- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
- «Риторические аспекты профессиональной коммуникативной деятельности современного педагога»
- «Игровые пособия для работы с детьми дошкольного возраста (палочки Кюизенера, блоки Дьенеша, круги Луллия, ментальные карты Бьюзена)»
- «Обучение английскому языку детей дошкольного возраста»
- «ИКТ-компетентность современного педагога»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
І. Котляревський. «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність,бореться за своє щастя
МУНІЦІПАЛЬНИЙ ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ЗАКЛАД
«ШКОЛА № 32 МІСТА ДОНЕЦЬКА»
Уроку на тему :
І.Котляревський. «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність,бореться за своє щастя.
Підготувала:
учитель української мови
та літератури
Хабуда Наталя Вікторівна
І.Котляревський. «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність,бореться за своє щастя.
Мета: проаналізувати образ Наталки, визначити провідні риси її характеру; схарактеризувати образи Петра і Миколи; розвивати навички самостійної роботи, вміння висловлювати свої думки; робити висновки, узагальнення; виховувати почуття гордості за національну культуру; кращі риси людини: доброту, милосердя, щирість, шанобливе ставлення до батьків, прищеплювати любов до театру.
Обладнання: портрет І.Котляревського, презентація, аудіо записи пісень героїв п’єси, фільм «Наталка Полтавка», підручник, текст твору, ілюстрації до змісту твору.
Тип уроку:урок застосування знань з використанням інноваційних технологій.
Методи і прийоми: «Кольоровий щоденник», «Мозкова атака», Цитатний диктант з кодуванням «Упізнай героя», «Проектування», «Асоціативний ланцюжок», «Рольова гра», бесіда, робота в групах, «Асоціативний диктант», складання сенканів, «Незакінчене речення», «Інтерв`ю».
Предметна інтеграція : музика, географія, психологія.
Хід уроку
Епіграф до уроку:
Щастя дістається тим,
Хто за нього бореться.
П. Бомарше
Проблемне питання: Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної української дівчини?
I . Організаційний момент. Привітання
Добрий день, шановні друзі!
Рада я Вас всіх вітати.
Ми зустрілись в тіснім колі,
Щоб п’єсу І.Котляревського вивчати.
Сьогодні особливий урок, сподіваюся він принесе задоволення і вам , і нашим гостям. Тож відкиньмо хвилювання, починаємо урок.
ІІ. З’ясування емоційної готовності до уроку
1. «Кольоровий щоденник»
- Символом нашого уроку є серце. Прошу обрати серце того кольору, який відповідає вашому настрою.
ДляДля довідки:
(Слайд № 2)
Колір серця | Настрій |
Помаранчевий | Радісний |
Зелений | Спокійний |
Фіолетовий | Тривожний |
Червоний | Захоплення |
Жовтий | Приємний |
Синій | Сумний |
Отож, усміхніться один одному, побажайте гарного настрою. Нехай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, пізнання та успіху. Запорукою ж успіху на уроці є міцні знання. Давайте ж пригадаємо з вами вивчений матеріал.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. На минулому уроці ми розпочали вивчати п`єсу« Наталка Полтавка» І. Котляревського. Вашим домашнім завданням було прочитати п`єсу , звернути увагу на образи Наталки, Миколи і Петра; намалювати ілюстрації до твору; порівняти дівчину сучасну і тогочасну. Тож перевіримо ваші знання.
-Запишіть, будь ласка, число, класна робота, тему та епіграф уроку.
2. «Мозкова атака»
(Слайд № 3)
* Якою піснею починається п’єса «Наталка Полтавка» ?(«Віють вітри, віють буйні…»)
* Де відбувається дія твору?( В одному полтавському селі над Ворсклою)
* Який жанр твору? («Малоросійська опера»)
* Яка тема п’єси?(Зображення життя й побуту українських селян на початку 19 ст. та драма кохання бідної селянської дівчини, яка відстоює своє право на щастя)
* Який основний конфлікт твору?(Соціальні перешкоди на шляху одруження закоханих, майнова нерівність)
* В якому епізоді розкривається кульмінація п’єси?(Наталка категорично відмовляється вийти заміж за Возного)
* Яка пісня в п’єсі є переробкою відомого твору Г. Сковороди?(«Всякому місту звичай і права»)
*Феноменальність твору — 22 пісні.
* Хто з славетних українських композиторів у 1890 році на текст «Наталки Полтавки» написав оперу? (М.Лисенко)
Учитель. Вдома ви читали п`єсу,знайомилися з її героями, тому зараз ми з вами напишемо літературний, але цифровий диктант з кодуванням «Упізнай героя». Я запропоную вам 12 цитат, які стосуються того чи іншого персонажа п`єси, а ви, користуючись цифрами, позначите кому належать слова.
3.Метод «Цитатний диктант з кодуванням « Упізнай героя»
(Слайд № 4)
1 - Петро
- Возний
- Наталка
– Микола
– Виборний
– Терпилиха
(Слайд № 5-6)
1.Чиї це слова: «Наука — теє-то як його — в ліс не йде; письменство не єсть преткновеніє ілі поміха ко вступленію в законний брак». (Возний)2
2.Хто з героїв характеризує Наталку: «Золото — не дівка! Наградив бог Терпилиху до¬чкою. Крім того, що красива, розумна, моторна і для всякого діла дотепна,— яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою, шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукоділь¬ниця; себе і матір свою на світі держить».(Виборний)5
3.Хто про себе говорить: «Один собі живу на світі, як билинка на полі, сирота – без роду, без племені, без таланту і без приюту». (Микола)4
4.Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може, де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? 1
5. Хто з героїв висловив думку: «Бідність і багатство – єсть то божа воля, з милим їх ділити – єсть щаслива доля»? 3
6.До кого звернулась Наталка і словами: «Я покорюсь вашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе… не буду ніколи плакати» ?6
(Слайд № 7)
Відповіді: 254 136
Учитель. А тепер я вам пропоную зробити взаємоперевірку, обмінятися зошитами. А ось на екрані ви бачите ключик до диктанту, звірте, будь ласка, правильність відповідей та поставте собі гарні оцінки. Я сподіваюсь, що вони будуть саме такими.
Отже, ми згадали усіх персонажів твору, ви їх легко впізнали. Так само легко впізнаєте їх на фото та ілюстраціях, підготовлених вами. (розгляд ілюстрацій, коментарі учнів).
Із завданнями впорались добре. Переходимо до сьогоднішньої теми уроку.
IV. Оголошення теми й мети, епіграфу уроку
(Слайд № 8)
Учитель. Тема нашого уроку «Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність , бореться за своє щастя» .
(Слайд № 9)
Епіграфом до уроку є слова знаменитого французького драматурга і публіциста П’єра Бомарше.
Прочитайте їх(зачитуються слова). Чи погоджуєтесь ви з такою думкою? Відповідь аргументуйте.
(Як каже народне прислів’я:«Під лежачий камінь вода не тече». За своє щастя треба боротися.)
Метод «Незакінчене речення»
(Слайд № 11)
Мету ж нашого уроку, я думаю, ви можете спроектувати самостійно, давши відповіді на запитання.
* Сьогодні піде мова про… (Наталку, Петра, Миколу)
* Я вважаю, що на уроці ми навчимося… (аналізувати риси дівчини Наталки Полтавки, будемо порівнювати їх з сучасними дівчатами, а ще з рисами інших персонажів; характеризувати образи Петра і Миколи).
*Будемо розвивати… (вміння зв’язно та грамотно висловлювати свої думки, характеризувати персонаж, наводити приклади та підтверджувати їх цитатами з тексту.
* А як ви вважаєте, які риси характеру виховує така п’єса як «Наталка Полтавка» ? (кращі риси характеру людини: працьовитість, доброту, щирість, милосердя, уміння любити, шанобливе ставлення до батьків).
Учитель. Створений талантом Котляревського образ дівчини з Полтави став ідеалом жінки. Ось уже два століття Наталка «не старіє», а живе й полонить серця мільйонів людей. Але чому? Спробуємо це з’ясувати.
(Слайд № 10)
Проблемне питання: Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної дівчини?
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя
— Дія відбувається в селі, у Полтавській губернії. Подивіться на карту Полтавщини, і ви переконаєтесь, що річка Ворскла перетинає її територію, і місто Полтава стоїть на її березі.
Карта Полтавської області (учень показує на карті Полтавську область, місто Полтава і річку Ворсклу.)
Тож перенесімося ненадовго на Полтавщину — батьківщину Наталки. (На фоні музики)
У ч и т е л ь. Земля Полтавщини... Край білявих хатинок та пишних садів. Саме його стежками простували Сковорода та юний Котляревський, Панас Мирний, Микола Лисенко та Григорій Майборода, Василь Сухомлинський і Василь Симоненко. І цей перелік можна ще продовжувати й продовжувати.
Земля Полтавщини... Поцілована Богом. Не дивно, що люди вродливі та гарні, трудолюбиві й завзяті, добрі та горді, вірні й честолюбні. А дівчата — усім іншим на заздрість. Саме тут живе наша героїня Наталка Полтавка, якій ми присвячуємо урок. Тож спробуймо відкрити для себе цю дівчину-таємницю, зрозуміти її до кінця.
2. «Асоціативний ланцюжок»
(Слайд №12)
Учитель. І перш ніж перейти до аналізу образу Наталки Полтавки, я вам пропоную підібрати асоціативний ланцюжок до слова «ЩАСТЯ». Кожна асоціація хай починається буквою цього слова.
- Ось, наприклад, «Ща» - яка асоціація? Прокоментуйте. («щедрість», повинна бути у стосунках, у почуттях)
- Буква «А»? («альтруїзм»)
- Поясніть, що означає бути альтруїстом?(антонім слова «егоїст», альтруїст безкорисливо віддає, ділиться силою, речами,часом, грошима, дарує людям щирість, добро).
- Так. Альтруїст - людина з моральними принципами, її безкорисливі дії, спрямовані на благо і задоволення інтересів іншої людини (інших людей).
- Буква «С»?(«сім`я», головна для щастя, людина у ній почуває себе щасливою).
(Слайд № 13)
Учитель.За твердженням психологів, сім’я – це мала соціальна група, заснована на шлюбі та кровній спорідненості. Члени сім’ї об’єднуються емоційними зв’язками, спільністю побуту, моральною відповідальністю, взаємодопомогою.
- Буква «Т»?(«турбота», піклування про когось іншого»; або «теплота»). Так, а ще в 6 класі ми вчили такий гарний вірш «Теплота родинного інтиму» Чернілевського. Хтось пам’ятає?
- Буква «Я»? Хтось може придумати слово на букву» я»? Я вам хочу сказати, що недарма буква «Я» стоїть на останньому місці. Тому що, коли ти хочеш бути щасливим, ти повинен жити заради інших, робити щасливими інших. І в тому, як кожен із героїв п’єси ставиться до поняття «щастя», і криється найголовніше – конфлікт цього твору, а конфлікт рухає сюжет, робить твір цікавим і захоплюючим.
-Хто, на вашу думку, може бути щасливим? ( Хто прагне цього, має велику силу волі, людина не бездіяльна, ніякі відстані, час не можуть заважати закоханим бути щасливими).
- А тепер спробуймо визначити, що є щастям для наших героїв. У чому «щастя» Наталки Полтавки?(зробити щасливим Петра).
- А для Петра щастя в чому?(зробити щасливою Наталку; щастя вбачає у благополуччі близьких).
- Так. Петро відмовляється від усього заради щастя своєї коханої, віддає
їй всі зароблені гроші, щоб Наталка не почувала себе бідною. Ось якраз це і є альтруїзм, про який ми сьогодні згадували.
- Що є щастям для пана Возного? (Він хотів щастя собі, переслідував власні інтереси). На жаль, вони не альтруїстичні, а егоїстичні; тобто переслідування власних інтересів – це пан Возний. Дякую всім за допомогу!
3. «Рольова гра»
(Слайд № 14)
Учитель. Дівчатка із нашого класу підготували інсценізацію уривку з п’єси. І ми зараз з вами на власні очі побачимо як же Наталка Полтавка бореться за своє щастя.
Інсценізація «Покірність матері».
Наталка(співає):Ой, я дівчина Полтавка,
А зовуть мене Наталка, -
Дівка проста, не красива,
З добрим серцем, не спесива.
Коло мене хлопці в’ються
І за мене часом б’ються,
А я люблю Петра дуже, -
До других мені байдуже.
Терпилиха. Ти ізнов чогось сумуєш, Наталко… ізнов щось на думку спало?..
Ти не забула, як покійний твій батько напослідок незлюбив Петра і, умираючи, не дав свого благословення на твоє з ним замужество; так і мого ніколи не буде!
Наталка.(підбігає до матері) О, мамо, мамо! Не погуби дочки своєї (плаче).
Терпилиха(чуло). Наталко, схаменись! Ти у мене одна, ти кров моя: чи захочу я тебе погубити? Убожество моє і старість силують мене швидше заміж тебе оддати. Не плач!. Я тобі не ворог. Правда, Петро добрий парубок, та де ж він? Нехай же прийде, нехай вернеться до нас; він не лежень, трудящий, з ним обідніти до злиднів не можна. Але що ж! Хто відає – може де запропастився, а може й одружився де, може і забув і тебе. Тепер так буває, що одну нібито любить, а про другу думає.
Наталка. Петро не такий: серце моє за його ручається і воно мені віщує, що
він до нас вернеться. Якби він знав, що ми тепер бідні – о, з кінця світу прилинув би до нас на поміч!..
Терпилиха. Не дуже довіряй своєму серцю: сей віщун часто обманює. Придивися, як тепер робиться на світі, та й о Петрі так думай… А лучче, якби ти була мені покірна і мене послухала.
Ти на те ведеш, щоб я не діждала бачити тебе замужем; щоб через твоє упрямство не дожила я віку: бідність, сльози і перебори твої положать мене в домовину. (Плаче).
Наталка. Не плачте, мамо! Я покоряюсь вашій волі!..
Терпилиха. Наталко, дочко моя! Ти все для мене на світі! Прошу тебе, викинь Петра з голови і ти будеш щасливою…(виходить).
Наталка(сама).Трудно, мамо, викинути Петра з голови, а ще трудніше із серця. Та що робить!.. Дала слово викинути Петра з голови : для покою матері треба все перенести… Скріплю серце своє, перестану журитись, осушу сльози свої – і буду весела.
Учитель. Дякуємо нашим учням за таку гарну міні-виставу.
4. Опрацювання художнього образу Наталки
(Слайд №15)
Бесіда
Учитель. А тепер я пропоную разом з вами обговорити за допомогою яких рис характеру, яких якостей Наталка Полтавка є уособленням кращих рис української жінки. Але перш, ніж дійти до таких глибоких і вагомих висновків , пропоную дати відповіді на питання.
1.То хто ж така Наталка?
(Наталка — проста українська дівчина. Всі характеризують її як добру, розумну, дотепну. "Золото — не дівка! Яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить", — так сказав про Наталку сільській виборний. У селі всі матері ставлять своїм дочкам за взірець Наталку.)
2.А як говорить Наталка про себе? Послухаймо пісню Наталки.
(Пісня Наталки «Ой я дівчина Полтавка» (аудіо запис).
3.А як говорять про неї герої драми?Зачитайте цитати, виписані вдома.
(Слайд №16)
Возний: «Наталка неблагорозумна: любить такого чоловіка, которго – теє-то як його – можеть бить, і кістки погнили. Лучче синиця в жмені, як журавель в небі…».
(Слайд № 17)
Виборний: «Золото — не дівка! Наградив бог Терпилиху дочкою. Кромі того, що красива, розумна, моторна і для всякого діла дотепна,— яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою, шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить».
«…всі матері приміром ставлять її своїм дочкам».
(Слайд № 18)
Микола: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не тілько не здригнулась, но і другого піддержує».
(Слайд №19)
Терпилиха про дочку: «...вона добра у мене дитина, вона обіщала для мого покою за первого жениха, аби б добрий, вийти заміж».
( Слайд № 20)
Петро: «Наталку, котру я любив більше всього на світі, для которої одважовав жизнь свою на всі біди, для которої стогнав під тяжкою роботою, для которої скитався на чужині і заробленую копійку збирав докупи, щоб розбагатіть і назвать Наталку своєю вічно!»
«Щоб пан возний ніколи не попрікнув тебе, що взяв бідну і на тебе іздержався. Прощай! Шануй матір нашу, люби свого судженого, а за мене одправ панахиду».
4.Через що страждає героїня твору?
(Чотири роки не має вона від милого жодної звісточки, але продовжує його кохати, чекати. Чотири роки жде не діждеться вона повернення свого милого Петра).
- Так. І зверніть увагу, у тексті є ще така суттєва деталь, що Наталка Полтавка не цурається того, що вони стали з мамою бідні, тобто бідність її не гнітить, а надає ще більше надії: дівчина в глибині душі радіє, що вона тепер рівня з Петром. І от така давня перепона до щастя зникла, бо покійний Наталчин батько не давав згоди на шлюб з Петром. Чому? ( Петро був бідний - нерівня Наталці, а батько хотів бачити дочку з багатим чоловіком.)
5.Яким вбачає для себе Полтавка майбутнє родинне життя?
( «Жити люб’язно і дружно, бути вірним до смерті і помагати один одному»; вона згодна весь вік не знати розкошів, аби весь вік звікувати з коханим).
Учитель. Тож ми бачимо, що Наталка створила свій ідеал родинного щастя.
6.Що свідчить про чесність і порядність коханої Петра?
(Коли Петро віддає їй зароблені кошти, Наталка відмовляється від них, бо їй потрібне щастя, а не багатство. Вона також благородна і співчутлива, стає на захист Петра.)
Учитель.А для чого Петро хотів їй віддати усі зароблені кошти?(щоб була щасливою з возним, стала б не бідною, а багатою.) - А що Наталка говорить, відмовляючись від цих грошей? Знайдіть і зачитайте цитату з тексту. («Петре! – вигукує Наталка у відчаї. – Нещастя моє не таке, щоб грішми можна від нього одкупитися. Вони мені не поможуть».)
7.Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою для подружнього життя?
(Коли бідна дівчина стане дружиною багатого, то "така жінка буде гірше наймички, буде кріпачкою").
8.Якщо Наталка вірна Петру, то чому вона віддає рушники возному? Чи не суперечить цей вчинок поглядам і характеру її?
(Не маючи звістки 4 роки від Петра, Наталка піддається умовлянням матері, подає рушники возному. Мати постійно плаче, дорікає Наталці: «Бідність, сльози і перебори твої положать мене у домовину». І Наталка задля спокою матері вирішила подати возному рушники. Вона і досі любить Петра, але каже неньці: "Я покорюся вашій волі, перенесу своє горе, для спокою матері треба все перенести". Дівчина не зрадила коханого, не відреклася від своїх щирих почуттів до Петра, але змушена так вчинити, бо дуже жаль матері. Заради рідної матусі Наталка навіть готова піти заміж за нелюба).
9.Як поводиться Наталка, коли повертається Петро?
(Коли повернувся Петро, вона показала свій справжній характер. Наталка знаходить в собі силу волі порушити обіцянку матері, виступає проти тогочасного звичаю, вважаючи його несправедливим (коли дівчина подала рушники молодому, то не має права відмовитись), не лякається погроз возного і з дивовижною рішучістю бореться за своє і Петра щастя).
10. Які риси характеру допомагають їй у боротьбі за своє щастя?
(Рішуча, щира, мужня, вона прямо і відверто заявляє про своє небажання зв'язати долю із нелюбом, висловлює свої погляди, захищає і відстоює їх, підкидаючи все, що стоїть на її шляху).
11.Чому в боротьбі проти звичаїв свого середовища героїня виявилася переможницею ?
(Під тиском матері і виборного Наталка змушена була відступити від своїх позицій (кохання до Петра), але поява Петра знову надихає її на боротьбу. Навіть тоді, коли не тільки мати проти неї, а й сам Петро відступається, Наталка мусить захищати права не тільки на власне щастя, а й на щастя коханої людини. Вона не складає зброї, рішуче виступає проти тогочасних порядків, проти волі матері, ламає «узаконений порядок»).
Учитель. Дякую. Я вам вдячна за такі змістовні, ґрунтовні відповіді. Сподіваюсь, що ви думаєте так, як Наталка Полтавка і, аргументуючи свої відповіді, не кривили душею.
Перегляд уривка з фільму «Наталка Полтавка»
Учитель. І як підтвердження наших слів про те, що Наталка – борець за власне щастя, і що вона не покривила душею, сказавши своє останнє рішення, я вам пропоную на хвилинку завітати в кінотеатр на фільм і побачити все на власні очі.
(Уривок з фільму « Заручини Наталки і Петра»).
Учитель. Переглянувши уривок, обговоривши у вигляді питань, ми з вами зрозуміли, що Наталка Полтавка чесно виборола своє право бути щасливою. Вона зламала «узвичаєний порядок», пішла проти тогочасних традицій і звичаїв – і вона заслужила бути щасливою.
- А що відрізняє Наталку від сучасної жінки? Без чого не може обійтися сучасна жінка?(освіта, професіоналізм, мобільність…)
(Слайд № 21)
-Яка сучасна жінка?(працює у будь-якій сфері суспільного життя; мобільна, встигає робити кар’єру; виховує дітей; будує стосунки з чоловіком; допомагає батькам; виконує роль психолога в родині; стильна, стежить за собою, новинками моди, охайна, доглянута.)
5. Характеристика образів Петра й Миколи
Бесіда
1.А чим схожі Наталка і Петро?
(Петро, як і Наталка, вірний у коханні, чесний, працьовитий,співчутливий до інших, готовий до самопожертви, але нерішучий і слабохарактерний.)
2.У чому це виявляється?
(Поступається іншому без боротьби).
3.У п’єсі є ще один персонаж, який допомагає Наталці та Петрові вибороти щастя. Це – Микола. Зробімо порівняльну характеристику цих героїв. Визначте, будь ласка, спільні та відмінні риси Петра і Миколи.
(Слайд № 22)
Робота в групах (заповнити таблицю - 2 групи)
Петро | Спільні риси | Микола |
Коханий Наталки, працьовитий, добрий, покірний, здатний на самопожертву, спокійний, витривалий, розсудливий, ніжний, захоплюється прекрасним, нерішучий, мова спокійна, лагідна, насичена пестливою лексикою. | Сироти, бурлаки, цінують дружбу, розумні, волелюбні, працьовиті, співчутливі, чесні, відверті. | Далекий родич Терпилихи, письменний, енергійний, здатний до боротьби, бадьорий, дотепний, життєрадісний, весельчак, співун, оптиміст, винахідник, мова насичена дотепним народним гумором, прислів’ями, приказками. |
Які риси характеру Петра, на думку автора п’єси, заслуговують на повагу? (Вірність у коханні, великодушність, доброта,співчуття до інших.)
У чому значення образу Миколи?(У цьому образі І. Котляревський відтворив патріотизм українського трудового народу.)
VI. Закріплення вивченого матеріалу. Рефлексія
1.«Асоціативний диктант»
(Слайд № 23)
Випишіть із ряду слів ті, які асоціюються у вас із образом Наталки.
Здатність до сильних почуттів, пиха, вірність, покірність, хитрість, нерозважливість, працьовитість, кмітливість, щирість, слабкість, рішучість, розум, любов до розкошів, вразливість, сила духу, добросердя, любов до матері і пошана до старших, песимізм. (виписують в зошит).
Доведіть, що Наталці притаманні саме такі риси.
(Слайд № 24)
2.Складання сенкану
Ви вмієте складати сенкан, тому пропоную Вам скласти сенкан на теми: «Наталка», «Петро», «Микола».
(Слайд № 25)
3. Метод «Незакінчене речення»
*На сьогоднішньому уроці я…( навчилась аналізувати риси української дівчини Наталки Полтавки, порівнювати їх з сучасними українськими дівчатами, а ще з рисами інших персонажів; характеризувати образи Петра і Миколи, порівнювати їх.)
*Мені сподобалося…(аналізувати образ Наталки Полтавки,Петра, Миколи; складати «Асоціативне гроно» тощо)
*Я хотіла б (хотів би)…(бути такою щирою, рішучою, сміливою як Наталка Полтавка; а я таким вірним, хорошим хлопцем як Петро; а я хочу ніколи не падати духом, бути таким веселим як Микола).
*У героїв п’єси я вчуся…(волелюбності, рішучості,щирості, мужності, чесності, безкорисливості, розуму, порядності, наполегливості.)
VIІ. Підсумок уроку
(Слайд № 26)
Метод «Інтерв`ю»
Учитель. Мої дорогі учні! На уроці ви показали гарне вміння характеризувати героїв твору, критично мислити, працювати в групах. Ми побачили і почули під час обговорення як долає конфлікт у своєму житті Наталка Полтавка. Видно, що герої п’єси вам стали близькі, ви зрозуміли їхню поведінку, встигли полюбити їх. І в підсумок уроку мені хотілося б взяти у вас інтерв’ю.
Які найкращі риси української дівчини уособлює образ Наталки Полтавки?
Чим саме тебе причарував образ Наталки Полтавки? (Наталка завжди чарує великою пошаною до матері, до старших, своєю працелюбністю, дівочою чистотою, скромністю і відданістю великому коханню.)
А чи може бути для сучасної молоді прикладом Наталка Полтавка?
Як ви вважаєте , Наталка Полтавка буде для вас взірцем? Які риси її характеру вас приваблюють?
А що було найцікавішим на сьогоднішньому уроці або ,можливо, пізнавальним?
Що ж таке щастя і як за нього боротися? А ти готова боротися за своє щастя?(питання до виконавиці ролі Наталки Полтавки)
Що ми дізналися на уроці про Петра? (Коханий Наталки, якого вона 4 роки чекає, бідний сирота, вірний дівчині, хороший хлопець, але нерішучий).
- А про Миколу?(Сирота, зазнав від долі полину, але не падає духом, головна ознака – душевність і гумор.)
Слово вчителя.
Тож можна сміливо твердити, що Наталка Полтавка – це ідеальний образ жінки з усіма її чеснотами. В ній жодної негативної риси, жодного негативного вчинку.
VІII. Оцінювання знань учнів
Дітки, скажіть, будь ласка, хто сьогодні на вашу думку працював на високому рівні?А хто працював на достатньому рівні? А хто – на середньому? Підніміть, будь ласка, руку.
IX. Домашнє завдання
(Слайд № 27)
Повторити зміст драми «Наталка Полтавка», заповнивши паспорт твору.
Написати твір-роздум за однією з тем:
«Щасливими не народжуються, ними стають»;
«Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної української жінки»
Учитель.Наталка – перший правдивий образ дівчини в українській літературі. Цей образ багато років причаровував і причаровує людей пошаною до матері, до старших, своєю працелюбністю, дівочою чистотою, скромністю, відданістю великому коханню.
Наталка – гімн великому коханню, і цей образ буде приваблювати ще не одне покоління. Мені хотілося б побажати нашим молодим дівчаткам та юнакам наслідувати це велике чисте кохання.
Бажаю Вам в житті знайти справжнє кохання, і хай воно освітлює і окриляє ваше життя.
Отже, наш урок, присвячений вивченню п’єси Івана Котляревського «Наталка Полтавка», закінчено. Дякуємо за увагу учням і гостям.
(Звучить пісня Наталки «Віють вітри, віють буйні…»).
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/412080-ikotljarevskij-natalka-poltavka-natalka-jak-u
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Технология развития критического мышления в образовательном процессе в соответствии с ФГОС»
- «Функциональная грамотность обучающихся: содержание и технология развития в образовательной деятельности»
- «Организация учебно-воспитательного процесса в системе дополнительного образования детей»
- «Теория управления образовательными системами»
- «Профессиональная деятельность педагога дополнительного образования: содержание и технологии работы с детьми»
- «Основы дефектологии в работе с детьми с ОВЗ»
- Педагогика и методика дошкольного образования
- Особенности обучения предмету «Труд (технология)»
- Профессиональная деятельность педагога-организатора. Обеспечение реализации дополнительных общеобразовательных программ
- Социально-психологическое сопровождение и психологическая помощь населению
- Педагогическое образование: теория и методика преподавания физики
- Физика и астрономия: теория и методика преподавания в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.