- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
План конспект занятия по теме «Спорт»
Викторина «Спорт»
Выполнила Чугуева Екатерина Сергеевна
МКУДО «ДДТ»
Цели мероприятия:
дидактические: обобщить знания студентов по изученному материалу;
воспитательные: воспитывать уважительное отношение к культурным ценностям, спорту; воспитывать такие черты характера, как взаимопомощь и сотрудничество;
развивающие: совершенствовать произносительные навыки, умения применять лексику по теме “Спорт”, развивать логическое мышление, умение обобщать, сравнивать; развитие навыков самостоятельной работы и работы в команде.
Раздаточный материал: карточки с заданиями.
ТСО: мультимедийная установка.
Действующие лица:
Ведущий (the chief).
Жюри (the jury).
2-е команды (2 teams).
Преподаватель (the teacher).
Ход мероприятия
1. Организационный момент.
Teacher: – Hello, dear friends! We are glad to see you! No one can deny that sport has great meaning in our life. That’s why we are here today. There will be a quiz game “Sports in our life”.
– Let me introduce the main characters of this game. They are: the chief who will lead the game, the jury will estimate the teams, two teams and our guests.
– Well, let’s begin!
2.Речеваязарядка.
Chief: – Everybody knows that sport is an important part in our life. It helps us in different ways: to keep in good health, to build our character. Sport makes us strong, fast, patient. During this game we shall talk about different kinds of sport (running, parcour, swimming and so on) and about famous sportsmen. The jury will estimate the teams and put the points for each competition.
– In the beginning I want teams to introduce themselves.
3. Приветствие команд.
Капитаны представляют свои команды.
4. Первый конкурс “Guess the sport” (“Угадай вид спорта”).
Chief: – Listen the rule: you will see the certain kind of sport in our screen and write down them in your papers. The names of the sports must be written in correct form. Each correct name of sport will be estimate like one point.
На экране по очереди появляются картинки следующих видов спорта:
Football
Volleyball
Chess
Tennis
Basketball
Hockey
Snowboarding
Surfing
Bungee jumping
Skiing
Skating
Cycling
Swimming
Diving
5. Второй конкурс “Match the words” (“Соединить слова”).
Chief: – Your task is to match the words and translate them.
Keep fit | Молочные продукты |
6. Третий конкурс “What sports they are” (“Какой вид спорта”).
Chief: – Now I shall give you descriptions of some kinds of sport and your task is to listen and say what sports they are. Translate the sentences.
It is a game for two or four players who hit a ball with rackets across a net. (tennis)
A round ball is used in this game. Two teams of players kick it. They are not allowed to handle the ball. (football)
It is a team game played with oval ball. (rugby)
It is a game played on a table using round wood bats and a small plastic ball. (ping-pong)
Четвертый конкурс “Friendly numbers” (“Веселые цифры”)
Chief: – There is a chain of numbers; your task is to decode the words using the alphabet and translate them.
19, 16, 15, 18, 20, 19, 13, 1, 14. (sportsman)
15, 12, 25, 13, 16, 9, 3 7, 1, 13, 5, 19. (Olympic games)
23, 18, 5, 19, 20, 12, 9, 14. (wrestling)
8.Пятыйконкурс “How do we call people who…” (“Какназываютсялюди,которые…”).
Chief: – How do we call people who:
Play football (footballer or football player)
Tennis (tennis player)
Go swimming (swimmer)
Jumping (jumper)
Running (runner)
Windsurfing (surfer)
9. Шестой конкурс “Crazy questions” (“Сумасшедшие вопросы”).
Chief: – Choose the right answer and decode the main word.
1. How do we call the most important sports event in the world?
Tennis tournaments at Wimbledon (n)
The World Youth Games (g)
The Olympic Games (h)
2. He decided to revive the Olympic Games at the end of the 19th century?
Vladislav Tretyak (a)
Pierre de Coubertin (e)
Robin the Bobbin (o)
3. An apple a day keeps … away
the doctor (a)
the teacher (y)
the policemen (i)
4. They are rich in vitamins
crisps (m)
fruits and vegetables (l)
fast food (r)
5. The right food keeps you …
well (t)
ill (k)
funny (p)
6. Never … to keep fit
laugh (x)
eat (l)
smoke (h)
(The main word is health)
10. Седьмой конкурс “Guess the famous sportsmen” (“Угадай знаменитых спортсменов”).
Chief: – You’ll see the famous sportsmen on the screen. Your task is to guess who they are.
На экране по очереди появляются фотографии следующих спортсменов:
Динара Сафина
Игорь Акинфеев
Илья Ковальчук
Девид Бэкхэм
Алина Кабаева
Андрей Аршавин
11.Восьмойконкурс.Вопросыведущего.
Chief: – Well, now answer my questions:
What kinds of sports are popular in Russia?
Are you against or for sports and why?
Is sport important for you?
What’s your favorite kind of sport?
Do you prefer active kinds of sports or passive?
12. Девятый конкурс. Домашнее задание команд.
Chief: – Last task is your homework.
Каждая команда по очереди рассказывают про свой любимый вид спорта и показывают видеоклип. (Приложение)
Подведениеитоговвикторины
Chief: – The game is over. Now I want the jury to estimate the teams and account the points.
Жюри объявляет результаты.
Chief: – If you have good health you in a good mood. We must eat fruits and vegetables; we shouldn’t drink a lot of alcohol and of course go in for sports. Thank you for your attention!
Приложение.
Parcour.
It is a mixture of acrobatic, running, fighting and a fantasy of the tracers. On the one hand it is a trick sport, because it is physical activity but on the other hand it is a style of life because it has no set of rules, team work or competitiveness. In parcour the whole control is important. It is a developing sport that has a lot of effective elements, somersaults and other dangerous tricks. Tracers haven’t got special equipment or clothes. They can use only resources of their own bodies. The main idea of parcour is getting over obstacles in your path.
Skateboarding.
It’s an entertainment extreme kind of sports representing driving on a roller board (skateboard) with overcoming of obstacles and performance of complex (difficult) figures. A person who skateboards is most often referred to as a skateboarder or just skater.
Skateboarding was born in 1940s in California. It’s divided on some
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/210178-plan-konspekt-zanjatija-po-teme-sport
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Изменения во ФГОС СОО: содержание приказа Минпросвещения России № 732 от 12 августа 2022 года»
- «Особенности организации занятий по музыке»
- «Преподавание физической культуры по ФГОС ООО и ФГОС СОО: содержание, методы и технологии»
- «Игровые технологии в работе с детьми дошкольного возраста»
- «Организация работы с обучающимися с ОВЗ в практике учителя английского языка»
- «Коррекционно-педагогическая работа логопеда при дислалии, ринолалии, дизартрии, афазии и нарушении голоса»
- Педагогика дополнительного образования: теория и методика работы с детьми
- Менеджмент социальной работы и управление организацией социального обслуживания
- Информатика: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Тифлопедагогика: обучение и воспитание детей с нарушениями зрения
- Педагогика и методика преподавания русского языка и литературы
- Педагогика и методика преподавания информатики

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.