- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Оказание первой помощи в образовательных учреждениях»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Моногибридті будандастырудағы тұқым қуалау заңдылықтары
Сабақтың тақырыбы: Моногибридті будандастырудағы тұқым қуалау заңдылықтары
Сабақтың мақсаты:
Моногибридті будандастыру туралы түсінікқалыптастыру
Сабақтың міндеті:
1.Жеке тапсырмалар орындау арқылы моногибридті будандастырудың негіздерін ұғындыру, генетикалық заңдылықтар жөніндегі білімдерін кеңейту.
Оқушыларды білімділікке тәрбиелеу
Оқушыларға есптер шығарту, тапсырмалар орындату арқылы ойлау, таным қабілеттерін , пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақ түрі: сайыс сабақ
Сабақ типі: Білік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақ әдісі: есептер шығару, сұрақ-жауап, тусіндіру
Пәнаралық байланыс: математика
Сабақ көрнекілігі: 1.Интерактивті тақта
2.генетика есептер жинағы
3.Тақта, бор
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру: а) ұжымдық әрекет,
ә) оқушы назарын аудару.
Сынып 2 топқа бөлініп, сабақтың өн бойында білімдерін сайыстырады.Сабақ 5 сатыдан турады.Осы сатылардан өту арқылы сабақ соңында жеңген топты анықтап білімділер медалымен марапатталады.
2.Үй тапсырмасын тексеру
«Сен- маған,мен саған»
2 топ үйден дайындап алып келген сұрақтарын бір –біріне қояды
3.Актуалдау
Генетика зерттейді?
Домбыра тарту, ән айту, білімділік алғырлық қандай қасиеттер?
Ұрпақтан –ұрпаққа қалай беріледі?
4.Жаңа сабақты түсіндіру.
Генетика
Негізін қалаған – Г.Мендель
Қолданған әдісі – гибридологиялық әдіс «таза будан алу»
Тәжірибеге—бұршақ өсімдігі
Будандастыру:
Моногибридті
Дигибридті
Полигибридті
2Будандастыруды ж/е оның нәтижелерін сызбанұсқа түрінде жазу үшін төмендегі белгілер қолданады:
Р – ата-ана (лат. раrental - ата-ана)
Ғ – ұрпақ (лат. Filia-ұрпақ)
Ғ1 – бірінші ұрпақ, яғни олар Р-ның ұрпағы.
Ғ2 – реті бойынша екінші ұрпақ, яғни олар
Ғ1-дің ұрпақтары.
♀ - аналық жынысы
♂ - аталық жынысы
Χ – шағылыстыру белгісі
: - ұрпақтардың фенотиптері н/е генотиптері б/ша ажыраудың сандық арақатынасы.
Тұқым қуалау заңдары
Бірінші ұрпақ будандарының Белгілердің ажырау Белгілер мен гендердің
біркелкілік заңы заңы
Термин создер:
Аллельді гендер
Генотип
Фенотип
Гомозиготалы
Гетерозиготалы
Доминантты
Рецессивті
Дамыту
Есептер белесі:
№ 1 есеп
І топ.Томат өсімдігінің қалыпты бойлылығы ергежейлі бойға қарағанда доминантты. Ғ1,Ғ 2 ұрпағын алып генотипі мен фенотиптерін корсетіңіздер.
ІІ топ.
Томат өсімдігінің қызыл түстілігі,сары түске қарағанда рецессивті. Ғ1,Ғ 2 ұрпағын алып генотипі мен фенотиптерін көрсетіңіздер.
№2 есеп
І топ.
1.Қоян жүнінің қандай түсі доминантты?
2.Ата-аналық формалардың және бірінші будан ұрпақтың генотиптері қандай?
3.Мұндай будандастыру кезінде қандай генетикалық заңдылықтар байқалады?
4.Ғ2 ұрпақты генотипі мен фенотипін анықтаңдар
ІІ топ.
1.Қоян жүнінің қандай түсі доминантты?
2.Ата-аналық формалардың және бірінші будан ұрпақтың генотиптері қандай?
3.Мұндай будандастыру кезінде қандай генетикалық заңдылықтар байқалады?
4.Ғ1, Ғ2 есептеу жолдарын корсетіңдер
Б)
Гибридолгиялық әдіс | |
Белгі бойынша будандастыру | |
фенотип | |
Гендердің толық жиынтығы | |
доминанттылық | |
Корінбей жасырын түрде қалған белгі |
Бекіту
Сен білесің бе?
5
Қорыту :
«Білім- белестен өткізеді, биңкке шығарады.»
Жеңіске жеткен топ марапатталады.
Үйге тапсырма : S 37 оқулықтағы № 3 тапсырма
Бағалау
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/47131-monogibridti-budandastyruday-tym-ualau-za
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «География» (базовый уровень): особенности обучения в условиях реализации ФГОС СОО»
- «Адаптация к школе: особенности организации психолого-педагогического сопровождения обучающихся»
- «Организация трудового воспитания в образовательных учреждениях»
- «Развитие естественно-научной грамотности обучающихся на уроках химии»
- «Организация работы с обучающимися с ОВЗ в практике учителя истории и обществознания»
- «Всероссийский физкультурно-спортивный комплекс «Готов к труду и обороне» (ГТО): организационно-методические особенности подготовки обучающихся к выполнению нормативов»
- Организационно-методическое сопровождение педагогов. Наставническая деятельность в образовательной организации
- Учитель-методист в образовательной организации. Содержание методического сопровождения реализации общеобразовательных программ
- Комплексное обеспечение социальной реабилитации и абилитации детей и взрослых
- Педагогика и методика преподавания биологии в образовательной организации
- Деятельность учителя-методиста в рамках сопровождения реализации общеобразовательных программ
- Управление дошкольной образовательной организацией

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.