Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
06.02.2018

Нестандартный урок по английскому языку «ART and artist»

Евсеева Элина Владимировна
учитель английского языка
Нестандартный урок по английскому языку

Содержимое разработки

Евсеева Элина Владимировна

ДОНЕЦКАЯ НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА

ОТДЕЛ ОБРАЗОВАНИЯ АДМИНИСТРАЦИИ ПЕТРОВСКОГО РАЙОНА

Муниципальное Общеобразовательное Учреждение «Школа № 100 города Донецка»

НЕСТАНДАРТНЫЙ УРОК

ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ

«ARTANDARTIST»

(11 КЛАСС)

Подготовила учитель

английского языка

Евсеева Элина Владимировна

МОУ «Школа №100 г. Донецка»

Донецк – 2018

Тема : ArtandArtist

Цели:обобщение и закрепление лексико-грамматического материала, усовершенствование устно-речевых навыков по теме урока;

- развитие навыков чтения, письма и диалогической речи;

- активизация употребления разных грамматических структур;

- расширение мировоззрения учащихся;

- ознакомление с произведениями известных искусствоведов мира;

- воспитание в учащихся любви к миру искусства, развитие заинтересованности в духовном росте, воспитание творческого отношения к жизни, умение аргументировать и отстаивать свою точку зрения.

Оборудование : интерактивная доска, репродукции картин Ван Гога.

Ход урока:

ПРИВЕТСТВИЕ. ОЗНАКОМЛЕНИЕ С ТЕМОЙ И ЦЕЛЬЮ УРОКА.

TASTER DIFFER.

Pre-speaking activity.

Dear ladies and gentlemen’s! I’m happy to welcome you here in our school art gallery. We are going to talk about art and artists. You know that different people feel and understand works of art differently. That’s why the first stage of our lesson or the first hall in the gallery is titled as “Tastes Differ”.

Here on the blackboard you can see some examples of paintings. Say, please, what kind of paintings are they? ( На интерактивной доске картины разных жанров : портрет женщины, марина (морской пейзаж), батальная сцена, натюрморт, пейзаж, жанровая картина. Учащиеся называют жанры картин.)

Speaking activity.

Ответы на вопросы учителя.

Do you like art?

What do you like better: landscapes, still-life, portraits, seascapes, genre pictures? Why?

What artist do you know?

What portraitist do you know?

What landscape painters do you know?

What pointer of the Renaissance do you know?

What painters of Realism do you know?

What painters of Impressionism do you know?

Have you got any pictures at home?

2.3 На доске три портрета женщин, выполнения Леонардо да Винчи, Пикассо, Дали (эти картины показываются по очереди)

You see that your opinions differ. So let’s discuss three portraits of women.

( Учитель показывает слайд с первым портретом « Моно Лиза» Леонардо да Винчи).

Do you know this painting? What is another name of the picture?

What is the name of the women depicted here?

To the brush of what painter does it belong to?

Учащиеся дают ответы. Если ответа нет, учитель должен рассказать o картине.

Do you like “ La Giaconda” ?

Where do you think is mystery?

Does this portrait teach you anything?

The best way to understand your own feelings is to share them with somebody else.

I’d like to draw your attention to the next portrait. (Учитель показывает слайд со вторым портретом : «Портрет Женщины» Пабло Пикассо. Голова женщины разломана напополам: две головы, два уха, двое глаз,нос.)

Who do you think is depicted here?

How many of them?

Does it look like a woman? Siamese twins?

Do you understand that the inner person is shown here not the surface?

Is it to you taste?

Where is the secret?

Why do you think Picasso is so famous and well liked?

2.4.Dialogue.

Учитель показывает третий слайд с картиной « Гала» Сальвадора Дали.

Сальвадор Дали – один из основателей сюрреализма в живописи. Гала (Галина Дмитриевна Дьяконова) – жена Дали.

Учащиеся составляют диалоги про свои впечатления от посещения картиной галереи, пользуясь примерами.

Every picture tells a story

Pre-reading activity.

Now, please, follow me into another hall of our gallery. There is always a hidden thing in each picture. Besides their beauty or symbolic features canvases can tell us something , though they are dumb.

Please, read about Fedir Krichevsky, a prominent Ukrainian painter of the XIX – XX centuries. He made an invaluable contribution to the development of genre and portrait painting. Like Philip Malyavin, Alexander Arkhipov, Boris Kustodiev, Alexander Murashko he tried to find a pictorial interpretation of a truly national theme. Krychevsky was born on May,10, 1879 in the town of Lebedyn in Kharkov Province into the family of a doctor’s assistant. He spent his childhood in the village of Vorozhba, whose colorful folk festivals and customs and beautiful scenery left an inseparable mark on him for the rest of his life. However, he did not become an illustrator of people’s life or an ordinary chronicler of ethnographic likeness or national color. He was not a cheap stylizator of everyday life but found a pictorial interpretation of a truly national theme, raising it from a mere pictorial projection to the level of an epic.

Reading activity.

With his painting “ The Bride” he entered the St. Petersburg Academy of Art in 1907. It can be seen as a mature work of art reflecting Krichevsky’s inclinations and individuality. The traditional subject of a folk wedding rite is treated not as a customary genre piece, but on a monumental plan. The nobility of his hero – a cheerful young Ukrainian girl generating pride and sense of inner dignity, spiritual beauty and vitality – speaks of Krychevsky’s desire to pay the highest tribute to characters taken from people and to create types of great power and meaning.

His best oils were born in the picturesque part of UA , in the village Shishaky in Poltava region. In the artist’s vision, this corner of Poltava region was transformed into a generalized image of entire UA, becoming a poetical symbol of his homeland, absorbing the decorative beauty and wealth of the patterns of UA carpets, embroidery and pottery, landing his works a distinctly national coloring.

Krichevsky is an outstanding portraitist. He tirelessly paid tribute to MAN. In portraiture he revealed himself an heir of the Renaissance tradition.”

Speaking

Now, please, describe the picture “The Bride” as a guide according the scheme:

Top left

Top

Top right

Left

Middle/Centre

Right

Bottom left

Bottom

Bottom right

Ученик описывает картину, используя схему.

I CAN DRAW A MASTERPIECE

Pre-writing activity

Have you ever felt that you want to draw smth? I have . But have you ever felt it’s too difficult? I have. Actually, it’s not so difficult as smbd may suppose. So, welcome to our next hall – Van Gogh’s chair or I can draw a masterpiece.

Учащиеся раздают листы с рисунками Ван Гога «Стульчик». Рисунок должен быть черно-белым, у учителя должна быть цветная репродукция.

Writing activity

Учащиеся описывают рисунок, отвечая на вопросы:

Do you think the picture is interesting?

What can you tell us about the man who uses this chair?

Do you agree that the man:

Is old

Is poor

Is rich

Is young

Is a heavy smoker

Is lonely

Has gone away forever

Will be back soon?

Can you guess what colors Van Gogh painted?

Учащиеся сравнивают свои ответы с цветной репродукцией и высказывают свои предположения.

The main theme of the picture seems to a chair, and a pipe and some tobacco lying on this chair. And it seems that there is really nothing else happening in this picture, but it is not true, because you really can feel the presence of a man who left this pipe on this chair, and who just went out to do smth else and will be back in a minute and pick up his pipe and smoke it. The colors typical for Van Gogh are very clear, very bright. The chair is yellow, and it set against the blue background if the wall and it is standing on the floor which is made of red tiles. And those three colors dominate the picture.

HOMEWORK ASSIGMENT

Draw your own chair. Think of at least two things put on it, which show something about you. Draw your masterpiece! Get ready to describe a person according to his/her chair.

SUMMARIZING

Let’s translate the epigraph of the lesson into English.

Подведение итогов урока.

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/297582-nestandartnyj-urok-po-anglijskomu-jazyku-art-

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.

 

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Рекомендуем Вам курсы повышения квалификации и переподготовки