- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Ц1ердешнийн терахь
Нохчийн меттан урокан технологически карта
«Ц1ердешнийн терахь»
5 класс
02.09.2013 шо
Предмет: нохчийн моттКласс - 5
Тема урока: Ц1ердешнийн терахь
Тип урока: керла тема йовзийтар
Хуьлучун кхетам:
- адамаллин: 1амош йолу материал, юкъараллехь, практикехь иэшарех кхетар;
-метапредметни: дешнийн маь1на къасторан хаарш кхоллар, дошамех пайдаэца хаарш кхиор;ша дуьйцург логически маь1надолуш, говза схьаала хаарш довзийтар;
-предметни: практикехь ц1ердашах лаьцна теоретически хаарех пайдаэца 1амор (юьхьанцара школехь 1амийнарг карладаккхар) ц1ердашан дукхаллин терахь кхолладаларан некъаш довзийтар.
Цели урока: ц1ердашах лаьцна хууш дерг ч1аг1дар; орфографически, лексически, грамматически хаарш кхоллар; 1аламе безам кхиор.
Урокан мур | Муьран 1алашонаш | Хьехархочун г1уллакхдар | Дешархочун г1уллакхдар | Хиладезачун план х1оттор |
Адамаллин кхиаран аг1онаш | ||||
1. Организационни момент | Урок йолош,тидам т1ебахийтаран некъ билгалбаккхар | Белхан меттигаш кийча хилар таллар. Дешархочун урокехь товш йолу 1амо аьтто хуьлу аг1онаш кхоллар.. | Урокан кечам бар. Хьехархочуьнга маршалла хаттар. | Урокан йолу бакъхьара терго, хаарш 1амийча бен хуьлуш цахилар, дахарехь дешар оьшуш хилар, Уьш къоман г1иллакхийн бух т1ехь хила дезар. |
2. Хаарийн актуализаци | Орфографически а, пунктуационни хаарех пайдазцаран таронаш йийцаре яр. Шен мехкан 1аламех лаьцна хаарш кхиор | Хьехархочо урокехь керла хаарш оьшуш долу, хьал кхуллу. Дешархошна т1едилларш до: - юьхьанцарчу школехь 1амийнарг толу; -гергара а, дуьхьалара маь1на долу дешнаш даладойту; - 1аламца боьзна чулацам болу байташ, цу юккъера ц1ердешнийн маь1на а, грамматически билгалонаш йийцаре йо; -1аьнан суьрта т1ехь предложенеш х1оттайойту; - Нохчийчохь долу хинийн ц1ерш дагайайоуьйту | Экскурcехь шайн гинарг дийцаре дар. Шайна хьалха х1оттийначу чулацаме хаттарна жоп дала деза хаарш кхиор. Х1ора комадина 2-чу т1едилларна жоп луш, дешархоша билгаладоху гергара а, дуьхьлара маь1на долу ц1ердешнаш , Нохчийчохь долу даккхий, кегий хин ц1ерш, билгала долу, абстрактни маь1нехь долу ц1ердешнаш . | Х1ума довзаран жигаралла |
3.1алашо х1оттор | Дешархоша кхочушдинчу т1едиларна жоп даларехь хааран 1алашо | Шуна муха хета вайн урокехь керла хиънарг х1ун ду; цхьацца диттийн , дийнатийн ц1ерш муха билгалдо дукхалла, морфологически билгалонаш муха ю цу ц1ердешнийн | Дешархошна кхеташ хила ещза 1аморан 1алашо: ц1ердешнийн билгалонаш йовзийтар. | Шен мехкан 1аламе безам кхиор |
4. Т1едилларш кхочуш деш, 1амийначу теорех пайда эцар | Шен мехкан 1аламца доьзна долчу дешнийн грамматически билгалонаш йовзийтар Цхьацца долчу ц1ердешнийн дукхаллин терахьан башхаллаш къастор Дукхаллин терахьехь долчу ц1ердешнашца дешнийн цхьанакхетарш кхоллар | Дахарехь , юкъараллехь сийлахь хеташ дерг билгалдаккхийтар. Маь1на долу дийцар дийцар. Хаттар: муха билгалдоккху дукхаллин терахь? Билгалдаккха х1окху ц1ердешнийн терахь: ка, моша, борз, чаг1алкх, Х1ора дешан лексически маь1на а , грамматически билгалонаш хаа х1унда еза?-аьлла хаттар дар | 1аьнан 1аламан суьрта т1ехь болх бар. Дошам т1ехь болх бар Стихотворени ешийтра, цуьнан маь1на дар Цу юккъера дукхаллин терахь долу ц1ердешнаш билгалдахар | Командехь жигараллица болх бар,шайн жоьпийн мах хадор; Керланиг довза лууш хилар билгалдаккхар; Массара бечу белхан жоьпалла хилар |
5.Сада1аран мур | Г1уллакх кхечу кепехь дар | Шайн чулацаме хета кицанаш даладойту Кагделла кицанаш нисдойту | Х1ора командина схьакаро деза кагделла кицанан дакъа | Урокехь могушалла ларъян дезарх дийцар. |
6. Теоретически хаарех т1едилларш кхочуш деш, пайдаэцар | Шайн махкахь долу х1ума довзийтар; Дукхаллин маь1нехь долу ц1ердешнаш- реманаш, ковраш, жатташ Шайн махкахь долчу хин, гш1алийн, яртийн ц1ерш йовзар оьшуш хилар, билгалдаккхар. | Долахь а юкъара а ц1ердешнаш даладайтар. Билгала йолу х1ума билгалйо ц1ердешнаш а, абстрактни маь1нехь дерш далор. | Юкъара а ц1ердешнаш а, долахь долу ц1ердешнаш а даладар Хаттаршна жоьпаш далар | Ша кхочуш деш долу т1едилларш жоьпалле хиларх кхетар Шен ненан мотт ц1ена бийцар коьрта дешархочун декхар ду. |
7. Рефлекси яр 8. Ц1ера болх | Х1ора дешархочун жоьпалле хилар кхиор ша кхочуш деш долчу г1уллакхана 1амийнарг карладоккхуш ч1аг1дар | Урокехь х1ора дешархочо а, массара цхьана дешархоша бинчу балхана мах хадор Ц1ахь кхочуш бан безачу балхах кхетам балар | Урокехь 1амийнарг, билгаладоккху, ледара долу хаарш гучадоху Х1ора дешархочо лаьцначу декъана мах хадабо | Урокехь хиллачу кхиамийн х1ора дешархочун дакъа ду. Х1ора дешархочуьнга ша бинчу балхана мах хадабайтар. |
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/254933-c1erdeshnijn-terah
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Преподавание географии и биологии по ФГОС ООО и ФГОС СОО: содержание, методы и технологии»
- «Учитель математики: современные методы и технологии преподавания предмета по ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Преподавание физики и химии по ФГОС ООО и ФГОС СОО: содержание, методы и технологии»
- «Содержание требований ФОП ООО, ФОП СОО и ФАООП УО: организация образовательного процесса обучающихся по ФГОС»
- «Методические рекомендации по формированию и оценке дополнительных компонентов функциональной грамотности»
- «Современные подходы к изучению физики»
- Управление дошкольной образовательной организацией
- Педагогика дополнительного образования: теория и методика работы с детьми
- Педагогика и методика преподавания химии
- Теория и методика преподавания математики в образовательных организациях
- Менеджмент в дополнительном образовании детей
- Деятельность учителя-методиста в рамках сопровождения реализации общеобразовательных программ

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.