- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Ғылым таппай мақтанба» Ана тілі. 2 сынып
А н а т і л і
( 2 сынып )
Тақырыбы: «Ғылым таппай мақтанба»
Сабақтың мақсаты: Қазақ халқының ұлы ақыны Абай өмірімен танысу, Абайдың ұрпағына, жалпы адамзатқа қалдырған өсиеті толыққанды адам болудағы 5 асыл қасиет пен 5 дұшпан қылықтарды ұғындыру, жаман әдеттен аулақ болып, бойларына жақсы қасиеттерді жинай білуге, ақын шығармаларын оқып, үйренуге баулу.
Дамытушылығы:Мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын жетілдіру, сөздік
қорын байыту, дүниеге көзқарасын қалыптастыру.
Көрнекілігі:Абай портреті, тірек сызбалар, плакаттар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық сәт.
Армысың, алтын күн! Армысың, асыл жыр! Армысың көк аспан! Армысың , жан досым! Жылуыма – жылу қос! Мен менің қолым!
2.Өткен сабақты қорыту. Өткен «Асыл сөз» тарауын тест сұрақтары арқылы қорыту.
3.Жаңа сабақ.
-Оқушылар бүгін біз «Асыл сөз» тарауын аяқтап, жаңа тарауды бастағалы отырмыз. Бұл тарауды қазақ халқының ұлы ақыны, ақындардың пайғамбары, қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы Абай атамыздың өлеңімен бастаймыз. Ендеше жаңа тақырып «Ғылым таппай мақтанба».
Автор туралы түсінік беру: Абай 1845 жылы Семей облысы, Шыңғыс болысында дүниеге келді. Шын есімі Ибрагим. Әжесі еркелетіп Абай деп атаған. Абай 10- 12 жас аралығында мұсылманша оқып хат таныған. 4 жылдық медресе 3 айлық орыс мектебін оқиды. 15 жасында би етіп сайланады.
Абай
Ибрагим
Әжесі Зере Әкесі Құнанбай
Анасы Ұлжан
4.Өлеңмен танысу. Тақырыпты, күннің жадын тақтаға жазу. Оқушылар дәптерге жазады. Өлеңді оқып беру. Шумақтап оқи отырып түсіндіру.
5 жақсы қасиеттерді талдау, сұрау. Бұл қасиеттердің мағынасын ашу.
«Талап – талмас қанат». Талаптанған адам қандай қиын істі де орындайды.
Еңбек –«Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей».
Терең ой. Адамның хайуаннан артықшылығы әріден терең ойлай алады.
Қанағат –қарын тойғызады.
Рақым – бұл мейірімді болу.
талап
рақым
жақсы
қанағат
еңбек
Терең ой
5 – дұшпан:
«Өсек өрге бастырмайды» бұл біреудің сыртынан сыпсыңдап жамандап айтылған сөз
Мақтаншақ-жаман қылық
Еріншек – «Еріншектің ертеңі таусылмайды.
Бекер мал шашпақ.
Өтірік – «Өтіріктің құйрығы бір тұтам».
Өсек Өтірік
МақтаншақЖаман Еріншек
Бекер мал
шашпақ
Қорыта айтқанда осы айтылған жаман қылықтардан аулақ болып,жоғарыда
айтылған жақсы қылықтарға ұмтылсақ, болашақта мейірімді, Отан
сүйер азамат болып шығасыңдар.
Сабақтың сәті: « Сегіз аяқ» өлеңінен үзінді.
5.Дәптермен жұмыс. Ғылым – оқу білім, Ғалым- ақылды адам.
6.Оқулықпен жұмыс. Өлеңді іштей оқып шығу.Дауыстап оқу.Сұрақ тапсырмаларымен жұмыс.
-Сонымен бірге Абай атамыз сазгер болған. Оның «Көзімнің қарасы», «Желсіз түнде жарық ай», «Сегіз аяк» сиякты өлеңдері бар.Ол-лирик. Жыл мезгілдері туралы өлеңдер жазды. «Жаз», «Күз», «Қыс» , «Жазғытұрым». Абай –аудармашы. Орыс ақын жазушыларының шығамаларын қазақ тіліне аударған.
Ол-данышпан. Келер ұрпаққа өсиет қалдырған. Оның өлендері мен қара сөздері жол сілтейді. Абайдын 45 қара сөзі бар.
Лирик
Данышпан Абай Аудармашы
Сазгер
Салыстыру арқылы Венн диаграммасын құру.
Ақылды,адал,инабатты, Еріншек,білімсіз,ұятсыз,
білімді,енбекқор,парасатты надан,залым,куншіл,
терең қанағатсыз.
Данышпан ақын атамыздың әрбір өлеңі бір-бір құнды дүние деуге болады. «Тәуелсіз ел тірегі-білімді ұрпақ»-деп елбасымыз айтқандай, жаман, әдеттен аулақ болып, жақсы қасиеттерге ұмтылсақ, онда бізден халық қамын ойлаған, Отанымыздың нағыз ұл-қыздары шығады
7.Үйге тапсырма.
Мақтау-мадақтау арқылы бағалау.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/169074-ylym-tappaj-matanba-ana-tili-2-synyp
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Развитие музыкальности детей в процессе обучения в фортепианном классе»
- «Современные методы и технологии обучения изобразительному искусству по ФГОС»
- «Организация работы с одаренными детьми»
- «Технологии инклюзивного образования обучающихся с ОВЗ в условиях реализации ФГОС»
- «Особенности деятельности музыкального руководителя ДОУ в условиях реализации ФГОС ДО»
- «Психолого-педагогическая диагностика и сопровождение обучающихся с ОВЗ в общеобразовательной организации»
- Педагогическое образование: педагогика и методика преподавания химии в образовательной организации
- Социально-педагогическое сопровождение обучающихся в образовательном процессе
- Методика организации учебно-производственного процесса
- Реализация физического воспитания. Особенности организации адаптивной физической культуры для обучающихся с ОВЗ
- Русский язык и литература: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Информатика: теория и методика преподавания в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.