- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Біріккен сөздер: түрлері, жасалу жолдары мен жазылу ережелері
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы ; Біріккен сөз
Сабақтың мақсаты ; Біріккен сөздерді ңекі түбірдің бірігуі арқылы жасалып тұтас бір ұғымды беріп, бір сұраққа жауап беретінін ұғындыру , сөйлем ішінен біріккен сөздерді таба алуға , әртүрлі түбірлерден біріккен сөз жасай алуға үйрету. Сөздік қорларын арттыру.
Көрнекілігі; Геометриялық фигуралар, ребустар, үлестірмелі карточкалар.
Әдісі; Түсіндіру, сұрақ - жауап , талдау, сыни тұрғыдан ойлау.
Пайдаланылған әдебиеттер; Оқулық, әдістемелік құрал «Қызықты грамматика» Қазақ тілі журналы , «Қазақ тілін үйренейік» журналы
Сабақ барысы.
1 Психологиялық дайындық.
Қазақ тілім – өз тілім , ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл- қызың мәңгі сені,
Болашағым, ,бақытым , дара тілім.
ІІ Өткен тапсырмасын тексеру.
15- тапсырма. Мәтінді оқып көшіріп жазу. Күрделі сөздерді тауып , астын сызу және олардың қалай жасалғанын айту.
Қарақұйрық , балжан , кемпір – шал , сай – сала , жыра- жүра.
ІІІ Жаңа сабақ компьютерден мына сөздерсуреттермен көрсетіледі.
Балмұздақ Шаңқобыз Шаңсорғыш Үшбұрыш Тасбақа Тіктөртбұрыш
Осы сөздердің мағынасы және жасалу жолы түсіндіріледі де , ережені қорытып шығару.
IV Оқулықпен жұмыс .
16-тапсырма . 2 компьютерден сөздерді жазып олардың қалай жасалғанын, неше түбірден құралғанын айту.
Талдықорған, егеуқұйрық, еңбеккүн, Жетіқарақшы, Қаламқас, Жұмабай, беташар, теміржолшы, жанкүйер, асатаяқ, Қызылжарқұдық.
17-тапсырма . Біріккен сөздерді ңмағынасына қарай топтап жазу.
Орынбасар, асқазан, қосаяқ , Есенәлі, Қызылорда, алтынбақақ, аяқдоп, Айгүл, Екібастұз, сөмізкөз, ақсүйек, көктұтан, аққу, Бейсенбай, ұлтабар.
Кісі аттары:
Аң, құс атаулары:
Дене мүшелері:
Тағы қандай атаулар қосуға болады .
Екібастұз сөзін сөз құрамына талдатып, неше түбірдің бірігуынен жасалғанын анықтау.
18-тапсырма. Ертегіден көшірме жазып өшіріп жазу. Біріккен сөздердің астын сызу.
Керқұла атты Кендебай.
Ерте, ерте , ертеде ешкі жүні келтеде ,Қаратаудың ойында Қарасудың бойында қазанғап құс атып, балық аулап күн көреді екен. Әйелі ау тоқып , жыртық жамайды екен. Қазанғаптың кендебай деген ұлы болыпты . Кендебай ай сайын емес , күн сайын өсіпті алты күнде күліпті, алпыс күнде жүріпті. Алты жылда алып жігіт болыпты .
Тапсырма:
1 Біріккен сөз қандай түбірден жасалғанын айтып, сұрақ қою.
2 Біріккен сөздер ненің немесе кімнің аты болып тұрғанын анықтау.
3 Дыбыстық өзгеріске ұшыраған біріккен сөзді табу
4 Берілген суреттер бойынша сөйлем құрап жазып, біріккен сөздердің астын сызу .
Тасбақа , саңырауқұлақ , шекара , түйеқұс.
Жұмбақтар шешу .
1 Су бетін сызып
Ақ тұман жүр жүзіп (аққу)
2 Аяғы түйеге ұқсайды
Құс болса ұшпайды (түйеқұс)
V Карточкалармен жұмыс .
№1Тапсырманы оқы .
Бір үйдің ай десе аузы , күн десе көзі бар дегендей бес сұлу қаза болыпты . Олардың аттарыда өздеріне сай екен. Сол қыздардың аттарын тауып жаз.
№2 Тай лақ пен тайлақтың айырмашылығын айт.
№3 Тез жауап бер. Лездеме ;
1 Жиегі көгерген кілем қайдан көрінген? (Көкжиек)
2 Нені қазып қала болған? (Жезқазған)
3 Екісөз бірігіп қалайша сайраған? (бұлбұл)
4 Екі қазаның бірі сатылып кеткенде неше қазан қалады ? (бір қазан)
5 Суы да ала , тауы да ала ? (Алатау)
№4 Сөздерді толықтырып жаз.
...қорған, ...таңба, сайқы... , ән.. , еңбек... , ғалам..., ...қу , ықшам...
№5 « Көкшетау», «Қаратау» деген сөздер қай суретке сәйкес келеді ?
Бес оқушы карточкамен жұмыс жасап жатқан кезде , қалған оқушылар
« балмұздақ»сөзіне 5 сөйлем жазу тапсырлады.
VII Ребустар шешу .
VII Сабақты қорытындылау .
а) «Біріккен сөз» орнына мағынасына қарай біріккен сөз болып оқылады.
Бірде мен әкемен Ақсу деген ауылдағы Нұрдаулет деген туысымызға бардым. Олар бізді Ақмаралмен қарсы алды .
Ал мен Ботакөз үшін өзінің үйренген жерінен артық жер болар ма екен деп ойладым.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/32947-birikken-sz
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Методика преподавания английского языка в общеобразовательной организации по ФГОС»
- «Методы и технологии работы с детьми раннего и дошкольного возраста в соответствии с ФГОС ДО»
- «Основы психологического консультирования в сфере образования»
- «Учитель-логопед: содержание и методы коррекционной работы с обучающимися школьного возраста»
- «Обучение детей с тяжелыми нарушениями речи: организация учебной деятельности по АООП в соответствии с ФГОС»
- «Методическая работа преподавателя с учётом требований ФГОС СПО»
- Педагогика и методика преподавания химии
- Основы реабилитационной работы в социальной сфере
- Управление процессом реализации услуг (работ) в сфере молодежной политики
- Преподавание предмета «Основы безопасности и защиты Родины» в общеобразовательных организациях»
- Наставничество и организационно-методическое сопровождение профессиональной деятельности педагогических работников
- Музыкальное развитие и воспитание в дошкольном образовании

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.