- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Методическая разработка плана-конспекта урока для 10 класса под редакцией Н. В. Юхнель. «Дома в Великобритании»
Цели:
Образовательная: Способствовать формированию лексических навыков по теме: «Виды жилья в Великобритании».
Создать условия для совершенствования навыков восприятия и понимания речи на слух.
Развивающая: Способствовать развитию памяти, внимания, мышления,познавательной активности учащихся в процессе групповой формы работы.
Воспитательная: Содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка.
Методическое обеспечение: учебник английского языка для 10 класса под редакцией Н.В. Юхнель, аудиоматериал, видеоматериал, иллюстративный материал по теме, раздаточный материал.
Этап урока | Задача урока | Пед. модель | Время | Содержание | Средства обучения | ||
Учитель | Ученик | ||||||
Организация начала урока Приветствие 2.Речевая зарядка 3.Сообщение темы и целей урока Основная часть Упражне-ние «My dream house» 2.Введение новых ЛЕ 3.Работа по учебнику 4.Работа с видеоматериа-лом 5.Упражнение «Estateagents» 6.Работа с аудиотекстом А) предтекстовый этап Минутка релаксации Б) текстовый этап Первичная презентация текста Вторичная презентация текста Заключительная часть Домашнее задание Рефлексия 3.Подведение итогов урока | Создать психологический настрой для речевого общения Создать атмосферу иноязычного общения Сообщить тему и цели урока. Мотивировать учащихся к изучению новой темы урока Формировать лексические навыки по теме Снятие фонетических и лексических трудностей. Формировать лексические навыки по теме. Закрепить новый лексический материал Способствовать закреплению знаний нового материала Закрепить новый лексический материал Совершнествовать навыки аудирования на старшей ступени ОСО Снять психоэмоциональ-ное напряжениe. Совершенствовать навыки общего понимания содержания текста Снять лексические трудности Совершенствовать навыки детального понимания текста. Объяснить правильность выполнения домашнего задания Проверить усвоение материала урока Подвести итоги работы учащихся на уроке | T-CL T-CL T-CL T-CL GR1-GR2 T-CL GR1-GR2 GR1-GR2 T-CL GR1-GR2 T-CL T-CL T-CL T-CL GR1-GR2 T-CL T-CL GR1-GR2 T-CL | 1 2 3 1 2 3 4 2 2 2 2 1 4 4 2 5 1 3 1 | Good morning, dear children. My name is Viktoria Viktorovna. I am glad to see you. Today I will be your teacher of English Do your teachers call you by your first name or by your second name? How many classmates have you got? Can you spell your name in English? Are you and your friend total opposites or do you have a lot in common? Look at the blackboard. What do you see? Read the statement. My home is my castle. — Мой дом — моя крепость. . Let’s translate this statement. How can you explain this statement? Today we are going to speak about houses in Britain.The aim of our lesson is to learn about types of houses and to learn which type of housing is the most popular in the UK. Today we are going to work in groups. The first row will be the 1 group and the 2 row will be the second group. Open your books at page 33 ex1. Each group need to choose the house in which you would like to live. And you need to explain why you chose this house in 2 sentences. I give you two minutes. Look at the blackboard. You see the scheme of types of houses. They are devided into detached, semi-detached, block of flats and terraced houses. Detached houses are houses which stand alone and are not joined to each other. Detached houses are divided into cottages, mansions and bungalows. Cottages are small houses. Mansions are large and expensive houses. The most richest people are live there. Bungalows are one-storied houses. Semi-detached houses are houses joined together and have one common wall. Terraced house is a row of houses that are joined together. Block of flats are divided into studios and maisonettes. A block of flats is a large building that is divided into apartments. Maisonette is a part of large house which consists of two stories and has its own entrance. Studiois a small apartment which combines living room, bedroom and kitchen into a single room. Nastya, read all the types of the houses. Ok. Now open your books at p 34 ex 2a You need to match the types of the houses with their descriptions. You can see the scheme on the blackboard or your own schemes. Do it in groups. Now, look at the ex 2b. You need to name the types of houses in the photos from ex 1. 1-cottage 2-bungalow 3-detached house 4-semi-detached 5-maisonette 6-terraced hose 7-Mansion 8- block of flats Let’s watch the video about hoses in Britain and name all the types of housing which was mentioned in this video. How many people live in flats? Good job. Let’s imagine that you are estate agents and you need to help people to find a house. 1)- Now, we have retired we don’t need much space. We’d like to live in the country and we need a spare badroom for our son ( a bungalow) 2)- The house must be big and must have 3 bedrooms and also a garden for the dog. Otherwise the only thing is to be quite near schools for the kids and near the shops. (a detached house) 3) I and my husband are looking for a small flat. We don’t care too much about space so it can combine living room, bedroom and kitchen in one apartment. (Studio) 4) We are looking for a house in the country, where to go to a barbeque, a picnic or just to relax. We meed it for 2 weeks. (a cottage) 5) I want to live in a large house. The rooms must be designed according to the latest fashion.Leisure activities of a particular kind must be there.( mansion) Find ex.3a. Find the diagram. Which type of housing is the most popular in the UK? Which is the least popular? Watch the video about British houses and relax. Do you like this video? Listen to the radio programme on houses in Britain. Which types of houses from ex2 are described? Write down advantages and disadvantages of each type of houses. Find ex 4a at p 34 . You see some definitions. These words were mentioned in the radio programme. Let’s look them in details. You need to find their Russian equivalents. Find ex.5a. You need to complete the sentences with the words from ex.4a. Let’s do it at once. Good job. Now let’s listen to the radio programme once again you need to note down the advantages and disadvantages of each type of houses. (One advantage of a detached house is the fact I had the free space surrounding the building belongs to the family. You can do whatever you would like to be done in your house. One advantage of living in a semidetached house is that there is still some privacy One of the major advantages of terrace housing is that it is relatively cheaper than a semi-detached built in the same location. The one advantage of renting a flat is that you are not responsible for it. In case you feel like moving house, you can just leave.) Each group need to think of other advantages and disadvantages of each type of housing. Open your record book and write down your hometask. Your hometask is to learn new words and ex 6 p.36 Let’s play one game. You know this game. This game is called tic-tac-toe or in russian крестики-нолики. Each team need to answer my questions correctly. To choose who will be cross and zero(circle) you need to guess in which hand I have hidden the pen. Ira and Vitalik come up to me and choose the hand. Which type of housing is the most popular in the UK? Which type of housing is the least popular in the UK? Which type of housing gives more privacy detached, semi-detached, terraced or a flat? Which type of housing doesn’t give more privacy detached, semi-detached or terraced house? Give the definition of the word studio. Give the definition of the word detached house Give the definition of the word semi-detached house. Give the definition of the word maisonette. Give the definition of the word bungalow. What is in English for уход? Thank you for your work. I’m very pleased with your work. I’ll give the following marks … to … -The lesson is over. Good bye | -Good morning, teacher. -My teachers call me by my first name. -I have got 19 classmates. -V I K A I and my friend are total oppositites. your home is a place where you can feel safe and do whatever you want We chose the house number 7 because this house is spacious (просторный) and old. Rich people can live here. We chose the house number 3 because this house has a lot of conveniences and this house has a garden where i can enjoy fresh air. -detached, terraced block of flats, bungalow...etc. 1-h 2-c 3-d 4-e 5-b 6-a 7-f 8-g Flats, bungalows, cottages, terraced houses, detached, semi-detached, castle, mansion, caravans and boats. 18 per cent live in flats. A bungalow A detached house Studio A cottage Mansion Semi-detached houses are the most popular houses in the UK. Detached house is the least popular type of housing. Detached houses, semi-detached houses, terraced houses and flats are described in the radio programme. Space-пространство Repair-ремонтировать Owner-владелец Share-делить Privacy-уединение Responsible-ответственный Renovation-восстановление Rent-снимать Upkeep-уход The disadvantage is that all repairs in the house should be made by the owner A disadvantage is that you are responsible for the upkeep of your side of the house. Another disadvantage is that you cannot just plan repairs or renovations One disadvantage is that there is typically no yard or garden that comes with a unit. As two walls are shared, there is less privacy too. The main disadvantage of renting out a flat is that it will never be yours. You do not have the right to make repairs or renovations tо suit your needs. | Учебник стр 33 упр1 Схема на карточке с типами домов каждому учащемуся, схема на доске. Учебник стр 34 упр 2а Видеомате-риал Раздаточный материал Работа с аудиоматериалом и работа с учебником | |
Дата: .02.05.2018
Unit 2.Houses and homes
Lesson 1: Homes in Britain. Восприятие и понимание иноязычной речи на слух.
Цели:
Образовательная: Способствовать формированию лексических навыков по теме: «Виды жилья в Великобритании».
Создать условия для совершенствования навыков восприятия и понимания речи на слух.
Развивающая: Способствовать развитию памяти, внимания, мышления,познавательной активности учащихся в процессе групповой формы работы.
Воспитательная:Содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка.
Методическое обеспечение: учебник английского языка для 10 класса под редакцией Н.В. Юхнель, аудиоматериал, видеоматериал, иллюстративный материал по теме, раздаточный материал.
9
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/346446-metodicheskaja-razrabotka-plana-konspekta-uro
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Психологическое сопровождение семей, воспитывающих детей с ОВЗ и детей-инвалидов»
- «Специалист органов опеки и попечительства: основные задачи и полномочия»
- «Современная библиотека: инновационные формы взаимодействия с читателями»
- «ОГЭ по обществознанию: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся в соответствии с ФГОС»
- «Системное социальное сопровождение семей с детьми с инвалидностью»
- «Обучение дошкольников с использованием игровых пособий (палочки Кюизенера, блоки Дьенеша, круги Луллия, ментальные карты Бьюзена)»
- Педагогика и методика преподавания биологии
- Изобразительное искусство и педагогическая деятельность в образовательных организациях
- Педагогика и методика преподавания биологии в образовательной организации
- Социальное обслуживание населения: основы и базовые технологии социальной работы
- Менеджмент в дополнительном образовании детей
- Секретарь учебной части. Делопроизводство в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.