- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Оказание первой помощи в образовательных учреждениях»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Пифагор теоремасы
8 сынып
Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы
Сабақтың мақсаты:
1) Пифагор теоремасын ың дәлелдеуінің бірнеше әдістері бар екенін түсіндіріп, оны геометриялық есептерді шығару барысында қолдану дағдыларын қалыптастыру;
2)шапшаңдыққа, тапқырлыққа баулу; логикалық ойлау қабілеттерін жан-жақты дамыту;
3) таза жазуға, сызбаларды ұқыпты орындауға,; мәдениетті, әрі көркем сөйлеуге тәрбиелеу;
Пән аралық байланыс: алгебра, тарих, әдебиет
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың жаңа сабаққа әзірлігін тексеру
Теоремамен жұмыс
мұғалім
оқушы ізденісі
Теореманың қолданылуы
есептерді шығаруға
есептерді дәлелдеуге
Тест өткізу
Сабақты қорытындылау, бағалау
Үйге тапсырма беру
Көрнекілігі:
Сызу құралдары (бұрыштық, сызғыш),интерактивті тақта, тест құрал,стенд: Пифагор портреті,
«Көпбұрыштың ауданы» өткен материалды қорытындылау мақсатында оқушылардан тест алу.
1. Дұрыс жауапты анықта:
a) Тіктөртбұрыштың ауданы екі қабырғасының көбейтіндісіне тең;
b) Квадраттың ауданы оның қабырғасының квадратына тең;
c) Тік төртбұрыштың ауданы екі көрші қабырғасының екі еселенген көбейтіндісіне тең.
2. Көп нүктенің орнына керекті сөз тіркесін қой. Ромбының ауданы ... көбейтіндісінің жартысына тең
a) оның қабырғаларының;
b) оның қабырғасы мен сол қабырғаға түсірілген биіктігінің;
c) оның диагональдарының.
3. S = а · һа формуласы бойынша қай фигураның ауданын табуға болады?
a) параллелограмның; b) үшбұрыштың; c) тіктөртбұрыштың.
4. Табандары а және в және биіктігі һ болатын трапецияның ауданы төмендегі формула бойынша есептеледі:
а)S= б) S= с) S=
5. Дұрыс жауапты анықта:
Тік бұрышты үшбұрыштың ауданы оның:
кез келген биіктігі мен катетінің көбейтіндісіне;
катеттерінің көбейтіндісінің жартысына;
қабырғасы мен оған түсірілген биіктігінің көбейтіндісіне тең.
Пифагор – гректің ерте замандағы философы және математигі. Ол геометрияны тек практика тұрғысынан ғана қарамай, оны логикаға негіздеп, абстракт ғылым ретінде қарастырған ғалымдардың бірі болса керек. Ұқсас фигуралар жайындағы ілімді жасаған,кейбір дұрыс көпбұрыштар мен көпжақтардың салу тәсілін тапқан .
Қабырғалары 3, 4, 5 сандарымен өрнектелетін тік бұрышты үшбұрыш «Египет үшбұрышы» деп аталған. Египеттіктер жер бетінде тік бұрыш салып көрсету үшін, жіпті 12 тең бөлікке бөліп, 3 бөлігінен 1 түйін, онан кейін 4 бөлігінен 1 түйін салып, 2 ұшын түйетін де, сол түйіндерге қазықтар қағып көргенде жер бетінде тік бұрышты үшбұрыш пайда болатын. Мұндай үшбұрыштар көп болатын. Олардың қабырғаларын 5, 12 және 13; 7, 24 және 25 т.с.с сандармен өрнектеген. Осы сандар «Пифагор сандары» деп аталады.Пифагор теоремасы7Тік бұрышты үшбұрыштың гепотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең.
П ифагор теоремасын дәлелдеудің түрлері
1.
Берілгені:▲АВС(<С=900)
Дәлелдеу керек: АВ2=АС2+СВ2
Дәлелдеу:АВ=с, АС=b, СВ=а
Берілген үшбұрышты қабыр-
ғасын а+в квадратқа дейін
толықтырайық.S=(а+в)2
S= .Сонда
,бұдан
с2= а2+b2.Теорема дәлелденді.
2.Теореманың қарапайым дәлелдеуі тең бүйірлі үшбұрыш жағдайында қарастырылады. Теореманың өзі де осыдан басталған.
Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасына салынған квадрат катеттеріне салынған квадраттардың қосындысымен тең шамалы.
Теореманың дұрыстығына көз жеткізу үшін тең бүйірлі тікбұрышты үшбұрыштар мозаикасына қарау жеткілікті. Мысалы, ΔABCүшін : АВгипотенузасына салынған квадрат 4 үшбұрыштан құралған, ал катеттерге салынған квадраттардың әрқайсысы екі үшбұрыштан тұрады. Теорема дәлелденді.
Пифагор теоремасының қолданылуы
Қорытынды: Сонымен қорытындылай келе, Пифагор теоремасы қажеттілігі: Есептер шығаруда, үлкен құрылыстарда, теоремаларды дәлелдегенде т.т. Сондықтан бұл теореманың қыр – сырын толығырақ әрі тереңірек білу қызығушылық тудырады.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/45067-pifagor-teoremasy
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Профессиональная деятельность педагога дополнительного образования: содержание и технологии работы с детьми»
- «Нормативно-правовое обеспечение учебно-воспитательного процесса в дошкольной образовательной организации»
- «Методы и технологии работы с детьми раннего и дошкольного возраста в соответствии с ФГОС ДО»
- «Современные подходы к устройству детей-сирот, оставшихся без попечения родителей»
- «Мастер производственного обучения: формы и методы организации образовательного процесса по ФГОС СПО»
- «Цифровые компетенции работников сферы социального обслуживания»
- Логопедическая работа при нарушениях речи у детей дошкольного возраста
- Профессиональная деятельность педагога-организатора. Обеспечение реализации дополнительных общеобразовательных программ
- Управление процессом реализации услуг (работ) в сфере молодежной политики
- Содержание и организация методической работы в дошкольной образовательной организации
- Организация работы классного руководителя в образовательной организации
- Учитель-логопед в образовательной организации. Коррекция речевых нарушений у младших школьников

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.