- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Фосфор және оның қосылыстары
Химия пәні. Сынып:9 Күні: Сабақтың тақырыбы :Фосфор және оның қосылыстары. Сабақтың мақсаты:
Фосфор,фосфордың аллотропиялық түрөзгерістері және олардың маңызды қосылыстарымен ,
олардың химиялық қасиеттері туралы білімді өздігінен меңгерту.
Күтілетін нәтиже: 1. Фосфордың периодтық жүйедегі орны мен оның қосылыстарың
меңгеріп шығады.
2 .Фосфор және оның маңызды қосылыстарының алыну әдістерін
және қандай заттармен әрекеттесетінін меңгеріп шығады.
3. Фосфор және оның маңызды қосылыстарының қайда,қалай қолдану керектігін біледі. Сабақтың түрі:Ізденіс сабақҚажетті құралдар мен көрнекіліктер:Интерактивті тақта бор,ватман,бейнетаспа,түрлі-түсті стикер,маркер, т.б.
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І.Ұйымдастыру кезеңі:5минут ІІ.Үй жүмысын сұрау. | Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, психологиялық ахуал тудыру,топқа бөлу, бағалау парағын тарату Ітоп. ТОЛЫҚТЫРУ ТЕСТІ. Таза азот -------, иіссіз --------. ------- өткір иісті тұншықтырғыш газ. Азот ( IV) оксиді өткір иісті тұншықтырғыш, ------------ түсті, ------- газ. Азот қышқылы түссіз , өзіне тән иісі бар ---------. Азот ( II) оксиді түссіз, ------- өте аз еритін ------. Керекті сөздер: газ, улы, аммиак, газ, сұйықтық, суда, қоңыр, түссіз. ІІтоп.Сендер мына тұжырымдамалармен келісесіңдер ме: 1. Азот қышқылы күшті тотықтырғыш болып саналады. 2. Азот қышқылы еритін негіздермен ғана әрекеттеседі. 3. Азот қышқылы жарықта ыдырайды. 4. Азот қышқылының тұздарын нитриттер деп атайды. 5. Азот қышқылы металдардың электрохимиялық қатарында сутегіне дейінгі металдармен әрекеттеседі. 6. Азот қышқылы алюминийді пассивтейді. 7. Азот қышқылы өндірісте аммиактан алады. 8. Азот қышқылы металдармен әрекеттескенде сутегі бөлінбейді. | Оқушылар2 топқа бөлінеді. 1 топ ақ 2топ қызыл Өзіңді тексер! 1. Иә 2. Жоқ 3. Иә 4. Жоқ 5. Жоқ 6. Иә 7. Иә 8. Иә |
ІІ.Қызығушылықты ояту:5 минут | І.«Сөзжұмбақ» 1.Азотты сипаттаған ғалым. 2.Ауа құрамындағы 78% газ 3.Күміс нитратының атауы 4.Атмосфераға азот бөліп жанатын зат. 5. NH+4 ионының аталуы 6.Азоттың металдармен қосылысы Химиялық жұмбақ Менделеев қалашығында негізгі көшесінде 15 үйде 5подьезде 3қабатта тұратын бейметалл,азоттың көршісі. Өзін « тіршілік пен ақыл –ой элементі»деп атайды. Грекше жарық шығарғыш деген мағынаны білдіреді. Ендеше жауабын үш тілде айтып көрейік: Фосфор – фосфор- Рhosphorous | Оқушылар сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. 1.Резерфорд 2.Азот 3.Ляпис4.Торф 5.Аммоний 6.Нитрид |
ІІІ.Мағынаны тану:Жаңа сабақ 20минут | 1.«Бірге ойлаймыз»әдісі 1топ.Фосфордың табиғатта кездесуі,аллотропиялық түр өзгерісі 2топ. Фосфордың қасиеттері және қосылыстары 1.«Көзге көрінетін айғақ»әдісі. Әр топқа суреттер беріледі «Ақ фосфордың »тапсырмалары Реакцияны аяқта.... 1 ___ + ___ = 2 Р2 О5 2 ___ + ___ = Cа3Р2 3.Фосфор----------------------------- элементі 5.19,6 г фосфор қышқылын алу үшін неше грамм фосфор (Ү) оксидін суда еріту қажет. 6.N2→NO→NO2→HNO3→Zn(NO3)2 «Қызыл фосфордың » тапсырмалары Реакция теңдеулерін аяқта.. 1. ___ + ___ = РСІ5 2. ___ + ___ = РН3 3.Фосфордың аллотропиялық түр өзгерістері___,___, ___. 4.170г фосфин толық жану үшін қанша көлем оттек (қ.ж) жұмсалады. 5. P → Р2О5 → Н3РО4 →Na3РО4Сандарды сөйлетейік 15,31,5,1669,56,600 | 1.Оқушылар топта мәтінді оқып шығады 2.Бір –бірімен ой бөліседі 3.Жаңа сабақты өздері меңгеріп шығады. Оқушылар суретке қарай отырып,әр топ өз ойларын ортаға салады. 1-топ Жауабы:4Р + 5О2=2Р2О5. 3Са +2Р= Са3Р2. Ақыл ой элементі 2 топ Жауаптары: 2Р+5СІ2=2РСІ5. 2Р +3Н2 = 2РН3 1.ақ, қара, қызыл 1.4P + 5О2= 2 Р2О5 2.Р2О5+3H2О = 2Н3РО4 3.Н3РО4+ 3NaOH = Na3РО4 + 3H2О 2.Сергіту сәті Жауаптары.1.1669ж.неміс алхимигі Х.Бранд фосфорды ашты. 2.Ет ұлпасында 56г.фосфор кездеседі. 3.Адам сүйегінде 600г фосфор бар. 4.Жүйке жүйесінде 5г фосфор болады. Р реттік номері 15 Атомдық массасы 31 . |
ІV.Ой толғаныс :12минут | І топ.Сәйкестендіру 1.РН3 а)Фосфор қышқылы 2.Н3РО4 ә)фосфин 3.НРО3 б)метафосфор қышқылы 4.К3РО4 в)калий гидрофосфаты 5.К2НРО4 г)калий фосфаты 2топ. Тест орындау 1.Фосфордың периодтық жүйедегі орны қандай? А)2период, ІІІ топ Ә)3период, Vтоп Б)5период, V топ 2.Фосфордың электрондық формуласы? А)2s22p3 Ә)3s23p3 Б)2s22p5 3.Қауіпті, улы! Қараңғыда жарық шығарады.Қай фосфор туралы айтылған? А)ақ Ә)қара Б)қызыл 4.Қай қосылыста фосфордың тотығу дәрежесі-3-ті көрсетеді? А)P2O5Ә)PH3 Б)H3PO4 5.Фосфорды алғаш анықтаған кім? А)1772ж Резерфорд Ә)1669ж Бранд Б)1807ж Дэви | 1.жауабы: 1-ә 2-а 3-б 4-г 5-в 2.дұрыс жауаптары 1-Ә 2-Ә 3-А 4-Ә 5-Ә |
V.Бағалау :3минут | 1.Әр топ басшыларынан ,тобындағы оқушылардың ұпай санын сұрап шығады . | 1.Әр топ басшыларынан ,тобындағы оқушылардың ұпай саның сұрап шығады . |
VІ.Үйге тапсырма :1минут | Оқушыларға үйге тапсырма береді. Фосфор және оның қосылыстары. | Оқушылар берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/296742-fosfor-zhne-ony-osylystary
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Особенности работы концертмейстера в классе хореографии»
- «Мастер производственного обучения: формы и методы организации образовательного процесса по ФГОС СПО»
- «Особенности экскурсионной работы в городском пространстве»
- «Работа с обучающимися с умственной отсталостью и обучающимися с ЗПР: особенности разработки и реализации АООП в соответствии с ФГОС»
- «Содержание и методы преподавания общеобразовательных дисциплин «Русский язык» и «Литература» по ФГОС СПО»
- «Организация учебного процесса в условиях ФГОС СПО»
- Педагогика и методика преподавания математики
- Педагогика и методика преподавания информатики
- Педагогика и методика преподавания истории и кубановедения
- Менеджер в образовании: управленческая деятельность в образовательной организации
- Управленческая деятельность в организации дополнительного образования детей
- Педагогика дополнительного образования детей

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.