- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Көмірсутектің салыстырмалы тығыздығы немесе оның жану өнімдерінің массасы, көлемі, зат мөлшері бойынша молекулалық формуласын анықтау
Оқушылардың басым бөлігі: Отынның түрлерін сонымен қатар тас көмірді ауа қатыстырмай қыздырғанда кокс алынатынын біледі.
Кейбір оқушылар: Олардың кен орындарын , қолдануын біледі.
Сабақ : | Сандық есептер. | |||||||
Күні: | Мұғалімнің есімі: Битабарова Хадиша Исабековна | |||||||
Сынып:11 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): | Сандық есептер шығару. Көмірсутектің салыстырмалы тығыздығы немесе оның жану өнімдерінің массасы, көлемі, зат мөлшері бойынша молекулалық формуласын анықтау | |||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Мұнайдың, көмірдің , табиғи газдың, отын ретінде сонымен қатар шикізат ретінде қолданылатын айта біледі. | |||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Отынның түрлерін сонымен қатар тас көмірді ауа қатыстырмай қыздырғанда кокс алынатынын біледі. | ||||||||
Кейбір оқушылар: Олардың кен орындарын , қолдануын біледі. | ||||||||
Тілдік мақсат: | Оқушылар... (істей) алады: Отынның қолданыста пайдалынатын жерлерін біледі, мазуттың өзі мұнайға отын бола алатынын түсінеді. | |||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қатты, сұыйқ, қатты. | ||||||||
Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер): Мұнайдың, көмірдің табиғатқа зияды жақтарын да қоршаған ортаға әсерін түсіндіре жеткізе алады. | ||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: 1.Кокстеу. 2.Шикізат. 3. Пештер. 4. Крекинг. | ||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? | ||||||||
Мұнайдың, көмірдің шыққан газдарды не істеуге болады? Осы сұраққа жауап іздеп көрелік. | ||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау. | ||||||||
Алдыңғы тақырып | Отынның түрлері. Таскөмірді кокстеу. | |||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарлан-ған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз). | Жоспарланған уақыт | ||||||
Басталуы. | Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут) Оқушыларды түгендеу. Өткен сабаққа шолу жасау. | Басталуы. | ||||||
Ортасы. | «Сен маған, мен саған» әдісі (5 минут) 1. Мұнайға серік газ дегеніміз не? 2. Құрғақ газдың формуласы қандай? 3. Бензин газы дегеніміз не? 4. Табиғи газдың негізгі құрам бөліктері қандай үлесімен айт? 5. Табиғи газдың негізгі бөлігі не үшін пайдалынады? Жаңа сабақ – Сандық есептер (32 минут) 1.95% метаны бар 1 м3 (қ.ж.) табиғи газды жағу үшін қажет оттектің көлемі: Шешуі:CН4+ 2О2 → СО2+ 2Н2О Vм(CН4) = 22,4 м3/моль Vм(О2) = 44,8 м3/моль 1 м3 CH4 ------ х м3О2 22,4 м3 CH4 ------ 44,8 м3О2 х м3------95 % 2 м3 ------- 100 % 2. Егер октан симметриялы крекингіленгенде түзілген алкенге 32 г бром қосылатын болса, октанның массасы Шешуі:C4H8 + Br2 → C4H8Br2 М(C4Н8) = 56 г/моль М(Br2) = 160 г/моль х г C4Н8 ----- 32 г Br2 56 г C4Н8 ----- 160 г Br2 C8Н18 → C4Н10+C4Н8 М(C8Н18) = 114 г/моль х г C8Н18 ----- 11,2 г C4Н8 114 г C8Н18 ----- 56 г C4Н8 3. Құрамында 90 метаны бар 1 м3 табиғи газдан алынған ацетиленді гидратациялағанда, өнім шығымы 70 болса, түзілетін ацетальдегидтің массасы Шешуі: 2CН4C2Н2 + 3H2 М(C2Н2) = 26 г/моль 2V(CН4) = 44,8 л/моль М(CH3COH) = 44 г/моль m (CН4) = 0,9 · 1000 = 900 л х г C2Н2---- 900 л CН4 26 г C2Н2 ---- 44,8 л CН4 C2Н2+ H2О CH3COH х г CH3СOH ---- 552,3 г C2Н2 44 г CH3СOH ---- 26 г C2Н2 100 % ----- х г 70 %----- 883,8 г 4. 5 литр метан мен 11 литр оттек қоспасы қопарылғанда түзілетін көміртек диоксидінің көлемі (қ.ж.) Шешуі:CН4+ 2О2 → СО2+ 2Н2О V(CН4) = 22,4 л/моль V(О2) = 44,8 л/моль V(СО2) = 22,4 л/моль х л СО2---- 5 л CН4 22,4 л СО2 ---- 22,4 л CН4 5. 1,5 моль октанның массасы: Шешуі: М(С8Н18) = 114 г/моль ν(С8H18) = 1 моль х г С8H18---- 1,5 моль С8H18 114 г С8H18---- 1 моль С8H18 6. 0,65 моль метан мен 0,85 моль аргоннан тұратын қоспаның көлемі (қ.ж.,литрмен) Шешуі:Vм(метан) = 22,4 г/моль Vм(аргон) = 22,4 г/моль 7. Октан симметриялы емес түрде крекингленгенде түзілетін алканның құрамында метанға қарағанда 4 көміртек артық болса, 2-ші компоненттің молекулалық массасы Шешуі:C8Н18 → С4Н10+ С4Н8 C4Н10 → СН4+ С3Н6 М(С3Н6) = 42 г/моль 8. Октанның крекингісі симметриялы жүрсе, онда жеңіл компоненттің молекулалық массасы Шешуі:C8Н18 → С4Н10+ С4Н8 М(С4Н8) = 56 г/моль 9. Газдың 1 л жағуға 2 л оттек жұмсалады. Реакция нәтижесінде 1 л көміртек диоксиді 2 л су буы (қ.ж.) түзілген болса, газдың молекулалық формуласы Шешуі:CхНу+ О2 → СО2+ Н2О 1 л CхНу+ 2 л О2 → 1 л СО2+ 2 лН2О 1CхНу+ 2О2 → 1СО2+ 2Н2О CН4+ 2О2 → СО2+ 2Н2О 1. Мына айналуларды (өздерің таңдап алған n мәні), қалай жүзеге асыруға болады? Гомологтық қатаранына сәйкес реакция теңдеулерін жазыңдар: СnН2n → СnН2n+2О → СnН2nО → СnН2nО Реакция теңдеулеріндегі реагентті мен өнімдерінің құрылым формулаларын көрсетіңдер. 2. Мына айналуларды (өздерің таңдап алған n мәні), қалай жүзеге асыруға болады? Гомологтық қатаранына сәйкес реакция теңдеулерін жазыңдар: СnН2n + 2О → СnН2n → СnН2n - 2→ СnН2nО Реакция теңдеулеріндегі реагентті мен өнімдерінің құрылым формулаларын көрсетіңдер. 3. Мына айналуларды (өздерің таңдап алған nмен m мәні), қалай жүзеге асыруға болады? Гомологтық қатаранына сәйкес реакция теңдеулерін жазыңдар: СnН2n → СnН2nО → СnН2nО2→ СmН2mО2 Реакция теңдеулеріндегі реагентті мен өнімдерінің құрылым формулаларын көрсетіңдер. 4. Мына айналуларды (өздерің таңдап алған nмен m мәні), қалай жүзеге асыруға болады? Гомологтық қатаранына сәйкес реакция теңдеулерін жазыңдар: СnН2n + 2О → СnН2n → СmН2mО2→ СnН2nО2 Реакция теңдеулеріндегі реагентті мен өнімдерінің құрылым формулаларын көрсетіңдер. 5. Мына айналуларды (өздерің таңдап алған nмен m мәні), қалай жүзеге асыруға болады? Гомологтық қатаранына сәйкес реакция теңдеулерін жазыңдар: СnН2n - 2 → СnН2nО → СmН2mО2 → СnН2nО2 Реакция теңдеулеріндегі реагентті мен өнімдерінің құрылым формулаларын көрсетіңдер. 4 Үйге тапсырма (1 минут) Табиғи газды оқып келу. | Оқулық. Интербелсенді тақта | ||||||
АКТ Жұмыс дәптерлері Оқулық. Тақта, бор. Тақта, бор. Ақ парақтар | ||||||||
Аяқталуы | Кері байланыс (4 минут) «Активатор 3-2-1» әдісі. Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді. Бағалау парағы | Стикерлер Оқулық | ||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз? | Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | ||||||
Мұнай туралы білетінің айтып бер. | Математика, тарих, география, физика пәндерімен байланыс орнатылған. | |||||||
Рефлексия . Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Қорытынды бағамдау. | ||||||||
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/291082-kmirsutekti-salystyrmaly-tyyzdyy-nemese-o
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «ОГЭ 2025 по физике: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся в соответствии с ФГОС»
- «Реализация инвариантного модуля «Технологии обработки материалов и пищевых продуктов» учебного предмета «Труд (технология)» по ФГОС»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Профессиональная деятельность старшего вожатого образовательной организации»
- «Методы, технологии и формы обучения географии по ФГОС»
- «Основы профессиональной деятельности учителя-дефектолога (олигофренопедагога)»
- Теория и методика преподавания музыки в образовательных учреждениях
- Основы менеджмента в образовательной организации
- Преподавание в организации среднего профессионального образования
- Организация и содержание деятельности младшего воспитателя в дошкольном образовательном учреждении
- Химия: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Педагог-библиотекарь: библиотечное дело в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.