- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Урок в 6 классе по теме: «Защита окружающей среды» на английском языке
Муниципальное бюджетное учреждение дополнительного образования Детская Школа Искусств
О.А. Незабитовская
преподаватель английского языка
Урок в 6 классе по теме:
«Защита окружающей среды»
г.Горячий Ключ
2014г.
Цели урока:
Практические: обобщить знания учащихся по теме «Защита окружающей среды», проконтролировать умения учащихся обсуждать данную проблему, используя изученную лексику по теме.
Образовательные: дать возможность учащимся обзорно ознакомиться с проблемами, которые изучает экология; некоторыми способами защиты окружающей среды, существующими в настоящее время; с взглядами на эту проблему за рубежом (на примере СШA).
Развивающие: активизировать познавательную деятельность учащихся, стимулировать их самостоятельность в поиске новой информации и их умение применить свои знания в новой ситуации, развивать умения говорения и аудирования.
Воспитательные: вызвать интерес к проблеме защиты окружающей среды, прививать чувство бережного отношения к природе и живым существам, приучить к аккуратности в быту, ознакомить с некоторыми простыми приёмами сбережения мировых ресурсов, учить культуре поведения, научить слушать друг друга.
Оснащение урока: учебник (Афанасьева О. В., Михеева И. В. Английский язык. Учебник для 6 класса школ с углублённым изучением английского языка. М.: Просвещение 2013. Компьютер и ролик песни М. Джексона «TheEarthSong», аудиозапись песни группы «TheBeatles» «YellowSubmarine», аудиозапись лекции «Recycling», плакаты и рисунки по теме, сделанные учащимися.
Раздаточный материал: карточки для выполнения задания по аудированию, предметы для проведения аукциона, фишки для подсчёта очков.
Ход урока:
1.Организационный момент (приветствие и введение в тему урока)
До начала урока парты сдвигаются таким образом, чтобы получилось 2 больших стола. Учащиеся садятся вокруг столов, чтобы работать группой, обсуждать вопросы. (У меня в группе 10 человек, они образовали 2 команды по 5 человек). Надоске – названиеурока: «Нашахрупкаяпланета»,рисункииплакатыснадписями «Don`t litter!», «Keep the air clean!», «Keep the water clean!», «Take only pictures, leave only footprints». Демонстрируется ролик с отрывком песни М. Джексона «TheEarthSong».
Teacher: Hello, everybody! How are you today? Did you like the song? Do you know who sang it? What`s its title? What`s the song about? So, what are we going to speak about today? You are quite right - we are going to speak about the environmental protection. To make our discussion more interesting, let`s imagine that one of the groups will represent students from the USA. (Представители команд вытягивают карточки с надписями «Россия» и «США». Затем на столах устанавливаются соответствующие флажки этих стран). Now, let`s greet our oversea friends… welcome on board and let`s get it started!
2. Разминка (проверка домашнего задания, активизация лексики в устной речи)
Teacher: So, let`s play ping-pong first. You`ll ask each other words and set expressions on the topic. Ask in Russian, translate your answers into English. You`ll get chips for the right answers. (Готовясь к уроку, учащиеся учили слова и выражения упр. 21 с. 53. Теперь игроки двух команд по очереди называют данные слова по-русски, при этом игроки противоположной команды переводят их на английский язык. Книгизакрыты).
Russian Team P1:загрязнениевоздуха
American Team P1: air pollution
AmericanTeamP2: нехватка природных ресурсов
Russian Team P2: shortage of natural resources
RussianTeamP3: уничтожение живой природы
American Team P3: destruction of wildlife
American Team P4:Несорите!
Russian Team P4: Don`t litter! ит.д.
Teacher: Well done, thank you. Thescoreis …to …
3. Мозговой штурм и составление ассоциограммы (кластера)
Teacher: Now, let`s find out how well you know the problems of ecology. Give the definition of ecology. Name the problems and explain in 1-2 sentences their meanings. While you listen, draw diagrams on the paper. Then we`ll compare them. Goon,shareyourideas! (Представители команд по очереди высказываются, а другие игроки чертят кластеры).
P1: Ecology is a natural balance between plants, animals, people and their environment.
P2: Air pollution is one of the ecological problems. Factories pollute the air with sulfates. Cars and buses add their bad breath to the air, too.
P3: I`d like to add that as a result of air pollution the ozone layer that protects us from ultraviolet radiation is being destructed.
P4: That`s right. And I read that even using sprays of different kinds people cause air pollution and therefore holes in the ozone layer…
P5: I can mention the problem of the greenhouse effect here. It means temperature rise in the Earth`s atmosphere as a result of air pollution.
P6: One of the problems is water pollution. It means making water dirty and dangerous for people and animals. Industrial and nuclear waste is dumped into rivers, seas and oceans by many countries.
P7: Littering is one of the ecological problems, too. People throw out too much trash. Cities` rubbish dumps are overwhelmed, too.
P8: I think one of the most important problems is destruction of wildlife. People cut out rainforests, poison rivers and lakes killing fish and other animals.
P9: I can name among these problems shortage of natural resources (metals, different kinds of fuel).
P10: The problem I`d like to mention is connected with destruction of wildlife. It is the problem of extinct and rare plants and animals. They are put into the Red Book but are still endangered.
В конце этого блока команды представляют получившиеся у них кластеры, мы их сравниваем и выводим общую ассоциограмму на доске. Унасполучилосьтак:
WATER POLLUTION
LITTERING
SHORTAGE OF NATURAL RESOURCES
ULTRAVIOLET RADIATION
ECOLOGICAL PROBLEMS
AIR POLLUTION
DESTRUCTION OF WILDLIFE
GREENHOUSE EFFECT
ENDANGERED SPECIES
4.Аудированиеизаполнениекарточек.
Teacher: Now I`d like you to listen to a lecture «How to save the environment». While listening, work in you activity cards. You must check the suggestions that a spokesperson actually mentions. There are some new words and expressions you might not know.
(Надоскезаписаныслова: vinegar - уксус; food wrap = food packaging; to run out of smth.= to finish supplies /of smth/ ; to cut down on garbage = to reduce litter. Текстдляаудированиясм.вприложении).
Образецкарточки:
A spokesperson is discussing ways that people can help save environment. She will talk about things that can be done around the home and in the community. As you listen, check (+) the suggestions that she actually mentions.
Around the home In the community
Buy cloth napkins - Ride a bicycle
Buy overpackaged goods - Get your office to recycle paper
Take bags to the grocery store - Teach young children to recycle
Use homemade cleaning products - Plant a tree
Teacher: Now, let`s check up! (Учащиеся называют правильные ответы. Команды получают столько очков, сколько правильных пунктов отмечено).
5.Релаксация.Игра - «Give a Solution - Guess the problem».
Teacher: I see you are a little tired. Let`s play. Look at the cluster on the board. Give a quick solution to the problem. The winner is the team that will give the last suggestion. So, how can you help to solve some of the ecological problems? What can you personally do? You may discuss things but be as quick as possible. The other team must name the problem.
Ходигры:
Team 1: When I go picnicking I will pick up all the litter
Team 2: Littering
Team 2: I can turn off the lights when I don`t need them
Team 1: Shortage of natural resources ит.д.
Примерныепредложениякоманд:
I won`t cut wild flowers
I can take a shower instead of a bath to save water
We can plant trees every year – it`s very easy to plant oaks!
I will recycle old newspapers and magazines
I can ask my parents sometimes to go to work by bus instead of using a car
We must be more careful buying food - not to buy too much
We can use paper bags instead of plastic bags
I`ll buy juice in cartons, not in plastic bottles
I can go to the shop with my bag – to use it several times
We can wash up using natural products like mustard, lemon or vinegar.
Teacher: Thank you for your active position and desire to help the planet. The winner in this game is… And now a piece of advice from me: don’t use aerosol sprays – they cause a destruction of the ozone layer. Userollingdeodorantsinstead. (В подтверждение своих слов демонстрирую 2 дезодоранта: распыляющий и роликовый).Also, buy recycled products – they are much more attractive than you could think! (Показываю открытки, присланные мне из США и пакеты, на которых есть пометки «сделано из переработанной бумаги»).
6.Повторениеграмматики «Reported speech»
Teacher: Now, kids, some grammar. Open your books, please. Page 59, ex. 4. Changesentencesintothereportedspeech. (Учащиеся выполняют задание и читают вслух изменённые предложения. Игроки противоположной команды могут исправлять ошибки соперников).
Teacher:Thankyou,welldone!
7.Аукцион.
Teacher: Now, the auction «How long litter lasts». Let`s imagine that you went picnicking and left this litter in the forest. How long will the nature and animals living there suffer from your carelessness? Use your general knowledge, try to guess if you are not sure. So,webegin.
(Для аукциона предметы заготавливаются заранее и помещаются в коробку. Учащиеся должны назвать предмет по-английски и назвать примерное время его разложения/гниения в природе).
Teacher:What is it?
Pupil: It`s a wool sock.
Teacher:How long does it last?
Pupils: 1 year/ 3months/ 4 years, etc.
Teacher: The right answer is 1 year. You get 1 point! …and so on.
Предметыдляаукциона:
A traffic ticket (lasts 1 month), a banana peel (up to 6 months), a wooden stake (4 years), a painted wooden stake (13 years), a wax paper cup (5 years), a plastic bot -tle (500 years), a glass container (forever).
Teacher:Ok, the winner in this contest is ….
8.Подведениеитоговурока
Teacher:Dear friends! All this time we have been speaking about environmental problems and their solutions. But can you remember any world organizations protecting our Earth and its creatures? Get your chips!
(Возможныеответыучащихся: «Greenpeace», UNESCO - United Nations Education, Scientific and Cultural Organization, « International Atomic Energy Agency», «United Nations Industrial Development Organization», FAO – «Food and Agricultural Organization of the United Nations», «World Heath Organizatiоn».Участникикомандполучаютфишкизаответы).
Teacher:Very good. I see you you`ve done your homework well – even searched the Internet!So, let`s sum up. What have we learnt today? Is it of any use for you in your everyday life?
Pupil 1: We`ve got some advice on environmental protection.
Pupil 2: Now we know not only how to “think green” but also how to “act green”.
Pupil 3: We can teach smaller kids recycling.
Pupil 4: We`ll take good care of nature.
Teacher: Well done! Thanks for your work today. The winner today is … team, congratulations! But I must say we`ll all be winners if we keep in mind a simple thing: The Earth is our home – so love it and protect it! Let`s sing a song “Yellow Submarine” that “The Beatles” sang about half a century ago but it`s still actual – because it symbolizes our common home and I think it`s a good way to finish our today`s lesson.
(Исполняется песня “YellowSubmarine”)
Приложение
Текстдляаудирования:
Good evening, ladies and gentlemen, and welcome. I am sure we have all heard the expression, “Think Green”. Tonight we are are going to talk about ways that we can “Act Green” in our everyday lives.
The best place to start, of course, is in the home. Every day, people all over the world are hurting the environment without even knowing it. For example, busy families buy paper napkins and plastic food wrap at the supermarket. This helps them save time on housework, but after these things have been used, what happens to them? They go in the trash. In many places, especially in North America, big cities are running out of places to throw their trash. What can we do about this? How can we cut down on garbage? Well, we can start using cloth napkins and cloth towels instead of paper towels. When we go grocery shopping, we can choose products that are not “overpackaged.” For example, last week I bought a package of cookies. The cookies were in a bag, there was a plastic tray inside the bag, and then each cookie was in its own little package on the tray in the bag! That`s overpackaging! We should also take our own bags to the grocery store to carry things home in.
Cleaning products are another danger. Dangerous cleaning products enter our water supply every day. Of course, everyone wants a clean house – so what`s the answer? For one thing, we could make our own cleaning solutions from baking soda, lemon and vinegar.
Now, how about in the community? At work and school, we use one very valuable item every day. Paper. Of course, we need paper to do our work, but how much do we waste? Get your school or office to recycle paper. Learn to make notepads from the unused sides of old pieces of paper.
Perhaps, the most important thing we can do is to ask schools to teach recycling to young children. We should teach them to be careful; we should teach them not to litter. We should also teach them by being good role models and recycling as much as we can every day! Finally, plant a tree. Better yet, plant two trees.
Yellow Submarine | |
In the town where I was born |
Использованная литература:
Афанасьева О. В., Михеева И. В. Английский язык. Учебник для 6 класса школ с углублённым изучением английского языка. М.:Просвещение. 2013.
Клементьева Т. Б. Книга для чтения к учебному изданию«Счастливыйанглийский -2». Обнинск.1996.
Cevery R. J., Bycina D. New Person to Person. Student Book 2. N.Y.1995.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/123419-urok-v-6-klasse-po-teme-zaschita-okruzhajusch
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Преподаватель-организатор ОБЖ: содержание профессиональной деятельности»
- «Техника безопасности в кабинете технологии: организация и проведение инструктажа»
- «Развитие естественно-научной грамотности обучающихся на уроках химии»
- «Применение технологий искусственного интеллекта в современном образовательном процессе»
- «Преподавание инвариантных модулей учебного предмета «Труд (технология)» в соответствии с ФГОС»
- «Рабочая программа воспитания: актуализация структуры и содержания в контексте ФГОС НОО, ФГОС ООО от 2021 года и ФГОС СОО»
- Наставничество и организационно-методическое сопровождение профессиональной деятельности педагогических работников
- Практическая психология. Методы и технологии оказания психологической помощи населению
- Профессиональная деятельность музыкального руководителя дошкольной образовательной организации
- Педагог-психолог дошкольной образовательной организации. Содержание и организация профессиональной деятельности
- Математика: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Педагогика и методика преподавания информатики

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.