- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Конспект НОД по английскому языку в подготовительной группе «Pens and pencils» по курсу «Happy House 1»
Цель урока: повторение темы “Pens and pencils”
Задачи: активизировать усвоенные ранее лексические единицы по теме, учить использовать данный материал в речи.
Оборудование: школьные принадлежности (a pen, a pencil, a ruler, a pencil- case, a bag, a book),CD1, пустой школьный портфель
Ход деятельности:
Речеваяразминка: - Hello, children!
- Hello!
- I’m glad to see you!
- We are glad to see you too!
- How are you?
- We are fine, thank you. And you?
- I'm fine, too.
- Who is present/absent today?”
2. Основнаячасть
Today we are going to talk about our school subjects. I show my bag and explain to the class that this is the bag I bring to school every day. But unfortunately, I have lost all my school things. I suggest to the children to find them somewhere in the classroom. Each child should go to the card of their choice, take it down, and put it in my bag. As they do so, ask the rest of the class is that right? – Yes, it is … (a bag)
Well done, everything is correct.
Now we are going to sing the song «What’s in my bag?” During the first listening you should hold up your object when you hear Polly singing about. Then two or three children should come to the board and place the cards in the correct order. After that the whole class must check the order of the flashcards. And then using the flashcards as prompts, the children will sing the song.
What’s in my bag?
There’s a book. A book!
What’s in my bag?
There’s a ruler. A ruler.
What’s in my bag?
There’s a pencil. A pencil.
What’s in my bag?
There’s a pen. A pen.
There’s a book, there’s a ruler,
There’s a pencil, there’s a pen.
What’s in my bag?
There’s a pencil-case! (CD №15)
I am proud of your singing!
Let’s play a game. Look at the flashcards and answer the question “What’s this?” - (It is a …) Well done. But now I’m going to carry on doing the same thing, but sometimes I’ll say the wrong word. You should listen to me attentively and correct me. “No, it is … (a book).” If anyone makes a mistake, he/she is ‘out’.
How clever of you!
Now open your activity books at page ten. – Can you say the names of the objects in the top row? (in the second row, in the third row, in the fourth row, in the fifth row, in the sixth row)
Pencil, pencil – case, book
Ruler, pen, pencil – case
Book, ruler, pencil
Bag, pencil, pencil-case
Pencil-case, book, pen
Pen, ruler, bag
Listen to the audio: which word you will hear, circle it.
Now, open your class books at page fifteen. - Can you tell me “what is happening in the picture?”
- The mice are playing.
-Yes, you’re right. The mice are playing a game, and we’re going to play the same game.
Boys and girls, listen to the audio, point to the pairs of mice and repeat, please.
Who wants to be Spike and Ruby? Look at the picture and try to say what they’re speaking.
Now, let’s play a game. I need two volunteers (A and B). Child A closes his eyes tightly and child B chooses an object and puts it in child A’s hands, asking what’s this? Child A feels the object and says “It’s a …”
I see everyone knows the words quite well and can recognize the objects even without seeing them.
Now look at me. This is my pen. You should choose one school object and say the same about your school objects. Well. Open your activity book at page twelve. And now you should draw and colour any of your own classroom items in the space provided. (When the children have finished, I encourage them to show their pictures and to say "This is my(bag)")
-Good work!
Now it’s time for a game.
I need two teams – Spike’s and Ruby’s. Every member of each team will choose a flashcard of one of the classroom objects and ask to a member of the opposing team “What’s this?” If the other child answers correctly, move his team’s mouse one space towards the cheese. If he answers incorrectly move the mouse one space towards Otto.
Well done! Take your seats, please.
Now look at me. (I choose a real classroom object and hide it behind a piece of paper).
–What’s this? Then move the paper very slowly, so that the object is gradually revealed. The first child to call out the answer can take my place and choose an object and ask the question.
3.Thank you for your good work at our English lesson. But now It’s time to say ‘good buy”!
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/168569-konspekt-nod-po-anglijskomu-jazyku-v-podgotov
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Развитие УУД обучающихся 10-11 классов в соответствии с требованиями ФГОС СОО»
- «Предупреждение правонарушений среди обучающихся»
- «Специфика работы воспитателя ДОО с детьми раннего возраста: основные направления развития и воспитания»
- «Современные подходы к преподаванию экологии в условиях реализации ФГОС ООО»
- «Обучение биологии с учётом требований ФГОС ООО от 2021 года»
- «Делопроизводство в образовательной организации»
- Преподавание технологии в образовательных организациях
- Содержание и организация профессиональной деятельности педагога-дефектолога
- Организационно-педагогическое обеспечение воспитательного процесса в образовательной организации
- Профессиональная деятельность специалиста в области охраны труда: теоретические и практические аспекты
- Русский язык и литература: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Содержание и организация методической работы в дошкольной образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.