Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
25.02.2022

Сабақтың тақырыбы: «Жеті ғажайып» сыры

Исмаилова Айжан Есеновна
Учитель казахского языка
Барлық оқушылар:   тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,  жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздердің емлесін білу;  

Көптеген оқушылар:  тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау,  тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;

Кейбір оқушылар:    тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау арқылы ойын дәлелдеу, тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу, талдап, түсіндіру.

Содержимое разработки

Бөлім атауы: Әлемнің жеті кереметі.

Мектеп: №33

Күні: 14.10.2021ж

Мұғалімнің аты-жөні: Байырова Ш.Р.

Сынып: 6-сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Жеті ғажайып» сыры.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.3.1. тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау.

6.4.1.1. Тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздердің емлесін білу;

Көптеген оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау, тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;

Кейбір оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау арқылы ойын дәлелдеу, тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу, талдап, түсіндіру.

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

2 мин

3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Сынып оқушыларын түгелдеймін. Оқушылар назары сабаққа аударылады.

ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ.

Қызығушылықты ояту

Бейнебаян арқылы әлемнің жеті кереметі көрсетіледі. Көрсетілген видеодан кейін сабақтың тақырыбын оқушылар «Болжау» әдісі арқылы анықтайды.

«Пазл» әдісі арқылы оқушыларды топтарға бөлемін.Тарау әлемнің жеті кереметі болғандықтан оқушыларға әлемнің жеті кереметін суреттер арқылы құрастырып 3 топқа бөлінеді.Оқушылар суреттерге байланысты өз ойларын білдіреді. (Аспалы бақ,Пирамида, Шамшырақ)

Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысу.

Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.

«Пазл» әдісі арқылы оқушыларды топтарға бөлемін.Тарау әлемнің жеті кереметі болғандықтан оқушыларға әлемнің жеті кереметін суреттер арқылы құрастырып 3 топқа бөлінеді. Топтың атауын қояды.

Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысу.

Тапсырмаларды өте жақсы орындаған оқушыларға

Әлемнің жеті кереметінің суреттері беріледі.

ҚБ

6-сынып қазақ тілі оқулығы.

https://www.youtube.

Com/watch?v=tZEkQCl1UQM

Жеті кереметтің суреттері

Сабақтың ортасы

12 мин

4 мин

2 мин

11 мин

Мағынаны тану

ІІ. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

Мәтінді тыңдаңыз.

«Жеті ғажайып» сыры мәтінінің аудионұсқасы тыңдалады.

1-тапсырма. «Жеті ғажайып» сыры туралы мәтінді тыңдайды. «Түртіп алу» әдісі арқылы кейбір сөздерді белгілеп жазып отырады. «INSERT» әдісі арқылы әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.

Инсерт әдісі

Білетін ақпарат

Жаңа ақпарат

Мен үшін түсініксіз

Көңілімде сұрақ туындайды

Дескриптор:

  • Мәтінді тыңдайды;

  • Білетін ақпаратты анықтайды;

  • Жаңа ақпаратты анықтайды;

  • Мәтіннен түсініксіз ақпаратты анықтайды;

  • Мәтін бойынша сұрақ құрастырады.

ҚБ Әлемнің жеті кереметі суреттері

2-тапсырма.Топтық жұмыс. «Қазынаны іздеу» әдісі арқылы қазына ретінде мәтіндегі детальді ақпаратты анықтаңдар.

р/с

Тапсырмалар

1

Мәтіндегі басты тірек сөздерді табыңдар.

1 топ

2

Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.

2 топ

3

Негізгі ойға қосымша ақпаратты көрсетіңдер.

3 топ

Дескриптор:

  • Мәтіндегі басты тірек сөздерді анықтайды ;

  • мәтіндегі детальді ақпаратты анықтайды;

  • өз ойын дәлелдейді.

ҚБ Әлемнің жеті кереметі суреттері

ІІІ.ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН.

Балалар, әлемнің жеті кереметін танып білдік. Қалай ойлайсыңдар, Қазақстанда осындай жеті керемет бар ма?

  • Оқушы жауабы

  • Бар болса, Қазақстанның жеті кереметі туралы не білеміз?

  • Оқушы жауабы

  • Ойларыңды толықтыру үшін мына бейнебаянға назар аударамыз.

Бейнебаян көрсетіледі.

3-тапсырма. ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

(3 минуттық мәтін жазады.)

Дескриптор:

  • бейнебаянды мұқият көреді;

  • Қазақстанның жеті кереметі туралы шағын мәтін құрастырады;

  • жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады.

«Ортадағы қаламсап» әдісімен жұмыстарын оқып, талдап, түсіндіреді.

ҚБ Әлемнің жеті кереметі суреттері

Мәтінді мұқият тыңдайды.

Мәтінді тыңдап, мазмұнын түсіну үшін топ ішінде өз ойларын тұжырымдап, ИНСЕРТ әдісін орындайды.

«Қазынаны іздеу» әдісі арқылы қазына ретінде мәтіндегі детальді ақпаратты анықтаңдар.

Бейнебаянды мұқият көреді. Мәтін құрастырады.

Жеке жұмыс

«Ортадағы қаламсап» әдісімен жұмыстарын оқып, талдап, түсіндіреді.

Тапсырмаларды өте жақсы орындаған оқушыларға әлемнің жеті кереметінің суреттері беріледі.

https://disk.yandex.ru/i/lrRKAkBo_fngOQ

Ноутбук, колонка

«Қазынаны іздеу» әдісі

Мәтіндегі басты тірек сөздерді табыңдар

Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.

Негізгі ойға қосымша ақпаратты көрсетіңдер.

Оқушы жауабы

Оқушы жауабы

Оқушы жауабы

https://disk.yandex.ru/i/RQU63UxWbd2Clw

Сабақтың соңы

6 мин

2 мин

2 мин

Сұрақ-жауап» әдісі

  • Бүгінгі сабақта біз сендермен әлемнің және Қазақстанның жеті кереметі туралы таныстық. Көптеген мәлімет алдық. Енді айтыңдаршы адамзат бойында осындай жеті қасиет болуы мүмкін ба?

  • Оқушы жауабы тыңдалады.

Дескриптор:

  • Сұрақты зейін салып тыңдайды;

  • Өз ойын айтып жеткізеді.

ҚБ Әлемнің жеті кереметі суреттері

Кері байланыс

«3Қ» әдісі

Қызық

Қиын

Құнды

Үй тапсырмасы: 4-тапсырма. Берілген күрделі сөздерді ажыратып, бөліп жазыңдар.

стикер

«Жеті ғажайып» сыры

Әлемнің жеті кереметін Ескендір Зұлқарнайн ұлы империя құрғаннан кейін, саяхатшыларды қызықтыру үшін сәулет өнері ескерткіштерін құрған екен. Олар – Мысыр пирамидалары, Семирамиданың аспалы бағы, Артемида ғимараты, Зевстің мүсіні, Галикарнас кесенесі, Родос алыбы, Александрия шамшырағы.

Жеті кереметтің ең ежелгісі де, әрі біздің бүгінгі дәуірімізге жеткені де – Мысыр пирамидалары. Пирамидалар Нілдің солтүстік батыс жағалауындағы сансыз қабірлер мен ғибадатханалар тұрғызылған өлілер қаласының үстіне салынған.

Александрия шамшырағы – Фарос аралының шығысындағы Египеттің эллиндік орталығы Александрия қаласының маңында орналасқан. Ол асқан шеберлікпен қаланған шамшырақ.

Артемида ғибадатханасы гректердің аңшылық құдайы болған Артемида құрметіне б.з.д. VII-VI ғасырларда Эфес жерінде салынған.  Аңыздар желісі бойынша, Ескендір Зұлқарнайын дәл осы ғибадатхана жалын құшағына оранған түні өмірге келеді. 25 жылдан кейін Ескендір патша ғибадатхананы қайта тұрғызуға әмір береді. 

Семирамиданың аспалы бағын Вавилон патшасы сүйікті жары Семирамидаға арнап салдырған. Бұл бақтың кереметтілігі сонша Семирамида ханшайымның жабырқаған көңілін жадыратады.

Кіші Азиядағы шағын қалалардың бірі Галикарнастың әкімі патша Карий Мавсол б.з.д. 351 жылы дүние салады. Патша мұрагерлері жер-жерлерден әйгілі құрылысшы, қолөнершілерді шақыртып, патшаның, яғни Галикарнас кесенесін тұрғызады.

Мүсінші Харестің қолынан шыққан күн құдайыГелиостың алып мүсіні – Родос аралында салынған теңдесі жоқ ескерткіштердің бірі.

Әлемнің жеті кереметтерінің бірі – Зевс мүсіні. Оны әйгілі грек мүсіншісі Фидий піл сүйегі мен алтынды қиыстырып жасаған.

«Қазынаны іздеу» әдісі

Мәтіндегі басты тірек сөздерді табыңдар

Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.

Негізгі ойға қосымша ақпаратты көрсетіңдер.

Оқушы жауабы

Оқушы жауабы

Оқушы жауабы

«INSERT» әдісі

Білетін ақпарат

Жаңа ақпарат

Мен үшін түсініксіз

Көңілімде сұрақ туындайды

Кері байланыс

«3 Қ» әдісі

Қызық

Қиын

Құнды

1.Қазанның он төрті

Сынып жұмысы

Тарау. Әлемнің жеті кереметі

«Жеті ғажайып» сыры

2. Оқу мақсаттары:

6.1.3.1. тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау

6.4.1.1. Тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу.

3.1-тапсырма. «Жеті ғажайып» сыры туралы мәтінді тыңдайды. «Түртіп алу» әдісі арқылы кейбір сөздерді белгілеп жазып отырады.«INSERT» әдісі арқылы әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.

Білетін ақпарат

Жаңа ақпарат

Мен үшін түсініксіз

Көңілімде сұрақ туындайды

Дескриптор:

  • Мәтінді тыңдайды;

  • Білетін ақпаратты анықтайды;

  • Жаңа ақпаратты анықтайды;

  • Мәтіннен түсініксіз ақпаратты анықтайды;

  • Мәтін бойынша сұрақ құрастырады.

4. 2-тапсырма.Топтық жұмыс. «Қазынаны іздеу» әдісі арқылы қазына ретінде мәтіндегі детальді ақпаратты анықтаңдар.

р/с

Тапсырмалар

1

Мәтіндегі басты тірек сөздерді табыңдар.

1 топ

2

Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.

2 топ

3

Негізгі ойға қосымша ақпаратты көрсетіңдер.

3 топ

Дескриптор:

  • Мәтіндегі басты тірек сөздерді анықтайды ;

  • мәтіндегі детальді ақпаратты анықтайды;

  • өз ойын дәлелдейді.

5. 3-тапсырма. Бейнебаяннан көрсетілген Қазақстанның жеті кереметі туралы ойларыңды жинақтап, бір кереметінежеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді қатыстыра отырып, шағын мәтін құрастырамыз. Орфографиялық норманы сақтаймыз.

Дескриптор:

  • бейнебаяндымұқият көреді;

  • Қазақстанның жеті кереметі туралы шағын мәтін құрастырады;

  • жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады.

6. .Кері байланыс

«3 Қ» әдісі

Қызық

Қиын

Құнды

7. Үй тапсырмасы: 4-тапсырма. Берілген күрделі сөздерді ажыратып, бөліп жазыңдар

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/485611-sabaty-tayryby-zheti-azhajyp-syry

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.
