Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
25.11.2019

Разработка урока в 9 классе «В какой школе учиться лучше?»

Андреева Виктория Александровна
Учитель английского языка
Базовый учебник :_ «Английский язык. 9 класс» авторы Кузовлев В.П., Перегудова Э.Ш., издательство М:«Просвещение», 2016____
Тема урока:__ «В какой школе учиться лучше: общеобразовательной, школе-интернате, предпочесть обучение на дому или…?»

Содержимое разработки

Технологическая карта урока

Предмет: _____ английский язык____________________________________ Класс ______9___________________

Базовый учебник :_ «Английский язык. 9 класс» авторы Кузовлев В.П., Перегудова Э.Ш., издательство М:«Просвещение», 2016____

Тема урока:__«В какой школе учиться лучше: общеобразовательной, школе-интернате, предпочесть обучение на дому или…?»

Механизм создания мотивационного поля: проблемная ситуация

Формы организации работы: групповая, фронтальный опрос, индивидуальные задания

Планируемые результаты учебного занятия:

- личностные:- формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.

- метапредметные: умение работать в группе, строить логические рассуждения, умозаключения, уметь адекватно и осознано использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации

- предметные: развивать умения систематизировать знания и на их основе составлять собственное монологическое высказывание.

Цель урока: формирование умения монологического высказывания о школе, формирование лингво-культурной компетенции учащихся.

1.Ход урока.

Приветственное слово учителя. Организационный момент.

Teacher:(делятсянагруппы)Good morning, dear friends. I’m glad to see you .Today we have many guests at our lesson, let’s greet them. So, how are you feeling today? And now, I offer you to say hello with a help of the song. You have the copies, here are “bread and butter”, the ”hello” song.(Приложение 1) And now we’ll start.

Чтениеписьма

(В кабинет входит почтальон и говорит на английском языке, что у него письмо из Британии)

Teacher:Our lesson I’d like to study with the letter from Britain. This letter is from Martin. He is a British pupil. Let’s read it. (слайд 1) (Приложение 2)

3.Активизациялексикипотеме

Let’s remember the types of schools in Russia (слайд 2)перечисляюттипышколнаэкране.

Do the Russian and English systems of education are similar?

Do you know that British pupils have an opportunity to choose where to study: at school or at home. Teens have different opinions about where to study.

How do you think, what are we going to talk about? (называют тему, цели урока) (слайд 3)

4.Подготовка к просмотру видеофильма.

Teacher: I want you to show a film about schools in Britain. But before watching the film, look at some words at the board.

GCSE examination independent The John Mason School

A’ level exam a boarding school

Teacher: After the watching, you do some tasks, that’s why be very attentively and try to remember as much as possible.

F

11 30% 20% 9 am

22 92%

irst of all pay attention to these numbers. What information do they stand for?

5.Просмотрвидеосюжета.(4слайд)

Teacher:Now we are ready to start.Начинаютсмотретьфильм.Сюжетначинаетсясвопросов,которыеадресованызрителю: «Do you go to school on Saturdays?, Do you wear a uniform?, Do you like school?». Отвечают на вопросы.

6.Работа по заданиям после просмотра фильма.

Task 1. What do these numbers stand for?(устно)

At11 students go to a secondary school.

30% of students leave school at the age of sixteen. 20% - go to universities.

School starts at 9 am.

There are usually about 22 students in a secondary school class.

In Britain 92% of schools are state schools which are free.

Task 2. True/ false statement. Put ‘T’ if the statement is true, ‘F’ if it is wrong. (Заданиенакарточках,работаютиндивидуально) (Приложение 3)

(5слайд)

Students go to secondary school at the age of 12.

50 % of British students leave school at 16.

The most popular foreign language to study is German.

All students go home for lunch.

They do different after-school activities.

Students wear a uniform in all schools.

Parents have to pay for their children’s education.

Teacher: I think you’re tired, let’s have a rest.

7.Физминутка для глаз (6 слайд)(под музыку с выключенным проектором повторяют движения глаз), физминутку проводит один из учеников.

Look left, look right

Look up, look down

Look around

Look at your nose

Look at this rose

Close your eyes

Open,winkandsmile

8. Чтение с целью извлечения конкретной информации

Teacher: Your home task was to read and translate three texts about types of schools in Britain. (SB- p.100-101) Here are some students’ opinions about what school is better to study at and answer the questions what schools Matt, Caroline and Andrea go to. Why do the children like their school?

Teacher: Here are 4 questions, 1 question for each group. Find the information in the text and answer the question.(7слайд)

The first group’s question-What is unsual in each type of school? (8слайд)

The second group’s question-Why do children like to study in such type of school? (9слайд)

The third group’s question- What is the main disadvantage of school?(10слайд)

The fourth group’s question- What interesting activities are there in each school? (11 слайд) (Приложение 4) (делят в группе между собой обязанности, кто за какой текст отвечает, кто будет читать ответы)

Teacher: What group will be the first? Who will answer? Let’s check up that you have written.

9.Заключительный этап. Рефлексия. Подведение итогов урока

And now, I’d like to know your opinion about what school is better to study at? Would you like to study at home, at boarding school or at comprehensive school?

And what is your school like? What opportunities do you have?

You will have some minutes to think it over? (продолжают предложения, высказывая свое мнение)

Учитель организует рефлексию, побуждая детей высказать свое мнение, задавая вопросы, и организует оценивание. (Приложение 5) (Слайд 12)

Задает домашнее задание по выбору.(выбрать любой вопрос и ответить на него используя аргументы)

Would you like to choose only the subjects you want to study? What subjects would you choose?

Do you want to learn practical skills or traditional academic skills?

Would you like to go to a private school?

Would you like to study abroad?

Should teachers give you homework? Is it necessary?

What out-of-school activities would you like to have?

Приложение 1

Note: Don’t clap on the word “Hello” at the end of each verse.

1. Bread and Butter Hello Song

Bread and butter, 
Marmalade and jam,
 
Let’s say hello
 
As quietly as we can.
 
Hello!
 (Say quietly)

Bread and butter, 
Marmalade and jam,
 
Let’s say hello
 
As loud as we can.
 
Hello!
 (Say loudly)

Bread and butter, 
Marmalade and jam,
 
Let’s say hello
 
As quickly as we can.
 
Hello!
 (Say very quickly)

Bread and butter, 
Marmalade and jam,
 
Let’s say hello
 
As slowly as we can.
 
Hello!
 (Say very slowly)

Приложение 2

Текстотрывкаписьма

.As I have said our school system is one of the most complicated in Europe. I started school at 5 in a primary school. At the age of 7 I went tojunior school. We had set periods of arithmetic, reading and composition. History, Geography, Nature Study, Art, Music and PE were also in the timetable. Now I am 11 and I am going to take 11+ exam. After this exam I can go to grammarschool, boarding private school, comprehensive school or be home-educated. I do not know what school is better. What is your school like? What school is better to study at?What opportunities do you have?.....

Приложение 3

Task 2. True/ false statement. Put ‘T’ if the statement is true, ‘F’ if it is wrong.

Students go to secondary school at the age of 12.

50 % of British students leave school at 16.

The most popular foreign language to study is German.

All students go home for lunch.

They do different after-school activities.

Parents have to pay for their children’s education.

Приложение 4

What is unusual in each type of school?

Home schooling

Boarding school

Comprehensive school

Why do children like to study in such type of school?

Home schooling

Boarding school

Comprehensive school

What is the main disadvantage of school?

Home schooling

Boarding school

Comprehensive school

What interesting activities are there in each school?

Home schooling

Boarding school

Comprehensive school

Приложение 5

I’d like (wouldn’t) to attend…

I think…

The only thing I don’t like is…

I go to…

There are…

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/383942-razrabotka-uroka-v-9-klasse-v-kakoj-shkole-uc

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.
