Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
09.11.2017

Конспект урока по казахскому языку «Типы предложений»

Пушнина Наталья Владимировна
учитель казахского языка и литературы
Қазақ тілі.
6 сынып.

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем түрлері.
Сабақтың мақсаттары: 1.Сөз, сөз тіркесі,сөйлем дегеніміз не білу.
Сөйлем түрлерін ажырата білу.
2.Ауызша, жазбаша тілдерін дамыту.
3.Оқушылардың белсенділік қасиеттерін дамыту

Сабақтың көрнекіліктері: кітап, интерактивтік тақта,схемалар,оқу таблицалар.


Сабақтың барысы:

Интерактивтік тақтада эпиграф:

Оқуда алғыр бол,
Ойлауға даңғыл бол,
Өмірде әділ бол,
Ашуда сабыр бол,
Ісіңде шебер бол.
Ақылға кемел бол.
Қиынға батыл бол.
Еңбекте батыр бол,
Уәдеңе берік бол,
Аулына керек бол.

I . Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлеметсіздер ме, балалар. Бүгін бізде сабақта коп қонақ отыр, сондықтан жұмысты жақсы істеуге тырысамыз.
А. Эпиграфты оқып шығайық, жазылған сөздер арқылы аудармасын жасайық:

Содержимое разработки

Қазақ тілі. 
6 сынып. 

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем түрлері. 
Сабақтың мақсаттары: 1.Сөз, сөз тіркесі,сөйлем дегеніміз не білу. 
Сөйлем түрлерін ажырата білу. 
2.Ауызша, жазбаша тілдерін дамыту. 
3.Оқушылардың белсенділік қасиеттерін дамыту 

Сабақтың көрнекіліктері: кітап, интерактивтік тақта,схемалар,оқу таблицалар. 


Сабақтың барысы: 

Интерактивтік тақтада эпиграф: 

Оқуда алғыр бол, 
Ойлауға даңғыл бол, 
Өмірде әділ бол, 
Ашуда сабыр бол, 
Ісіңде шебер бол. 
Ақылға кемел бол. 
Қиынға батыл бол. 
Еңбекте батыр бол, 
Уәдеңе берік бол, 
Аулына керек бол. 

I . Ұйымдастыру кезеңі. 
Сәлеметсіздер ме, балалар. Бүгін бізде сабақта коп қонақ отыр, сондықтан жұмысты жақсы істеуге тырысамыз. 
А. Эпиграфты оқып шығайық, жазылған сөздер арқылы аудармасын жасайық: 

Тақтада сөздер: алғыр - успешный сабыр-сдержанный 
даңғыл- широко шебер-умелый 
әділ-справедливый кемел- рассудительный 

батыл- смелый 
батыр- герой 
берік-верный 
керек- нужный 

II Жаңа сабақ (Тіл дамытуға арналған тапсырмалар) 

1.А.Жыл мезгілі туралы сөйлесу: 

Сурет арқылы қыс туралы әңгімелеу. (Тақтада сурет) 

В. Келесі тапсырмамыз: өткен тақырыптар бойынша әңгімелеу. 

Астана Қазақстан Менің мектебім Өзім туралы 

? ? ? ? 

2. Сабақтың тақырыбымыз: Сөйлемнің түрлері. Бүгін біз сөз , сөз тіркесі, сөйлем дегеніміз не қайталаймыз.Сөйлемнің түрлері қандай болады екен еске түсіреміз. 
Интерактивтік тақтада мәтінмен жұмыс: 

Отан. 
Отан деген не? Отан деген адамның туып-өскен жері. 
Отаңды білесің бе? Біздің Отанымыз –Қазақстан! Қандай екен біздің Отанымыз? 
Отанымыз-тәелсіз, үлкен мемелекет.Республикамыздың президенті- Нұрсұлтан Назарбаев. Еліміздің жаңа астанасы –Астана қаласы. 
Жаса, біздің Отанымыз! 
А. Мәтін не туралы? 
Б.Мәтінде ең басты сөздер қадай?( оқушылар тақтаға шығып жазады) 
В.Жақсы.Сонымен сөздер дегеніміз не? (зат немесе құбылыс атауы) 
Г.Мәтіннен қандай сөз тіркестерін теріп жазуға болады? ?( оқушылар тақтаға шығып жазады) 
Д. Жақсы.Сонымен сөз тіркесі дегеніміз не? (бірнеше сөздің бір-бірімен мағыналық байланысқа түскен сөз тобы) 
Е.Енді сөздер арқылы және сөз тіркестер арқылы мәтінді еске түсіріп айту. 
(2-3 оқушы) 
Ж. Бұл мәтінде сөйлемдер бар ма? Сөйлем дегеніміз не? 
(Бір сөз немесе бірнеше сөз тіркесінен жасалған тиянақты ойдың көрсеткішін сөйлем дейміз) 

З.Сөйлемдер айтылу мақсатына қарай қандай болады? (Хабарлы,сұраулы,лепті,бұйрықты) 
И.1-қатар хабарлы сөйлемдерді теріп жазады 
2-қатар сұраулы сөйлемдерді теріп жазады 
3-қатар лепті сөйлемдерді теріп жазады 
Бұл сөйлемдердің соңында не қойылады? 

3.Дәптермен жұмыс. 
А. Астана сөзге фонетикалық талдау жасау: 
Астана-Ас-та-на үш буынды сөз, 1-тұйық, 2-3 ашық буындар 
А-дауысты,езулік,ашық,жуан 
С-дауыссыз,қатаң 
Т- дауыссыз,қатаң 
А-дауысты,езулік,ашық,жуан 
Н-дауыссыз,үнді 
А-дауысты,езулік,ашық,жуан 
Сөзде 6 әріп, 6 дыбыс бар. 

Б.Президент сөзді тәуелдеу 
I жақ менің президентім 
IIжақ сенің президентің 
IIжақ Сіздің президентіңіз 
IIIжақ оның президенті 
Тексеру. 

4.Үй жұмысын тексеру: Диалог дайындау. 
Көрініс көрсету. 
Диалогта сөйлемнің қандай түрлерін пайдаландыңдар? 

III. Сабақтың қорытындысы. 
IV. Үй жұмысы. Шағын шығарма «Жаңа жылды қалай қарсы аламын» 
VI.Баға қою.

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.

 

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Рекомендуем Вам курсы повышения квалификации и переподготовки