ұлттық киімдер туралы жасаған бүктемелеріне шолу жасау
Оқушыларды сөзжұмбақ арқылы жаңа тақырыппен таныстыру
1. Мата түрі
2. Көркем сөзінің синонимі
3. Тымаққа тағылатын нәрсе
4. Ер адамдардың ұлттық киімі
5. Тымақ бөлігі
6. Ұлттық киім
7. Әжелер киетін ұлттық бас киім
ІІІ. Жаңа сабақ: Сәукеле тігу.
Әйелдерге арналған ұлттық бас киім түрлері өте көп. Оларға: сәукеле, тақия, кимешек, бөрік тағы басқалар жатады.
Сәукеле –қыздардың ұзату тойында киетін сәнді, әшекейлі бас киімі. Сәукеле алтын, күміс, асыл тастармен әшекейленіп, зермен, жібек жіппен кестеленеді. Төбесіне үкі тағылып, жерге дейін төгілген ақ желек жабылады.
Сәукеле бас киім ғана емес, қазақ халқының сән –салтанатының, салт-дәстүрінің, мәдениеті мен шеберліктің озық үлгісі, өнер туындысымен қатар киелі деп есеп-телген.
Сәукеле биік, дөңгелек төбе жағына қарай жіңішкере береді. Ол тәж, төбе, құлақ-бау, және артқыбау деген негізгі бөліктерден тұрады. Жоғарғы жағына үкі таға-ды. Ата –бабамыз сәукелені әшекейлеуге күмістен салынатын өрнектер және жы-лан бас бейнесінің магиялық қасиеті бар деп есептеген. Күміс тазалықты білдірсе, жылан басы тіл –көзден сақтайды деп түсінген.
Жұмыстың орындалу реті:
1.Сәукеленің конус тәрізді екенін ескеріп, оның биіктігі мен диаметрін анықтай-мыз. Биіктігін 20см, диаметрін 46 см деп алып, қатты қағаз бетіне сәукеле піші-нін түсіреміз. Қатты қағазды түсірілген сызық бойынша қиып желімдейміз. Қатты қағаздан жасап алған конусымыз сәукеленің негізі болады.
2. Қиып алынған сәукеленің қалып үлгісін қызыл түсті мата бетіне орналастыра-мыз. Жиегінен тігіске 1 см-дей қалдырып, бормен сызамыз.Сызық бойынша ма-таны қиып аламыз.
3.Қиып алынған матаның теріс бетінен көктеп тігеміз. Сонан кейін оң бетіне ау-дарып, сәукеленің қатты қағаздан жасалған негізіне кигіземіз.
4.Сәукеленің төменгі бөлігінің жиегіне биіктігі 3см мақта желімдейміз.
5.Ақ түсті тоқыма жіптен шашақ жасап, үкісі ретінде сәукеленің төбесіне қадай-мыз.
Қауіпсіздік ережесін сақтау.
Матаны қиғанда мата мен қайшы көзден 30-40см арақашықтықта болуы керек
Қатырма қағазды қиғанда саусақтарыңды абайла.
Инені ине шаншығышқа қадап қой.
Оқушылардың жұмыстарына бақылау жасау, жасалған сәукелелерді нөмірлеп бірінші үстелге орналастыру. Оқушылар өздеріне ұнаған сәукеле нөмірін қағазға жазып, дауыс салатын қорапқа салады. Дауыстарды санаймыз, қай нөмірлі сәуке-ле көп дауыс жинаса, сол сәукеленің иесі үздік деп саналады.
ІV. Сабақты бекіту.
1) Әйелдердің қандай ұлттық бас киімдері бар?
2) Сәукелені кім киеді?
3) Сәукелені қалай әшекейлейміз?
V. Бағалау
VІ. Қорытындылау.
VІІ. Үйге тапсырма: Ұлттық бас киімдерден бүктеме жасап келу.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/105986-plan-konspekt-uroka-po-tehnologii
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «ИКТ-компетентность современного педагога в условиях реализации ФГОС»
- «Особенности обучения предмету «Литература» в условиях реализации ФГОС ООО в соответствии с изменениями 2024 года»
- «Учитель биологии: современные методы и технологии преподавания предмета по ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Методические принципы работы музыкального руководителя дошкольного образовательного учреждения»
- «Формирование основ финансовой грамотности детей дошкольного возраста в условиях реализации ФГОС ДО»
- «Социальная работа с военнослужащими и членами их семей»
- Педагогика и методика преподавания истории и кубановедения
- Наставничество и организационно-методическое сопровождение профессиональной деятельности педагогических работников
- Педагогическое образование. Содержание и организация профессиональной деятельности учителя
- Английский язык: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Воспитательная деятельность в образовательной организации
- Социальное обслуживание населения: основы и базовые технологии социальной работы

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.